MojAndroid

Doba sa mení a vo výraznej miere to vplýva aj na mobilné telefóny. Tie sú aktualizované stále častejšie, čo veľmi dobre dokazuje spoločnosť Motorola. Len v tomto roku predstavila hneď pätnásť rôznych modelov prevažne strednej triedy. Všetko to ešte vo februári odštartovali smartfóny modelového radu Moto G7. Neskôr sme sa dočkali viacerých modelov združených pod označením One či písmenom E. Záver roka však prekvapivo opäť patrí modelovému radu Moto G.

Minulý mesiac boli totiž predstavené smartfóny Motorola Moto G8 Plus a Moto G8 Play. Hoci sa hlásia o slovo pomerne skoro po svojich predchodcoch, na papieri rozhodne majú čím zaujať. Špeciálne to platí pre verziu “Plus”, ktorá sa môže stať hitom tohtoročných Vianoc. No a táto recenzia vám odpovie na to, či sa tento telefón oplatí zabaliť do baliaceho papiera a vložiť pod stromček.

Konštrukcia a dizajn: Farebný elegán

Rok 2019 sa pomaly, ale isto chýli ku svojmu koncu. Aj vďaka tomu môžem s prehľadom napísať, že sa Motorola Moto G8 Plus inšpirovala takmer všetkými dizajnovými trendmi, s ktorými sme sa v poslednom roku tejto dekády stretli. Je síce vyrobená z plastu, no na oko pôsobí akoby bola vyrobená z kombinácie kovu a skla.

To znamená, že sa na nej zachytávajú nečistoty a odtlačky prstov. Na druhej strane ale vďaka tomu vyzerá elegantnejšie. Do istej miery za to môže aj gradientné prevedenie, ktoré sa do série Moto G dostalo vôbec po prvýkrát.

Oproti minulej generácii bol vylepšený dizajn, čo badať najmä na zadnej strane. Okrúhle vystúpenie fotoaparátov nahradilo ich vertikálne usporiadanie v ľavom hornom rohu. Vyzerá to síce zaujímavo, no mne sa okrúhle vystúpenie páčilo trochu viac. Išlo totiž o charakteristický znak výrobcu. Tým je ale rovnako aj skener odtlačkov prekrytý logom spoločnosti.

No a ten na tomto telefóne nechýba. Nechýba však ani výrez v displeji, ktorý je poriadne nenápadný a má tvar písmena U. Inak sa G8 Plus pýši aj vcelku úzkymi rámikmi vôkol displeja. Jediný trochu výraznejší sa nachádza v spodnej časti prednej strany. Z hľadiska rozloženia ovládacích prvkov je všetko tam, kde by ste to hľadali.

 

Na spodnej hrane teda nájdete výduch hlasného reproduktora, ktorému robí spoločnosť mikrofón a USB-C konektor. Vrchná hrana skrýva sekundárny mikrofón a, našťastie, aj 3,5 mm audio jack konektor. Pravá hrana zase obsahuje hardvérové tlačidlá vypnutia a regulácie hlasitosti, zatiaľ čo tá ľavá ponúka hybridný DualSIM slot.

Nedá mi nespomenúť aj zvýšenú odolnosť voči ošpliechaniu vodou. V prípade, že vás prepadne ľahký dážď sa to môže skutočne hodiť. A hodiť sa s istotou bude aj ukážkové spracovanie tela smartfónu. Nikde nevŕzga, na žiadnych miestach sa neprehýba a drží tak, ako držať má.

Skener odtlačkov

Ako som už vyššie napísal, Motorola Moto G8 Plus obsahuje klasický skener odtlačkov prstov. Ten sa nachádza na zadnej strane, čo je stále pomerne tradičné umiestnenie tohto bezpečnostného prvku. Hoci ja osobne preferujem skener zabudovaný v displeji, tak som toho názoru, že v lacnejších zariadeniach zatiaľ dáva väčší zmysel skener klasický.

V tejto cenovej kategórii je totiž spravidla presnejší a spoľahlivejší. No a model G8 Plus to len a len dokazuje. Odomknutie pomocou skenera funguje tak, ako fungovať má. Jeho rýchlosť ako aj presnosť ma pozitívne prekvapila a som si istý, že rovnako prekvapí aj vás.

