MojAndroid

Chceli by ste kúpiť nejaký ten tablet, ale máte určité finančné hranice, cez ktoré by ste neradi prekračovali? Prečítajte si túto recenziu a možno ste práve našli svojho víťaza a dozviete sa o ňom niečo viac už teraz. Do redakcie sme dostali na testovanie tablet Prestigio MultiPad 7100C s operačným systémom Android.

Telo Prestigia je z plastu, ktorý celkom vierohodne pripomína kov. Jeho proporcie sú 268x151x13,8 mm a váha 0,56 kg. Na prednej strane zariadenia by ste okrem WXVGA 1024x600px displeja a kamery márne hľadali, iné ovládacie prvky. Konektory, micro USB, USB 2.0, miniHDMI, microSD, 3,5 mm jack a konektor pre nabíjačku nájdete na ľavej strane zariadenia a taktiež tu nájdete tlačidlá pre ovládanie zapnutia a regulácie hlasitosti.

Na zadnej strane nájdete dvojcu reproduktorov, ktoré nie sú umiestnené úplne v rohoch. Medzi nimi sa nachádza šachta z ktorej si môžete vytiahnuť stojan, pomocou neho si položíte tablet na pevnú podložku a nemusíte ho držať v ruke pri prezeraní foto prezentácie a dokážete takto nahradiť digitálny fotorámik, alebo si pustíte film a aj takáto maličkosť dokáže užívateľovi zvýšiť komfort.

Na zadnej strane je ešte výrazné logo spoločnosti Prestigio na ľavej strane a na pravej je jeho názov. Ku konštrukcii tabletu by som nemal žiadne výhrady, až možno na to, že konektor microUSB a šachta pre microSD je umiestnená jedno nad druhým.

Poďme sa pozrieť čo nás čaká vo vnútri zariadenia.

Séria MultiPad 7 využíva jedinečný koncept „spúšťania“ spoločnosti Prestigio. Tento intuitívny koncept dizajnu pracovného stola zvyšuje pohodlie a zjednodušuje používanie tabletu Prestigio MultiPad. Celá pracovná plocha pozostáva zo 4 častí. V hornej polovici nájdete rôzne ikony, ktoré sú zoskupené do kategórií „Život“, „Podnikanie“ a „Zábava“.

 

Jednoduchým kliknutím na jednu z ikon sa v dolnej časti otvorí okno, ktoré umožní priamy prístup ku všetkým aplikáciám, ktoré patria príslušnému objektu. Ak napríklad v kategórii Zábava kliknete na ikonu „Hry“, otvorí sa okno s nainštalovanými hrami. Pod ikonami sa nachádza miniaplikácia od spoločnosti Prestigio, ktorá obsahuje informácie o počasí na mieste podľa vášho výberu, informačné kanály RSS a hodiny s viacerými funkciami, ako je napríklad alarm, stopky a pod. V ľavom a pravom hornom rohu používateľ navyše nájde priame odkazy na návod k Prestigio MultiPad a Appslib, trhovisko s viac ako 30 000 aplikáciami pre zariadenia Android™.

Apps Market nie je až tak naplnený aplikáciami ako Android Market a ja som už zvyknutý na mobilnú formu obchodu, čiže skôr by som privítal tento market. Na internete som sa však dopátral, že určitými fintami sa dokážete dopracovať aj k Android Marketu.  Vnútorná pamäť pre inštaláciu a kopírovanie súborov je o veľkosti 8 GB, čo povedzme si rovno nie je nijak oslňujúce. Máte však možnosť pripojiť do zariadenia, ďalšie pamäťové mediá napríklad microSDHC kartu, alebo USB kľúč, či externý HDD.

Prechody medzi obrazovkami nie sú uplne plynulé, pozoroval som menšie trhanie, zrejme je to daň za veľký displej. O chod zariadenia sa stará procesor ARM Cortex A8 s taktom 1 GHz s hardvérovím 3D grafickým akcelerátorom.  Z verzie operačného systému som bol trochu zmätený, v nastaveniach a informáciach o zariadení som našiel: Verzia firmware 2.3.26 (Android 2.2.1). Priateľnejšie by bolo rozdeliť takúto informáciu do dvoch samostatných položiek, Verzia OS Android 2.2.1 a Verzia firmware 2.3.26. V záložke Označení modelu som našiel tento údaj  Archos 101 Internet Tablet, takže výrobca nie je spoločnosť Prestigio. Táto zrejme dodala inovatívny koncept spúšťania, ale o hardvér sa postarala práve spoločnosť Archos.

