MojAndroid

Motorola moto g30 spája staršie zaužívané vlastnosti s novými aktuálnymi trendmi. Asi to najlepšie vystihuje nový model od Motoroly. Z nových tu nájdeme trendy dizajn ostrova fotoaparátov, 90 Hz displej, 64 MP hlavný snímač a Android 11. Zo starých a menej príjemných vlastností tu nájdeme HD+ rozlíšenie, displej s väčšími okrajmi, obyčajnú plastovú konštrukciu, podpriemerný procesor, ale za to veľmi dobrú výdrž a čistý Android. Motorola navyše ostala verná aj svojmu zaužívanému zvyku – čítačke odtlačkov prstov vzadu v logu firmy.

Motorola moto g30
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Obsah článku:

Balenie
Konštrukcia a dizajn
Displej
Odomykanie
Pamäť a výkon
Systém
Konektivita
Multimédiá
Fotoaparát
Batéria a nabíjanie
Konkurencia
Záverečné hodnotenie

Technické špecifikácie:

Operačný systém a nadstavba: Android 11
Čipset: Snapdragon 662 (11 nm)
RAM: 6 GB
Úložisko: 128 GB
Rozmery a váha: 165,2 x 75,7 x 9,1 mm, 200 gramov
Displej: 6,5″, 720×1600 HD+, 90 Hz IPS LCD, 20:9
Batéria: 5000 mAh, Li-Po
Nabíjanie: 20 W nabíjanie
Fotoaparáty: 64 MP, f/1.7, 26mm (hlavný), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF
8 MP, f/2.2, (ultraširokouhlý), 118˚, 1/4.0″, 1.12µm
2 MP, f/2.4, (makro)
2 MP, f/2.4, (hĺbkový)
13 MP, f/2.2, (selfie), 1.12µm
Video: 1080p 30/60 fps, Selfie: 1080p 30 fps
Konektivita: Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL, USB-C kábel, 3,5 mm jack

Balenie Motorola moto g30: Základné, ale s priehľadným krytom

Motorola je jeden z tých výrobcov, ktorí ešte stále dávajú priehľadné kryty aj k svojim lacným plastovým modelom. Väčšina výrobcov sa totiž snaží znížiť cenu zariadenia na minimum, hlavne ak ide o tento lacný segment (pod 200 €). Okrem toho ide o štandardné balenie, aké poznáme. Poteší aj prítomnosť nabíjačky s výkonom 20 W. Alebo je to pri 5000 mAh batérii nutnosť, aby ste ju nenabíjali dlhé hodiny?

Motorola moto g30 balenie
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Balenie obsahuje:

 • Telefón
 • Nabíjací adaptér (20 W)
 • USB-C kábel (druhá strana je USB-A)
 • Povinnú dokumentáciu
 • Priehľadný kryt
 • Nástroj na vyberanie SIM slotu

Konštrukcia a dizajn: Plastová tehlička

Ako to už u Motoroly v tejto cenovej kategórii býva, telefón je celý z jednoduchého hladkého plastu. Ten aspoň nie je lesklý, ako to býva u sklenených telefónov, a tak na ňom nie sú až tak viditeľné odtlačky prstov.

Motorola moto g30
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na plast sa zvyčajne zvykne nadávať a označovať ho ako podradný materiál v porovnaní s ostatnými materiálmi. No má aj svoje výhody – je ľahší, teda znižuje celkovú hmotnosť telefónu a tiež je lacnejší na výrobu a úpravu. Vďaka tomu môžu modely v nižšej triede zostať lacné a ponúknuť vám lepšie komponenty. Taktiež plast nie je krehký, takže mu pád až tak neuškodí.

Celkovo mi telefón príde trochu hrubý a ťažký, ale to aj preto, lebo väčšinu času používam tenkú a ľahkú Mi 9-ku. Motorola moto g30 má hrúbku 9.1 mm, čo ja osobne považujem za príliš hrubý telefón. Váži 200 gramov, čo nie je málo, ale koniec koncov je to subjektívny pocit a každému môže vyhovovať niečo iné. Stretol som sa na internete aj s názormi, že ťažší telefón pôsobí prémiovejšie. Proti gustu žiaden dišputát.

Čo nájdeme na mobile?

