MojAndroid

Viacero spoločností sa pokúšalo predstaviť plne funkčný modulárny smartfón, no zatiaľ sme sa nedočkali ničoho v pravom slova zmysle, čo by sa aj dostalo do masovej výroby. Istý druh modulov priniesla spoločnosť LG ešte pri svojej vlajkovej lodi LG G5, kedy si používateľ mohol vymeniť moduly LG Cam Plus a LG Hi-Fi Plus. Moduly sa do zariadenia zasúvali cez odnímateľnú spodnú časť zariadenia. Už v nasledujúcej generácii LG G6 však spoločnosť od modularity ustúpila.

Projekt Ara, modulárny smartfón na obrázku hore, bol zase veľmi dlho ohlasovaným zariadením. Stále si však ešte nenašlo cestu do ozajstnej praxe.

Zatiaľ jediným výrobcom, ktorý už dlhšie ponúka výmenné moduly je spoločnosť Lenovo Motorola, ktorá si v rámci prídavných zariadení Moto Mods našla vlastný smer. Namiesto samotného “vsúvania” rôznych typov zariadení do smartfónu priniesla originálny nápad s magnetickými pinmi na zadnej strane smartfónu. Na ne veľmi jednoducho pricvaknete niektorý z modulov na rozšírenie funkcií smartfónu.

Takýmito špeciálnymi pinmi disponujú smartfóny vlajkového radu Moto Z. Spoločnosť prináša postupne najrôznejšie Moto Módy a aktuálne sa nám v redakcii na test objavili batérie Moto Mod TurboPower Pack, PowerPack, 360-stupňová kamera, Bezdrôtová nabíjačka a herný ovládač Gamepad. Všetky prídavné moduly sme skúšali spolu so smartfónom Moto Z2 Play a prinášame vám naše dojmy.

Náš tip
Lenovo: Máme ambíciu dostať sa medzi TOP 3 svetových výrobcov smartfónov | ROZHOVOR

Moto Gamepad

Jedným z najdiskutovanejších Moto Módov bol modul pre hráčov s názvom Gamepad. Treba povedať, že je to mimoriadny nápad. Toto riešenie poskytne hráčom celú obrazovku smartfónu. Pri hraní hier si teraz totiž neleziete prstami na displej, ale na kompletné ovládanie používate Gamepad. V rámci kompatibility hier s týmto ovládačom môžete navštíviť obchod Play v rošírení Moto Gampe Explorer, kde nájdete zoznam odporúčaných kompaktných hier. Sú to však viaceré známe tituly ako Dead Trigger, Real Racing a podobne. Nemusíte sa obávať malej dostupnosti hier.

Nápad Gamepadu je skvelý, no otázkou je ergonómia. Tá je na prvý pohľad aj dotyk celkom dobrá. Pri hrách navyše môžete v menu sami priradiť tlačidlám funkcie. Joysticky na oboch stranách sú veľmi pohodlné a citlivé. Určitý grif však chce používanie ľavého a pravého predného ovládača ako aj oboch zadných spúští. Po vyše hodine hrania ovládač začne tlačiť do dlaní. Nie je to síce nič zásadné, no ťažko sa to dá porovnať s klasickými pohodlnými ovládačmi ku konzolám. (Napriek tomu sme s ovládačom vydržali hrať hry aj 3 hodiny v kuse, ako vidno na screenshotoch :)

Pri používaní nám napadla malá drobnosť – a síce, Gamepad by mohol obsahovať nejaké predné reproduktory. Iste, žiadalo by si to vyššiu komplikovanosť zariadenia, a tak to výrobca vyriešil tým spôsobom, že si môžete pohodlne pripojiť slúchadlá do Gamepadu. Sem môžete pripojiť prípadne aj nabíjačku. Zaujímavosťou je, že Gamepad má vlastnú batériu, no tá sa využíva len na chod tohto zariadenia, teda nepredĺži životnosť hrania na mobile. Gamepad napríklad efektne svieti na zadnej strane v tvare písmena Y, čo je značka gamerských zariadení Legion od Lenova. Modul sa vybíjal len veľmi pomaly a určite nepatrí k zariadeniam, ktoré musíte neustále dobíjať.

Gamepad nájdete v obchodoch za asi 85 eur a ak ste nadšený hráč, môžete sa potešiť touto hračkou.

