MojAndroid

Android 11 je v stabilnej verzii dostupný už od decembra. Napriek tomu s jeho aktualizáciou svojich smartfónov veľa výrobcov stále mešká. Patrí k nim americká značka Motorola, ktorá už niekoľko rokov patrí čínskej spoločnosti Lenovo. Podľa portálu XDA-developers ale teraz zverejnila, ktoré jej modely najnovšiu verziu systému dostanú.

Aktualizovaných má byť až 23 smartfónov, vybrané modely dostanú aj desktopový režim

V zozname smartfónov, ktoré môžu očakávať aktualizácie, je celkovo 23 modelov. Samozrejme medzi nimi nechýbajú ani tohtoročné alebo minuloročné modely série moto g, smartfóny Motorola one alebo skladacie véčka Razr s ohybnými displejmi. Dokonca do zoznamu zaradila aj jeden model značky Lenovo. Motorola ale na svojom blogu bohužiaľ neupresňuje, kedy bude aktualizácia distribuovaná. Minulý rok začala spoločnosť s distribúciou Androidu 10 až koncom decembra. Rok predtým jej spustenie aktualizácie na Android 9.0 Pie trvalo tri mesiace.

Motorola razr 5G

Dá sa teda predpokladať, že v prípade Androidu 11 to nebude skôr ako v prvom štvrťroku budúceho roku. Zaujímavosťou je, že niektoré vybrané by mali okrem nových funkcií systému Android 11 dostať aj podporu desktopového režimu podobnému Samsung DeX. Ten Motorola vytvorila v spolupráci s výrobcom čipom Qualcomm pre modely s novšími čipsetmi série Snapdragon 800. Pre spustenie bude stačiť prepojiť smartfón s monitorom/televízorom cez USB-C rozhranie.

 

 

Zoznam modelov, ktoré dostanú Android 11

Čo všetko prináša systém Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
• Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciám môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Ako je na tom konkurencia?

V aktualizáciách svojich smartfónov sa činí aj konkurencia. Juhokórejský gigant Samsung pred dvoma týždňami spustil aktualizáciu modelov Galaxy S20 na Android 11 s nadstavbou One UI 3.0 a dnes sa dočkal aj modely Galaxy S10 Lite. OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11. Spoločnosť Sony nedávno začala s aktualizáciou svojich smartfónov. Ako prvý sa dočkala tohtoročná vlajková loď Sony Xperia 1 II.

Náš tip
Toto je zoznam nových aplikácií, ktoré pribudli do Android Auto

 

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
23.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+