MojAndroid

Po recenzii mini telefónu s QWERTY klávesnicou, Xperie mini pro, vám prinášame aj naše postrehy a dojmy z používania jej verzie bez klávesnice. Technické parametre sú takmer identické, ale určite sa nájdu rozdiely, ktoré stoja za povšimnutie. Pozrime sa, ako Xperia mini obstála pri našom testovaní.

Konštrukcia

Konštrukcia Xperie mini je naozaj minimalistická. S jej rozmermi 88 x 52 x 16 mm a váhou 99g sa nemáme ani čomu čudovať. Základné krivky telefónu ostávajú verné svojmu predchodcovi, no nová Xperia mini sa môže na prednej strane pochváliť väčším displejom a novými tlačidlami v spodnej časti, ktorých funkcionalita je rovnaká ako pri iných Sony Ericsson smartfónoch – kapacitné tlačidlá, ktoré jediné sú zároveň aj podsvietené, prebrali funkcie šípky späť a menu. Tlačidlo domčeka má polkruhovitý tvar a je hardvérové.

Na prednej strane nájdete potom už len senzory pre reguláciu jasu displeja, priblíženia a prednú kameru určenú pre vykonávanie videohovorov. Napravo nájdete ovládanie hlasitosti a spúšť fotoaparátu. Vrchná časť telefónu má v sebe zabudované tlačidlo pre zapnutie/vypnutie a stavovú diódu, ktorá však v tejto časti telefónu stráca v určitých situáciách na význame. Uvítal by som jej umiestnenie na prednej strane telefónu, kde podľa mňa aj patrí – z boku ju niekedy jednoducho neuvidíte (pri zmeškanom hovore alebo neprečítanom e-maily/SMS bliká zelenou farbou) V spodnej časti si našli svoje miesto záslepkou krytý micro USB konektor a neštandardne aj 3,5mm jack pre pripojenie slúchadiel.

Zadný kryt je vyrobený z pogumovaného plastu (dostupné sú aj náhradné kryty v modrej a tmavo ružovej farbe) s otvormi pre šošovku fotoaparátu, hlasitý reproduktor a LED blesk. V strede umiestnil výrobca vlastné logo a nápis XPERIA, ktorý hovorí sám za seba. Pod krytom nájdete batériu spolu so štandardným slotom pre micro SD pamäťovú kartu (je možné ju vymeniť aj za chodu zariadenia) a SIM.

Celá konštrukcia je pevná, telefón sa dobre drží v ruke a manipuláciu s ním nesprevádzajú žiadne rušivé zvuky. Tlačidlá reagovali na 100% a vďaka malým rozmerom sa skutočne zmestí do každého vrecka nohavíc či kabelky –aj keď hrúbka 16mm nie je vždy ideálna.

Fotogaléria

Displej

Veľmi potrebnou zmenou oproti staršej generácii telefónu je aj výmena displeja s uhlopriečkou 2,55 palca (240 x 320px) za väčší 3 palcový s rozlíšením 320 x 480 px, ktorý je chránený proti poškriabaniu odolným povrchom. Vybavený je technológiou Sony Bravia Engine, no jej funkčnosť voľným okom pri prehliadaní fotografií alebo videí žiaľ ani nepostrehnete. Viditeľnosť displeja na priamom slnku nie je o nič horšia ako pri iných telefónoch. 

Podobne ako pri mini pro ani tu nenájdete možnosť zapnúť svetelný senzor pre reguláciu podsvietenia displeja. Všimol som si, že i napriek tomu sa jas automaticky mení podľa svetelných podmienok – ak teda nastavíte maximálny jas, v tme sa automaticky nastaví na nižšiu úroveň. Počet snímaných bodov na obrazovke sú štyri.

 

Výkon

O dostatočný výkon telefónu sa stará jednojadrový procesor od Qualcommu QSD8255 Snapdragon s taktom 1GHz, ktorý spolu s 512MB operačnou pamäťou zabezpečuje plynulý chod operačného systému Android. Pôvodná verzia Xperie mini disponovala procesorom s taktom len 600MHz a zmena k súčasnému 1GHz bola viac než vítaná. Samozrejme nie je všetko len o frekvencii ale rapídny výkonnostný nárast potvrdili aj testovacie aplikácie. Tu je prehľad výsledkov z aplikácií Quadrant Professional, CF Bench, Linpack for Android a Antutu Benchmark:

Aplikácia

Xperia mini

Xperia mini pro (staršia verzia)

Quadrant standard

1494

486

CF Bench

4092/1787/2709

857/404/585

Linpack for Android

38,9MFLOPS

4MFLOPS

Antutu Benchmark

2988 —–

Pozitívnou správou je tiež zvýšenie kapacity vnútornej pamäte na 320 MB (oproti 120MB). Tú je navyše možné rozšíriť prostredníctvom micro SD slotu umiestneného pod zadným krytom . Tie spoločne dokážu uspokojiť každého bežného používateľa.

