MojAndroid

Spoločnosť Lenovo tento rok už tradične odhalilo celý svoj rad smartfónov línie G spolu. Naraz sme sa tak dočkali modelov moto g6, moto g6 plus aj moto g6 play. Každý nesie mierne odlišnú výbavu ako aj cenovku. Ktorý z dvojice moto g6/moto g6 plus sa potom oplatí viac?

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Dizajn: Rovnaký štýl, iná veľkosť

Spoločnosť Lenovo so značkou moto v posledných rokoch po stránke dizajnu veľmi nevymýšľa. Hoci ponúka aj v nižších triedach prémiovejšie materiály a precíznejšie spracovanie, celkový štýl telefónov zostáva veľmi podobný a zariadenia sú vďaka tomu ľahšie identifikovateľné. Inak to nie je ani v prípade nových modelov moto g6 a g6 plus, ktoré prinášajú známy dizajn s jednoduchou prednou stranou, pod ktorou nájdeme tentokrát celý názov značky motorola a minimalistickú zadnú stranu s ikonickým vystúpeným plieškom s fotoaparátom.

V oboch prípadoch je skener odtlačkov zmenšený a nachádza sa vpredu pod displejom. Najväčšie rozdiely nájdeme v rozmeroch. Kým moto g6 plus ponúka 5,9″ displej, menšia moto g6 obsahuje 5,7″ obrazovku. Na prvý pohľad tak ide iba o minimálny rozdiel, no v ruke ho skutočne pocítite. Moto g6 je približne o 6 mm nižší a o 3 mm užší telefón a lepšie sedí v menších rukách. To môže byť jeden z argumentov, prečo sa rozhodnúť pre tento, inak slabšie vybavený model.

Oba telefóny však ponúkajú skutočne kvalitný dizajn zo skla s príjemným zahnutím na zadnej strane. Displej má tiež rovnaké rozlíšenie 1080 x 2160 px, čo znamená zanedbateľne jemnejšiu hustotu pixelov na menšej moto g6. V oboch prípadoch však ide o IPS LCD panely pokryté odolným sklom Gorilla Glass 3.

Výkon a pamäť: Drobnosti, ktoré môžu zavážiť

V prípade smartfónov moto g6 a g6 plus je rozdielov naozaj pomerne dosť, aj keď nie všetky sú veľmi výrazné. Moto g6 je slabšie vybavené zariadenie s čipom Snapdragon 450, 3/4GB RAM a 32/64GB vnútornou pamäťou. 8-jadrový procesor s jadrami Cortex A-53 s taktom 1,8 GHz je doplnený o grafickú jednotku Adreno 506. Nejde tak o žiadne výkonnostné monštrum, no pre väčšinu činností má moto g6 výkonu viac než dosť.

Moto g6 plus potom ponúka o stupienok lepšiu výbavu v každom smere. Čip Snapdragon 630 v sebe ukrýva procesor s ôsmymi jadrami Cortex A-53 s taktom 2,2 GHz a výkonnejší grafický akcelerátor Adreno 508. Je logické, že s touto výbavou dokáže telefón viac a môžete napríklad očakávať viac FPS v graficky náročnejších hrách. Pri bežnom používaní sú však rozdiely v reakciách minimálne, keďže sú eliminované rovnako dobre optimalizovaným systémom.

Systém a fotoaparát: Na papieri aj v praxi veľmi podobné

Oba telefóny ponúkajú systém Android 8.0 Oreo v dokonale identickej forme. Všetky prvky systému sú rovnaké, a tak sa môžete pri oboch zariadeniach tešiť na výborné optimalizovaný aktuálny systém Android s neexistujúcim bloatwareom a výbornými funkciami navyše. Nájdeme tu známe Moto gestá či Moto obrazovku, ktorá zobrazuje množstvo informácií na uzamknutej obrazovke, kde vám s nimi umožní aj pracovať. V mnohých ďalších smeroch však ide o dokonale čistý Android, ktorý je svižný a na oboch zariadeniach vyzerá rovnako.