Zadná strana telefónu obsahuje na Motorolu celkom moderný ostrov fotoaparátov. Ten obsahuje štyri snímače a blesk. Ak budete používať mobil s puzdrom, tak si jeho existenciu ani nevšimnete. Ak by ste ho používali bez puzdra, tak sa bude na stole mierne kývať. To preto, že vystupuje z tela smartfónu asi na tri milimetre (hrúbka jednocentovej mince). Vzadu sa ešte nachádza typický znak lacnejších Motorol – snímač odtlačkov prstov s logom Motoroly. Ten funguje spoľahlivo, povieme si o ňom ešte nižšie.

Motorola moto g30 fotoaparáty
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na ľavej strane je už tradične šuflík na SIM kartu, ktorý podporuje dve SIM karty alebo jednu microSD kartu a jednu SIM kartu. Na opačnej strane zariadenia sa nachádzajú tri tradičné tlačidlá pre Motorolu. Ide o tlačidlo na vyvolanie Google Asistenta, tlačidlo ovládania hlasitosti a tlačidlo zapnutia/vypnutia, ktoré je navyše vrúbkované. Ich klikanie prakticky ani nie je počuť a sú skôr priemerné. Ľahko sa stláčajú a ak máte mobil v kryte, je možné, že stlačením krytu blízko tlačidla dané tlačidlo stlačíte, aj keď to nebol váš úmysel.

Motorola moto g30 tlačidlá
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na hornej strane sa nachádza malá dierka na mikrofón, ktorý pri hovoroch tlmí okolitý hluk a 3,5 mm jack. Na spodnej strane nájdeme typické prvky – mikrofón, reproduktor a USB-C nabíjací konektor.

Displej: Len HD+ s veľkými okrajmi, ale s 90 Hz frekvenciou

Tak, tak, Motorola opäť šetrila na displeji. Aj keď ma teší prítomnosť 90 Hz, ktorá skutočne zlepšila zážitok z používania telefónu. Miestami skutočne vadí nízke rozlíšenie displeja, hlavne človeku, ktorý doteraz používal FullHD+. Práve FullHD+ je častým rozlíšením v tomto cenovom segmente do 200 €. No na druhú stranu tu máme 90 Hz, ktoré sa tiež v tomto segmente veľmi často nevidí (výnimku tvorí Realme 7 a o niečo drahší Poco X3 – ten má až 120 Hz, no oba majú FullHD+).Motorola moto g30 90Hz

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Okrem miernej kritiky nízkeho rozlíšenia, na ktoré som si pri Motorolách v tejto cenovej kategórii zvykol, ide o veľmi dobrý displej. Čierna je tu veľmi pekná a takmer na nerozoznanie od mojej Mi 9-ky s AMOLEDom. Biela je na Motorole dokonca lepšia – vďaka tomu som zistil, že Mi 9-ka mi pri bielej ťahá akosi do žlta.

Motorola moto g30 displej
Zdroj: Miroslav Schwamberg

V Nastaveniach mi tak trochu chýba typické koliesko nastavenia odtieňov farieb. Sú tu len tri profily – Prirodzené, Zosilnené a Sýte. Displej a farby vyzerajú najlepšie v Prirodzenom profile, hlavne sivá – ostatné tri ju pokazia a budú vám pripomínať, že sa nedívate na OLED panel.

Farebné profily Motoroly moto g30
Zdroj: Denis Džula

Vonku je viditeľnosť displeja priemerná – nie je super silný, avšak nie je ani príliš tmavý (na priamom slnku môžete mať problémy s viditeľnosťou prvkov). Na svoju cenovú triedu je to také akurát. Rovnako je na tom aj maximálny a minimálny jas – nie je to ani výnimočne dobré, ale nie je to ani zlé. Inými slovami, v noci vám nevypáli oči a cez deň nebude nepríjemne tmavý.

Odomykanie: Starý známy snímač a kamera, ktorá je trochu pomalá

Motorola používa snímač odtlačkov prstov na zadnej časti vo svojom logu už od čias Motoroly moto g6 play (teda od roku 2018). Sranda je, že v podstate ešte pred tou dobou som tvrdil, že Motorola by ho mala umiestniť dozadu do svojho loga. Tak sa aj stalo. Môj nápad však nebol revolučnou novinkou, snímač odtlačkov prstov malo vzadu už aj Xiaomi Redmi Note 3 z roku 2016. Teda asi od čias, kedy začali byť tieto snímače dostupné aj mimo vlajkové lode.