Operačný systém

Keďže operačný systém Xperie mini je totožný s Xperiou mini pro, ktorej recenziu sme vám priniesli už dávnejšie, preto časť určená práve softéru a prostrediu Timescape bude rovnaká.

Android 2.3 Gingebread si našiel svoje miesto aj v novej Xperii. Sony Ericsson pridáva vlastnú nadstavbu systému s názvom Timescape. Aj napriek tomu, že som zástancom alternatívnych launcherov akým je Launcher Pro, Timescape som si obľúbil.

Ten ponúka na umiestňovanie widgetov a skratiek päť plôch. Nech už sa nachádzate na ktorejkoľvek z nich v rohoch displeja vás budú sprevádzať  akési ostrovčeky, do ktorých môžete umiestniť ľubovoľné ikony aplikácií alebo hier. Ich celkový počet môže byť maximálne 4. Ak sa ale rozhodnete, že na konkrétnej ploche chcete využiť toto miesto na umiestnenie widgetov môžete tak bez obáv urobiť. Ak prejdete s widgetom do rohu, plocha s ikonami aplikácií sa automaticky schová.

Podobne ako pri iných Android telefónoch aj v Timescape existuje možnosť náhľadu na všetky plochy. Mini pro 2 však nezobrazuje plochy samotné ale akúsi animovanú koláž so všetkými widgetmi, ktoré máte umiestnené na piatich plochách – animácia widgetov v náhľade navyše reaguje aj na pohyb mobilu. Timescape v prípade vysunutia klávesnice automaticky prepne orientáciu plôch do horizontálnej polohy Systém je svižný a na všetky podnety reagoval rýchlo.

App Launcher

Aplikácie v app launcheri sú usporiadané na stránkach, pričom na výber máte niekoľko možností: vlastné usporiadanie, v abecednom poradí, napoužívanejšie a naposledy nainštalované.

Predinštalované aplikácie

Výrobca do Xperie mini pro predinštaloval aj niekoľko vlastných aplikácií.

Timescape

Aplikácia, ktorá združuje SMS správy a statusy zo sociálnych sieti Twitter a Facebook. Na plochu si môžete umiestniť aj jej widget.

TrackID

Ak by ste chceli zistiť, čo za pieseň to hrá práve v rádiu pomocou TrackID to rýchlo zistíte. Stačí nahrať krátku ukážku skladby, ktorú aplikácia automaticky analyzuje a poskytne informácie o interpretovi a názve songu.

Hudba a videá priateľov

Už názov jasne hovorí o čo pôjde v tejto aplikácii. Hudba a videá priateľov zobrazia multimediálny obsah, hudbu a videá, ktoré zdielali  vaši priatelia na sociálnej sieti Facebook. K dispozícii je aj widget na plochu.

PlayNow

Sprístupňuje hry, aplikácie, zvonenia a pozadia pre váš telefón.

Správca LiveWare

Tu nastavíte akcie, ktoré sa majú vykonať pri pripojení náhlavnej súpravy, slúchadiel alebo nabíjačky. Takto môžete napríklad pri pripojení nabíjačky automaticky spustiť ľubovoľnú aplikáciu.

Widgety na plochy

Na výber máte aj z veľkého počtu widgetov na plochu, medzi ktorými nájdete napríklad hodiny, media shortcuts, napísať a poslať (nástroj na zdieľanie statusov alebo správ), počasie, obľúbené kontakty a zoznam hovorov, prehrávač hudby ale aj prepínač na zapnutie mobilného internetu, Bluetooth, WiFi, GPS, podsvietenia, roamingu alebo zvuku.

