MojAndroid

Výrobcom, ako je Motorola, sa na našom trhu podarilo usadiť na vcelku dobrej pozícii. Zariadenia z dielne tejto spoločnosti majú dobrý pomer ceny a kvality, no čo je najhlavnejšie, sú veľmi obľúbené medzi mnohými zákazníkmi. Ďalším podareným kúskom je aj nová Motorola moto g8 power, ktorú sme mali možnosť otestovať aj my. Dočkali sme sa elity strednej triedy? Dozviete sa v práve začínajúcej recenzii.



Balenie: V sympatickej škatuľke sympatický telefón

Motorola moto g8 power k nám dorazila v čiernej krabičke. Na jej zadnej strane je obrázok samotného telefónu s popisom jeho vlastností. Každého však zrejme najviac zaujme nápis “Up to 3 days of battery”, ktorý naznačuje, že sa vo vnútri smartfónu nachádza “niečo veľké”. Pokiaľ ide o obsah balenia, okrem telefónu sme tu našli aj nabíjací adaptér s výkonom 18 W, spolu s káblom s USB-C koncovkou. Bola tu aj milá pozornosť v podobe silikónového ochranného krytu na zadnú stranu telefónu. Na záver tu nechýba ani nevyhnutá dokumentácia.

Konštrukcia a dizajn: Zdedený po najnovších modeloch

Motorola moto g8 power vyzerá na prvý pohľad veľmi elegantne, no vzhľadom na konkurenciu môže niektorým jedincom pripadať tento dizajn nudný. Motorola sa stále vzdáva kadejakých pestrofarebných odleskov zadnej strany a nesnaží sa dosahovať ani rekordne malú šírku telefónu. Už po prvom uchopení príde každému na um, že má čo dočinenia s ťažkým, hrubým a rozmerným prístrojom. Hrúbka tohto elegána však nie je na škodu, pretože smartfón v sebe hostí batériu s nadpriemernou kapacitou. O nej si však niečo povieme v inej sekcii recenzie.

V tejto cenovej kategórii novinka rozhodne zaujme svojim vzhľadom, najmä pri pohľade na prednú stranu. Takmer celú jej časť totiž pokrýva displej, ktorý je v ľavom hornom rohu doplnený o “dieru” pre prednú kameru. Zariadenia s touto “vychytávkou” sú v cenovej hranici do 300 € momentálne skutočne iba ojedinelým prípadom. Áno, spodná brada by mohla byť o trochu užšia a horná čierna lišta taktiež, no v tom druhom prípade je opäť na to odôvodnenie. Tým je prítomnosť druhého reproduktoru, ktorý neslúži len na telefonické hovory, ale aj ako druhý, hlasný reproduktor. Motorola moto g8 power má totiž stereo zvukový výstup.

S rýchlym skenerom odtlačkov prstov

Keď smartfón otočíme displejom nadol, uvidíme hneď štyri objektívy fotoaparátov. Na samom vrchu v samostatnom module sa nachádza ultra širokouhlý senzor. Pod nim nasleduje primárny snímač, ďalej je tu aj teleobjektív s dvojnásobným priblížením a makro fotoaparát. Nachádza sa tu aj jeden LED blesk spolu so skenerom odtlačkov prstov, ktorý je navyše okrášlený logom Motoroly.

Tento bezpečnostný prvok je bleskurýchly a veľmi spoľahlivý, keďže sa mu podarilo zaregistrovať náš odtlačok takmer vždy na prvý pokus. Ako je to však už zvykom, váš jeden prst vám odporúčame do systému nahrať hneď dvakrát, pre ešte rýchlejšiu identifikáciu. Zadná strana je pravdepodobne plastová, takže poteší už spomínaný pribalený obal, ktorý predíde škrabancom.

Nami testovaný čierny, respektíve tmavosivý variant, je po dizajnovej stránke ešte doplnený o zvislé pruhy, ktoré podčiarkujú jeho eleganciu. Na spodnej hrane poteší prítomnosť primárneho mikrofónu, spolu s primárnym reproduktorom. Samozrejme, svoje miesto tu má aj konektor typu USB-C. Milovníkov hudby poteší aj pohľad na hornú hranu, na ktorej sa nachádza 3,5 mm audio jack na káblové slúchadlá spolu s druhým mikrofónom.

