MojAndroid

Po niekoľkých dňoch používania Android televízie vám prinášame naše postrehy k tomuto zariadeniu. Môže TV Lifeview s Androidom konkurovať súčasným prehrávačom? Poďme si to overiť.

Android vo vašej obývačke

Vzhľad prehrávača ako aj jeho rozmery sú naozaj prívetivé. Navyše kombinácia striebornej a bielej farby s logom Android TV na vrchnej strane by sa mala hodiť do väčšiny obývačiek. Na prednej strane  nájdete tlačidlo pre zapnutie a niekoľko signalizačných diód – tieto svojou prítomnosťou našťastie ani počas pozerania v úplnej tme nepôsobia rušivo. V prehrávači nenájdete žiadne pohyblivé časti, ventilátory alebo pevný disk, vďaka čomu je absolútne tichý.

Samotný box je vybavený dostatočným počtom konektorov a môžete tu nájsť HDMI port verzie 1.3 a YpbPr video výstup. Lifeview má pre pripojenie externého úložného priestoru k dispozícii dva USB 2.0 porty s podporou USB host, takže pripojiť je možné aj iné externé zariadenia ako USB myš – to len keby vás náhodou omrzel dodávaný ovládač ;). Škoda, že box má iba jeden stereo zvukový výstup, takže priestorový zvuk 5.1 si veľmi nevychutnáte. Inak ale toto multimediálne zariadenie disponuje skvelou konektivitou a okrem LAN portu ponúka aj možnosť bezdrôtového pripojenia prostredníctvom WiFi.

Vnútro zariadenia skrýva procesor ARM Cortex A-9 s taktom 800MHz, 4GB vnútornej pamäte a 512MB operačnej pamäte RAM. Prejdime však k samotnému prehrávaniu a systému Android priamo na obrazovke vašej TV.

Operačný systém

Prehrávač funguje s OS Android 2.2 Froyo s niekoľkými predinštalovanými aplikáciami. Nie je ich veľa a nájdete tu naozaj len tie najnutnejšie pre prehrávanie multimediálnych súborov a prehliadanie webu. Ďalšie môžete samozrejme doinštalovať, ale pozor na fakt, že v zariadení nie je dostupný Android Market! Aspoň v mojom prípade som žiadny nenašiel, takže sa budete musieť poobhliadnuť po zdrojových .apk súboroch vašich obľúbených aplikácií.

Tip: Na získanie zdrojových .apk súborov je výhodné použiť napríklad aplikáciu AppManager, pomocou ktorej môžete zálohovať .apk nainštalovaných aplikácií vo svojom Android telefóne na pamäťovú kartu a odtiaľ ich následné skopírovať na USB disk.

V boxe sa na inštalovanie aplikácií používa špeciálny program s názvom AppInstaller. Žiaľ, nie všetky aplikácie po nainštalovaní fungovali a s hlásenímu o nútenom zatvorení aplikácie (force close) som sa stretával dosť často. Každopádne je inštalovanie dodatočných aplikácií a hier možné, no nie je to úplne to pravé orechové hlavne kvôli absencii samotného Marketu.

V nastaveniach boxu nie je toho veľa na výber a okrem nastavení pripojenia, aplikácií, klávesnice, dátumu/času a informácií o tablete tu toho už viac nenájdete. Výhodou je, že si môžete nastaviť klávesové skratky pre spustenie jednotlivých aplikácií.

Ovládanie

Prvé čo ma zaujalo po rozbalení krabice bol samotný ovládač, ktorý je súčasťou balenia. QWERTY klávesnica na diaľkovom ovládači sa tak často nevidí. Musím povedať, že aj samotný spôsob ovládania boxu bol pre mňa úplne niečím novým, ale dokázal som si naň rýchlo zvyknúť – najmä ovládanie kurzoru myši pohybom diaľkového ovládača pri stlačenej klávese s obrázkom myšiaka je super nápad.

Zo samotného ovládača môžete vykonávať všetky operácie, na ktoré ste zvyknutí pri svojom Android telefóne. Pre príklad spomeniem tie najdôležitejšie: F1-vyvolanie menu, F2-funkcie domčeka (návrat domov, pri dlhšom podržaní zobrazenie naposledy spustených aplikácií), F3-otvorenie notifikačnej lišty.

Súčasné stlačenie tlačidla pre aktivovanie pohybu myši a tlačidla pre potvrdenie (na ľavo od stredu) funguje ako dotyk prsta na displeji – môžete sa tak posúvať medzi domácimi obrazovkami alebo si napríklad zahrať hru Angry Birds ;).

Slovenskú diakritiku podporuje len softvérová klávenica, ktorá ale z nejakého dôvodu nepodporovala písmeno „ľ“.

Problém nastáva pri snahe vypnúť zariadenie pomocou diaľkového ovládača, čo sa mi nepodarilo. Do standby režimu to však ide bez problémov. Ďalšia negatívna skúsenosť bol fakt, že box sa zapínal aj pri používaní iného diaľkového ovládača.

Prehrávanie

Keďže ide o multimediálny prehrávač, podrobili sme ho testu prehrávania viacerých formátov.

