MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Android v jednej z najlepších podôb

Spoločnosť Lenovo nemá dôvod meniť zaužívané praktiky so zariadeniami Moto. Práve naopak, takmer čistý Android z nich ponúkne aj vo svojich tradičných zariadeniach miesto nadstavby Vibe UI. A veru sa nečudujeme – systém v Moto Z2 Play je jedným z najlepších, s akými sme sa stretli.

Základom je aktuálny systém Android 7.1.1 Nougat. Väčšina systému pôsobí presne tak, ako na zariadeniach Nexus, Pixel a iných modeloch s čistým Androidom. Bez zmien je zamknutá obrazovka, domovské obrazovky, menu s nastaveniami a notifikačná lišta. Poteší aj prakticky neexistujúci bloatware – je tu iba niekoľko titulov od spoločnosti Lenovo, no každý z nich je reálne užitočný a praktický.

Nechýba ani menu s aplikáciami, ktoré sa ukrýva za gestom potiahnutia zo spodnej hrany smerom nahor. Vďaka tomu si môžete do spodného docku umiestniť päť aplikácií miesto štyroch, čo vždy príde vhod.

Naprieč systémom nájdete niekoľko miniatúrnych odchýlok od čistého Androidu, resp. Pixel Launcheru. Patrí sem napríklad priehľadné pozadie za menu s aplikáciami či niektoré drobné zmeny v menu s nastaveniami. Na 95 % ide ale o totožný systém. To znamená prepracovanú lištu s rýchlym spustením či skratky pri dlhom stlačení ikony na domovskej obrazovke, čo sú skutočne užitočné funkcie v novom systéme.

Najväčšie zmeny nájdeme v pridaných funkciách od výrobcu. Nechýba obľúbený náhľad na notifikácie na zamknutej obrazovke. Okrem času tu vidíte zmeškané upozornenia, úroveň nabitia batérie a dátum. Lenovo výrazne zlepšilo funkciu Moto obrazovka a teraz je tu možné aj odpovedať na správy. Okrem toho sa špeciálna obrazovka zapne aj pri prejdení rukou nad vypnutým displejom, čo je tiež vítaná novinka.

Ďalšími pridanými funkciami sú gestá, ktoré sú pre rad zariadení Moto ikonické. Dvojitým zatrasením telefónu aktivujete baterku, dvojitým zvrtnutím telefónu v zápästí zasa zapnete aplikáciu fotoaparátu. Tieto gestá fungujú aj v prípade, že displej je vypnutý a uľahčia vám tak prístup k týmto často využívaným funkciám.

Ďalej nechýbajú nastavenia ovládania spojené s funkciami skeneru odtlačkov, ktoré sme opísali v samostatnej časti recenzie. Okrem toho Lenovo ponúka aj ďalšie zaujímavé funkcie, ako možnosť zmenšiť obrazovku gestom, ukončiť vyzváňanie po zdvihnutí zariadenia či pri otočení telefónu displejom nadol zapnúť režim nerušiť.

Všetko sú to veľmi praktické funkcie, ktoré sa ukrývajú za ikonkou aplikácie Moto. Nenájdeme ich inde v nastaveniach, čo je trochu prekvapivé. Chválime výrobcu, že neumiestňuje redundantné nastavenia na viaceré miesta v systéme. Je to odvážny krok, ktorý ale robí systém čistejším a prehľadnejším.

A to je asi všetko, čo by ste o systéme v Moto Z2 Play mali vedieť. Aj tieto drobné úpravy naznačujú, že Lenovo sa so systémom pohralo a vyladilo ho tak, ako sme už zvyknutí. Môžete sa tak tešiť na okamžité reakcie a stabilitu na tej najvyššej možnej úrovni. Systém je skutočne extrémne plynulý, a to nemáme na mysli iba prechody a animácie. Akákoľvek akcia vykonaná v systéme je extrémne rýchla a Moto Z2 Play sa týmto skutočne približuje vlajkovým lodiam.

Multimédiá: Ideálny multimediálny smartfón

Keď sme chválili série Moto G5 a Moto E4 za to, že ponúkajú nadštandardný multimediálny zážitok, mysleli sme to vážne. V týchto cenových kategóriách nie je samozrejmosťou, že telefón naplní všetky vaše multimediálne požiadavky bez zaváhania. V cenovej hladine 450 EUR to už však očakávate a Moto Z2 Play do bodky naplní všetko, čo by ste si mohli želať.

Základom je pekný 5,5″ Super AMOLED displej. Ten vynikne najmä pri pozeraní videí, ale aj pri práci s fotografiami či dokumentami. Je dostatočne veľký a detailný na to, aby ste na ňom mohli dokončiť úpravy reportu či prezentácie do práce, ale aj pozrieť si fotografie z celej dovolenky.

Ďalšou dôležitou súčasťou je predný reproduktor. Lenovo je jedným z mála výrobcov, ktorí svoje reproduktory umiestňujú často do prednej strany telefónu a o to viac si to ceníme. Ide o obrovskú výhodu v porovnaní s reproduktormi v spodnej stene telefónu. Hoci Moto Z2 Play nemá najlepší reproduktor, aký sme na telefóne zažili, je stále dostatočne hlasný a vhodný na sledovanie videí, filmov a seriálov.

Softvérová multimediálna výbava telefónu je postavená na Google aplikáciách, čo ale veľmi chválime. Tieto aplikácie by sme tu našli tak či tak a ide o skutočne kvalitné tituly. Ak vám nevyhovujú, môžete si ľahko stiahnuť alternatívy z Obchodu Play, no aspoň tu nemáte predinštalované duplicitné aplikácie, ktoré iba zaberajú miesto v pamäti telefónu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+