Displej: IPSko so všetkým, čo k nemu patrí

Z hľadiska displejov je trend pri smartfónoch, ako aj inej spotrebnej technike, jasne daný. Uprednostňované sú dnes tie zariadenia, ktoré disponujú OLED panelmi. Tie sú však v porovnaní s LCD IPS obrazovkami drahšie, aj keď sú v mnohých aspektoch porovnateľné. Z tohto dôvodu aj model G8 Plus obsahuje IPS displej. Má pomer strán 19:9 a uhlopriečku 6,3 palca, na ktorej sa rozprestiera FHD+ rozlíšenie.

To je viac ako dostatočné, pričom voľným okom jednotlivé pixely identifikovať nedokážete. Rovnako nedokážete nájsť uhol, z ktorého by mal displej neprirodzene skreslené farby. Ich zobrazenie je inak realistické a ak by sa vám aj z nejakého dôvodu nepáčilo, v nastaveniach si ho môžete prispôsobiť. Môžete tam tiež zapnúť filter modrého svetla, ktorý ochráni váš zrak.

No a maximálna svietivosť tejto obrazovky je veľmi dobrá, takže ani počas tých najslnečnejších dní nebudete mať problém s čitateľnosťou. Celkovo teda tento panel stráca jedine v zobrazení čiernej, ktorú OLED panely zobrazujú vernejšie. Navyše sa vôkol neho nachádzajú skutočne nevýrazné rámiky, ktoré zážitok z používania displeja ešte o čosi umocnia.

Výkon a pamäť: Tak akurát

Motorola Moto G8 Plus prichádza v kombinácii so 4 GB RAM a 64 GB úložiskom. Hneď na úvod si tu treba povedať, že na strednú triedu ide o viac ako dostatočné hodnoty. Niekto by však predsa len mohol namietať, že operačná pamäť by mohla byť vyššia. Áno, mohla, no reálne skúsenosti ukazujú, že 4 GB bohato stačia. Pri testovaní som ani raz nepocítil problém nedostatku RAM. Multitasking bol plynulý a bezproblémový. Do veľkej miery za to vďačíme aj čistému Androidu, ktorý sa v tomto telefóne nachádza.

Na druhú stranu, niekomu by sa mohlo máliť interné úložisko. To vám po prvom spustení ponúkne cca 50 GB voľného miesta. To síce nie je najmenej, no v dobe 4K videa dokážete tento priestor zaplniť poriadne rýchlo. Preto oceňujem fakt, že je model G8 Plus vybavený kombinovaným slotom na microSD kartu. Vďaka nemu si v prípade núdze môžete úložisko rozšíriť o ďalších 512 GB. No a čo sa týka výkonu, tento smartfón ho ponúka viac ako dosť. Teda, aspoň s prihliadnutím na jeho cenovku.

Procesor Snapdragon 665 s ôsmymi jadrami zabezpečuje novinke rýchle reakcie a pri práci so systémom tak na nič zbytočne dlho nečakáte. Dokonca ani v čase, kedy som dal tejto Motorole zabrať, som sa nestretol s neželanými zásekmi a spomaleniami. Dobre zvláda aj graficky náročné hry. Pri nich sa okrem iného prejavuje aj sila grafického akcelerátora Adreno 610. Aj vďaka nemu si bez problémov zahráte PUBG či COD.

Systém: Šikovný a odladený

Jedným z typických znakov série Moto G je takmer čistý Android s iba minimálnymi zásahmi od výrobcu. Tie navyše bývajú zväčša pozitívne a inak to nie je ani v prípade Motoroly Moto G8 Plus. Predinštalovaným systémom je Android 9.0 Pie bez akejkoľvek grafickej nadstavby. Výrobca pridal iba niekoľko naozaj užitočných funkcií, bez ktorých si nevieme telefón s logom spoločnosti Motorola už ani len predstaviť.

Znovu máme k dispozícii všetky známe a poriadne obľúbené Moto akcie. Tie vám, ako používateľovi, v mnohom zjednodušia život. Umožnia vám zapnúť LED blesk dvojitým zatrasením telefónu, ale aj spustiť appku fotoaparátu dvojitým zvrtnutím zápästia.

