MojAndroid

Zatiaľ čo väčšina výrobcov už niekoľko rokov podporuje honbu za najväčším výkonom a fotoaparátom s najvyšším rozlíšením, nájdu sa aj takí, ktorí sa snažia zaujať inak. Presne to je prípad spoločnosti Moto (bývalá mobilná divízia Motoroly, ktorú najprv odkúpil Google a teraz ju vlastní Lenovo), ktorá na trh koncom minulého roka uviedla veľmi zaujímavé zariadenie. Moto X Force nie je len tak hocijakou vlajkovou loďou a okrem bežných kvalít vás ľahko zláka aj niečím iným – takmer nerozbitným displejom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

KONŠTRUKCIA A DISPLEJ| Nerozbitnosť zaručuje až 5 vrstiev

V čom je Moto X Force výnimočná, je jednoznačne jej displej. Ten totižto nechráni žiadne bežne dostupné odolné sklo, ale hneď niekoľko vrstiev špeciálneho plastu a skla, ktoré dokážu odolať nárazom a extrémnemu zaobchádzaniu. Moto túto technológiu nazýva Shattershield. Prvou vrstvou, ktorá sa nachádza úplne navrchu, je dotykové sklo, ktoré má na sebe špeciálnu fóliu odolnú voči škrabancom a mechanickému poškodeniu. Hneď druhou vrstvou je číry plast, ktorý zabezpečuje dobré pozorovacie uhly a bezproblémovú čitateľnosť displeja. Zaujímavou je tretia vrstva, ktorá je akousi zálohou pre dotykový panel. Pokiaľ sa poškodí vrchná vrstva displeja, tretia vrstva zaručí fungovanie dotykov. 4. vrstvou je už priamo AMOLED displej, ktorý sám o sebe dokáže vstrebať istú vrstvu nárazu a piatou vrstvou je hliníkové šasi, ktoré poskytuje štrukturálnu integritu a celkovú odolnosť.

Moto-X-Force-recenzia-8

Náš tip
VIDEO | Motorola Droid Turbo 2 obstála v teste odolnosti. Konkurenciu prevalcovala

Samotný displej využíva technológiu AMOLED a ponúka jemné rozlíšenie 1440 x 2560 bodov. Jeho veľkosť 5,4″ považujeme za takmer ideálnu, no to samozrejme závisí od preferencií samotných používateľov. Aj napriek niekoľkým vrstvám odolného skla a plastu nad displejom je táto zobrazovacia jednotka výborne čitateľná v každom prostredí. Na priamom slnku však počítajte s tým, že jas musíte nastaviť na maximum. Regulátor jasu to však dokáže urobiť aj bez vás. Farebne je tento displej veľmi hravý a ako sme pri AMOLED jednotkách zvyknutí, ponúka pestré farby so sýtymi tónmi. V nastaveniach nám však chýbali akékoľvek nastavenia vyváženia bielej alebo prednastavené režimy zobrazenia. Tie však dokážete bezproblémovo nahradiť špecializovanými aplikáciami z obchodu Play.

Moto-X-Force-recenzia-5

Od displeja sa presuňme priamo ku konštrukcii tohto zariadenia. Tá má ešte niekoľko špecifických prvkov, vďaka ktorým Moto X Force spoznáte medzi konkurentmi. V prvom rade to je vzorkovaný zadný kryt, ktorý na dotyk pôsobí takmer ako textil. V skutočnosti ide ale iba o výborný výber vzorky plastového krytu, ktorý zaručí, že sa vám zariadenie nebude šmýkať v ruke v žiadnej situácii. Zadný kryt nie je odoberateľný a je vložený do odolného šasi vyrobeného z hliníka. To obsahuje aj všetky porty, otvory a tlačidlá.

Predná strana zariadenia obsahuje výrazné otvory pre reproduktor a mikrofón v spodnej časti na mieste, kde by ste inak hľadali hardvérové/softvérové tlačidlá pre ovládanie systému. Tlačidlá sú však v tomto prípade integrované priamo v displeji (sú súčasťou dotykovej plochy). Horná časť prednej strany zariadenia obsahuje okrem reproduktoru pre hovory aj predný fotoaparát a LED blesk, ktorý vám pomôže pri fotení selfie za zlých svetelných podmienok.

Moto-X-Force-recenzia-1

Zadný kryt obsahuje výrazný prvok (zrejme vyrobený rovnako z hliníka), ktorý obsahuje šošovku hlavného 21 Mpix fotoaparátu, dvojtonový LED blesk a logo výrobcu. Ľavá strana zariadenia zostala prázdna, no vpravo nájdete veľmi dobre spracované tlačidlo Domov, ktoré ponúka rovnako vzorkovaný povrch, takže ho rýchlo a jednoducho nahmatáte aj po tme. Pod tlačidlom vypínania sa nachádza už klasicky hladké dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Spodná strana patrí microUSB v2.0 slotu, pričom na opačnej, hornej strane nájdete kombinovaný slot pre nanoSIM a microSD, a taktiež vstup pre slúchadlá.

Celkovo pôsobí konštrukcia tohto zariadenia robustne a rozhodne sa nestretnete pri používaní so žiadnym vŕzganím alebo pocitom lacného plastu. Moto X Force pôsobí naozaj prémiovo, čo je v spojení s vysokou odolnosťou, ktorú zaručuje špeciálny displej a hliníkové šasi, veľmi nebezpečná kombinácia.

Moto X Force | Parametre konštrukcie:

  • rozmery: 149,8 x 78 x 9,2 mm,
  • hmotnosť: 169 g,
  • materiál: hliník a plast,
  • odolnosť: Shattershield displej.
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
21.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+