Aj keď je Android najviac rastúcim operačným systémom súčastnosti, má svoje muchy. Jednou z nich je aj otázka videohovorov. Mnoho smartfónov a tabletov má, ako súčasť hardvérovej výbavy, prednú kameru, určenú hlavne na videohovory, no natívnu podporu jej využitia v týchto zariadeniach by ste do príchodu Android 2.3 Gingerbread hľadali márne. Google však myslí aj na tento aspekt a preto sa snaží vyvinúť verziu Android 2.3.4 Gingerbread, ktorá by natívnu podporu predných kamier a videohovorov podporovala. Videohovory by mali byť prevádzkované priamo službou Google Talk. Kým sa však dočkáme natívnej podpory, predstavíme si 5 aplikácií, ktoré podporujú videohovory úplne zadarmo (Wi-Fi pripojenie). Samozrejmosťou je aj funkčnosť cez 3G sieť, čo už však úplne zadarmo nebude.
Yahoo! Messenger
(Android 2.0 a vyššie – 2,4Mb – verzia 1.4)
Jeden z najstarších “instant messengerov” (ďalej len IM), ktorý používa množstvo ľudí, je ideálnou voľbou pre začiatok. Aj keď podporuje videohovory za pomoci prednej kamery, niektoré zariadenia podporu prednej kamery nezískali. Nezúfajte, ak ste jedným z nich, stačí, aby ste na videohovor použili zadnú kameru. Na získanie plnej podpory hlasových a videohovorov si musíte stiahnuť k hlavnej aplikácii aj tento plug-in. Okrem videohovorov pomocou tohto messengera môžete aj chat-ovať s priateľmi na Yahoo!, Facebooku a Windows Live, tak ako aj zdieľať fotky, videá či posielať zadarmo medzištátne SMS-ky.
Qik Video Connect
(Android 2.1-Android 2.3.3 – 4,5 Mb – verzia 0.08.43)
Qik je aplikáciou, ktorá bola vyvíjaná už od začiatku čisto pre telefonovanie s videom. Má veľmi pekné a čisté UI a ako u iných IM, na používanie potrebujete užívateľské konto, ktoré sa dá vytvoriť priamo v aplikácii. Pri videohovore zaberá väčšinu displeja váš kontakt, zatiaľ čo v ľavom hornom rohu môžete vidieť svoje video. Podporu nájdu všetky rozlíšenia od VGA. Videohovory môžete prevádzkovať aj s užívateľmi iOS-u, čo zrejme nikdy v živote nevyužijete ;) Za príplatok môžete využiť aj službu Video Mail, pomocou ktorej môžete posielať videá druhej strane, pokiaľ nie je dostupná pre videohovor. Prijímanie videí spoplatnené nie je. Svoje videá môžete aj zdieľať a to na sociálne siete Facebook, Twitter či iné. Aplikáciu si môžete pozrieť aj na tomto videu.
fring Group Video Calls, Chat
(Android 1.5 a vyššie – 5.5 Mb – verzia 3.1.1.1)
Ide o Android verziu už dávnejšie známeho IM, ktorá podporuje videohovory. Na používanie musíte, samozrejme, byť zaregistrovaný zadarmo. Videohovory, hovory a chat je dostupný aj s používateľmi iOS-u, tak ako v predošlej aplikácii. Fring používa DVQ (Dynamic Video Quality) technológiu, ktorá prispôsobí rozlíšenie videa podľa rýchlosti vášho pripojenia. Podporuje aj skupinové videohovory, kde môžete volať s 2-4 ľuďmi naraz, samozrejme s videom. Táto aplikácia ponúka aj telefonovanie do mobilných sietí za ceny nižšie, než ponúkajú operátori.
Tango Voice & Video Calls
(Android 2.1 a vyššie – 4.8 Mb – verzia 1.6.10456)
Tango je jednoduchou aplikáciou, ktorá vám umožní vykonávať videohovory na vašom smartfóne či tablete. Akonáhle ju nainštalujete, aplikácia automaticky vytvorí zoznam kontaktov, ktoré získa z vášho Android zariadenia a vyberie tie kontakty, ktoré aplikáciu Tango už používajú, čím vám uľahčí prácu, ktorú by ste museli spraviť ručne. Registrácia potrebná nie je, účet si aplikácia vytvorí sama v priebehu sekundy podľa vášho telefónneho čísla. Takisto podporuje telefonovanie s používateľmi iOS-u. Svojich priateľov môžete do aplikácie pozvať pomocou SMS či e-mailu priamo v aplikácii. Každý hovor sa začína ako hlasový a na videohovor ho premení tlačidlo kamery v pravom hornom rohu displeja.
Skype
(Android 2.1 a vyššie – 9,7 Mb – verzia 2.0.0.47)
V neposlednom rade spomenieme Skype, zrejme najznámejšiu zo spomínaných aplikácií. Aj keď je Skype na Android Markete už dlhšie, podpora videohovorov prišla len nedávno. Aj keď táto aplikácia ponúka jemné a vyladené prostredie na profesionálnej úrovni, je úplne zadarmo. Zadarmo môžete volať inému Skype užívateľovi a volať môžete aj na mobilné siete za menšie ceny než ponúkajú operátori, tak ako v aplikácii fring. Obojsmerné video-telefonovanie je možné len so zariadeniami: Google Nexus S, HTC Desire S, Sony Ericsson Xperia Neo a Sony Ericsson Xperia Pro. Majitelia Samsungu Galaxy S musia pre fungovanie aplikácie upgrade-ovať svoj OS aspoň na verziu 2.2. Budúce verzie budú podporovať, dúfajme, viac zariadení.
Ste aj vy používateľom jednej z týchto aplikácií? Ak áno, podeľte sa s nami o váš názor v komentári.
Zdroj: techtree.com