Moto Power Pack

Smartfóny série Z sú extra tenké, a to aj z toho dôvodu, aby po pripojení Moto Módov neboli zariadenia príliš hrubé. Kapacita batérie v Moto Z2 Play je 3000 mAh a ak by to niekomu nestačilo, poľahky môže k nemu doplniť PowerPack s kapacitou 2220 mAh. Z vnútornej strany má Power Pack svetelný indikátor úrovne batérie (stačí stlačiť bledý krúžok nad pinmi), takže viete aj bez pripojenia k smartfónu odhadnúť úroveň jeho nabitia.

Osobne patrím k ľuďom, ktorí nosia neustále so sebou externú batériu. Vstávam o šiestej ráno a odvtedy žijem spolu so smartfónom, kvôli práci ho využívam na emaily, sociálne siete, zdieľam si Wifi na notebook pri práci v teréne, točím či fotím s ním a podobne. Úroveň batérie vtedy zvykne ísť rapídnejšie dole a nemám rada situácie, keď mi zostáva o štvrtej poobede 15 % batérie. S Moto Z2 Play a Power Pack-om to však bolo iné. Nepotrebujete ďalší kábel k nabíjačke – a to je na tom to krásne. Jednoducho si pricvaknete na zadnú stranu baterku a frčíte ďalej. Výhodou je, že tenučký smartfón sa s pridaním Power Packu oveľa lepšie drží. Je pogumovaný a ergonomický.

Po pripojení k smartfónu môžete zvoliť 2 režimy nabíjania. Predvolený režim nabije batériu na 100 % a Efektívny režim ju udržuje na 80 %. Pri Efektívnom režime je výhoda v tom, že je tu omnoho menšia strata energie z Power Packu. Pri Predvolenom režime sa totiž doplna nabitý Power Pack vyprázdnil za hodinu a pol a batérii dodal len 30%. Úroveň nabitia kontrolujete v Nastaveniach a o jej nabíjaní vás informuje blesk v ikone telefónu v Stave batérie.

Odporúčame preto skôr využívať spomínaný Efektívny režim a Power Pack pripevniť na smartfón skôr, napr. pri 50 % batérie smartfónu. Nie až vtedy, keď si smartfón už žalostne žiada nový prísun energie.

Power Pack nemá vlastný port na napájanie a nabíja sa skrz smartfón, čo trvá doplna 2 hodiny 15 minút. Po pricvaknutí k smartfónu sa začne nabíjať v momente, keď je najskôr smartfón nabitý na viac ako 75 %. Nabíjanie potom prebieha paralelne, energia prúdi do smartfónu aj Power Packu, preto je nabíjanie Power Packu o niečo dlhšie.

Jeho cena je okolo 50 eur, čo nie je najmenej, no je to originál príslušenstvo, ktorého prítomnosť vás “neotravuje” natoľko, ako nosenie externej nabíjačky spolu s káblom.

Moto TurboPower Pack

Lenovo Motorola prináša aj druhú powerbanku s názvom Moto TurboPower Pack. Tá však disponuje inými vlastnosťami. Po prvé, jej kapacita je až 3490 mAh, čo sa podpísalo na jej robustnejšom prevedení. Ďalšou zmenou je to, že napájanie už neprebieha cez smartfón ako v predošlom module, ale externá nabíjačka má vlastný USB-C port na nabíjanie na bočnej strane. Doplna sa nabila za hodinu a pol.

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, pri nabíjaní z tejto nabíjačky si môžete zvoliť 2 režimy nabíjania. Turbo režim sa postará o to, aby čo najrýchlejšie dobil baterku smartfónu a udržal ju na úrovni 100 %, čo však vedie k väčším stratám energie. Potom je tu efektívny režim, ktorý ju udržuje na úrovni 80 % a v tejto kombinácii vydrží toto kombo energeticky o niečo dlhšie. Keď sme zapojili TurboPower Pack 20% pri hodnote batérie smartfónu 21%, za hodinu a pol ju nabilo na 90 %. Pri úspornom režime sme ho plne nabitý pripojili k smartfónu s hodnotou 50 % a TurboPower Pack udržal smartfón od približne šiestej vecčer do desiatej ráno na úrovni 80%, pričom on sám mal ešte 20 % energie.

Indikátor nabitia v podobe štyroch svietiacich LED paličiek je tento raz na vonkajšej strane, čo vám napovie o úrovni batérie v prípade, že ho nemáte pripojení k smartfónu. Viete si tak určiť, či potrebuje ďalšie dobitie, alebo s vami vydrží ešte jeden deň.