Multimédiá

Video:

Ako každého užívateľa aj mňa zaujíma, či zariadenie dokáže prehrať film v HD kvalite. Prehrávanie videa HD *.mkv 720p full obrazovka, počas manipulácie so slúchatkami, mal trochu problémy s prepínaním zvuku do slúchatiek a na repro. Taktiež, ak som chcel pretáčať video, nejak mi nenabiehalo ovládanie okamžite. Zaujímave však bolo zistenie, že zvuk mi ide popredu. Nevedel som sa dopátrať prečo a či sa to dá nejak napraviť.  Pri prehrávaní som použil aplikáciu od výrobcu s názvom “Video“

Hneď ako som dokončil tento test, som ho chcel potvrdiť a tak som spustil aplikáciu YouTube, vyhľadal som nejaké video vo Full HD a spustil som ho. Tu som však nepostrehol žiadne nedostatky, zariadenie prehralo video podľa očakávania. Ak Vás zaujíma podpora formátov videa, tak je celkom bohatá:  AVI, MP4, MKV, MOV, WMV, MPG,PS ,TS, VOB, FLV, RM, RMVB, ASF, 3GP

Hudba:

Hudobné súbory prehráte v aplikácii “Hudba“ Na tejto aplikácii si dali vývojári záležať, je prehľadná jej dizajn a funkcionalita je prepracovaná. Aj keď máte viacero albumov, či skladieb nemusíte sa báť, že sa stratíte pri výbere albumu, či konkrétnej skladby. Na úvodnej obrazovke progmaru sa po spustení zobrazujú miniatúry obalov jednotlivých albumov.

Reproduktory zvládajú prehrávanie slušne, dokonca v porovnaní s mojim notebookom o triedu lepšie. Slúchatka v balení ma tiež celkom prekvapili, zo skúsenosti som čakal, že budem odporúčať kúpiť nové, ale nie je to tak. Ešte dodám podporované formáty: MP3 CBR & VBR, WMA, WMA-Pro 5.1, WAV, AAC, AAC+ 5.13, OGG Vorbis, FLAC

Obrázky:

Obrázky si môžete prehliadať v aplikácii Galéria. Tu sa dá využiť funkcia prezentácia, taktiež funguje funkcia priblíženia. S prehliadaním som bol spokojný, nemám žiadnu výhradu

Podporované formáty obrázkov sú: JPEG, BMP, PNG, GIF

Dokumenty:

S prehliadaním dokumentov som nezaznamenal žiadne problémy. Pomocou aplikácie Office Suite, dokážete plnohodnotne využiť aj súbory DOC, TXT, Docx, XLS, XLSX, CSV, PPT, Pptx, PPS, Ppsx, pdf.

Emailový klient:

Tak ako je to aj u jeho menej výkonného brata Prestigio MultiPad PMP3084B sa mi s mailovými správami pracovalo dobre. Škoda, len tej podpory mobilnej dátovej siete, niekedy som ju potreboval a zišla by sa mi.

Komunikácia

Ak si chcete zasurfovať po internete, mimo dosahu wifi siete, to nepôjde. Ďalšie spojenie so svetom ešte zabezpečuje technológia Bluetooth a lokálne pripojenia sú microUSB a miniHDMI. Prestigio resp. Archos obsahuje aj USB 2.0 s podporou USB Host, to Vám umožňuje pripojiť svoj USB kľúč ako ku svojmu počítaču. Podpora mobilných sietí nie je a GPS navigácia taktiež absentuje.Pre písanie správ je k dispozícií full qwerty klávesnica. Je veľká a píše sa na nej veľmi dobre.

Výsledky testov

Linpack-10,048MFL OPS, Neocore- 24,8FPS, Quadrant standard-nefungoval

Batéria

Výdrž batérie nijak neoslnila, ale dosť veľa času som trávil na internete. Počas intenzívneho testovania, vydržal bez nabitia len dva dni. Ak budete pozerať video v HD kvalite a budete chcieť čo to posurfovať na internete a prečítate niekoľko strán knihy, na výdrži baterie sa to prejaví dosť značne.

Plusy

  • výborná cena
  • dobrá konštrukcia
  • stojan

Mínusy

  • absencia mobilnej dátovej siete
  • viditeľnosť na priamom slnku
  • pomalšie reakcie
  • absencia Svk lokalizácie

Záver

Prestigio MultiPad 7100C je cenovo dostupný tablet s ktorým môžete zažiť veľa zábavy. Má svoje klady a zápory, mne dosť chýbalo, že nemá možnosť využívať mobilnú dátovu sieť a pomalšie reakcie pri prehrávaní HD videa. Určite však toto zariadenie zaujme svojim dizajnom a konštrukciou. Cena na našom trhu je okolo 300 Eur.

Zariadenie zapožičala spoločnosť shark.sk

26.5.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+