Ľavá strana zariadenia je doplnená o hybridný slot pre dve nanoSIM karty, respektíve kombináciu jednej nanoSIM a pamäťovej karty microSD. Na pravej strane sa nachádzajú nevyhnutné tlačidlá na reguláciu hlasitosti a tlačidlo zapnutia/vypnutia. To je navyše vrúbkované, takže ho od ostatných bez problémov odlíšite. Aby sme však iba konštrukčné spracovanie nechválili, škoda, že celý smartfón je prakticky plastový. Nič síce nevŕzga, no tlačidlá dávajú trochu vedieť, že ide o lacnejší smartfón. Ich stlačenie nie je vždy isté a občas sme nemali istotu či sme niektoré z nich stlačili dostatočne a správne.

Displej: S moderným riešením pre “selfie” foťák

Zobrazovač tohto smartfónu sa vyznačuje hlavne typom výrezu pre prednú kameru. Nenájdeme tu totiž typický kvapkovitý “notch”, ktorý sa častokrát používa aj na nových modeloch. Je tu podľa nášho názoru lepšie vyzerajúca “diera” v ľavom hornom rohu. Tento prvok pridáva smartfónu na dizajne a vyzerá jednoducho drahšie.

Samotný zobrazovač je typu LCD, jeho farby sú veľmi pekné a verné. Ich podanie je navyše možné v nastaveniach telefónu poupraviť. Jeho uhlopriečka činí 6,4 palca. Pozorovacie uhly panela sú síce trošičku horšie, nie je to však v žiadnom prípade nejaká katastrofa a povedali by sme, že slabej zmene po naklonení sa v tejto cenovej kategórii dá vyhnúť len málokedy. Jeho reakcia na viaceré dotyky je našťastie bezchybná a podporuje aj always-on režim, ktorý však nonstop zapnutý nie je. Aktivuje sa len vtedy, keď zariadenie zaregistruje pohyb.

Čitateľnosť na priamom slnku je skvelá a nesťažujeme si ani na jeho minimálny jas. Na záver, ako to už obvykle v Android smartfónoch býva, v systéme nájdeme aj nočný režim pre šetrenie očí. Jeho automatické zapnutie je možné nastaviť hneď po západe slnka a upraviteľná je aj intenzita.

Výkon a pamäť: Už štandardom strednej triedy

Vo vnútri novinky sa nachádza ten istý procesor, ako je tomu v prípade Motoroly moto g8 plus. Reč je o Snapdragone 665, ktorý disponuje ôsmimi jadrami s frekvenciou 2 GHz. O grafickú prácu sa stará integrovaný grafický akcelerátor Adreno 610, ktorý rozhodne nepatrí k tým najlepším na trhu, za to však určite nesklame.

Na telefóne je možné zahrať si akúkoľvek hru v Obchode Play, no pri tých náročnejších sa budete musieť zmieriť s momentami s nižším počtom fps. Grafické prechody v používateľskom prostredí však zvláda na jedničku.

Čipset je doplnený o 4 GB RAM a 64 GB interného ukladacieho priestoru. Musíme uznať, že smartfón si v pamäti udržal aplikácie otvorené po skutočne dlhú dobu. Lepšie povedané, čo sme otvorili, to sa väčšinou samé od seba nezavrelo a po opätovnom vyvolaní aplikácie na popredie bola appka skoro vždy v takom stave, ako sme ju naposledy nechali.

Zapínanie aplikácií je prakticky bezproblémové, no ako to zvyčajne už býva, pokiaľ prechádzate z lepšie vybaveného, poprípade nejakého vlajkového modelu, určite si isté obmedzenie všimnete. Proste nie je to také plynulé ako v prípade niektorých konkurenčných telefónov, no určite nemôžme ani povedať, že by to každodenné používanie istým spôsobom obmedzovalo.

S výkonom bude spokojní zrejme každý používateľ aj napriek tomu, že počet bodov v AnTuTu Benchmarku, ktoré dosahuje 167 931 bodov dnes už veľmi zaujať nedokáže. Nejde pritom zároveň ani o nejaký veľmi nízky počet bodov.

