MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Škoda toho rozlíšenia

Presne tak. V roku 2018 vypustiť na trh zariadenie s HD displejom chce poriadnu dávku odvahy. Motorola ju nepochybne má. Samozrejme, s cenou do 100 – 150 € by sa to smartfónu odpustiť dalo, no za 249 € by som si osobne zariadenie s HD displejom nekúpil. Poďme ale pekne poporiadku. Displej má uhlopriečku 5,9″, na ktorej sa rozprestiera rozlíšenie 1520 x 720 pixelov, teda natiahnuté HD. Pomer strán je 19:9 a ako som už vyššie spomínal, v hornej časti displeja sa nachádza výrez. Technológia displeja je LTPS IPS, čo značí výborné pozorovacie uhly. To by som však úplne netvrdil. Áno, pozorovacie uhly sú veľmi dobré, no pri pohľade na displej z hornej pravej strany je vidieť tendenciu zlievania farieb a prevládanie svetlejších odtieňov, čo určite nie je pozitívnou správou. Tou lepšou je, že z takéhoto uhla sa na displej Motoroly pozerať nebude nikto.

Farebné podanie je celkom pekné, s čitateľnosťou na slnku nie je absolútne žiadny problém. Ten nie je ani s maximálnym a minimálnym jasom. Za najvýraznejší nedostatok inak vcelku podareného displeja považujem teda jeho nízke rozlíšenie. Na jeho obhajobu, tento nedostatok som počas používania veľmi necítil, s týmto zariadením sa dá pracovať rovnako dobre ako s inými. Musíte sa však pripraviť na to, že písmo v internetovom prehliadači nebude až také uhladené ako v prípade QHD displejov, ale stále je to v rámci normy celkom dobré. Niekde sa predsa pri cene 250 € šetriť muselo a odniesol si to displej. Zaujímavou funkciou je aj Moto Display, ktorá dokáže zobraziť ukážky oznámení a noviniek na zhasnutom displeji. Telefón stačí jemne posunúť a ihneď viete, čo je nové.

Automatická regulácia jasu displeja reaguje na zmeny svetla dostatočne rýchlo a spoľahlivo. Pokiaľ by vám nevyhovovalo farebné podanie, v nastaveniach si ho môžete upraviť. Na výber máte zo studených alebo teplých farieb, rovnako aj zo štandardného podania, prípadne živých farieb. Displej bude v prípade zvolenia tejto možnosti trochu saturovanejší a farby sýtejšie. Štandardnými možnosťami nastavenia displeja všetkých Androidov je nastavenie času, po ktorom sa displej vypne. Vybrať si môžete z možností, ktoré začínajú 15 sekundami a končia až pol hodinou. Nechýba ani možnosť zmeny veľkosti písma či celkovej veľkosti prvkov v systéme.

Výkon a pamäť

Zariadenie obsahuje procesor Qualcomm Snapdragon 625. Jedná sa o trochu starší čip strednej triedy, ktorého hlavnou výhodou je úspornosť. S Motorolou One spolupracuje veľmi dobre, čoho výsledkom je vcelku plynulý systém bez zbytočných zaváhaní. Samozrejme, s vlajkovými loďami so Snapdragonom 845 to porovnať nemôžem, v prípade tohto zariadenia je cieľová skupina úplne iná. Najlepšie mu bude v rukách, ktoré túžia po peknom dizajne a výkon ich až tak nezaujíma. Jednoducho povedané, menej náročnému používateľovi bude výkon úplne stačiť. Základnú prácu so systémom zvláda procesor s ľahkosťou, no hranie veľmi neodporúčam. Pokiaľ by ste však mali chuť aj niečo si zahrať, navrhujem jednoduchšie a menej náročné hry. Zariadenie síce zvládne aj tie náročnejšie, no musíte sa pripraviť na to, že nepôjdu úplne plynule. Ja som, samozrejme, neváhal a ako do každého, aj do tohto smartfónu som nainštaloval PUBG. Grafika sa automaticky nastaví na minimum, hra je síce hrateľná, no dostanete tak maximálne 20 fps a počas hrania sa objavia aj väčšie trhania.

Operačná pamäť 4 GB je v dnešných časoch štandardom aj v prípade lacnejších zariadení a nie je tomu inak ani v prípade Motoroly One. RAM je dostatok a počas používania som nepocítil, že by niekde chýbala. Systém si ju manažuje veľmi dobre. Nekonalo sa žiadne extrémne zatváranie aplikácií. Multitasking zvláda nová Motorola bez problémov. Pre používateľské dáta dobre poslúži vnútorné úložisko s kapacitou 64 GB. Samotný systém si z pamäte ukrojí približne 11 GB, ostatné gigabajty môžete použiť na svoje obrázky, videá, aplikácie či hry. V prípade, že by niečo cez 50 GB nestačilo, k dispozícii je ešte slot na pamäťové karty microSD. Motorola One zvládne pamäťovú kartu s maximálnou kapacitou 256 GB, čo by malo stačiť aj náročnejšiemu používateľovi.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
18.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+