MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej

Zariadenie ponúka 5,2″ IPS panel s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, k dispozícii je tiež ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Displej ako taký je jasný, ponúka dobré podanie bielej, ale aj čiernej. Nedá sa to pochopiteľne porovnávať s drahšími AMOLED panelmi, ale vzhľadom k cene smartfónu ide o veľmi dobrý zobrazovací panel. Vysoký jas dostačuje aj na priamom slnku, najnižší jas by naopak mohol byť trochu nižší v prípade absolútnej tmy. Poteší však režim ochrany zraku, ktorý sa môže aj automaticky aktivovať v prípade večerných hodín.

Farebné podanie displeja je od výroby ľahko klamlivé. Farby sú sýte, avšak pri pohľade do nastavení zistíte, že výrobca ponúka prednastavené živšie podanie farieb. Podľa popisu v nastaveniach ide o zobrazenie vylepšených a sýtejších farieb. To môže pomôcť najmä pri prechode z AMOLED panelu. Po prepnutí na štandardné (realistické) farby je poznať menšiu sýtosť farieb, vtedy môžeme tvrdiť, že ide o pomyselné priemerné farebné podanie, ktoré nenadchne. Na takéto farebné spektrum môžete byť zvyknutí aj v prípade konkurencie v danej cenovej kategórii.

Výkon

Zariadenie po stránke výkonu zastupuje osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 430 a grafika Adreno 505. Ide o čipset vyložene štandardný pre aktuálne smartfóny strednej triedy. V rámci prostredia a štandardného multitaskingu – prepínania medzi aplikáciami, reaguje smartfón svižne a rýchlo. Problém nastáva v prípade hrania náročnejších 3D titulov, kde jednoducho nestíha. Tento problém vyrieši až vymazanie aplikácií bežiacich na pozadí.

V prípade hrania hier tak odporúčame skôr jednoduchšie 2D tituly. Náročnejšie hry nebolo možné hrať plynulo ani na stredných detailoch. V rámci štandardného používania však smartfón stíhal bez problémov, spúšťanie fotoaparátu či prehliadanie náročnejších webových stránok bolo rýchle a plynulé bez zbytočných zásekov a čakacej doby. Výsledky benchmark testov si môžete prezrieť v priloženej galérii.

Pamäť

Smartfón disponuje od výroby 3 GB RAM a tiež 32GB interným úložiskom s možnosťou rozšírenia o pamäťovú kartu microSD. Ide však o hybridný slot a tak pamäť si môžete rozšíriť len v prípade využitia jednej SIM karty. Aj napriek tomu, že nadstavba systému je pomerne minimálna a na pohľad ide o takmer čistý systém Android, v priebehu používania bolo z 3 GB pamäte RAM priemerne voľných približne 900 MB. Napriek tejto hodnote bol smartfón pri striedaní aplikácií plynulý.

Vnútorná pamäť zariadenia je 32 GB. Po nainštalovaní asi stovky aplikácií, nasnímaní troch desiatok fotografií a takisto aktívne využívanie screenshotov bolo stále na smartfóne dostupných približne 14 GB voľného priestoru. To je skutočne dobrá hodnota a je teda možné, že s touto pamäťovou verziou nebude potrebné prikladať microSD kartu. Plnohodnotné využívanie DualSIM funkcionality tak bude o čosi jednoduchšie. Za 32 GB interného úložiska výrobcu rozhodne chválime.

Čítačka odtlačkov prstov

Snímač je podobne ako pri predchodcovi G5 umiestnený na prednej strane pod displejom. Veľkosť je podobná a takisto jeho umiestnenie vzhľadom k prednej stene. Čítačka odtlačkov prstov na tomto smartfóne reagovala svižne, svoju úlohu plnila skutočne svedomito. Áno, pravdepodobne nejde o najrýchlejšiu čítačku na trhu, v danej cenovej kategórii však ide rozhodne o lepší priemer a s jej reakciami som bol veľmi spokojný.

Čítačke nevadili ani spotené prsty, prípadne ľahká mastnota. Reagovala spoľahlivo. Tento fakt rozhodne nemusí byť štandardom a už vôbec v tejto cenovej kategórii. Ďalšia pochvala tak smeruje práve snímaču na smartfóne Moto G5S.

Okrem využitia pre zabezpečenie môže snímač takisto nahradiť softvérové tlačidlá systému Android. Potiahnutie doľava vyvolá krok späť, potiahnutie doprava multitasking, kliknutie slúži ako tlačidlo “Domov” a podržanie následne spustí Google Now. Prispôsobenie a aktivácia tejto funkcie sa nachádza v predinštalovanej aplikácii “Moto Akcie.”

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

1.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+