MojAndroid

Poznáte ten pocit, keď sa pozriete na dispej svojho telefónu a indikátor stavu batérie ukazuje, že batéria je takmer vybitá. Áno, už znova treba vytiahnuť nabíjačku a dodať svojmu telefónu šťavu. My vám ukážeme, ako predĺžiť životnosť vašej batérie a tak predísť častému nabíjaniu.

1. Vypnite služby, ak ich nepoužívate

Reč je hlavne o Wi-Fi, Bluetooth-e a GPS. Mnohí užívatelia nechávajú pripojenie Wi-Fi na svojom telefóne neustále zapnuté, však čo ak narazia na nejaký free spot (nezaheslovaný bod prístupu na internet). Blbosť. Zapnutie a vypnutie Wi-Fi pripojenia vám bude dokopy trvať maximálne 1-2 minúty, no ušetrí vám to nespočetné množstvo energie. Používajte Wi-Fi len vtedy, keď potrebujete ! Bluetooth technológiu poznáme už roky. Preto všetci vieme, aký je to “žrút” energie, hoc i vďaka skúsenostiam so staršími zariadeniami, ktoré ešte Android nemali. Ak nepoužívate bluetooth slúchadlo alebo neposielate či nepríjmate súbory, vypnite ho. Pokiaľ sa bavíme o spotrebe energie, GPS-ko určite vyhráva. Je zbytočnosť mať ho zapnuté, pokiaľ nepotrebujete navigáciu alebo určenie polohy pomocou GPS satelitou (napr. v aplikácii Google Sky Map). Týmto krokom ušetríte rozhodne najviac. Pokiaľ cestujete lietadlom alebo sa nachádzate na mieste, kde je zakázané GSM zariadenie, použite režim Lietadlo. Tento režim nájdete buď medzi profilmi, alebo v Nastavenia – Bezdrôtové siete – Režim lietadlo. Tento režim vypne všetky tri spomínané služby naraz, spolu s GSM sieťou.

2. Vypnite oznámenia

Oznámenia sú samozrejme užitočná vec, no sú to tzv. tiché požierače, ktoré vašu batériu vybíjajú viac ako si myslíte. Neskontrolujete si maily či sms-ky radšej ručne? Pri oznámeniach sa dá vypnúť LED upozornenie či zvuk.

3. Zakážte automatickú aktualizáciu aplikácií

Niektoré aplikácie si vyžadujú aktualizáciu denne. Samozrejmosťou je automatické nastavenie obnovy dát, no práve tomu sa chceme vyhnúť. E-mail, sociálne siete, RSS kanály či iné aplikácie si môžete aktualizovať manuálne, kedy sami chcete, alebo si nastavte aspoň dlhší interval aktualizácie, napríklad každých 8 hodín. Zas raz ušetríte.

4. Aktualizujte na najnovší firmware

Šetrenie batérie bolo dokázané pri prechode z Androidu 1.X na Android 2.X, či tomu veríte alebo nie. Nový softvér vo vašom telefóne “zabije” staré aplikácie a nepotrebné služby, alebo ich aspoň vypne. A nie len to. Aktualizovať by ste mali aj verzie aplikácií, aspoň raz za čas.

5. Vypnite Adobe Flash

Tento plugin je dôležitý pri prehliadaní niektorých webových stránok, ktoré to vyžadujú. Prehrávanie videí a podobné vymoženosti, však viete. No je zbytočné mať ho zapnutý stále. Otvorte svoj prehliadač, stlačte tlačidlo Menu a v nastaveniach si nastavte používanie pluginov len na vyžiadanie.

6. Kontrolujte spotrebu batérie

Choďte do : Nastavenia – O telefóne – Spotreba batérie. Tam zistíte, ktorá aplikácia spotrebúva koľko energie. Potom môžte podniknúť ďalšie kroky.

7. Používajte task killer-aplikáciu

Keď ste zistili, ktoré aplikácie spotrebúvajú vašu batériu najviac, môžete ich vypnúť. Nevypínajte ich však po jednom, je to zbytočné, keďže si môžete zadarmo stiahnuť jednu z task killer-aplikácií, ktoré nájdete na Markete. Vypnite tie aplikácie, ktoré bežia (na pozadí) a nepotrebujete ich. Určite aj tu pocítite zmenu spotreby.

8. Odinštalujte nepotrebné aplikácie

Možno ste v zozname aplikácií, ktoré chcete vypnúť našli aj takú, ktorú nepoužívate a predsa žerie vašu batériu tým, že je zapnutá na pozadí. Jednoducho ju odinštalujte a máte po probléme.

9. Vypnite vibrácie pri odozve

Hoci je pre vás možno vibrácia príjemná, pri písaní správy či hocijakého textu to je zbytočnosť, ktorá spotrabúva vašu batériu rekordným tempom. Ide totiž o jednu z vecí, ktorá spotrebúva energiu najviac. Vypnúť odozvu môžete v : Nastavenia – Zvuky – Vibrácie.

10. Obmedzte jas displeja

Android zariadenia disponujú veľkými displejmi, ktoré požierajú svojím jasom obrovskú časť energie. Spotrebu znížite tým, že si nastavíte buď automatický jas alebo si nastavíte jas manuálne na úroveň, ktorá vám vyhovuje. Taktiež nastavte menší časový limit vypnutia displeja, čím ešte viac znížite spotrebu.

11. Odstráňte nepotrebné widgety

Widgety majú ľuďom uľahčovať prístup k informáciám, avšak widgety, ktoré zhromažďujú informácie na pozadí z internetu spotrebúvajú mnoho energie a preto, ak ich nepoužívate, vymažte ich z vašej domácej obrazovky.

12. Nenastavujte si animované tapety displeja

Hoci sú to krásne obrázky, ktoré sú sprevádzané efektami, alebo sa len posúvajú, sú to silný žrúti energie. Radšej si nastavte tmavšiu tapetu, aby ste dobre videli widgety a ikony na obrazovke a určite ušetríte energiu. Dúfame, že vám tento článok pomohol zlepšiť výdrž vašej batérie, hoc i len o malé množstvo. Mnohí z vás sa stretli s niektorým s opisovaných spôsobov šetrenia a určite sa s nami radi podelia o skúsenosti v komentári :)

6.4.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+