Žijeme v dobe, kedy je slovíčko “ochrana” skloňované mnohými pádmi. Heslom si chránime svoje e-maily, počítače, bankové kontá či dokonca aj domy. Trendom je samozrejme aj ochrana našich smartfónov a tabletov. Okrem PIN kódu a hesla či patternu pre odomykanie obrazovky si však môžeme heslom chrániť aj naše aplikácie. Všetky aplikácie. A túto funkciu nám poskytuje aj dnešný MôjAndroid.sk TIP – aplikácia pre chránenie ostatných aplikácií – AppLock!
AppLock je výborne graficky aj technicky spracovaná aplikácia, ktorá vám primárne poskytuje ochranu vašich aplikácií hneď niekoľkými spôsobmi. Jedným zo spôsobov je číselné heslo v ľubovoľnej kombinácii do 16 cifier, ktoré si zvolíte samozrejme sami v nastaveniach. Ak patríte medzi zábudlivcov, tak vás určite poteší aj možnosť nápovedy, ktorá sa zobrazí vždy, keď heslo zadávate. Ak si ani za pomoci nápovedy nemôžete na heslo spomenúť, po určitom počte pokusov s nesprávne zadaným heslom sa vám zobrazí kontrolná otázka, ktorej znenie a odpoveď si takisto vopred zvolíte. Po jej zodpovedaní sa vám už zobrazí heslo, ktoré potrebujete na odomknutie zámku.
Druhou možnosťou ochrany je pattern. Ide o ochranný prvok, ktorý poznáte aj zo svojich Android zariadení. Rovnaký ochranný prvok môžete použiť pri uzamknutí vašej obrazovky. Ide o kombináciu ťahov cez 9 “guličiek”, ktorú si môžete zvoliť sami. Aby ste si touto metódou aplikácie uzamkli, budete potrebovať pattern, ktorý prejde aspoň cez 4 z 9 guličiek. Po určitom počte nesprávne zadaných patternov sa vám však nezobrazí kontrolná otázka. Ak zabudnete tento odomykací postup, musíte v menu kliknúť na ikonku aplikácie AppLock, ktorá ponúkne takisto ako prvé odomykací pattern, no ako jediná zo všetkých aplikácií vám v spodnej časti obrazovky ponúkne aj možnosť prepnúť heslo na číselné. S tým si už budete musieť dať rady tak, ako je to napísané o odstavec vyššie.
Okrem všetkých nainštalovaných aplikácií si môžete bezpečnostným prvkom chrániť aj systémové aplikácie. Medzi tieto aplikácie patrí správca aplikácií, prichádzajúci hovor, inštalovanie/odinštalovanie aplikácií či služba Market (po novom Google Play Store). Chránené tak môžete mať naozaj všetko. Uzamknutie aplikácií má svoje výhody hlavne ako sekundárny ochranný prvok v prípade, že sa zlodej či osoba, s ktorou nechcete zdieľať obsah vášho mobilného telefónu či tabletu dostane cez odomykací mechanizmus vašej obrazovky. Uzamknutie aplikácií vám určite poslúži aj v prípade, že chcete pred 2. osobou skryť svoje súkromné dáta ako napríklad SMS správy, e-maily, poznámky či niektorú z aplikácií, ktorá obsahuje nejakú ďalšiu formu “citlivých” dát.
Aplikácia AppLock sa po zapnutí telefónu spúšťa ako systémová aplikácia, preto ju “nevypnete” ani task killerom či reštartovaním telefónu. Jediný spôsob, akým je možné aplikáciu vypnúť alebo sa dostať do heslom chránených aplikácií je teda vedieť heslo či odomykací pattern. Odomykacia obrazovka tejto aplikácie sa objaví vždy, keď chcete vstúpiť do zamknutej aplikácie. To je v niektorých prípadoch až otravné, pretože pokiaľ pracujete napríklad s e-mailami a otvárate prílohy, pri každom ďalšom vstupe do aplikácie s e-mailami musíte zadať znovu heslo. Túto “nepríjemnosť” ošetríte v nastaveniach aplikácie zaškrtnutím možnosti Allow short exit – možnosť krátkeho odchodu. V nasledujúcom políčku si môžete nastaviť aj čas v sekundách, na ako dlho má byť aplikácia otvorená bez toho, aby bolo potrebné zadávať odomykací pattern alebo heslo.
Aplikácia AppLock je veľmi šikovným pomocníkom pri chránení vášho Android zariadenia a preto, ak sa vám zapáčila, tak ako nám, kliknite na nasledujúci widget alebo zosnímajte QR kód čítačkou vo vašom Android zariadení. Táto aplikácia je bezplatná a budeme radi, ak sa s nami v komentároch podelíte o váš názor na ňu! Podeliť sa môžete aj s vašim tipom na aplikáciu, ktorá dokáže ochrániť ostatné aplikácie vo vašom Androide!
|
Zadarmo |
hmmm to by sa my zislo :) diki
Super! díky za tip. Zrovna dneska jsem nad něčím podobným přemýšlel. Ještě by bylo fajn, možnost všechny zámky vypnout/zapnout pomocí widgetu. Aby mě neotravovaly třeba o víkendu apod, případně je zapnout jen při půjčení telefonu někomu. Ale to bych asi chtěl moc :)
..taketo hromadne zapnutie na vopred nastavenych aplikaciach zvlada napr. Smart App Prostector.
Zkusil jsem toto a taky to tam je. Fakt super aplikace, klepnu na widget a telefon můžu komukoliv v pohodě půjčit.
ved tato aplikacia ma widget na odomknutie a zamknutie
ked mam pristup k telefonu tak ti e aaplock na dve veci. nainstalujem inu galeriu a vidim fotky, nainstalujem iny file explorer a vidim tvoje subory. hodi sa to akurat na skype, facebook a pod.
Preto je tam moznost zaheslovat instalacie zo suborov (+markety)
kdyz zahesluju volani a pak mi nekdo vola nezobrazi se tel. cislo nebo jmeno.Otevre se mi zadat heslo a po zadani hesla se mi teprve zobrazi cislo ktery mi vola.
Nevite nekdo jak nastavit aby se mi zobrazil i nahled kdo mi vola?Jak to ma Smart App Protector