MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém – štandardné Moto

Už niekoľko rokov nie je systém v smartfónoch Moto žiadnym prekvapením. Tradične sa tu nenachádza prakticky žiadna nadstavba, ale čistý Android iba s drobnými vylepšeniami. Tých je ale ešte menej ako v minulých verziách a na prvý pohľad ani nezbadáte rozdiel oproti úplne čistému Androidu.

Telefón je dodávaný so systém Android 6.0 Marshmallow, čo je zrejme najväčšou nevýhodou softvéru. Systém funguje plynulo a elegantne, no určite by sme ocenili aktuálnu verziu Androidu so všetkými jej výhodami. Marshmallow je ale overený a stabilný a zrejme aj to bolo dôvodom pre použitie tejto verzie systému.

Po funkčnej stránke tu žiadne prekvapenia nečakajte. Uzamykacia obrazovka, domovské obrazovky, menu s aplikáciami a aj notifikačná lišta sú absolútne štandardnými verziami z čistého Androidu 6.0. Zachovaná je aj iná výhoda Moto smartfónov, ktorou je prakticky neexistujúci bloatware. Lenovo dokonca odstránilo aj klasické aplikácie od Motoroly a v podstate sme tu nenašli takmer nič, čo by čistý Android nemal.

Ak si odmyslíme balíček aplikácií Google a štandardné nástroje ako Kalkulačka či Fotoaparát, medzi predinštalovanými aplikáciami nájdeme navyše iba titul Pomocník s radami a tipmi a prehliadač súborov. Všetky ostatné aplikácie patria k najštandardnejšej výbave a akýkoľvek extra titul si budete musieť stiahnuť z obchodu Play. To vám ale necháva voľné ruky a vy sa tak rozhodnete, akými aplikáciami zaplníte pamäť telefónu.

Zrejme aj tried telefónov, do ktorej Moto M patrí, spôsobila, že ani v nastaveniach nenájdeme žiadne extra položky. Jedinými extra funkciami je už spomínaná voľba farebného režimu displeja a položka Ochrana osobných údajov Motorola, kde sa môžete zúčastniť výskumu anonymným zasielaním údajov o používaní. Všetko ostatné sú základné nastavenia systému Android Marshmallow, ktoré určite veľmi dobre poznáte.

Celkovo tak Moto M svojim systémom presne naplnila naše očakávania. Nulový bloatware, žiadne grafické úpravy a zachované vlastnosti a prvky systému Android Marshmallow sú určite silnými stránkami telefónu. K dokonalosti systému už chýba iba aktuálnejšia verzia systému, ktorú snáď Moto M dostane v blízkej budúcnosti. Trochá nás mrzí absencia niektorých ikonických funkcií, ako napríklad zobrazovanie notifikácií na čiernom displeji či spúšťanie fotoaparátu alebo baterky gestom ruky. Nejde ale o žiadne funkcie, bez ktorých by sme si neporadili.

Multimédiá – nič podstatné nechýba

Preč sú tie časy, kedy sme pri hľadaní poriadneho multimediálneho smartfónu museli lacnejšie zariadenia obchádzať z diaľky. Moto M je toho dôkazom a aj napriek tomu, že ide o dostupnejšie zariadenie, telefón zvládne prakticky všetky druhy multimédií.

Základom pre to je pekný veľký displej a dostatok výkonu. Hoci po výkonnostnej stránke nie je Moto M žiadnym šampiónom, pri väčšine druhov práce s multimédiami to vôbec neprekáža. Displej je dostatočne veľký a ostrý na prezeranie fotografií, videí, ale aj fillmov či seriálov. Zahráte sa aj menej náročné hry a problém nebudete mať ani s kancelárskou prácou, teda najmä s čítaním dokumentov či prezeraním prezentácií.

Moto M_-9_výsledok

Reproduktor v spodnej hrane nie je vôbec zlý, no nepatrí k špičke. Vyniká svojou hlasitosťou, no pri počúvaní hudby či pozeraní filmov budete zrejme používať slúchadlá. Ešte šťastie, že Moto M má aj 3,5-milimetrový jack, však?

Po softvérovej stránke sa multimediálna výbava odvíja od vlastností, ktoré sme rozpísali v časti Systém. To znamená žiaden zbytočný predinštalovaný softvér. Iste, možno využijete niektoré predinštalované multimediálne aplikácie, no väčšina používateľov siahne po overených tituloch z obchodu Play.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+