Multimédia a herný režim: Stereo je skvelá vec

Ako určite viete, spomínali sme, že Motorola moto g8 power disponuje hneď dvoma hlasnými reproduktormi. Jeden sa nachádza na spodnej hrane, druhý je na pozícii slúchadla pre hovory. Musíme skutočne uznať, že je reč o dobre znejúcich reproduktoroch. Zvukový výstup je navyše možné upraviť v špeciálnej funkcii od Motoroly.

Prítomné sú tu rôzne zvukové režimy, ako film, hra, hudba či inteligentný režim, ktorý v zásade od aktívnej aplikácie zvuk poupraví. Poteší aj možnosť kompletne manuálnej úpravy, v ktorej nájdete pokročilý ekvalizér s ďalšími možnosťami. Tieto nastavenia sa môžu ďalej preniesť aj do pripojených drôtových či bezdrôtových slúchadiel a musíme uznať, že toto sa výrobcovi skutočne podarilo.

Herný režim je taktiež v tejto cenovej kategórii ešte cennosťou. Ten disponuje niekoľkými super možnosťami, ako funkciou odkladania upozornení a prichádzajúcich telefónnych hovorov počas toho, ako hráte hry. Tento režim ďalej dáva prioritu hre na popredí a väčšina výkonu telefónu sa tým pádom sústredí práve na túto graficky náročnejšiu činnosť.

Fotoaparáty: Zo všetkých uhlov pohľadu!

Keď prejde diskusia k fotoaparátom, je dosť náročné tvrdiť niečo o ich kvalitách. Papierové špecifikácie sú jednou vecou, no tou druhou, oveľa podstatnejšou, sú ich možnosti v praxi. Primárny, 16 MP fotoaparát s clonovým číslom f/1.7 vyhotovuje na danú cenovú kategóriu skutočne slušné obrázky. Samozrejme, nedočkáte sa záberov ako z vlajkového modelu, no musíme povedať, že vo svojej triede exceluje.

Výsledky za dňa sú super. So zapadajúcim slnkom pomaly ale isto klesá aj kvalita vyhotovovaných fotografií. Videli sme v tejto cene aj zariadenia s o čosi lepšou kvalitou kamier, no na druhú stranu aj podstatne horšie fotiace modely. Širokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 8 MP, svetelnosť f/2.2 a jeho výsledky sú podľa nášho názoru priemerné. Je vzácne vidieť v zariadení nižšej až strednej triedy kvalitné “šíro” a narozdiel od primárneho snímača sú výsledky z tohto mierne podexponované, no zmena farebného podania je takmer na priam nepozorovateľnej úrovni, čo nás teší.

Komplexná výbava snímačov

Predposledný senzor s dvojnásobným optickým priblížením, rozlíšením 12 MP a svetelnosťou f/2.2 je potom milým prekvapením. Priblíženie je skutočne badateľné. Čo naopak badateľné nie je, je zlá kvalita výsledných fotografií. Priblížené snímky vyzerajú dobre a povedali by sme, že majú až priam zhodný vzhľad s tými z primárneho fotoaparátu.

Posledným, štvrtým snímačom na zadnej strane, je 2 MP makro senzor. Ten nás opäť prekvapil v tom kladnom zmysle. Vyhotovíte ním fotografie z poriadnej blízkosti, avšak úprimne, využijete ho iba skutočne ojedinele a na makro snímky dokáže poslúžiť aj o niečo kvalitnejší širokouhlý objektív. Nedočkáte sa však až takého dôkladného priblíženia.

Predná 16 MP kamera (clonové číslo f/2.0) ukrytá v “diere” fotí solídne, to však za dobrého svetla. S klesajúcim osvetlením priamo úmerne klesá aj kvalita týchto “selfies”. Za zmienku stojí, že vo fotoaplikácii je dostupný režim skrášlenia, ktorý platí aj pre nahrávané video. Funkciu sme sa však rozhodli vypnúť, pretože je tento efekt samozrejme neprirodzený a pre nás nie veľmi žiadaný.