Ide možno o drobnosti, no práve takéto drobnosti robia z obyčajného kusu techniky niečo viac. Takýchto drobností je tu ale viac. Jednou z nich je možnosť ovládania prvkov médií prostredníctvom dvojtlačidla pre ovládanie hlasitosti.

Pri prehrávaní hudby a zamknutej obrazovke môžete podržaním jednotlivých tlačidiel meniť prehrávané skladby, čo je síce jednoduchá, no extrémne praktická funkcia. Taká je ale aj možnosť odomknutia telefónu pomocou jeho zdvihnutia. Toto riešenie spolupracuje s funkciou odomykania pomocou tváre a funguje veľmi dobre a spoľahlivo. Je tiež dostatočne rýchle a nemali sme s ním absolútne žiadne problémy.

Nejde však o 3D skenovanie, ktoré je rovnako bezpečné ako skenovanie odtlačkov prstov. Stále však uľahčuje odblokovanie telefónu napríklad, keď máte mokré prsty. K tomu všetkému ešte určite stojí za zmienku možnosť vytvárania screenshotov pomocou potiahnutia troch prstov po obrazovke. Takýmto spôsobom zvládnete tiež vytvárať takzvané dlhé sreenshoty.

Tie využijete v prípade, keď budete chcieť niekomu poslať dlhšiu konverzáciu alebo úryvok z nejakej webovej stránky. A potom je tu ešte, samozrejme, aj Moto obrazovka. Tá má všetky tie triky ako aj v predchádzajúcej generácii. Zobrazí vám čas, úroveň nabitia a prakticky všetky notifikácie, pričom s niektorými vám umožní aj spracovať.

Na správy môžete dokonca odpovedať priamo zo zamknutej obrazovky. Všetky tieto funkcie sú naozaj veľmi praktické a som si istý, že ich budete s obľubou využívať. Sú ukryté v jedinej aplikácii Moto, ktorá tiež reprezentuje všetok predinštalovaný bloatware. Inak tu nájdeme iba základné aplikácie zo systému Android a od spoločnosti Google.

Vynikajúce je tiež odladenie systému, čo súvisí aj so skvelým výkonom telefónu. Reakcie sú okamžité, animácie extrémne plynulé, nič neseká a nikde som  si nevšimol ani pokles FPS. Skrátka, všetko fungovalo až nad moje očakávania a systém v telefóne Motorola Moto G8 Plus je rozhodne jednou z jeho najväčších predností.

Multimédiá: Radosť počuť

Vskutku kvalitný displej predurčuje tento telefón na konzumáciu rôznych multimédií. A musím povedať, že videá, filmy či fotografie sa na tomto zariadení prezerajú doslova parádne. Vďačíme za to celkovej kvalite zobrazovača, ale aj jeho širokouhlejšiemu pomeru strán. No a pozitívne je tiež to, že miniatúrny výrez veľmi nenarúša displej. Pri prezeraní multimédií si ho teda veľmi rýchlo prestanete všímať a nebude vám prekážať. Prekážať vám však nebude ani zvuk vychádzajúci zo stereo reproduktorov.

Tie sú totiž veľmi kvalitné a nebojím sa povedať, že v danej cenovej kategórii patria k tým  najlepším. Zvuk vychádzajúci z tohto telefónu je dostatočne hlasný a čistý, pričom ani pri najvyššej hodnote nedochádza k neželanému zhoršeniu kvality. No a veľmi dobre je spracovaný aj audio jack konektor. Ten však využijete len v prípade, že už nejaké káblové slúchadlá vlastníte, keďže do balenia sa žiadne nedostali.

Konektivita: Bez problémov

Po stránke konektivity má Motorola Moto G8 Plus úplne všetko, čo by ste na najbližšie 2 – 3 roky mohli potrebovať. Pripojíte sa s ním na 4G siete, pričom tak môžete urobiť hneď s dvomi SIM kartami vďaka podpore DualSIM funkcionalite. V telefóne si inak môžete jednoducho zvoliť, ktorú SIM kartu chcete používať na volanie, ktorú na SMSkovanie a ktorú zase na čerpanie mobilných dát.

