MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Všetky obavy boli neopodstatnené

Pri predstavení telefónu Moto Z2 Play vznikla jedna veľká kontroverzia. Originálny model Moto Z Play bol totiž mnohými používateľmi milovaný najmä vďaka extrémnej výdrži batérie. Lenovo vymenilo extra kapacitu batérie za tenšie telo, čo je krok, ktorý je vo všeobecnosti považovaný za negatívny, a to najmä v komunite technologických nadšencov. Moto Z2 Play je však ideálnym príkladom telefónu, ktorý by sme nemali hodnotiť pred tým, ako ho reálne vyskúšame.

Novinka totiž ponúka vynikajúcu výdrž na jedno nabitie, a to aj napriek tomu, že tu nájdeme „iba“ 3000mAh batériu. Vlaňajší model ponúkal až o 510 mAh viac, čo sa v kombinácii s extrémne efektívnym procesorom prenieslo do niekoľkodňovej výdrže pre takmer každého používateľa. Samozrejme, tohtoročný model neponúka až takúto extrémnu výdrž, no aj napriek tomu poráža v tejto kategórii väčšinu konkurencie.

My sme telefón za jeden deň nedokázali vybiť ani raz a opakovane sa nám stávalo, že sme na konci dňa mali viac ako 50 % batérie. Na priložených screenshotoch vidíte jeden konkrétny deň, keď sme telefón odpojili od nabíjačky ráno o 7:00 a večer o 21:30 sme mali ešte 66 % batérie. Išlo o náš štandardný deň, keď bol displej zapnutý hodinu a pol, väčšinu času sme telefón používali na prácu so sociálnymi sieťami, prehliadanie internetu, telefonovanie a ďalšie nenáročné činnosti. Spravili sme aj pár fotografií a po celý čas sme boli pripojení k WiFi alebo mobilnému internetu, synchronizujúc dva Google účty a niekoľko účtov na sociálnych sieťach.

Po takomto dni sme bez problémov mohli telefón položiť na nočný stolík s tým, že sme vôbec nemuseli riešiť nabíjanie s vedomím, že Moto Z2 Play bez problémov zvládne na to isté nabitie ešte jeden rovnako náročný deň.

Samozrejme, keď sme telefónu dali zabrať a používali sme ho 2 a pol hodiny a viac, večer nám ostávalo už pod 50 % batérie a skôr sme sa prikláňali k nabitiu. Ak by ste telefón skutočne chceli vyšťaviť, v priebehu jedného dňa sa bez problémov dostanete na 4 a pol až 5 hodín zapnutého displeja, čo je naozaj dosť aj pre tých náročnejších používateľov. Okrem iného za fantastickú výdrž znovu vďačíme vynikajúco odladenému systému a takmer nulovej strate energie v stave nečinnosti. Za noc nám z batérie telefónu zmizlo nanajvýš 5 %, čo je skutočne úctyhodné a výrazne sa to prejaví aj na každodennom používaní.

A to sme ešte nezačali hovoriť o novom batériovom module MotoMod. Ten má kapacitu 2200 mAh, je tenší ako vlani a spolu s tenším telom Moto Z2 Play ešte užitočnejší. My sme s ním dokázali telefón používať na jedno nabitie tri dni bez akéhokoľvek obmedzovania sa. Telefón ani s týmto modulom nie je príliš hrubý, práve naopak – drží sa možno ešte lepšie a aspoň trošku cítite, že vo vrecku nohavíc aj niečo máte. To nemôžeme vždy povedať o používaní telefónu bez modulu, pretože tenké telo a nízka hmotnosť sa vo vrecku naozaj niekedy stratia.

Chápeme fanúšikov originálnej Moto Z Play, ktorí očakávali rovnakú prémiovú výdrž aj od nástupcu. Tu sa ale prejavuje jedinečnosť a vlastná identita nového telefónu. Ten nepotrebuje ponúknuť extrémnu výdrž, aby zaujal. Práve naopak – má dostatok vlastných kvalít, ktoré predchodcovi chýbali. Zároveň v kategórii batérie nerobí až také veľké kompromisy ako sme očakávali. Stále dokáže vo výdrži poraziť drvivú väčšinu ostatných smartfónov tejto kategórie, a to má konkurencia často o niekoľko milimetrov hrubšie telo či o triedu slabší procesor.

Motorola Moto Z2 Play: Záverečné hodnotenie

Moto Z2 Play bol pri predstavení veľmi kontroverzný telefón. Mnohí fanúšikovia sa pohoršovali, že Lenovo prakticky eliminovalo tie najlepšie vlastnosti vlaňajšieho modelu na úkor dizajnu. To sú kroky, ktoré technologickí nadšenci neprijímajú ľahko. Našťastie, žiadne  týchto obáv sa nepotvrdili. Moto Z2 Play je lepší telefón v takmer každom smere ako jeho predchodca. Tam, kde zaostáva, zaostáva skutočne minimálne, no zlepšenia, ktoré tu nájdeme, sú naozaj viditeľné a vítané. Oveľa lepší fotoaparát, atraktívnejší dizajn a vyšší výkon sú kvality, ktoré stoja za tých pár hodín používania na jedno nabitie. A to hovoríme napriek tomu, že výdrž na batériu je pre nás jedna z kľúčových vlastností telefónu. Motorola Moto Z2 Play však stále vydrží viac ako väčšina smartfónov na trhu. Sme tiež veľmi radi, že Lenovo nezdvihlo cenu svojho modelu a stále sa predáva za 449 EUR. Táto cena je skutočne opodstatnená a môžete za ňu mať telefón, ktorý od vlajkovej lode možno ani nerozoznáte.

Motorola Moto Z2 Play

Android 7.1.1 Nougat5,5"
Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 6261080 x 1920 pixellov
3/4 GB12MP
32/64 GB2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps

Plusy

+ Luxusný dizajn

+ Čistý Android s vylepšeniami od Moto (Moto obrazovka, ovládanie prostredníctvom skeneru)

+ Predný dual-tone LED blesk

+ Prekvapivo výkonný

+ Výborná výdrž batérie

+ MotoMods

+ Poctivý microSD slot + dual SIM

Mínusy

– Zaváhania automatického režimu fotoaparátu

– Veľmi vypuklá šošovka pri použití bez krytu/MotoMod

[taq_review]

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.8.2017
 • ccc01

  Používam Moto Z2 play niekoľko dní. Je to pre mňa ideálny phone. Pred tým som používal Moto Z, ale tam bol pre mňa neprekonateľný problém výdrž batérie. Na Moto Z2 Play je výdrž v pohode, ak by som nepoužíval soc. siete ale iba telefon, správy a sem tam nejaký web, tak v pohode 3 dni. Čo by som na ňom zmenil, by bola kamera, fotky sú v tme zašumené, a bez detailov, ale na svoju cenovú reláciu je to v pohode…

 • Michal Silon

  Vyzera pekne az kym sa neotoci na zadnu stranu. Zadnu stranu riadne pokaslali.

 • Palo

  Prosim vas, neviete kde by som zohnal ochrannu foliu na displej tohto telefonu?

 • Jurajko68

  Lenovo alebo Motorola?:-)

 • Pingback: Mobilný telefón oslavuje 45 rokov. Motorola DynaTac bola predstavená 3. apríla 1973 – droeza.com()

+