MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Skener odtlačkov prstov a odomykanie tvárou: Držia sa trendov

Čo by to bol za kvalitný smartfón, keby ho neobsahoval. Začneme Honorom. Ten vsadil na istotu a na to, čo si zákazníci žiadajú. Skener odtlačkov prstov vpredu. Presne tam, kde je najľahšie hmatateľný. Motorola trochu experimentovala a skener umiestnila na pravý bok zariadenia. A výsledok? Chce to trochu zvyku, no po dni, dvoch, budete ako doma. Odblokovanie sa stane príjemným zážitkom a nie nutnosťou. Obidva smartfóny teda ponúkajú pohodlné odomykanie pomocou odtlačku prsta. Honor s tým mal pôvodne trochu problém, no softvérová aktualizácia to vyriešila a odomykanie je spoľahlivé. Čo sa rýchlosti týka, sú na tom zariadenia podobne. Niekedy sa nám podarilo odomknúť rýchlejšie Honor, inokedy Motorolu. Pridanie odtlačku prsta je pohodlnejšie na Motorole. Honor sa často tvári, akoby prst nezaregistroval, rovnakou časťou prsta teda musíte po skeneri prejsť aj trikrát. Ak by sme mali zhrnúť pohodlie používania, predsa len by sme dali malý extra bodík práve Motorole. Umiestnenie síce nie je až tak ideálne ako má Honor, no kompenzuje to jednoduchším a rýchlejším nastavením odtlačku, rovnako sa nám odomykanie s Motorolou zdalo o trochu istejšie.

Pokiaľ ide o odomykanie pomocou tváre, máme jasného víťaza. Aspoň čo sa rýchlosti týka. Je ním Honor 10. Odomknutie je prakticky okamžité, pri Motorole musíte nejakú tú sekundičku počkať, pokiaľ sa odomkne. Nastavenie a pridanie tváre nie je žiadnym problémoch u oboch zariadení, všetko je jednoduché a rýchle. Čo sa týka bezpečnosti, tú ohodnotiť nevieme. Faktom ale zostáva, že najbezpečnejšie odomykanie tvárou ponúka jednoznačne iPhone X. Pokiaľ vám teda ide o bezpečnosť, odporúčame túto funkciu veľmi nepoužívať, skener odtlačkov prstov je predsa len bezpečnejší.

Výkon a pamäť: Hravo zvládnu aj náročnejšie operácie

Čo sa stránky výkonu týka, pokiaľ si zoberieme len hrubé parametre, vedie Honor. Ten ponúka zatiaľ najvýkonnejší procesor z dielne Huawei, konkrétne model Kirin 970. Motorola sa musí uspokojiť s procesorom strednej triedy v podobe Qualcommu Snapdragon 636. Na oboch zariadeniach beží operačný systém Android naozaj plynule. Môže za to hlavne výborná optimalizácia pri oboch smartfónoch. Keby sme ale mali vybrať rýchlejší, vyhral by určite Honor 10. Nie len kvôli výkonnejšiemu procesoru, ale pri priamom porovnaní je Honor o trochu rýchlejší. Rýchlejšie otvára aplikácie, rýchlejšie medzi nimi dokáže prepínať, hry si zahráte na vyšších detailoch a pri lepšom fps. Pre bežného používateľa je ale výkonnostný rozdiel takmer nepovšimnuteľný. My sme si ho všimli až vtedy, keď sme telefóny reálne položili vedľa seba a začali testovať. V prípade, že by ste hľadali nejaké väčšie zaváhania, prípadne sekanie jedného z tejto dvojice, hľadali by ste márne. Všetko naozaj funguje tak, ako by malo. Motorola je dôkazom toho, že nepotrebujete mať najvýkonnejší procesor a telefón aj tak hravo zvládne aj náročnejšie činnosti. Huaweiu napomáha aj prítomnosť umelej inteligencie, ktorá sa dokáže učiť návyky používateľa a tým prispieva k celkovo rýchlejšiemu systému.

Obidva smartfóny obsahujú operačnú pamäť s kapacitou 4 GB. Po zapnutí má Honor voľných približne 2,25 GB, zatiaľ čo Motorola 1,9 GB. Systém Motoroly si teda z RAM uberie trochu viac. Je to zaujímavé, pretože Honor má určite väčšiu a náročnejšiu nadstavbu ako Motorola, očakávali sme, že s voľnou operačnou pamäťou to bude presne opačne. Nič to ale nemení na fakte, že multitasking je na obidvoch zariadeniach bezproblémový a nestretli sme sa s tým, že by pamäte bolo málo.

Veľkosť vnútorného úložiska oboch zariadení je rovnaká, 64 GB. Tu má ale Motorola jednu obrovskú výhodu. Podporuje pamäťové karty microSD, zatiaľ čo majitelia Honoru sa budú musieť uspokojiť s nerozšíriteľným úložiskom. Pokiaľ nie ste vášnivý fotograf a nenatáčate veľa videí, prípadne si nenosíte všetky svoje filmy v smartfóne so sebou, 64 GB by vám malo bez problémov stačiť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
24.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+