Povrch tohto Moto Modu je z gumy a obsahuje väčšie drážky. Dobre sa drží v rukách spolu so smartfónom, i keď treba povedať, že smartfónu pridáva značnú váhu. Za tú dávku energie, ktorú môžete len instantne pricvaknúť k smartfónu bez použitia ďalších káblov to však rozhodne stojí. Oceníte to najmä vtedy, ak cestujete, alebo potrebujete mať neustále pripravený telefón bez toho, aby vám trčala z vrecka či tašky nabíjačka. Cena tohto Moto Módu je zhruba 65 eur, čo sa nám vidí ako pomerne výhodná kúpa k Moto Z smartfónom.

Moto Wireless Charger

Moto Z2 Play má kovový zadný kryt a nie je obdarený možnosťou bezdrôtového nabíjania. To však vyriešil výrobca Moto Módom Wireless Charger, teda Bezdrôtovou nabíjačkou. Ide o veľmi tenké zariadenie, ktoré sa pricvakne na zadnú stranu a poskytne vášmu smartfónu možnosť bezdrôtovo nabíjať. Rýchlosť dobitia závisí samozrejme od výkonu vašej nabíjačky. Po pripojení a priložení k nabíjačke vás okamžite informuje hláška na smartfóne.

Bezdrôtová nabíjačka môže slúžiť aj ako kryt na zadnú stranu, ktorá ochráni vypuklejšiu šošovku fotoaparátu. Smartfónu dodá len minimálnu hrúbku a ak ste fanúšikom bezdrôtového nabíjania, pokojne môžete tento doplnok nosiť na smartfóne neustále. Jeho cena je 45 eur.

Moto 360-stupňová kamera

Jedným z novších Moto Mods je 360-stupňová kamera, ktorá sa rovnako ako všetky Moto Módy pricvakne na zadnú stranu smartfónu. Ovláda sa v menu fotoaparátu a spustí sa ihneď po pripojení. Zaujímavosťou je, že rozpoznáva aj Moto Akcie – ak potrasiete rukou, prepne sa len klasický zadný fotoaparát, ak potrasiete druhý raz, prepne sa selfie režim. Veľmi dobrou vychytávkou 360-stupňovej kamery je tlačidlo s logom “M” pod šošovkou zadného fotoaprátu. To slúži ako spúšť/zastavenie 360-stupňového videa, alebo ako spúšť fotoaparátu. Je to mimoriadne praktické a nemusíte nacvičovať gymnastiku s palcom pri stláčaní spúšte na displeji.

So zariadením môžete fotiť v maximálnom rozlíšení 6240 x 3120 a nakrúcať 360-stupňové video s 24 fps vo Full HD rozlíšení 2160 x 1080, alebo v 4K rozlíšení 3840 x 1920. Videu určite pomôže aj nahrávanie 3D zvuku pomocou šikovne rozložených mikrofónov, ktorý bude prichádzať zo smeru, ktorým práve pozeráte. Veľmi dobrou správou je aj to, že nahraný obsah si môžete jednoducho upravovať i strihať priamo v smartfóne prostredníctvom aplikácie k 360-stupňovej kamere.

Čo sa týka samotných fotografií a záznamu, všetko je pomerne pekné a ostré, no pravdepodobne z neho “neodpadnete”. Fotografie celkom dobre zachytávali ľudí či autá v pohybe, no vzdialenejšie predmety už boli dosť zašumené. Navyše, vo videu i vo fotografiách je vidno prstenec, kde sa spájajú zábery z 2 šošoviek. Moto Mod 360 stojí okolo 270 eur, čo nie je najmenej a okrem toho, funguje samozrejme len so smartfónmi Moto Z. Fotografie nájdete na tomto odkaze v plnej kvalite.

Pozitívnou vlastnosťou je však neskutočná jednoduchosť, s ktorou sa s Moto 360 pracuje. Skrátka ho priložíte k smartfónu a môžete nakrúcať či fotiť, prípadne rovno streamovať na sociálne siete. Rovnako bezproblémová je aj spomínaná úprava záberov. Môžete začať okamžite spracúvať.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Záver

Moto Módy sú veľmi špecifickými kúskami hardvéru. Spolupracujú len so smartfónmi série Moto Z a ich predajnosť je týmto limitovaná. Ak ste si však kúpili niektorý smartfón Moto Z práve preto, aby ste si mohli naň pridávať rôzne vecičky, potom niet nad čím premýšľať. Oslovil nás TurboPower Pack i Gamepad. 360-stupňová kamera sa hodí ľuďom, ktorí sú pripravení týmto spôsobom zdieľať svoje zážitky a robiť ešte stále pionierov tohto obsahu na sociálnych sieťach. Nuž a bezdrôtová nabíjačka je tu pre nadšencov, ktorí nemajú radi káble, prípadne vlastnia niektorý kúsok z bezdrôtových domácich doplnkov (napr. smart lampa a pod.).

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+