MojAndroid

Motorola sa tento rok rozhodla vrátiť na scénu prémiovým modelom Motorola edge+ s displejom bez okrajov. Smartfón ponúka výborné parametre, ale možno až za príliš vysokú cenu. Výsledok testu fotoaparátu novinky, ktorý priniesol uznávaný odborný portál DxOMark, totiž cenovke nemusí tak celkom zodpovedať. Situácia okolo ceny sa na druhej strane mení prakticky zo dňa na deň. V ponuke známeho e-shopu Alza v týchto dňoch Motorola edge+ nájdeme za akciovú cenu 999€, čo je o dobrých 200€ menej než štandard.

Motorola edge+ fotoaparat

 

Ako dopadol fotoaparát v našom teste?

Štandardne sú fotografie 108-megapixelového fotoaparátu vyhotovované v rozlíšení 27 megapixelov a zaberajú približne 6 MB priestoru. V tomto režime sa môžete spoľahnúť na výborný dynamický rozsah a aj na dostatok detailov. Prepnutím do 108-megapixelového režimu získate ostrejšiu fotografiu, no aj slabší dynamický rozsah. Veľkosť čipu zabezpečí veľmi pekné prirodzené rozmazanie pozadia, no dokáže narobiť aj neplechu. Hlavne pri fotení bližších objektov nemusí byť zaostrené všetko, čo je daň za veľkosť čipu. Ultraširokouhlý snímač s rozlíšením 16 megapixelov dokáže zaostrovať a vytvárať kvalitné makro snímky.

V noci patria fotografie podľa nášho testu medzi aktuálnu špičku. Spojením 4 pixelov do jedného je zabezpečené, že sú pixely podstatne väčšie a zachytia viac svetla. Keď sa k tomu pridá optická stabilizácia obrazu, tak je výsledok veľmi dobrý. K dispozícii je aj podarený nočný režim. Ten sa nesnaží urobiť z nočnej fotky dennú, no zabezpečí to, že tieto fotky budú vyváženejšie. Eliminuje prepaly a zosvetlí tmavé miesta. Stabilizovaný teleobjektív má 3x optický zoom, ktorý je podľa nás praktickejší než 5x optický zoom. K dispozícii je aj efekt “Zvýraznená farba”, ktorý dokáže z fotografie vyňať jednu farbu, ktorú následne zvýrazní. Všetko ostatné bude potom čiernobiele.

Video je možné natáčať až v 6K rozlíšení pri frekvencii 30 fps, 4K rozlíšení pri 30 fps alebo 1080p pri 60 fps. Čo sa týka spomaleného videa, tu je maximom 120 snímok za sekundu. Videá sú vo výsledku celkom kvalitné, dobrú prácu robí elektronická stabilizácia obrazu, ale aj tá optická. S výraznejším trasením sme sa nestretli. Bohužiaľ nie je možné prepínať medzi objektívmi počas natáčania. Širokouhlé video si musíte vybrať pred začatím natáčania a je k dispozícii len pre 1080p rozlíšenie.

A ako dopadol fotoaparát Motoroly Edge+ u expertov DxOMark?

Fotoaparát Motoroly edge+ ocenil portál DxOMark celkovým skóre 113 bodov. Takýto výsledok ho radí na úroveň minuloročných modelov ako Samsung Galaxy S10+ alebo Honor 20 Pro. Prvé miesto rebríčku DxOMark momentálne patrí Huawei P40 Pro so skóre 128 bodov. Za fotografie dostala novinka skóre 119 bodov. Portál ocenil dobré detaily pri hlavnom aj širokouhlom snímači, dobre kontrolovaný šum, presnú expozíciu aj vyváženie bielej. Negatívne ale hodnotí dynamický rozsah, neostré rohy fotografií s artefaktmi, neprirodzené farby a artefakty pri portrétoch, podexponované nočné snímky s viditeľným šumom a stratu detailov pri zoome.

Kritike sa nevyhlo ani video, ktoré portál oznámkoval 101 bodmi. Má síce vysoké detaily, presnú expozíciu, dobre kontrolovaný šum a aj efektívne automatické ostrenie, ale problémy mu robí stabilizácia pri chôdzi. Videá majú tiež viditeľný zelený nádych v interiéroch a problémy im robia aj tiene v exteriéroch.

Parametre fotoaparátu Motoroly edge+:

Hlavný snímač 108 MP, f/1.8, 1/1,33″, 0,8µm pixely, PDAF, OIS
Ultraširokouhlý snímač 16 MP, f/2.2, 13mm, 1,0µm pixely, AF
Telefoto snímač 8 MP, f/2.4, 81mm, 3x optický zoom, PDAF, OIS
Hĺbkový snímač 3D ToF senzor
Video 6K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS
Náš tip
Samsung Galaxy M11 a M01: Dve dostupné novinky so silnými batériami
3.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+