Veľmi podobne sú na tom aj fotoaparát týchto dvoch telefónov, no tu už nejaké rozdiely nájdeme. Moto g6 plus disponuje o čosi lepším duálnym fotoaparátom s rozlíšením 12+5MP, pričom hlavný fotoaparát má svetelnosť f/1.7. Menší moto g6 má zostavu s rovnakým rozlíšením a svetelnosťou f/1.8. Schopnosti oboch telefónov sú porovnateľné, oba disponujú fázovým zaostrovaním, väčší model implementuje aj funkciu dual-pixel.

Okrem toho, moto g6 plus zvládne aj natáčanie 4K videa, kým majitelia moto g6 sa budú musieť uspokojiť s Full HD rozlíšením. Vpredu nájdeme na oboch telefónoch rovnaký 8MP snímač.

FOTOGALÉRIA moto g6:

FOTOGALÉRIA moto g6 plus:

Batéria a drobnosti: Rozdielov je hneď niekoľko

Ako sme už spomínali, hoci telefóny sú si podobné, prakticky v každom ohľade má aspoň o čosi navrch model moto g6 plus. Ten má väčšiu 3200mAh batériu v porovnaní s 3000mAh akumulátorom na moto g6. Zároveň ponúka niektoré lepšie formy pripojenia ako Bluetooth v5.0 či rýchlejšie LTE do 300 Mbps v porovnaní s Bluetooth v4.2 a LTE s rýchlosťami do 150 Mbps na moto g6. Moto g6 plus tiež zvládne pripájanie k dual-band Wi-Fi, čo je funkcia, ktorá sa do lacnejšej moto g6 zatiaľ nedostala.

Záverečné hodnotenie: Ktorý z dvojice si vybrať?

Rozdiel v cene týchto dvoch smartfónov je presne 50 EUR. Lacnejší moto g6 sa predáva za 249 EUR vo verzii s 3 GB RAM/32 GB vnútornou pamäťou, pričom za 299 EUR môžete mať moto g6 plus vo verzii so 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. Rozdielov medzi telefónmi je skutočne viac než dosť a na prvý pohľad sa môže zdať, že moto g6 plus je jasnou voľbou. Za 50 EUR síce naozaj dostanete lepší telefón, no možno vám bude vyhovovať práve dostupnejší model moto g6.

Prečo? Pre kompaktnejšie rozmery, ktoré môžu mnohým vyhovovať. Plus-ko s takmer 6″ displejom je skutočne veľký telefón, ktorý nemusí sedieť každému. Ak si aj zvolíte dostupnejšiu G6-ku, dobrou správou pre vás určite bude, že v mnohých smeroch ide o vynikajúci telefón, ktorý sa svojim väčším bratom zaostáva naozaj iba minimálne. Rozdiely na papieri síce sú, no pre nenáročných používateľov sa nemusia vôbec prejaviť. To, čo ocenia na g6 plus všetci, je väčšia RAM a vnútorná pamäť, aj keď tú môžete rovnako pohodlne rozšíriť aj na menšom modeli g6.

Zároveň platí, že oba telefóny sú skutočne kvalitné a vo svojej triede patria medzi to najlepšie, čo aktuálne na trhu nájdete. Ak vám neprekážajú väčšie rozmery, určite je pre vás lepšou voľbou Motorola moto g6 plus, ktorá nemá prakticky žiadne nevýhody oproti svojmu menšiemu súrodencovi, možno až na mierne vyššiu cenu. Ak teda chcete za každú cenu ušetriť, alebo napríklad k vášmu paušálu dostanete výhodnejšie moto g6, nemusíte vôbec zúfať – telefón vám ponúkne takmer všetko rovnako dobre ako väčší g6 plus a ešte vám ostane aj na lepšiu večeru.

Ktorý z dvojice telefónov by ste si vybrali vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
19.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+