Motorola moto g30
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Motorola tak túto zaujímavú činnosť praktikuje dodnes. Teda aj v časoch, kedy sa do strednej triedy dostávajú displeje AMOLED s čítačkou odtlačkov prstov v displeji (vďaka, Samsung). Medzitým sa objavil aj medzikrok, ktorý používa napríklad Redmi Note 9 Pro, teda snímač odtlačkov prstov v tlačidle zapnutia / vypnutia. Osobne si myslím, že keď už má byť čítačka odtlačkov mimo displeja, nech je radšej vzadu, než naboku. Nám ľavákom to takto vyhovuje viac (áno, viem, sme minorita).

Čítačka prstov aj na Motorole moto g30 funguje skvelo a spoľahlivo. Tu jej nie je čo vyčítať.

Menšie zádrhely a nepríjemnosti som si zažil so selfie snímačom. Už pri prvotnom nastavovaní sa telefónu niečo nepáčilo a tak mi oznámil, že moja tvár je rozmazaná. Radšej mohli napísať Očisti si objektív, to totiž realite zodpovedalo o niečo viac. Odomykanie tvárou následne aj s čistým objektívom trvá trochu dlhšie, než je to pri väčšine smartfónov.

Väčšinou som musel čakať aspoň sekundu po zodvihnutí alebo zapnutí obrazovky, kým sa telefón odomkol. Stačí, že bolo trochu tmavšie v miestnosti a mohli ste čakať aj dve sekundy a počas toho rozmýšľať, či sa ten telefón vôbec odomkne. Kým pri väčšine mobilov preferujem práve odomykanie tvárou kvôli pohodlnosti a rýchlosti, tu to bolo naopak a radšej som si nahmatal čítačku odtlačkov prstov.

Výkon a pamäť: Výkonnejší procesor by potešil, rovnako tak aj UFS 2.1

Motorolu moto g30 poháňa procesor Snapdragon 662, ktorý je postavený na staršom 11 nm procese. Je to osemjadrový procesor s nasledovným taktom jadier: 4 x 2,0 GHz, 4 x 1.8 GHz. Nakoľko vám tieto špecifikácie nemusia hovoriť veľa, poďme sa teda pozrieť na tradičné benchmarky.

Začnime asi tým najznámejším – AnTuTu. V ňom získal tento telefón 175 290 bodov, čo nie je veľa. Pre porovnanie, v roku 2018 som mal Honor 8X, ktorý bol v tom čase drahší možno o 50 €, ako je táto Motorola dnes, no ponúkal takmer identické skóre (okolo 173 000). Alebo Redmi Note 8T, ktoré začínalo na rovnakej cene ako Motorola moto g30, ktoré taktiež dostalo okolo 173 000, prišla na trh na jeseň 2019.

AnTuTu Motorola moto g30
Zdroj: Denis Džula

Mimochodom, ak sa pozriete na recenzie spomínaných telefónov a skóre AnTuTu nebude sedieť s tým, čo som uviedol, je to tým, že svojho času malo AnTuTu iné hodnotenie a inú verziu.

Pre používateľov, ktorí neuznávajú AnTuTu, pridávam aj Geekbench skóre a aj čísla z testovania úložiska AndroBench.

AndroBench ukazuje na to, že ide o starší formát úložiska – eMMC 5.1. To by sa dalo porovnať s rýchlosťami microSD kariet. V tejto cenovej kategórii však už dnes a vlastne aj nejaký ten rok, vieme nájsť zariadenia, ktoré ponúkajú rýchlejší formát UFS 2.1. Ak sa trochu vyznáte do úložísk v PC a notebookoch je to asi taký významný rozdiel v rýchlosti a plynulosti ako porovnať hard disk a SSD.

Motorola moto g30
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka pamäte a ukladacieho priestoru, tu to už vyzerá na rok 2021. Motorola moto g30 vám totiž ponúka 6 GB RAM a 128 GB vnútorného úložiska. Nakoľko ide o čistý Android, tak pre vás je k dispozícii až 105 GB. Pamäť o veľkosti 6 GB je dostačujúca na plynulý multitasking. Len občas som spozoroval, že mi systém zavrel nejakú staršiu aplikáciu alebo náročnú hru na pozadí.