Video

Dlhé chvíle môžete stráviť pri Xperii mini aj pozeraním vlastných videí alebo filmov. Na displeji s uhlopriečkou 3 palce si síce filmy veľmi neužijete, ale myslím, že to ani nie je hlavným účelom tohto telefónu. Napriek tomu, Xperia bezproblémovo prehrá takmer akýkoľvek bežný formát. Samozrejme načakajte prehrávanie vo Full HD rozlíšení aj keď s DivX pri 720p si poradí celkom obstojne – niektoré scény sú spomalené, ale napriek tomu celkom dobre pozerateľné. Celkovo som bol s prehrávaním na Xperii vzhľadom na jej možnosti nadmieru spokojný a sklamaný určite nebudete ani vy.

Hudba

Sony Ericsson s jeho Xperiou mini a mini pro patrí svojim zvukovým výstupom k tomu najlepšiemu čo nájdete na trhu. Zvuk vychádzajúci zo zadného reproduktory je nielen dostatočne hlasný ale pochváliť sa môže aj svojou čistou reprodukciou. V nastaveniach zvuku nájdete tiež možnosť zapnúť zosilňovač xLOUD, ktorý ešte viac zosilní výstup a nechýba ani ekvalizátor – žiaľ len s preddefinovanými profilmi.

Natívny prehrávač hudby inak ponúka rovnaké funkcie ako v prípade Xperie mini pro. Nechýba mu prehľadné radenie skladieb podľa albumov, interpreta, názvu skladieb alebo podľa vlastných playlistov. Každú skladbu môžete označiť tlačidlom like, ktorým na svojom Facebook profile aktualizujete svoj status aktuálne hranou skladbou. Pri prehrávaní je k dispozícii aj špeciálne tlačidlo v tvare ležiacej osmičky, ktorým môžete vyhľadať ďalšie informácie o počúvanej pesničke alebo nájsť k nej videá na Youtube.

Fotoaparát

Fotoaparát Xperie mini má rozlíšenie 5Mpix a je vybavený LED bleskom. Ponúka pokročilé funkcie ako stabilizáciu obrazu, detekciu úsmevu alebo tváre a geoznačkovanie. Snímky môžete vytvárať buď dotykom prsta na displeji alebo pomocou na to určeného hardvérového  tlačidla na pravom boku. V nastaveniach fotoaparátu nenájdete žiadne špeciálne efekty na vylepšenie vašich fotografií no poteší možnosť vybrať si režim zaostrovania, hodnotu expozície, vyváženie bielej farby, meranie expozície alebo typ snímanej scény. Prostredie fotoaparátu je prehľadné a všetky možnosti sú okamžite na dosah. Na ľavej strane je k dispozícii tiež rýchly náhľad snímok, ktoré ste vytvorili.

Myslím, že na bežné momentky je fotoaparát úplne postačujúci a kvalitou patrí do štandardu súčasných smartfónov. Fotografie v tmavých prostrediach môžu byť síce v niektorých prípadoch nezaostrené, no za denného svetla je fotenie s Xperiou mini na dobrej úrovni. Kvalitu snímok však môžete posúdiť aj sami. To, či vám postačuje, je už len na vašom rozhodnutí.

Natáčanie videa

Omladená Xperia mini dokáže natáčať aj HD video v rozlíšení 720p. Na výber sú v podstate rovnaké nastavenia ako v prípade fotoaparátu.  Video je počas natáčania automaticky zaostrované – na výber tu nájdete tiež zaostrovanie pomocou detekcie tvári alebo zaostrenie na nekonečno.

Natočené video je plynulé a ani pri rýchlejších pohyboch nedochádza k výraznému vlneniu obrazu alebo k iným deformáciám. V tmavých scénach je video trochu zašumené ale inak Xperia mini dokáže natáčať video v celkom dobrej kvalite . Posúďte sami:

Konektivita, telefonovanie

K pripojeniu využíva Xperia všetky štandardné spôsoby. Nechýba teda podpora WiFi b/g/n, Bluetooth 2.1 a rýchlych dátových prenosov HSPA s maximálnou rýchlosťou sťahovania 7,2Mbps. V nastaveniach bezdrôtovej siete nájdete tiež možnosť zdieľať internetové pripojenie telefónu s inými zariadeniami prostredníctvom WiFi alebo microUSB kábla.

Kontakty

Kontakty telefónu sú spravované štandardnou aplikáciou Androidu, ktorá prešla dizajnovými zmenami a pridaná bola aj synchronizácia so sociálnou sieťou Facebook. Priamo v kontaktoch si tak môžete pozrieť fotografie alebo záľuby svojich priateľov. Inteligentné vytáčanie Xperia mini nepodporuje.