Formát videa

Zvuk

Video

Prehrávanie

MKV

AC-3 6 kanálov, konštantný bitrate 448 Kbps, 48Khz

5 858Kbps, 23,9fps, 720p

OK

MKV

DTS 6 kanálov, 1510 Kbps, 48KHz

9019Kbps, 23,9fps, 1080p,

OK

MKV

ACR-3, stereo, 192 Kbps, 48KHz

6000Kbps, 23,9fps, 720p

OK

AVI-XviD

Mp3, joint stereo,VBR 116kbps, 48KHz

962 Kbps, 25fps, 640×368 px

OK

AVI-XviD

Mp3, joint stereo, VBR 116Kbps, 48KHz

856Kbps, 23,9fps, 640×272 px

OK

AVI-XviD

AC-3 6 kanálov, konštantný bitrate 386 Kbps, 48Khz

1794 Kbps, 25fps, 640×368 px

OK

AVI-DivX 5

Mp3, stereo, 128Kbps, 44,1KHz

949Kbps, 25fps, 352x208px

OK

AVI-DIVX 6.8.5

Mp3, joint stereo, 160Kbps, 48KHz

7600Kbps, 24fps, 1080p

OK

Mp4-H.263

AAC, stereo, VBR 80Kbps, 44,1KHz

VBR 756-3634Kbps, 25fps, 720×432 px

OK

MP4-AVC

AAC,  stereo, VBR max 132Kbps, 44,1KHz

VBR max 10Mbps, 29,9fps, 1080p

OK

WMV

WMA, stereo, 64Kbps, 44,1KHz

636Kbps, 25fps, 640×480 px

OK

Flash-AVC

AAC, stereo, 65Kbps, 44,1 KHz

157Kbps, 18fps, 320×480 px

OK

Tento Android video box prehrá väčšinu formátov a problémy mu nerobí ani Full HD rozlíšenie. Medzi podporované formáty, ktoré sme na prehrávači ešte vyskúšali patria aj mpg, ts, .mov. Až na niektoré výnimky, ktorých bolo ale málo, boli prehrávané videá plynulé a nemám k nim žiadne pripomienky. Kvalita zobrazenia na 32“ Full HD LCD televízore bola výborná.

Pokiaľ ide o počúvanie hudby a prezeranie obrázkov Lifeview vás ani tu nesklame.

Vyskúšané formáty zvuku a obrázkov

Zvuk: mp3, flac (v mobo playeri), ogg, wma, wav
Obrázky: jpg, gif, png, bmp,

Škoda, že aplikácie pre prehrávanie multimediálneho obsahu automaticky nerozpoznajú pripojený USB disk – takto sa musíte vždy pracne preklikať až k videu alebo ostaným súborom, ktoré chcete prehrať.

Internet, prehliadanie webu

Vďaka prítomnosti OS Android sa používateľovi naskytujú nové možnosti využitia. Medzi ne patrí aj prehliadanie webu prostredníctvom natívneho internetového prehliadača, no doinštalovať môžete aj alternatívne aplikácie – funkčný bol napríklad aj najnovší Dolphin Browser HD. Prehliadanie priamo na TV je veľmi pohodlné a vďaka špeciálnemu ovládaču aj rýchle – web teda môžete využívať naplno bez akýchkoľvek obmedzení. Prehrávač podporuje najnovší Flash 10.3, no prehrávanie flash videí na normálnom Youtube alebo iných podobných stránkach bolo sekané. Mobilná verzia m.youtube.com prehrávala videá plynulo. Využitie prehrávača je už len na vás a vašej fantázii – aké Android Aplikácie si doňho nainštalujete – upozorňujem však, že nie všetky budú fungovať.

DVB-T tuner

Očakávanou funkciou bol aj DVB-T tuner, ktorý sa mi však nepodarilo spojazdniť. Skôr sa mi zdalo, že aj napriek informáciám v tlačovej správe o integrácii tunera, tam jednoducho žiaden nie je – na boxe sa nenachádzal žiaden anténny vstup a jeho prítomnosť nám nepotvrdil ani samotný dodávateľ.

Záver

Android priamo vo vašej obývačke, TV Lifeview, je multimediálnym prehrávačom, ktorý sa môže pochváliť podporou veľkého množstva multimediálnych formátov no najmä samotným systémom Android a dostupnosti veľkého množstva aplikácií a hier, vďaka ktorým si prehrávač môžete prispôsobiť podľa seba. Ovládanie zariadenia sa mi zdalo mierne zložitejšie ako pri iných multimediálnych boxoch určených najmä  na prehrávanie multimédií – tie v súčasnosti ponúkajú už aj rôzne doplnkové funkcie ako prehliadanie webu alebo prehrávanie Youtube videa. Celkový dojem nakoniec nie je zlý ale na druhú stranu zariadenie ani neohúrilo. Pri porovnaní cien s ostatnými multimediálnymi prehrávačmi je Lifeview za 140€ pomerne drahou záležitosťou a za túto alebo aj nižšiu cenu môžete získať už aj prehrávače s integrovaným pevným diskom a v podstate rovnakými schopnosťami čo sa prehrávania týka. Je teda na vás či uprednostníte výhody systému Android alebo sa radšej prikloníte ku štandardným multimediálnym prehrávačom s komfortnejším prostredím. Verím však, že voľba Android fanúšika bude jasná :)

Výhody
+ systém Android
+ podpora formátov
+ konektivita
+ inštalovanie aplikácií a hier
+ ovládač s QWERTY
+ USB host s možnosťou pripojiť externé zariadenia

Nevýhody
– absencia Android Marketu
– zložitejšie ovládanie oproti klasickým prehrávačom
– občasné zamrznutia s hláškou Force Close
– aplikácie pre prehrávanie audia, videa a obrázkov nedokážu synchronizovať svoje knižnice s externým diskom

Zariadenie zapožičala spoločnosť Agem.

12.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+