Zahráte si aj náročnejšie hry – vyskúšal som si Asphalt 9, Real Racing 3, Call of Duty Mobile, Warface a nejaké menšie hry. Spomenuté náročné hry však nešli na maximálnych nastaveniach, skôr na tých stredných až nižších.

Systém: Čistý Android 11 s Moto akciami

Motorola moto g30 prišla na trh s najnovším operačným systémom Android 11. Motoroly sa preslávili svojim systémom bez akejkoľvek väčšej úpravy. Jedinými úpravami, ktoré Motorola do svojich telefónov inštalovala boli Moto akcie. Je to akési centrum akcií, ktoré sú dodatočne pridané do čistého Androidu. Ide napríklad o funkciu s názvom Náhľad obrazovky, ktoré predstavuje náhradu za Always-On displej.

Motorola moto g30 systém
Zdroj: Miroslav Schwamberg

K Moto akciám sa ešte vrátime. Najnovší Android na Motorolu prináša len zopár väčších zmien. Ide napríklad o možnosť zapnúť si bubliny, kde môžete prijímať a odpovedať na správy zo všetkých komunikačných platforiem tak, ako to možno poznáte z Facebookového Messengera. Teda, že sa vám na obrazovke zjaví bublina kontaktu a bude stále pripnutá na obrazovke, až kým ju neodstránite.

Ďalej pribudla možnosť stanoviť aplikácii len jednorazové povolenie, napríklad na čítanie polohy. To sa hodí hlavne v prípade, ak nejakú funkciu aplikácie využívate len raz za čas, ale nechcete stále meniť povolenie hore-dole.

Taktiež sa zmenilo usporiadanie notifikácií. Ak naraz používate niekoľko prehrávačov, tak ich widget v notifikáciách sa zjednotil do jedného, kde medzi nimi prepínate posunutím prsta doprava alebo doľava. Lepšie sú triedené aj ostatné notifikácie – Tiché majú svoje miesto naspodku, Konverzácie majú svoje vlastné miesto a rovnako tak aj tie bežné upozornenia. Ak vás Tiché otravujú, môžete ich zakázať v Nastaveniach upozornení.

Ďalšími menšími novinkami sú:

 • Zdieľanie nablízku
 • Nové menu vypnutia
 • Harmonogram tmavého motívu

Moto akcie

Prvé čo si všimnete po príchode do aplikácii Moto sú rôznofarebné karty. Motorola takto delí svoje Moto akcie do rôznych oblastí. Tieto oblasti majú názvy:

 • Prispôsobenie telefónu
 • Uľahčite si život
 • Získajte tipy a triky
 • Zobrazenie podľa vás
 • Ponorte sa do hry

Prvá karta Prispôsobenie telefónu obsahuje len dve ďalšie podkategórie – Štýly a Tapety. Štýly vám umožnia zmeniť tvar ikon, ich veľkosť, ale aj farby ikon v paneli nástrojov (ikony Wi-Fi, Dáta a iné). Tapety obsahujú klasické tapety, ktoré sú predinštalované výrobcom alebo si tu viete stiahnuť nové či zmeniť aktuálnu tapetu. Novinkou sú tu Interaktívne tapety, ktoré sa pohybujú pri posúvaní domovskej obrazovky doľava alebo doprava.

Sekcia Uľahčite si život vám ponúka správu gest, ktoré vám zvýšia produktivitu a uľahčia život. Nájdete tu aj funkciu Odomknúť zdvihnutím, ktorá spustí odomykanie tvárou alebo vám zobrazí klávesnicu na PIN alebo heslo po zdvihnutí zariadenia zo stolu. Nakoniec tu nájdeme aj Snímku obrazovky tromi prstami.

Kategória Zobrazenie podľa vás vám umožní rozšíriť možnosti obrazovky. Nachádza sa tu vyššie spomínaný Náhľad obrazovky, ale aj Vnímavá obrazovka, ktorá doslova vníma to, či sa na ňu pozeráte.

Náhľad obrazovka Moto akcie
Zdroj: Denis Džula

Posledná kategória s názvom Ponorte sa do hry vám umožní nastaviť si ekvalizér (skrýva sa pod kartou Zvukové efekty), optimalizovať výkon pri hraní hier (Gametime) alebo povoliť Ovládacie prvky médií, teda prepínanie skladieb pomocou podržania tlačidla hlasitosti.

Okrem Moto akcií obsahuje systém len typické Google aplikácie. Systém má januárové bezpečnostné záplaty – nie zlé na zariadenie zo strednej triedy.