Kalendár a fotogaléria

Keď sme už pri sociálnych funkciách je dobre vedieť, že Sony Ericsson pamätal aj na kalendár a fotogalériu. Obidve aplikácie sú totižto synchronizované s Facebookom. V udalostiach kalendára nájdete teda aj narodeniny alebo iné udalosti vašich priateľov a vo fotogalérii uvidíte vlastné albumy, ktoré ste si uložili na tejto sociálnej sieti.

Písanie

Písanie na takto miniatúrnom telefóne nebude asi žiadna zábava. Aspoň to boli moje prvé myšlienky pri pohľade na tento telefón. Pravdou je, že aj napriek malým rozmerom je písanie rýchle a v spojení s predikciou textu v slovenskom jazyku sa vyhnete aj oprave prípadných preklepov.

Batéria

Batéria telefónu má kapacitu 1200mAh. To postačuje približne na jeden deň bežnej prevádzky s nonstop zapnutým mobilným internetom, pri prehliadaní web stránok, posielaní a čítaní e-mailov a asi polhodinovému streamovaniu online rádia.  Pri  intenzívnejšom používaní však budete radi, keď vám telefón po odpojení z nabíjačky vydrží aspoň pol dňa. Pod intenzívnym používaním mám na mysli aspoň hodinu streamovania online rádia cez 3G sieť, prehliadanie webu, čítanie emailov a niekoľko krátkych telefonátov.

Záver

Xperia mini je veľmi podarený Android smartfón. Poteší vás nielen svojimi rozmermi, ale aj použitými parametrami, hlbšou integráciou so sociálnou sieťou Facebook, slušným fotoaparátom s natáčaním HD videa a kvalitným zvukovým výstupom. Jej cena je pritom veľmi prijateľná a v niektorých e-shopoch ju môžete kúpiť už od 168€.

Hodnotenie MojaAndroid.sk 8 z 10

Plusy

+ kvalitná konštrukcia
+ kvalitný zvukový výstup
+ plynulé prehrávanie DivX a XviD videí
+ výborný pomer cena/výkon

Mínusy

– slabšia výdrž batérie
– pre niekoho možno príliš malé rozmery

Parametre

Všeobecné

2G siete
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G siete UMTS 850/900/1900/2100
Dátum predstavenia Máj 2011
Veľkosť Rozmery 88 x 52 x 16 mm
Váha 99 g
Displej Typ kapacitný dotykový, 16 miliónov farieb
Veľkosť 320×480 pixelov, 3 palce
 • odolný voči poškrabaniu
 • podpora multi touch
 • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
 • senzor blízkosti pre automatické vypnutie
 • Sony Mobile BRAVIA Engine
 • použivateľské rozhranie Timescape
Zvuk Typy upozornení Vibrovanie, zvonenia vo formátoch MP3 a WAV
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov Prakticky neobmedzený
Vnútorná 400MB, 512MB RAM
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB, 2 GB je priložená v krabici
Údaje GPRS do 86 kbps
EDGE do 237 kbps
3G HSDPA, 7,2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
Bluetooth Áno, v2.1 s A2DP
Infračervený port Nie
USB Áno, microUSB v2.0
Fotoaparát Primárny 5 MP, 2592×1944 pixelov, automatické zaostrovanie, LED blesk
Funkcie Geoznačkovanie, zaostrenie dotykom, stabilizácia obrazu, detekcia tvárí a úsmevu
Video Áno, 720p
Sekundárny Áno, VGA
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 2.3 (Gingerbread)
Procesor

1 GHz Scorpion procesor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon

Správy SMS (zobrazenie konverzácií), MMS, Email, Push Email, IM,RSS
Internetový prehliadač HTML
Rádio Stereo FM rádio s RDS
Hry Áno
Farby Čierna, biela, ružová,
GPS Áno, s podporou A-GPS
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
 • integrácia s SNS
 • digitálny kompas compass
 • Google vyhľadávanie, Mapy a Mail
 • YouTube, Google Talk, integrácia s Picasou
 • MP4/H.263/H.264/WMV
 • MP3/eAAC+/WMA/WAV
 • rozpoznávanie hudby TrackID
 • Prehliadač dokumentov (word,excel, powerpoint, PDF)
 • Prediktívne písanie
Batéria Štandardná batéria, Li-Ion 1200 mAh
Pohotovostný režim Do 340 h (2G) / Do 320 h (3G)
Čas hovoru Do 4 h 30 min (2G) / Do 4h 30 min (3G)
Iné Cenová skupina
12.10.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+