MojAndroid

Ak by sme za posledné roky mali nájsť rodinu smartfónov, ktorá ponúka najväčšie medziročné zmeny, zrejme by nám na um zišiel rad smartfónov moto G. Ten najskôr úplne zmenil zmýšľanie ľudí o tom, aký telefón môžu získať za pár stoviek a na tomto základe sme sa rok čo rok dočkali obrovských zlepšení. Vlani Lenovo predstavilo rad moto g5 a g5 plus, ktorý priniesol kovové telo a hardvér, ktorý bol “požičaný” z vyššej triedy. Tento rok prichádza moto g6 s úplne novým dizajnom a ešte lepšími črevami, pričom najstatočnejším predstaviteľom novej rodiny smartfónov je Motorola moto g6 plus.

Konštrukcia a dizajn: Na nerozoznanie od vlajkovej lode

Nové smartfóny moto g6 zdieľajú medzi sebou množstvo dizajnových aj hardvérových čŕt. Čisté línie vpredu sú doplnené o sklenenú zadnú stranu, mimochodom pokrytú odolným sklom Gorilla Glass, ktoré v tejto kategórii nie je samozrejmosťou. Lenovo tu nešetrilo a zadná strana ponúka dokonca zahnuté krivky skla, čo pôsobí na pohľad elegantne a v ruke sa telefón vďaka tomu drží skutočne skvele.

Šetrilo sa však na ráme – ten nie je kovový, ale plastový. Ak by sme vám to ale nepovedali, možno by ste na to ani nikdy neprišli. Lesklý dizajn vo farebnom prevedení celého telefónu naozaj nie je nápadný a keďže rám je skutočne tenký, je iba veľmi ťažké zbadať, že ide o plastový komponent. Nič to ale nemení na jeho štýle a zmyslu pre detail, ktorý sem výrobca zakomponoval.

Prednej strane dominuje veľký displej. Ten narástol, dostal pomer strán 18:9 a zmizla mu veľká časť rámiku. Nad displejom nájdeme reproduktor, potrebné senzory, selfie fotoaparát a dokonca aj selfie blesk. Pod displejom nechýba podlhovastý skener odtlačkov, miniatúrna štrbinka mikrofónu a logo motorola. Od označenia “Lenovo”, cez “Lenovo moto” a samostatného “moto” sa tak výrobca dostal až sem a plnohodnotne nám tak vrátil legendárnu značku mobilných telefónov.

Rozloženie ovládacích prvkov je štandardné – vpravo nájdeme tlačidlo napájania s príjemným a praktickým vrúbkovaním, nad ním sa nachádza dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Hore nájdeme zásuvku na SIM karty a samostatný slot na microSD kartu, čo je dnes už skutočná rarita. Ľavá strana je prázdna a v dolnej hrane nájdeme USB-C konektor a aj 3,5mm jack pre slúchadlá. Výrobca tak v tomto smere nerobil žiadne kompromisy, ba dokonca zachoval hudobný jack, ktorý nenájdeme na množstve drahších zariadení.

Zadná strana telefónu ponúka extrémne minimalistický dizajn. Hore v strede sa nachádza ikonický vystúpený pliešok s duálnym fotoaparátom a diódou blesku a na rovnako ikonickom mieste vzadu nájdeme okrúhle logo značky telefónu. Inak je dizajn zariadenia prakticky nepoškvrnený a skutočne doladený do detailov.

Tie možno trochu menej vyniknú na našom tmavo modrom modeli, no sú veľmi pekné v striebornom či zlatom prevedení. V každom prípade, konštrukcia telefónu je skutočne luxusná. Kým vlani sme ocenili použitie kovového krytu a v rade g5 plus neskôr aj celokovovej unibody konštrukcie, tento rok je sklenené prevedenie skutočne “in” a na zariadeniach v nižšej cenovej kategórii vyčnieva z radu.

Napriek väčšiemu displeju telefón nenadobúda enormné rozmery. 160 x 75.5 x 8 mm a hmotnosť 160 gramov sú veľmi prijateľné čísla, vďaka ktorým telefón pokojne udržíte v jednej ruke, zmestí sa vám aj do vrecka nohavíc a pohodlná je aj dlhodobejšia práca s ním.

Skener odtlačkov: Rýchly, no možno až príliš malý

Pri modeli Motorola moto g6 plus ostal výrobca verný doterajším zvykom a skener odtlačkov prstov ostal umiestnený vpredu pod displejom. Má podlhovastý tvar a ponúka presné a rýchle skenovanie. Najmä spoľahlivosť skeneru bola na skutočne vysokej úrovni a čítačka si poradila aj napriek tomu, že sme tu mali zaregistrované hneď štyri prsty.

Aj tento rok ponúka géčko od Motoroly gestá, vďaka ktorým je možné využiť skener odtlačkov na kompletnú navigáciu v systéme. Vďaka tomu je tiež možné skryť panel s navigačnými tlačidlami a naplno využívať plochu displeja. Jedným ťuknutím sa vrátite na domovskú obrazovku, potiahnutím zľava/sprava prejdete o krok späť/otvoríte menu s poslednými aplikáciami, pričom toto gesto je možné pri týchto dvoch funkciách vymeniť.

Hoci gestá sú to veľmi užitočné, na skutočne tenkom skeneri odtlačkov neboli vždy správne rozoznané. Aj gesto potiahnutia tak bolo neraz zaznamenané ako gesto ťuknutia, a tak sme sa miesto kroku späť presunuli na domovskú obrazovku či otvorili menu s multitaskingom. Hoci táto nechcená situácia nenastávala extrémne často, bolo to dosť na to, aby sme si to počas používania všimli.

Ide však iba o drobnú chybičku krásy, ktorú navyše možné ani nespozorujete. Platí to v prípade, že si na obrazovke necháte zobrazený tradičný panel s navigačnými tlačidlami. V zásade je však skener odtlačkov veľmi dobrý a bez problémov naplnil naše očakávania.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
11.5.2018
Zdroj: Autor fotografií: Marián Medlen

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+