Signál bol počas testovania skvelý a ani raz som sa nestretol s tým, že by mi vypadol. To isté pritom platí aj pre GPS pripojenie, ktoré fungovalo bez najmenších problémov. Rovnako som si vyskúšal Bluetooth 5.0 pri počúvaní hudby cez bezdrôtové slúchadlá a ani tu som nespozoroval žiadne nedostatky. No a Wi-Fi pripojenie bolo taktiež veľmi kvalitné. K tomu všetkému môžete využiť funkciu FM rádia, ale aj také OTG.

Fotoaparát: Quad pixel a akčné video

Motorola nám už viackrát dokázala, že je schopná vyrobiť lacnejší telefón s viac ako len obstojným fotoaparátom. No a pri smartfóne Motorola Moto G8 Plus sa o to pokúsila opäť, pričom bez zbytočného napínania vám poviem, že tento pokus vyšiel. Výrobca stavil pri svojej novinke na už overený 48 MP Quad Pixel senzor, ktorý disponuje clonou f/1.7 a PDAF zaostrovaním. K tomu tu ale máme aj 16 MP širokouhlý senzor s clonou  f/2.2 a ohniskovou vzdialenosťou 14 mm. Tento druhý senzor je však otočený, keďže je určený len na vytváranie akčných videí vo vertikálnej polohe.

Potom tu máme ešte 5 MP senzor hĺbky poľa a celkom výrazne je vzadu vyznačený aj senzor laserového zaostrovania či dvojtónový LED blesk. Čo sa samotných fotografií týka, nemám im veľmi čo vytknúť. Použitý fotoaparát ma už v minulosti o svojich kvalitách presvedčil a tu ich len opäť potvrdil. Snímky vytvorené s jeho pomocou sa pýšia na danú triedu veľmi dobrým dynamickým rozsahom. Taktiež sú ukážkovo ostré, za čo vďačíme kombinácii PDAF a laserového zaostrovania. Tieto dva prvky mi napríklad umožnili vytvoriť dokonale ostrú fotku aj z idúceho vlaku.

Ďalej musím pochváliť verné farebné podanie a palec hore si zaslúži aj úroveň detailov. Pri pohľade na nočné snímky vytvorené v normálnom režime mám dve menšie výhrady, a to slabší dynamický rozsah a šum. Oba tieto nedostatky ale, našťastie, odstraňuje nočný režim. Ten kombinuje viaceré snímky do jednej, čím sa dynamický rozsah zlepšuje a odstraňuje sa prebytočný šum. Treba však povedať, že zároveň môžu takéto fotky v niektorých situáciách vyzerať trochu umelo, keďže majú vyšší kontrast. Aplikácia fotoaparátu od Motoroly je vybavená niekoľkými špeciálnymi režimami, ktoré si skutočne zamilujete.

Nezabudlo sa na už tradičný portrét, ktorý vám umožní robiť fotky s pekne rozostreným pozadím. Identifikácia kontúr je na dobrej úrovni a dobré sú aj výsledné portréty. Moto G8 vo verzii Plus nemá fotoaparáty len na zadnej, ale aj prednej strane. Sem sa jej zmestil síce iba jeden, no ten nadmieru postačuje. Má 25 MP, clonu f/2.0 a tiež je vybavený technológiou Quad Pixel. Výsledné selfiečka hodnotím kladne, no taká úroveň detailov na tom mohla byť o čosi lepšie. Pre zaostrovanie platí to isté, a tak si pri fotení svojok budete musieť dať veľký pozor na to, aby sa vám netriasli ruky.

No a teraz k videám. Tie vytvorené pomocou hlavného snímača možno zaznamenávať v 4K rozlíšení a 30 snímkach za sekundu. Keďže sa nedostalo na optickú stabilizáciu obrazu, takéto video disponuje výraznými otrasmi. Lepšie je to už pri FullHD videu, kde hardvérovú stabilizáciu dokáže veľmi schopné nahradiť tá softvérová (len pri 30fps). Inak musím pochváliť rýchle a presné preostrovanie a celkovú kvalitu. No a nakoniec musím spomenúť aj akčnú kameru. Tá nahráva iba FullHD video s väčším zorným uhlom, čo vyzerá zaujímavo. Trochu mi však prekáža, že výrobca neumožnil s týmto snímačom vytvárať aj fotografie.

