MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Aktuálny Android s praktickými zlepšeniami

Motorola moto g6 plus ponúka predinštalovaný systém Android 8.0 Oreo v štandardnej takmer čistej verzii s minimom vylepšení od výrobcu. Ako obyčajne, aj teraz sú vylepšenia skôr praktické a nenásilné a vôbec vám nebudú prekážať v prípade, že sa rozhodnete ich nepoužívať.

Oproti čistému Androidu zostáva bez zmeny zamknutá obrazovka, domovské obrazovky, menu s aplikáciami, notifikačná lišta a aj menu s nastaveniami. Na prvý ani druhý pohľad tak neuvidíte takmer žiadne zmeny od výrobcu. Tie tu ale sú a objavia sa v tom pravom momente. Nechýba obľúbená Moto obrazovka, ktorá zobrazuje informácie na zamknutom displeji. S týmito informáciami viete aj aktívne pracovať. Vidíte tu dátum, čas, percento nabitia batérie a aj upozornenia, pričom napríklad na SMS môžete aj priamo odpovedať. Túto obrazovku pritom aktivujete aj keď je displej vypnutý, stačí prejsť rukou nad displejom.

Drobné zmeny nájdete aj v nastaveniach. Môžete si napríklad zmeniť spomínané kvality displeja a v nastaveniach zvuku zasa nájdete možnosti pre nastavenia Dolby Audio, vrátane niekoľkých hudobných režimov.

Ak sa pozriete do systému, nechceného bloatwareu tu veľa nenájdete. Samozrejmosťou sú predinštalované aplikácie Google, pričom dobrou správou je, že tu nenájdete žiadne duplicitné aplikácie. Motorola, resp. Lenovo, verí riešeniam od Google, a tak tu nájdete Google kalkulačku, Google hodiny a ďalšie. Jedinou duplicitnou aplikáciou sú z nejakého dôvodu Kontakty, pričom riešenie od Google aj Motoroly je prakticky identické.

Množstvo užitočných funkcií však nájdete v aplikácii Moto. Tu po novom dostanete rôzne odporúčania, napríklad si sem môžete poznačiť adresu práce a domácu adresu a vidieť informácie o tom, ako dlho vám bude trvať cesta z/do práce. Tiež tu nájdete informácie o úložnom priestore s navrhovanými šetriacimi opatreniami pre správu úložiska, ale aj batérie.

V tejto aplikácii tiež nájdete nastavenia Moto akcií. Pribudla funkcia Moto Key, ktorá vám prostredníctvom odtlačku prsta umožní prihlásiť sa do niektorých služieb. Nechýbajú známe Moto akcie ako napr. zhotovenie screenshotu priložením a podržaním troch prstov, trasenie telefónom spustí baterku a pod. Nastaviť si tu môžete aj spomínaný Moto displej a funkcia Attentive display zasa nechá rozsvietenú obrazovku, kým sa na ňu pozeráte.

Úplnou novinkou je aj Moto Voice, kde (zatiaľ iba v angličtine) môžete telefónu zadávať rôzne príkazy a zisťovať rôzne informácie. Motorola je v tomto smere priekopníkom, keď podobné funkcie ponúkla už na vôbec prvom smartfóne Moto X a teraz sa s funkciou vracia aj v sérii moto g6.

Podľa očakávania tak Motorola moto g6 plus ponúka prakticky čistý Android a aj tentokrát platí, že pridané vylepšenia od výrobcu ponúkajú skutočne atraktívne a najmä praktické funkcie. Sme radi, že Lenovo zostáva verné tomuto štýlu, ktorým sa vymyká trendu robustných nadstavieb, ktorými disponujú telefóny väčšiny konkurenčných značiek.

Multimédiá: Plnohodnotný zážitok

Nižšia cena dnes už nie je výhovorkou pre oklieštený multimediálny výkon smartfónu a práve línia moto G posúva toto tvrdenie každý rok na novú métu. Inak to nie je ani teraz, pretože 5,9″ displej s vysokým rozlíšením a skvelou kvalitou je na prácu s multimédiami ako stvorený. Na škodu nie je ani množstvo výkonu, vďaka ktorému si telefón poradí aj s náročnejšími multimediálnymi aplikáciami.

Tu ale skvelé multimediálne vlastnosti telefónu nekončia. Moto g6 plus má síce iba jeden reproduktor, no ten je umiestnený vpredu nad displejom. Presne tak – tento reproduktor slúži ako na telefonovanie, tak aj na prehrávanie všetkých ostatných zvukov. Je dostatočne hlasný a hoci nepatrí medzi najkvalitnejšie, už len svojím umiestnením predčí aj často oveľa drahšie zariadenia.

Telefón tak nemusíte nijako šetriť a ani sa obávať, že s ním nezvládnete všetok moderný multimediálny obsah. Práve naopak, v tejto cenovej kategórii ide o skutočne výkonné multimediálne zariadenie. Naozaj veľký displej je priam ideálny na sledovanie videí, prácu so sociálnymi sieťami, ale aj prehliadanie fotografií. Zároveň zvládne aj prácu s tabuľkami, dokumentami a ďalšími pracovnými súbormi, takže telefón využijete aj v tejto oblasti.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
11.5.2018
Zdroj: Autor fotografií: Marián Medlen

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+