MojAndroid

19. apríla v roku 1965 publikoval Gordon Moore článok, ktorého obsah sa dodnes pokladá za mimoriadne dôležitý technologický fakt. Moore, neskorší spoluzakladateľ Intelu, tu hovoril o tom, že “počet tranzistorov, ktoré môžu byť umiestnené na integrovaný obvod sa pri zachovaní rovnakej ceny približne každých 18 mesiacov zdvojnásobí.” Túto predikciu pritom vyslovil odhadom na niekoľko desiatok rokov dopredu. Pôvodne síce vravel o kratšom časovom rozsahu, no neskôr, po prepočítaní došiel k úseku 18 mesiacov. V súčasnosti dochádza k zdvojnásobeniu počtu tranzistorov na čipe “len” raz sa asi dva roky, no Moorovo pravidlo je stále považované za poriadne presný pohľad na technologický a ekonomický vývoj.

Moorov zákon si osvojili pri plánovaní aj niektoré spoločnosti a ovplyvnil aj známeho vedca Stephena Hawkinga pri kozmológii. Ten vzdal hold tomuto zákonu pri príležitosti nedávneho 50.výročia na svojom facebookovom profile.

V momentálnych rozmeroch 14 nm čipov sa už blížime k fyzikálnym limitom. Miniaturizácia však nemôže pokračovať navždy, pretože keď sa dostaneme zhruba na veľkosť úrovne atómov – dostaneme sa k veľkostnému obmedzeniu, za ktoré sa ísť nedá. Podľa predpovede nás teda čaká ešte asi 5-10 rokov zmenšovania tranzistorov. Zaujímavosťou je, že doteraz, keď vývoj prišiel k nejakej hranici, ktorá by tento zákon mala obmedziť, prišla určitá inovácia vo výrobných technológiách, ktorá sa postarala o to, že Moorov zákon platil aj naďalej. Uvidíme, čo prinesie ďalší vývoj.

Zdroj: engadget.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+