Video je možné nahrávať vo Full HD pri 60 fps, respektíve v rozlíšení 4K, avšak len pri 30 fps. Druhá spomínaná možnosť je navyše doplnená aj o veľmi efektívnu formu elektronickej stabilizácie obrazu. Počas nahrávania videa sme si však povšimli, že po manuálnom zaostrení je potrebné stále iba ručne preostrovať. Dúfame tak, že sa výrobca pokúsi o nápravu tohto drobného problému. Spočiatku však automatické ostrenie funguje úplne bez problémov.

Ukážkové fotografie:

Makro fotografie:
Večerný záber:

“Selfie” kamera:

Ukážkové videá:

Primárny snímač:
Ultra-širokouhlý snímač:

Operačný systém: Čistý Android s funkciami Moto

Operačným systémom modelu Motorola moto g8 power sa stala prakticky čistá podoba Androidu 10, ktorú dopĺňajú iba prídavné funkcie od výrobcu. Tie sú veľmi užitočné a počas používania sme boli za ne veľmi radi. Obľúbili sme si funkciu rýchleho zapnutia LED blesku pomocou zatrasenia smartfónu. Dvojitým preklopením telefónu je potom možné rýchlym spôsobom zapnúť fotoaparát. Položením smarfónu displejom nadol sa môže zapnúť režim “Nerušiť”, ktorý zablokuje vami vybrané zvukové upozornenia.

Systém je skvelo optimalizovaný a je cítiť, že ho výrobca nijako nezaťažoval. Z predinštalovaných aplikácií tu navyše nájdete iba úplný základ od Google. Aplikáciou pre galériu sa tak stali Google Fotky, telefónne hovory a SMS správy budete taktiež riešiť cez appky od Google. Mimochodom, keďže je reč o Androide 10, našli sme tu aj predinštalované Android Auto.

Na záver sa oplatí spomenúť, že používateľ má na výber medzi ovládaním pomocou troch klasických Android tlačidiel, alebo pomocou modernejších gest. Tie sú veľmi prosté a po krátkej dobe sa ich naučí používať úplne každý. Ich najväčšou výhodou je rýchle a svižné ovládanie v kombinácii s umožnením používania väčšej plochy obrazovky smartfónu.

Batéria: Hlavným dôvodom na kúpu

Vo vnútri novinky je situovaná 5 000 mAh batéria, ktorá je jasným ťahákom zariadenia. Na jedno nabitie bežný používateľ v pohode vystačí po dobu troch dní, čo je úžasná správa. Tri dni sľubuje aj samotný výrobca a to priamo a odvážne na zadnej časti krabičky. 9 až 11 hodín zapnutého displeja je výborná hodnota, ktorá vystačí náročnému používateľovi na dva, priemernému na tri a úplne základnému používateľovi na štyri až päť dní, pokiaľ sa použije režim šetrenia batérie.

Mimochodom, jeho automatické zapnutie je možné nastaviť v zásade od ostávajúcich percent nabitia. Počas nášho týždenného testovania ho bolo potrebné nabiť len dvakrát. Vzhľadom na to, ako sme telefón zaťažovali testovaním, nahrávaním videí a snímaním fotografií, sledovaní filmu a hraním hier sme veľmi milo prekvapení, že sme dokázali vydržať bez nabíjačky tri dni, respektíve približne dva a pol dňa.

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút: 14 %
  • 30 minút: 29 %
  • 45 minút: 43 %
  • 60 minút: 57 %
  • Plné nabitie: 2:34 hod

Náročný deň sme sa nebáli začať s 35 % nabitia batérie, pretože sme si boli postupom času už istí, že nás jednoducho Motorola moto g8 power nesklame, pokiaľ ide o jej výdrž. Nabíjanie potom prebieha pomocou 18 W nabíjačky, ktorá sľubuje rýchle nabíjanie.

Nuž, plného nabitia z nuly sme sa dočkali až o 2 hodiny a 34 minút, čo nie je lámačom rekordov. Vzhľadom na vysokú kapacitu akumulátora však dokážeme tento fakt plne akceptovať. Počas nabíjania sa podarilo mobil celkom slušne zahriať. V prípade bežného používania sa však s touto vecou nejako nestretnete, ak teda nebudete väčšinu času hrávať hry.

