MojAndroid

Rozmýšľate nad kúpou tabletu, ale neviete si vybrať? Prečítajte  si našu recenziu a možno vám uľahčí rozhodovanie medzi množstvom dostupných zariadení. Na testovanie sa nám dostal do rúk Android tablet Archos 101 s 10 palcovým displejom. Čoho všetkého je schopný? Poďme sa pozrieť.

Parametre:

operačný systém: Android™ 2.2 (Froyo)
rozmery: 270 x 150 x 12 mm
hmotnosť: 480 gramov
displej: kapacitný 10.1” TFT LCD s rozlíšením  1024×600 pixels (WXVGA)
procesor: ARM Cortex A8 at 1 GHz, Grafický procesor – 3D OpenGL ES 2.0
pamäť: Vnútorná pamäť 8GB, microSDHC do 32 GB
fotoaparát: len na prednej strane, natáčanie videa s rolíšením 640×480 px
porty: micro-USB,USB 2.0, mini-HDMI, microSD, 3,5 mm jack, konektor pre nabíjačku
spojenie: WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 2.1+EDR
ostatné: G-senzor

Konštrukcia

Celé telo Archosu je vyrobené z plastu, ktorý v okolí displeja a reproduktorov na zadnej strane pripomína kov.  S rozmermi 270 x 150 x 12 mm a váhou 480g to tiež nepreháňa. Povedal by som, že na tablet s uhlopriečkou 10“ sú to skvelé hodnoty. Predná strana okrem displeja a kamery VGA neobsahuje žiadne iné ovládacie prvky. Všetky konektory,  micro-USB, USB 2.0, mini-HDMI, microSD, 3,5 mm jack, konektor pre nabíjačku nájdeme na ľavej strane spolu s tlačidlami pre ovládanie hlasitosti a zapnutie tabletu.

Zadná strana nie je nijak rozoberateľná –jedine, že by ste zobrali skrutkovač. Tu je umiestnená aj dvojica reproduktorov, ktoré sú umiestnené po krajoch tabletu. Medzi nimi je približne v strede umiestnený vyklápací stojan, vďaka ktorému si pozriete filmy aj bez toho. aby ste Archos držali v ruke alebo sa nakláňali ponad neho. Ako pozitívum hodnotím aj dvojicu protišmykových gumičiek, ktoré aspoň trochu sťažia nežiadúci posuv tabletu na hladkých povrchoch.

Konštrukcia pôsobila na mňa decentne a za ten čas, ktorý som strávil s týmto tabletom mám jedinú výhradu k stojanu, ktorý od určitej polohy váhu tabletu proste neudrží. Uvítal by som preto väčšiu tuhosť vyklápacieho mechanizmu.

Čo v sebe skrýva

Archos 101 nie je žiadny zázrak techniky, ale svojimi parametrami určite nepatrí do starého železa. Možno by sa zdalo, že procesor ARM Cortex A8 s taktom 1GHz bude predstavovať solídny základ, ale v skutočnosti tomu tak nie je. Asi aj v dôsledku veľkého displeja sú prechody medzi domácimi obrazovkami sprevádzané trhaním a listovanie v kontaktoch alebo emailoch v aplikáciách  nie je také plynulé, ako by som očakával. Operačným systémom je Android Froyo. V podstate ide o akúsi zväčšeninu mobilu. Na moje prekvapenie som pri prvom spustení zistil, že Archos nemá integrovaný Android Market, ale iba aplikáciu s menom AppsLib, ktorá je akousi obdobou Marketu pre tablety. Už prvé minúty strávené v tejto aplikácii mi prišli akési dlhé. AppsLib sa zasekával, pomaly reagoval a niekoľko krát zmrzol úplne.

Nájdete v ňom mnoho aplikácií. ale rozhodol som sa trochu pohľadať na internete a zistil som, že Android market sa dá nainštalovať aj na Archose. Neváhal som a podľa návodu na techhackz som inštaláciu úspešne realizoval. Takto som získal prístup ku všetkým aplikáciám pre Android. Skúšal som viaceré aplikácie a hry a u žiadnej som nevidel problém s rozlíšením alebo nefunkčnosťou. To ale neznamená, že všetky budú fungovať na 100%.

Pre inštaláciu aplikácií je tablet vybavený vnútornou pamäťou 8GB (existuje aj 16GB verzia), ktorú je možné rozšíriť prostredníctvom microSDHC kariet. Grafické prostredie Androidu je pôvodné. Jediná zmena je v integrácii softvérových tlačidiel “šípka”, “menu”, “domček”, “lupa” , ktoré sú náhradou za absenciu hardverového riešenia. Pre ukladanie widgetov je k dispozícii 5 domovských obrazoviek.

Výsledky v testoch výkonu sú nasledovné:
Linpack fot Android=10,051MFLOPS,
Quadrant standard= z nejakého dôvodu nefungoval,
Neocore= 24,7FPS

Multimédiá

Tu sa dostávam ku podľa mňa najväčšiemu negatívu tohto tabletu. Predpokladám, že keď si kupujete takýto tablet, jedna z vecí, ktorá vás zaujíma je aj kvalita zobrazenia obrazu a videa. Musím povedať, že Archos v tejto záležitosti veľmi neexceluje. Pozorovacie uhly sú zlé. Stačí trochu nakloniť hlavu alebo tablet a ihneď je pozorovateľná zmena zobrazenia – k horšiemu (najhoršie je to v horizontálnom smere) a to najmä pri sledovaní videa. Rozlíšenie displeja je 1024 x 600 px, čo je v súčasnosti štandard, ale vzhľadom na veľkosť displeja 10“ by som uvítal rozlíšenie väčšie. Ďalšou nevýhodou je aj absencia snímača osvetlenia čo má určite vplyv na životnosť batérie a v tme displej zbytočne žiari (intenzita podsvietenia sa dá samozrejme nastaviť, ale jednoduchšie by to bolo so snímačom).

