MojAndroid

Spoločnosť Lenovo, ktorá stojí v súčasnosti za smartfónmi značky Motorola, prináša novinku v podobe skutočne elegantného kúsku. Model Motorola Moto X4 vyniká lesklým dizajnom, kovovým rámom, duálnym fotoaparátom, skutočne rýchlou čítačkou odtlačkov prstov či takmer čistým systémom Android s minimálnymi úpravami. Plusy a mínusy zariadenia si môžete prečítať v práve začínajúcej recenzii.

Náš tip
Motorola Moto X4: Duálny fotoaparát, odolnosť voči vode a zahnutý sklenený kryt | IFA 2017

Náš tip
Motorola Moto X4 oficiálne na Slovensku! Poznáme cenu a dostupnosť | VIDEO

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Obsah balenia

Po zakúpení k vám dorazí zariadenie v pestrofarebnej krabičke pomerne kompaktných rozmerov, ktorá hrá modrou a ružovou farbou. V balení sa nachádza samotný smartfón, pod ním povinná základná dokumentácia spolu s ihlou na zásuvku pre SIM karty. Spodné podlažie balenia obsahuje nabíjačku s lokálnou koncovkou, kábel USB A – USB C a slúchadlá so silikónovými koncovkami. Slúchadlá prichádzajú v bielej farbe a nechýbajú ani náhradné koncovky v iných veľkostiach.

Balenie je tak v podstate nutný základ s bonusom o pohodlné slúchadlá, ktoré hrajú tak akosi štandardne a v danej cenovej kategórii nenadchnú, ale ani neurazia. V balení by sme privítali vzhľadom k extrémne lesklému dizajnu aj ochranný kryt (ako za “starých” Moto čias), prípadne handričku na čistenie ochranného skla, ktorá bude povinnou výbavou asi každého používateľa tohto smartfónu.

Konštrukcia a Dizajn

Konštrukčné spracovanie zariadenia je prevedené skutočne prvotriedne a je hodné ceny zariadenia. Kovový rám príjemne chladí a ochranné sklo na prednej či zadnej stene je skutočne odolné základným škrabancom od mincí či kľúčov. Motorola v tomto smere skutočne vie, čo robí. Dizajnová lesklá línia zariadenia je síce pekná na pohľad, má však aj svoju temnú stránku.

Zadná strana je lesklá. Je však skutočným magnetom na otlačky prstov a inú mastnotu.

Temnou stránkou mám na mysli fakt, že smartfón je skutočný magnet na odtlačky prstov. Hoci na fotografii vyššie to nie je úplne detailne viditeľné, v reálnom používaní je skutočne markantný rozdiel medzi čerstvo vyčisteným telefónom a štandardne používaným telefónom.

Predná strana zariadenia obsahuje 5,2″ IPS displej, ktorý však zaberá na dnešné pomery len chabých 68% prednej steny. Konkurencia je v danej cenovej kategórii trochu ďalej a ponúka 73 či až 76%. Hoci smartfón nejde s trendom úzkych rámčekov, vzhľad prednej steny nijak nenarúša celkový dojem zo zariadenia.

Nad displejom sa nachádza jediný reproduktor zariadenia (plní funkciu hlasného aj telefónneho reproduktora), skupina senzorov, predná kamera s vysokým rozlíšením, ikonický nápis “moto” a tiež predný LED blesk, ktorý môže pomôcť k lepším “selfie” fotkám za zhoršených svetelných podmienok.

Naopak zariadenie neobsahuje notifikačnú LED diódu. Nejde o vyslovene negatívum, ide o subjektívnu záležitosť. Výrobca však ponúka viac ako plnohodnotnú náhradu vo forme funkcie “Moto Obrazovka,” čo je vlastne ekvivalent funkcie “Always On” a na zhasnutom displeji tak môžete vidieť notifikácie či ich náhľad. Pod displejom sa nachádza trochu nešťastne umiestnený mikrofón a rýchla, multifunkčná čítačka odtlačkov prstov.

Rozloženie prvkov zariadenia

Horná hrana zariadenia ponúka dierku pre mikrofón, zásuvku na SIM/pamäťovú kartu (v našom prípade ide o DualSIM verziu – hybridný slot) a tiež plastovú súčasť konštrukcie z dôvodu antény. Spodná hrana obsahuje takisto tieto plastové časti, povinné údaje o výrobku, konektor USB typu C pre nabíjanie alebo prepojenie s počítačom a tiež 3,5 mm audio konektor pre pripojenie štandardných slúchadiel.

Ľavá kovová hrana zariadenia je prázdna. Pravá hrana následne ponúka skupinu pomerne malých tlačidiel. Ide o tlačidlá pre reguláciu hlasitosti a tlačidlo zapnutia. Tlačidlá sú dobre umiestnené a ovládajú sa skutočne pohodlne. Tlačidlo zapnutia je navyše “gravírované” a ponúka drsnejšiu textúru. Ide o šikovný krok pre jednoduchšie spoznanie tohto tlačidla hmatom.

Zadná strana zariadenia má spomínanú veľmi lesklú povrchovú úpravu. V hornej časti sa nachádza prstencový výstupok, ktorý je taktiež potiahnutý netradičnou textúrou. Pripomína ľahko ciferník niektorých hodiniek a obsahuje dva objektívy duálneho zadného fotoaparátu a LED blesk. Pod ním sa nachádza už len logo výrobcu Motorola. Hlasný reproduktor sa tu nenachádza, keďže jeho úlohu plní jediný predný reproduktor.

Za zmienku stojí tiež certifikácia IP 68 pre zvýšenú odolnosť voči vode a prachu. To rozhodne poteší v danej cenovej relácii a zariadenie tak dostáva akúsi pridanú hodnotu. Vodotesná konštrukcia tak ponúka dobrú alternatívu aj do aktuálneho sychravého jesenného počasia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

27.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+