MojAndroid

História so sebou priniesla niekoľko zaujímavých telefónov. V minulosti sme sa venovali retro kúskom od rôznych výrobcov, prípadne celým radám smartfónov. Do našej redakcie teraz zavítala zaujímavá krabička, ktorá obsahuje všetky Motorola moto g modely, ktoré boli vyrobené.

Motorola moto g rodinka
Prvý a posledný | Foto: Redakcia

Nostalgia na seba nenechala dlho čakať. Mať v rukách kompletnú históriu obľúbeného radu smartfónov je veľmi zaujímavý pocit. Na rad prichádzajú spomienky na konkrétne zariadenia, ktoré sme v tom čase vlastnili. Motorola síce nebola najpredávanejšou značkou na svete, no patrila medzi lídrov.

Modely z radu moto g vždy ponúkali niečo zaujímavé a snažili sa od konkurencie odlíšiť. Dôležitým faktom vždy boli nielen parametre, ale aj zaujímavá cena. Práve tieto veci rad moto g v minulosti preslávili. Výrobca sa tohto trendu snaží držať aj teraz.

Motorola moto g: Od minulosti až po súčasnosť

Napríklad najnovší model Motorola moto g100 je toho príkladom. Ide o dostupnú vlajkovú loď, ktorá ponúka výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 870 či pekný 6,7″ displej s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Nechýba ani silná batéria, ktorá zaručí výbornú výdrž. Na tú sme si už pri Motorole zvykli. Toto všetko momentálne dostanete za cenu okolo 400 eur.

Motorola moto g100
Motorola moto g100 | Foto: Redakcia


Motorola moto g100 je samozrejme súčasťou špeciálneho balenia, ktoré sme dostali. Poďme sa ale pozrieť na opačnú stranu. Nechýba tu ani prvá zo série, moto g. Tá bola predstavená v roku 2013. Keď sa v roku 2021 pozrieme na jej parametre, možno sa len pousmejeme. Avšak pred takmer 10 rokmi boli tieto parametre úplne bežné.

Smartfón ponúkal na tú dobu veľký IPS displej s uhlopriečkou 4,5″ či štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 400. Zariadenie nepodporovalo 4G, k dispozícii bola operačná pamäť s kapacitou len 1 GB. Originálnym operačným systémom bol Android 4.3 Jelly Bean, smartfón bol neskôr aktualizovaný na Android 5.1 Lollipop.

Zlepšovanie parametrov, viac fotoaparátov a vyšší výkon

Ako išiel čas, zariadenia série Motorola moto g sa zlepšovali. Zvyšoval sa výkon, prichádzali lepšie fotoaparáty a aj kvalitnejši materiály. Staré operačné systémy nahrádzali novšie. Motorola moto g4 už ponúkla displej s uhlopriečkou 5,5″ a FullHD rozlíšením a dokonca aj rýchle 15 W nabíjanie.

Motorola moto g rodinka
Všetky moto g smartfóny na jednom mieste | Foto: Redakcia

Moto g5 mala snímač odtlačkov prstov vpredu pod displejom, 13 MP fotoaparát a 2800 mAh batériu. Prišla aj vo verzii Plus s väčším displejom. Prvým modelom, ktorý dostal duálny fotoaparát, bola Motorola moto g6.

Následne sme mohli vidieť nové modely s prívlastkom plus, power či play. Každý bol určený pre iný typ zákazníka. Niekto požadoval výbornú výdrž batérie, iný zase lepšie parametre. Séria moto g6 zaujala dizajnom a naleštenými farbami, g7 zase priniesla duálne fotoaparáty, a zmenšené rámiky okolo displeja.

A tak sme sa dostali až do roku 2021, kedy bol predstavený model Motorola moto g100.

Vlastnili ste v minulosti aj vy nejakú zaujímavú Motorolu, prípadne smartfón iného výrobcu? Podeľte sa o to v komentároch pod článkom.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+