Od výrobcu príchádza pre prácu s multimédiami niekoľko aplikácií, ktoré sú určené pre prehrávanie videa, hudby a fotiek. Aplikácia „Video“ je graficky pekne spracovaná a po jej spustení sa zobrazia priečinky s videom rozdelené do kategórií: všetky videá, neprehrané, nedávno pridané, atď. Aplikácia podporuje aj zdieľanie súborov vo vašej domácej sieti s Windowsom.

K prehrávaniu nemám výhrady. Archos prehral všetky súbory, ktoré som doňho nahral ak by vás zaujímalo, ktoré formáty tablet podporuje, tu je zoznam: MPEG-4 HD(do 720p, 30 fps@6Mbps), MPEG-4 (ASP@L5 AVI, DVD rozlíšenie, 30 fps@8Mbps), H.264 HD (HP@L3.1 do 720p, 30 fps@5Mbps), WMV9/VC1 (AP do 720p 30 fps@10Mbps), M-JPEG (Motion JPEG Video) vo VGA rozlíšení.

Vaše hudobné súbory prehráte v aplikácii Hudba. Jednotlivé songy a albumy sú prehľadne usporiadané, takže ani pri veľkom množstve audia nestratíte prehľad. Na úvodnej obrazovke programu sa po spustení  zobrazujú miniatúry obalov jednotlivých albumov, medzi ktorými môžete prepínať posunom prsta, čo pridáva na atraktivite.

Integrovaná dvojica reproduktorov zvláda reprodukciu dobre. Zvuk nie je úplne plechový ako pri niektorých modeloch smartfónov. Pri vyšších hlasitostiach však aj tu dochádzalo ku skresleniu. Po pripojení slúchadiel je všetko OK a s nimi máte aj možnosť nastaviť ekvalizér  či už vlastný, alebo preddefinovaný.

Obrázky sa prehliadajú v 3D galérii známej napríklad z Nexusu One. Zaujímavou aplikáciou pre prehliadanie fotografií je „Photo Frame“, ktorý predstavuje akúsi slideshow s rôznymi prechodovými efektami.

miniHDMI

Na funkciu zobrazenia na externom monitore/televízore cez miniHDMI port som bol veľmi zvedavý. Po prepojení tabletu s televízorom sa na obrazovke televízora zobrazí plocha Androidu. Ovládanie je vykonávané prostredníctvom displeja Archosu, ktorý funguje ako touchpad na notebooku. Musím povedať, že som očakával viac. Ovládanie bolo veľmi pomalé a nepraktické- bez možnosti akéhokoľvek nastavenia. Ak sa tešíte, že si pustíte na svojom televízore filmy práve cez miniHDMI, musím povedať, že kvalita prehrávania filmu nebola veľmi dobrá, obraz videa bol kockatý.

Pre snímanie obrazu je Archos vybavený len jedným fotoaparátom s možnosťou natáčania videa 640x480px. Kvalita je veľmi slabá. Na výber je aj niekoľko efektov a nastavení, ale fotografovanie nebolo asi hlavným poslaním tohto tabletu.

Komunikácia

Pre spojenie z vonkajším svetom toho tablet tiež neponúka veľa. Nájdete tu WiFi, Bluetooth, tým to končí. Lokálne pripojenia sú sprostredkované microUSB a miniHDMI konektorom. Archos 101 navyše obsahuje aj USB 2.0 s podporou USB Host, vďaka ktorému môžete pripojiť svoj USB kľúč ako ku svojmu počítaču. Chýba mi tu podpora mobilných sietí. Na pripojenie však môžete využiť funkciu „Cell Phone Thetering“, ktorá sa spojí s vaším telefónom cez Bluetooth alebo USB port a využíva jeho pripojenie na internet.  Ak plánujete využiť svoj tablet aj ako navigáciu mám pre vás zlú správu – Archos nemá GPS.

Pre písanie správ je k dispozícií full qwerty klávesnica. Je dostatočne veľká, ale treba si zvyknúť na písanie na displeji týchto rozmerov.

Záver

Archos 101 tablet predávaný za cenu okolo 300€ má svoje výhody ako aj nedostatky. Pozitívom je veľkosť displeja a kvalitné konštrukčné vyhotovenie. Tie hlavné hlavné negatíva vidím najmä v zlých pozorovacích uhloch displeja a absencii GPS. Zariadenie sa predáva v priemere za 300 EUR. V pomere cena/výkon je to zaujímavý Android tablet.

Hodnotenie MojAndroid 6/10

+ veľký displej
+ kvalitná konštrukcia
+ vyklopný stojan
+ pohodlné surfovanie

– bez GPS
– nemá automatickú reguláciu podsvietenia
– bez mobilnej siete
– displej so zlými pozorovacími uhlami
– relatívne pomalý

Zapožičal Netcons, s.r.o, www.dotykom.sk

16.2.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+