Konektivita: Vyskytli sa menšie problémy

Z hľadiska konektivity môže zamrzieť hneď viacero vecí, ktorými tento inak skvelý smartfón nedisponuje. Hneď prvá vec, ktorú by každý správny moderný smartfón v tomto segmente mal mať, je podpora pre 5 GHz Wi-Fi. Ešte väčšou bolesťou však bude chýbajúce NFC pre bezkontaktnú platbu mobilom. Našťastie všetko ostatné dôležité tu je.

Bluetooth 5.0 funguje správe, no občas sme mali pocit, že bezdrôtové slúchadlá pripojené k drahému smartfónu hrali o čosi lepšie. Ďalej sme problémy nemali so službami pre určovanie polohy. Reč je o A-GPS, Galileo, GLONASS, GPS, LTEPP a SUPL. To sa však nedá povedať o hovoroch.

Občas sme postrehli momenty, kedy sme nejako zreteľne nerozumeli druhú stranu my, pričom oni nás počuli taktiež veľmi zle. Pravdepodobne teda šlo o chybu v našom vzájomnom spojení, no stojí za to to spomenúť. Na záver sa na zariadení nachádza 3,5 mm audio jack pre drôtové slúchadlá, USB-C konektor na rýchlu formu nabíjania a slot pre microSD kartu v kombinácii s nanoSIM. Za cenu vzdania sa rozšírenia pamäte tu však vložíte aj dvojicu nanoSIM kariet.

Záverečné zhodnotenie: S minimálnymi kompromismi

Úprimne, už po samotnom rozbalení sme si novú Motorolu jednoducho zamilovali. Veľa robí hlavne moderne vyzerajúca predná strana či istý uchop smartfónu. Za výborne stanovenú cenu 219 € je hrozne ľahké telefónu odpustiť viaceré neduhy. Najviac si zrejme povšimnete asi absenciu NFC, ktoré v dnešnej dobe bezkontaktných mobilných platieb bude s určitosťou veľmi mrzieť.

Áno, fotoaparáty síce ani zďaleka nedosahujú kvalít vlajkových lodí, no za túto sumu tu máme slušný primárny a skvelý teleobjektív, spolu s ultra-širokouhlým a makro snímačom. Takúto komplexnú výbavu predsa nemá každý model. Ďalej poteší displej s minimálnymi rámčekmi a modernejšou “dierou” pre prednú kameru, ktorá je podľa nás podstatne viac nenápadná, ako bežný “teardrop” výrez.

Výkon síce spadá do priemeru, za to však moto g8 power ponúkne hneď 64 GB internej pamäte s možnosťou jej rozšírenia. Najlepšou vlastnosťou je však integrovaná batéria, ktorá na jeden “dych” zvládne vydržať krásne dlhú dobu. Sme veľmi radi, že sme mali čo dočinenia s tak dobre vybaveným smartfónom za super cenu.

Vzťah si k nemu vybuduje každý nenáročný používateľ, no aj tí náročnejší budú vedieť s týmto žiť, aj keď určite pocítia rozdiel vo výkone a kvalite fotiek medzi strednou a vysokou triedou. Za veľké plus potom pokladáme aj výborne hrajúce stereo reproduktory, ktoré sú totálnou raritou všeobecne pri smartfónoch. Motorola moto g8 power je dostupná na našom trhu za už spomínanú čiastku 219 € a zaobstarať si ju môžete v nami testovanej čiernej a modrej farbe.

Konkurencia

Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Za rovnakú cenu má potenciálny zákazník možnosť zaobstarať si aj smartfón čínskeho výrobcu Xiaomi Redmi Note 8 Pro. Ten ponúkne lepší, 64 MP fotoaparát, doplnený o ďalšiu trojicu senzorov. Batéria má síce o trochu nižšiu kapacitu 4 500 mAh, no dobrá výdrž sa samozrejme dá očakávať aj v tomto prípade.

Výkonovo by mali byť na tom tieto dva modeli nejako podobne, aj keď je pravdou, že Xiaomi má o 2 GB RAM navyše. Taktiež tu potom už nechýba NFC, či možno o trošičku atraktívnejší dizajn. Pokiaľ však ide o zobrazovač, nedočkáme sa menej nápadného výrezu pre prednú kameru, aký má Motorola. Xiaomi stavilo na už overený drobný výrez v úplnom strede hornej časti.


