MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém a nadstavba od výrobcu

Po softvérovej stránke zastrešuje zariadenie systém vo verzii Android 7.1.1 Nougat. Táto verzia systému bola nainštalovaná priamo od výroby. Nadstavba od výrobcu je skutočne minimálna a obsahuje len pár grafických zmien a rozšírenie pre Moto Akcie. Ide tak najmä o skúsenosť z čistého systému Android bez úprav práve tak, ako ho navrhla spoločnosť Google. Smartfón obsahoval bezpečnostnú aktualizáciu z 1. júna 2017. Po stránke bezpečnosti by si tak smartfón zaslúžil aktualizovať.

Už na zamknutej obrazovke si môžete všimnúť špecialitu. Ide o zobrazenie základných informácií a upozornení na štýl Always On funkcie. Podľa slov výrobcu má ísť o viac ako plnohodnotné riešenie namiesto LED diódy, ktorú zariadenie neobsahuje.

V praxi sa funkcia ukázala ako návyková a náhľad času či zmeškaných udalostí pri vytiahnutí smartfónu z vrecka vám pri prechode na iný smartfón začne aj trochu chýbať. Pri správach je dokonca možné zobraziť náhľad správy. Nechýba počasie či percento batérie. Je len na vás, či vám to postačí nahradiť notifikačnú LED diódu.

Po odomknutí smartfónu sa nachádzame na domácich obrazovkách. Potiahnutím na úplne ľavú obrazovku môžete zobraziť karty Google Now. Ďalšie obrazovky zobrazia rovnaký widget ako na zamknutej obrazovke (so základnými informáciami, počasím a percentom batérie) a tiež vybrané ikonky aplikácií.

Na štýl Google Pixel

Menu s aplikáciami sa nachádza v samostatnej záložke, zobrazíte ho potiahnutím zdola na štýl smartfónov zo série Google Pixel. Ponuka aplikácií ponúka možnosti vyhľadávania, riadok najčastejšie používaných aplikácií, ktorý sa pravidelne aktualizuje v závislosti od vášho používania a tiež abecedný zoznam všetkých aktualizácií. Nechýba odkaz na aplikáciu Moto Akcie, kde môžete prispôsobiť špeciálne “Moto” funkcie.

Klávesnica, prostredie aplikácie Správy či Telefón a Kontakty, takisto ako aj skratky a horná notifikačná lišta sú štandardom a klasikou z čistého Androidu z dielne spoločnosti Google. Prvé potiahnutie lišty zobrazí 6 základných skratiek a notifikácie. Druhé potiahnutie zobrazí ďalšie skratky, ktoré je možné prispôsobiť. Nechýbajú odkazy na používateľské kontá, editáciu skratiek, nastavenia a posuvné ovládanie jasu.

Systém ako taký bol plynulý a bez zásekov aj na spomínanom hardvéri strednej triedy. Zadýchal sa len v prípade enormného počtu otvorených aplikácií alebo spustenia náročných 3D hier. Oba problémy vyriešilo vymazanie aplikácií bežiacich na pozadí a telefón bol svižný “ako nový.” Za systém bez nadstavby a šikovné drobnosti od výrobcu si tak Motorola resp. Lenovo zaslúži ďalšie +.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

1.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+