MojAndroid

Motorola moto g7 plus prináša do strednej triedy vítané novinky. Nejde len tak o hocijaký telefón s dobrým pomerom ceny a výkonu, akých nájdeme v tejto kategórii veľa. Zmysel pre detail a kvalita jednotlivých funkcií je v mnohých prípadoch na oveľa vyššej úrovni, ako by mohla naznačiť cena. Platí to aj o systéme, ktorý je už tradične vo veľmi čistej podobe. Výrobca pridal iba užitočné Moto akcie, ktoré sú obľúbenou funkciou smartfónov Motorola.

Takmer najčistejší Android

Nebyť spoločnosti Motorola a hŕstky ďalších, ktoré ponúkajú zariadenia so systémom Android One, bežný používateľ by ani nemal predstavu o tom, ako vyzerá verzia Androidu, ktorú si predstavuje spoločnosť Google. Motorola však už tradične ponúka systém Android práve v extrémne čistej podobe.

V prípade smartfónu Motorola moto g7 plus to znamená, že tu nájdete predinštalovaný najnovší systém Android 9.0 Pie so všetkými jeho vymoženosťami. Tešiť sa tak môžete na rýchle reakcie a plynulé prechody, pokročilú správu batérie či plne prispôsobiteľnú lištu s rýchlym spustením.

Výhodou je aj absolútne minimum predinštalovaného bloatwareu. Nielenže výrobca neponúka žiadne zbytočné aplikácie, eliminoval aj zbytočné duplicity typu E-mail či Galéria. Jednoducho vsádza na 100 % na aplikácie od Google, ktoré sú dnes na skutočne vysokej úrovni. 

Užitočné Moto akcie

Jedinou predinštalovanou aplikáciou v systéme, ktorú v čistom Androide nenájdete je aplikácia Moto. Tu nájdete všetky funkcie a vylepšenia, ktoré do systému pridal výrobca.

Nie je ich veľmi veľa a určite vás nezahltia, práve naopak – spravidla ide o skutočne šikovné vylepšenia, ktoré by si našli miesto určite aj v čistom systéme Android.

Nechýbajú už ikonické gestá – dvojitým pohrkaním telefónu rozsvietite LED diódu a telefón môžete využiť ako baterku. Dvojitým zvrtnutím telefónu v zápästí zasa priamo spustíte aplikáciu fotoaparát. Prevrátením telefónu displejom na podložku aktivujete režim nerušiť či počas vyzváňania takto narýchlo vypnete zvuky.

Niektoré funkcie pritom prešli vylepšeniami. Nájdete tu lepší režim zhotovovania screenshotov po priložení troch prstov. Snímky obrazovky môžete predĺžiť a spraviť rolujúcu snímku s väčším množstvom obsahu. Zhotovené snímky môžete ešte pred uložením dodatočne upraviť, čo je tiež vítaná novinka.

Stále tu nájdeme aj fantastickú Moto obrazovku. Ide o obdobu always-on displeja, ktorá ale nesvieti vždy. Stačí ale v čase nečinnosti pri vypnutej obrazovke trošku pohnúť telefónom alebo ho vziať do ruky a hneď sa rozsvieti zamknutá obrazovka s užitočnými informáciami, ako je úroveň nabitia batérie, čas, dátum a zmeškané upozornenia. Tie tu nájdete všetky, nie iba z vybraných aplikácií, ako je to v prípade zariadení niektorých iných výrobcov. Môžete s nimi dokonca aj pracovať na SMS, môžete napríklad odpovedať priamo z uzamknutej obrazovky.

Novinkou je tiež navigácia v systéme pomocou gest na tlačidle v spodnej časti displeja. Jednoduchý dotyk vás prevedie domov, stlačenie a potiahnutie hore spustí menu s multitaskingom, pohyb do jednej strany spôsobí presun o krok späť, posun do druhej strany tiež spustí multitasking a dlhé podržanie vyvolá hlasového asistenta.

Všetky tieto extra funkcie sú praktické a kedykoľvek ich môžete vypnúť. Okrem toho, že pridávajú telefónu extra hodnotu ho nijako nespomaľujú, práve naopak, Motorola moto g7 plus patrí svojimi reakciami v systéme medzi najrýchlejšie smartfóny na trhu.

Ďalšie časti seriálu:

Náš tip
Motorola moto g7 plus a výborný fotoaparát [1. deň]

Náš tip
Motorola moto g7 plus a batéria s výbornou výdržou a rýchlym nabíjaním [2. deň]

Náš tip
Motorola moto g7 plus a vynikajúce schopnosti videa [3. deň]

Náš tip
Motorola moto g7 plus a prémiový dizajn [4. deň]

Náš tip
Motorola moto g7 plus ponúka neprekonateľný pomer ceny a výkonu [5. deň]

Náš tip
Motorola moto g7 plus a veľký displej v malom tele [7. deň]

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Motorola.

23.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+