Batéria: Väčšia = lepšia

Predchodca tohto telefónu, ktorý uzrel svetlo sveta ešte začiatkom tohto roka, ponúkol len priemerný 3000 mAh akumulátor. Napriek tomu však svojou výdržou vyložene nesklamal a na jedno nabitie bez väčších problémov vydržal celý jeden deň. Nový model však toto ešte o čosi vylepšuje keďže jeho akumulátor má presne o 1000 mAh viac. V teoretickej rovine by teda mal ponúkať ešte o jednu tretinu lepšiu výdrž. No a musím skonštatovať, že model G8 Plus skutočne lepšiu výdrž ponúka.

Na jedno nabitie som s ním úplne v pohode dokázal fungovať dva celé dni, čo sa mi pri mnohých telefónoch nepodarí vôbec. Pri iných sa mi to podarí len s poriadnym obmedzovaním používania. Tu som sa však obmedzovať nemusel vôbec a pozeral som tak videá na YouTube, počúval hudbu cez Bluetooth slúchadlá, prehliadal sociálne siete a web, fotil, natáčal, riešil niekoľko mailov a taktiež písal veľkú časť tejto recenzie do aplikácie Keep.

Takéto náročné požívanie sa postaralo o hodnotu 3 hodiny a 27 minút SOT, za ktorých sa vybilo presne 38 % batérie. Matematicky to teda vychádza približne tak, že 11 % batérie sa vybije približne za hodinu aktívnej obrazovky. Celkovo sa teda výdrž dokáže vyšplhať cca na 9 hodín SOT, čo menej nároční používatelia dosiahnu až za 3 dni. Zjednodušene povedané, Motorola Moto G8 Plus vás svojou výdržou nesklame.

K tomu všetkému je k dispozícii aj základný šetriaci režim, s ktorým dokážete celkovú výdrž ešte o čosi predĺžiť. Poteší vás aj rýchle TurboPower nabíjanie, no to už nie je také rýchle ako tomu bolo v minulej generácii. Adaptér s výstupom 27 W z modelu G7 Plus bol totiž v modeli G8 Plus nahradený slabším 15 S adaptérom. Vo výsledku sa teda novinka nabije pomalšie, a to aj kvôli tomu, že má väčšiu batériu. No a keďže z nuly na sto trvá nabitie približne dve hodiny, tak sa pripravte na to, že energiu budete dobíjať pravdepodobne cez noc.

Motorola Moto G8 Plus: Záverečné hodnotenie

Aby som to teda celé zhrnul do jedného stručného odseku, Motorola Moto G8 Plus prišla síce skoro, no zároveň v ten správny čas. Práve teraz sa totiž ľudia obzerajú po vianočných darčekoch a séria Moto G je medzi používateľmi nielen známa, ale aj obľúbená. Navyše, najnovšia generácia tohto telefónu ničím vyložene nesklame.

Vo svojej cenovej kategórii neponúka azda žiadne kompromisy a práve naopak, poteší vás svojou kvalitnou konštrukciou, odladeným systémom, veľmi schopným fotoaparátom a skvelou výdržou batérie. Aby som teda odpovedal na otázku z úvodu, pripravte si baliaci papier, pretože Motorola Moto G8 Plus sa doň obaliť jednoznačne oplatí.

8.2

Motorola Moto G8 Plus

Motorola si je veľmi dobre vedomá toho, že séria Moto G je medzi používateľmi nielen známa, ale aj poriadne obľúbená. Nie je teda veľkým prekvapením, že výrobca túto sériu už druhýkrát v tomto roku aktualizoval. No a urobil to práve včas pred vianočnými sviatkami. Ak teda momentálne zháňate nový telefón do 300 €, a to či už sebe alebo niekomu inému, s Motorolou Moto G8 Plus určite neurobíte krok nesprávnym smerom.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
70 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Dizajn
  • 3,5 mm audio jack
  • MicroSD slot
  • Svižný systém
  • Skvelá výdrž

  • Pomalšie nabíjanie
  • Bez širokouhlých fotiek
29.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+