Konektivita: Poteší podpora 5 GHz Wi-Fi sietí, ale čo sa stalo s kompasom?

Hlavne počas minulého roka som sa stretával s tým, že zariadenia strednej triedy nepodporovali Wi-Fi novšieho 5 GHz pásma. Je fajn vidieť, že Motorola pridala podporu týchto sietí vo svojom modeli moto g30. Wi-Fi siete na 5 GHz pásme majú veľké množstvo výhod, tou najhlavnejšou je nízka vyťaženosť pásma (väčšina sietí stále beží na staršom 2,4 GHz pásme).

Avšak chýba tu kompas. To je zvláštna a neuveriteľná vec, ktorá sa mohla stávať možno tak pred 10 rokmi, pri prvých lacných Androidoch. To zamrzí milovníkov turistiky, avšak pri navigácii autom to až taký problém nie je. GPS totiž funguje spoľahlivo a pri navigovaní v aute to pôjde aj bez kompasu. Turisti, hlavne ak pôjdu mimo známejšie chodníčky sa budú musieť spoliehať na okolité prostredie.

Telefón podporuje až dve SIM karty alebo jednu SIM kartu a jednu microSD kartu (hovoríme tomu hybridný SIM slot). Súčasne môžete používať obe SIM karty, pričom si zvolíte, ktorá z nich má slúžiť na dáta. Ja mám len jednu SIM kartu takže som to bližšie neskúmal.

Motorola moto g30 spodok
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Kvalita hovorov je skvelá, reproduktor na hovory je čistý a hra celkom hlasno. Nemal som problém počuť volajúceho a ani volajúci nemal problém počuť mňa. Teda aj mikrofón je dostačujúci.

Už keď sme pri hovoroch, oceňujem kvalitný vibračný motorček, ktorý dáva peknú a silnú spätnú väzbu pri vyzváňaní alebo upozorneniach.

Kým kvalita pripojenia je priemerná na strednú triedu, rýchlosti sú nadpriemerné. Dokonca som mal sem-tam pocit, že sťahovanie aplikácií alebo načítavanie stránok v Obchode Play boli rýchlejšie ako na mojej Mi 9-ke.

Multimédiá: Všetko, po čom túžite

Dobre, všetko možno nie – telefónu chýbajú stereo reproduktory, ktoré sa začínajú pomaly vyskytovať aj v tejto cenovej kategórii pod 200 €. Nájdete tu len jeden reproduktor, už klasicky na spodnej strane zariadenia. Ten však hraje prekvapivo dobre a čisto, zároveň aj nahlas. Nie je to síce úroveň vlajkových lodí, kde čakáme aj pekné basy, ale je to slušné na svoju cenovú triedu.

Telefón má skvelý pomer displeja 20:9, čo určite oceníte pri sledovaní filmov a videí na celú obrazovku. Čo však možno neoceníte je chýbajúci softvér, teda ak nie ste fanúšikom Filmov Google Play alebo sa nechystáte sledovať len videá cez YouTube. Ak to nie je váš prípad, budete si musieť stiahnuť slušný videoprehrávač (napríklad populárne VLC).

Ďalej vás môže potešiť prítomnosť FM rádia, ktoré funguje aj bez antény (3,5 mm slúchadiel). Teda funguje len ak nie ste v budove, pretože príjem je značne oslabený. Máte možnosť vysielať zvuk aj do Bluetooth zariadenia, napríklad do Bluetooth reproduktora. Avšak aj tu potrebujete anténu, aby váš mobil zosilnil príjem signálu. Aplikácia má pár šikovných vymožeností ako napríklad možnosť zostaviť si vlastný zoznam obľúbených staníc alebo nastaviť Ekvalizér.

Ekvalizér je tu pomerne obmedzený. Máte totiž na výber len zo šiestich profilov a nemôžete si ho nastaviť podľa seba. Profily sú: Extrémne basy, Výrazné basy, Vyvážené, Zreteľné výšky, Vokály, Plochý. Viete si nastaviť profily aj pre jednotlivé zariadenia zvlášť. Napríklad vaše Bluetooth reproduktory môžu mať Výrazné basy, kým pri malých slúchadlách budete preferovať Vokály.