Samsung Galaxy A50

Druhým smartfónom na zozname neúprosnej konkurencie je Samsung Galaxy A50. Ten je síce o pár desiatok eur drahší, no ponúkne tiež skvelú výdrž, vďaka 4 000 mAh akumulátoru. Úprimne však povieme, že nami testovanú Motorolu v tejto cenovej kategórii tromfne z hľadiska výdrže asi málokto.

Nechýba ďalej 6,4-palcový Full HD+ displej, 25 MP primárny fotoaparát s ďalšími dvoma prídavnými senzormi, 3,5 mm jack na slúchadlá, 128 GB úložisko či osemjadrový procesor, od ktorého sa čaká lepší výkon, ako v prípade moto g8 power. Dizajn Samsungu je trochu podobný tomu z Motoroly, no v tomto prípade sa dočkáme viacerých pestrých farebných prevedení.


HONOR 9X

Posledným telefónom na zozname konkurencie je nie tak starý model HONOR 9X. Za 239 € ide o skutočne krásne, avšak na druhú stranu aj odvážnejšie vyzerajúci kúsok. Disponuje 4 GB RAM, 128 GB interným úložiskom, 4 000 mAh batériou a ešte väčším, 6,59-palcovým displejom. Hlavný foťák má rozlíšenie 48 MP a hovorí sa o ňom ako o jednom z tých podarenejších senzorov.

HONOR 9X fotoaparat

Spoločnosť mu potom robia ďalšie dva snímače. Opäť tu nechýba 3,5 mm jack konektor a výkonný osemjadrový čipset, no zamrzí z hľadiska konektivity starším Bluetooth 4.2 a model tiež nepodporuje NFC. Mobilových nadšencov však zaujme výsuvný mechanizmus prednej “selfie” kamery a tým pádom je displej oslobodený od akéhokoľvek výrezu.


Náš tip
Najlepšie smartfóny za cenu do 300 eur
7.5

Motorola moto g8 power

Úprimne, už po samotnom rozbalení sme si novú Motorolu jednoducho zamilovali. Veľa robí hlavne moderne vyzerajúca predná strana či istý uchop smartfónu. Za priam smiešnu cenu 219 € je hrozne ľahké telefónu odpustiť viaceré neduhy, ktoré sa však tomuto telefónu hľadajú ťažko. Najviac si však povšimnete asi absenciu NFC, ktoré v dnešnej dobe bezkontaktných mobilných platieb bude s určitosťou veľmi mrzieť.

Áno, fotoaparáty síce ani zďaleka nedosahujú kvalít, ako vlajkové lode, no za túto sumu tu máme slušný primárny a skvelý teleobjektív, spolu s ultra širokouhlým a makro snímačom. Takúto komplexnú výbavu predsa nemá každý model. Ďalej poteší displej s minimálnymi rámčekmi a modernejšou "dierou" pre prednú kameru, ktorá je podľa nás podstatne viac nenápadná, ako bežný "teardrop" výrez.

Výkon síce spadá do priemeru, za to však moto g8 power ponúkne hneď 64 GB internej pamäte s možnosťou jej rozšírenia. Najlepšou vlastnosťou je však integrovaná batéria, ktorá na jeden "dych" zvládne vydržať krásne dlhú dobu. Sme veľmi radi, že sme mali čo dočinenia s tak dobre vybaveným smartfónom za super cenu.

Vzťah si k nemu vybuduje každý nenáročný používateľ, no aj tá náročnejší budú vedieť s týmto žiť, aj keď určite pocítia rozdiel vo výkone a kvalite fotiek medzi strednou a vysokou triedou. Za veľké plus potom pokladáme aj výborne hrajúce stereo reproduktory, ktoré sú totálnou raritou všeobecne pri smartfónoch.

zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
60 %
Displej
60 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
100 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • Skvelá výdrž batérie
  • Stereo reproduktory
  • Super cena
  • Pamäťová výbava

  • Pomalé nabíjanie
  • Chýba NFC
  • Konkurencia ponúkne lepší výkon
  • Väčšie rozmery
1.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+