Ekvalizér Motoroly moto g30
Zdroj: Denis Džula

Ostatné multimediálne aplikácie pravdepodobne netreba bližšie predstavovať. Ide o Google aplikácie ako napríklad Youtube, Google Fotky, správcu súborov Files, YouTube Music a Podcasty.

Fotoaparáty: Možno len trochu lepší priemer

Motorola moto g30 sa pýši až 64 MP hlavným snímačom, na ktorý som bol veľmi zvedavý. Vyššie rozlíšenie znamená viac detailov, čo sa v tomto prípade naozaj potvrdilo. Avšak kvalita výsledných snímkov až tak neohúrila. Aj pri staršej Motorole moto e7 plus som ti všimol, že Motorola má problémy s HDR, teda s dynamickým rozsahom farieb. Občas sa netrafí aj do vyváženia farieb a výsledkom sú mierne bledšie fotky, než by mali byť.

Motorola má už dlhšie kvalitný nočný režim, ktorý odfotí rovnakú fotku oveľa svetlejšie. Nečakajte však nejakú vysokú ostrosť. V porovnaní s konkurenciou v tejto cenovej hladine však Motorola dominuje.

Zaujímavý je tiež rozdiel vo farbách pri širokouhlých fotkách a normálnych fotkách, vytvorených cez hlavný objektív.

Širokouhlá fotka a normálna fotka

Nočný režim vs. klasický záber

Makro

Portréty

Selfie

Video

Motorola moto g30 dokáže nahrávať videá s rozlíšením 1080p aj pri 60 snímkach za sekundu. Video nižšie však je len v 30 snímkach za sekundu. Video je viac menej podobné fotografiám – objekty sú rovnako preostrené. Veď pozrite sami:

Batéria a nabíjanie: Dlhá výdrž s dlhým nabíjaním

Motorola moto g30 má 5000 mAh batériu, ktorá je dostačuje na to, aby vás telefón ostal nabitý aj niekoľko dní. Avšak s veľkou výdržou prichádza veľká zodpovednosť alebo teda skôr čakanie na nabitie.

Telefón totiž podporuje len 20 W nabíjanie, čo možno neznie ako slabé, ale aj tak vám potrvá dve hodiny, kým telefón nabijete z nuly na sto. Avšak, kto si počká, ten sa dočká výdrže, ktorá sa približuje k 12 hodinám zapnutej obrazovky. Moje výsledky ukazujú 11:24 v priemere, ale je to tým, že som sa niekoľko hodín hral náročné hry, aby som otestoval výkon zariadenia.

Aj napriek tomu som telefón nabíjal len raz za tri dni, čo je vynikajúce. Výdrž inteligentným telefónov sa pomaly, ale isto začína podobať na výdrž klasických tlačidlových telefónov, ktoré stačilo nabíjať len raz alebo dvakrát za týždeň. Pri takejto dlhej výdrži telefónu určite môžeme odpustiť to dlhé nabíjanie.

Priebeh nabíjania:

15 min. – 17 %
30 min. – 35 %
45 min. – 53 %
60 min. – 65 %
Plné nabitie – 2 hod.

Konkurencia

Konkurencia v tomto segmente pod 200 € je nemilosrdná. Ak sa pozrieme na čínskych výrobcov a vezmeme si na porovnanie Poco X3, tak to na prvý pohľad vyzerá, že Poco je lepšie zariadenie. Ponúka výkonnejší procesor Snapdragon 732G, rýchlejšie úložisko UFS 2.1, až 120 Hz LCD panel s FullHD+ rozlíšením, stereo reproduktory, 33 W nabíjanie 5000 mAh batérie a miernu vodoodolnosť (IP 53). To všetko sú veci, ktoré Motorola moto g30 neponúka. Pri Poco je však viac výhod, než pri Motorole.

Poco X3 NFC
Zdroj: GizmoChina.comZaujímavo vyzerá aj Realme 7 od menej známeho výrobcu Realme. Napriek tomu, že táto značka u nás nie je nejako známa, majú skutočne kvalitné zariadenia. Pred necelým rokom som recenzoval staršie Realme 6i a bol som s ním spokojný.

Realme 7 má výkonný procesor Helio G95 od MediaTeku, FullHD+ 90 Hz LCD panel, rýchlejšie úložisko UFS 2.1, slabší 48 MP fotoaparát, ale rýchlejšie (30 W) nabíjanie 5000 mAh batérie. Nevýhodou môže byť starší Android 10 s Realme UI. No napriek tomu má nižšiu cenu a až 8 GB RAM.

Realme 7
Realme 7 vľavo, Realme 7 5G v strede | Zdroj: Realme.com

 Záverečné hodnotenie

Motorola moto g30 si určite nájde svojich fanúšikov. Ponúka doslova špičkové LCD s 90 Hz frekvenciou, ktoré má čiernu prakticky identickú s OLED panelmi a bielu, ktorá sa taktiež môže zrovnávať s najlepšími panelmi. Čo je nevýhoda tohto displeja je len HD+ rozlíšenie.

Motorola moto g30
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Sklamanie je aj starší a slabší Snapdragon 662, ktorý ponúka výkon hodný roku 2018-2019. Približne od vtedy v tejto cenovej triede vychádzajú oveľa výkonnejšie zariadenia.

Poteší však aj obrovská výdrž, ktorú zabezpečuje 5000 mAh batéria, ktorá sa však nabíja dve hodiny, kvôli slabšej 20 W nabíjačke. Vždy sa pri Motorolách teším aj na Moto akcie, kvalitný vibračný motorček a tiež na vrúbkované tlačidlo zapnutia / vypnutia.

Prekvapivo dobrý je aj reproduktor na spodnej strane zariadenia. Nakoniec netreba zabudnúť na čistý Android, čo môže byť pre niekoho výhoda, ktorý je už vo verzii 11.

Fotoaparáty na tomto mobile sú celkom dobré, ale zázraky od nich nečakajte. Skôr je to typická 200 € trieda. Častokrát mi prekážalo ako nevedeli trafiť správnu farbu, čo vo výsledku znamenalo, že svetlé objekty boli oveľa svetlejšie a tmavé zase o dosť tmavšie.

Technické špecifikácie:

Operačný systém a nadstavba: Android 11
Čipset: Snapdragon 662 (11 nm)
RAM: 6 GB
Úložisko: 128 GB
Rozmery a váha: 165,2 x 75,7 x 9,1 mm, 200 gramov
Displej: 6,5″, 720×1600 HD+, 90 Hz IPS LCD, 20:9
Batéria: 5000 mAh, Li-Po
Nabíjanie: 20 W nabíjanie
Fotoaparáty: 64 MP, f/1.7, 26mm (hlavný), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF
8 MP, f/2.2, (ultraširokouhlý), 118˚, 1/4.0″, 1.12µm
2 MP, f/2.4, (makro)
2 MP, f/2.4, (hĺbkový)
13 MP, f/2.2, (selfie), 1.12µm
Video: 1080p 30/60 fps, Selfie: 1080p 30 fps
Konektivita: Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL, USB-C kábel, 3,5 mm jack

Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

canon logo

5.3

Motorola moto g30

Motorola moto g30 je skvelým smartfónom pre rok 2021. Prináša moderné trendy v niektorých oblastiach, aj keď za cenu oslabenia iných. Tie trendy sú napríklad 64 MP fotoaparát, dizajn ostrovčeka fotoaparátov, 90 Hz LCD panel, Android 11 a slušné 20 W nabíjanie. Smartfón však na rok 2021 zaostáva hlavne vo výkone a rozlíšení displeja. Inak ide o klasiku, ktorá nesie tradičné prvky Motorola zariadení - Moto akcie, čistý Android, kvalitný vibračný motorček i reproduktor. Prekvapilo dobre sa podaril aj LCD displej, ktorý má verné zobrazenie bielej aj čiernej, čo sú väčšinou najnáročnejšie farby. Niekomu môže vadiť typická plastová konštrukcia, avšak v takejto cenovej triede je to už bežné. Rovnako môže byť pre niekoho nevýhoda vyššia hrúbka zariadenia, ale na druhú stranu treba brať ohľad na to, že vo vnútri sa skrýva obrovská 5000 mAh batéria, ktorá vydrží niekoľko dní.zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
60 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
70 %
Fotoaparát

 • Výborná výdrž
 • 90 Hz displej
 • Biela a čierna ako na OLEDe
 • Skvelá haptická odozva
 • Android 11
 • Moto akcie
 • Fotky z hlavného foťáku sa občas podaria

 • Hrubé zariadenie (9,1 mm)
 • Plastová konštrukcia
 • Slabý procesor
 • Fotky sú niekedy príliš bledé
 • HD+ rozlíšenie
15.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+