MojAndroid

Android telefónov s vysúvacou QWERTY klávesnicou na trhu zatiaľ veľmi nenájdeme, no našťastie je tu Sony Ericsson, ktorý tentokrát prichádza s novou Xperiou, ktorá je dôstojným nástupcom pôvodnej Xperie mini pro. Nová verzia tohto low-endu by sa svojimi parametrami a spracovaním spokojne mohla zaradiť do strednej triedy. My sme ju otestovali a v recenzii vám prinášame naše skúsenosti a postrehy, ktoré sme pri používaní Xperie mini pro nadobudli.

 

 

Konštrukcia

Xperia mini pro patrí medzi najmenšie Android telefóny, ktoré u nás nájdete. S rozmermi 92 x 53 x 18 mm padne skvele do ruky. Hrúbkou 18mm síce nepatrí medzi najtenšie, ale to je daň za plnohodnotnú QWERTY klávesnicu, ktorej výhody sú zjavné – pohodlné a rýchle písanie. Oproti predchádzajúcej mini pro prešiel zmenou aj dizajn telefónu – ten však nie je až tak výrazný ale aj tie menšie úpravy, ktoré Sony Ericsson spravil musím pochváliť. Telefón celkovo na mňa pôsobil elegantnejším dojmom.

Okrem väčších rozmerov sa najväčšej zmeny dočkalo ovládanie v spodnej časti telefónu. Hardvérové tlačidlá (tlačidlo späť a menu) staršej mini pro  totiž nahradili dve kapacitné po stranách a jedno hardvérové (domček) v strede. Musím pochváliť ich odozvu a aj fakt, že po stlačení domčeka sa telefón prebudí z úsporného režimu.

 

Na prednej strane okrem dominantného 3 palcového displeja nájdete v hornej časti aj senzory a snímač fotoaparátu. Po stranách sú rozmiestnené ďalšie ovládacie prvky a konektory. Na vrchu je umiestnené malé tlačidlo pre zapnutie/vypnutie/zablokovanie telefónu, 3,5mm jack a pod gumenou krytkou sa ukrýva micro USB port pre prepojenie s počítačom. Ovládanie hlasitosti a spúšť hlavného fotoaparátu si našli miesto na pravej strane. Odozva týchto ovládacích prvkov je prijateľná ale predsa len by som uvítal ich väčšie rozmery a lepšiu odozvu na stlačenie najmä pri ovládaní hlasitosti.

Zadný kryt je vyrobený z pogumovaného plastu, ktorý je príjemný na dotyk. Rozmiestnenie prvkov ako fotoaparát s LED bleskom, otvory reproduktoru a nápisy Xperia s logom Sony Ericsson sú takmer identické s predchádzajúcou verziou. Pod krytom nájdete slot pre micro SD a batériu, pod ktorou sa nachádza miesto pre vloženie SIM karty. Výhodou je, že micro SD je umiestnená tak, že sa dá vybrať aj pri zapnutom telefóne.

Fotogaléria

 

Klávesnica

Hardvérová klávesnica Xperie prešla tiež niektorými zmenami – musím uznať, že k lepšiemu. Dočkala sa pridania ďalšieho radu tlačidiel, pričom rozmery jednotlivých kláves ostali nezmenené. Rozloženie je optimálne aj keď trochu viac miesta pri úplne vrchnom rade by nebolo na škodu.

Vysúvací mechanizmus je tiež dostatočne pevný a nezaznamenal som žiadnu vôľu v pohyblivých častiach. Klávesnicu inak nemôžem nepochváliť. Klávesy majú dostatočný zdvih a pri ich stlačení treba vynaložiť ten „správny odpor“. Na záver len dodám, že písať s Xperiou mini pro je naozaj radosť.

Displej

Asi najväčšou a myslím aj najlepšou, je zmena veľkosti displeja z 2,8 na 3 palce. Tento sa okrem väčšej uhlopriečky dočkal aj zvýšenia rozlíšenia na príjemných 320 x 480 px. Oproti staršiemu displeju mini pro je to značný pokrok a to aj v kvalite zobrazenia -farby sú sýte a kontrastné. Displej podporuje technológiu Mobile Bravia Engine – ja som však pri jej zapnutí alebo vypnutí nespozoroval žiadny rozdiel. Príjemne ma prekvapila aj čitateľnosť displeja v slnečných dňoch.

Jedinú výhradu mám k absencii svetelného senzora, ktorý by automaticky reguloval podsvietenie a tak by sa aj predĺžila životnosť batérie na jedno nabitie. Displej samozrejme podporuje viac dotykov, ktorých počet je vzhľadom na malý displej viac než postačujúci – hovorím o čísle 4.

Výkon

Značným vylepšením novej Xperie mini pro je použitie nového procesora Snapdragon s taktom 1GHz. Oproti predchádzajúcemu Qualcommu so 600MHz je to veľký krok vpred. Aj vďaka 512 MB RAM je výkon viac než dostačujúci a nasvedčujú tomu aj výsledky benchmark testov.

Aplikácia

Xperia mini pro 2

Xperia mini pro

Quadrant standard

1494

486

CF Bench

4092/1787/2709

857/404/585

Linpack for Android

38,9MFLOPS

4MFLOPS

Nárast výkonu oproti prechádzajúcej mini pro je markantný :)

Dosiahnuté výsledky sú porovnateľné napríklad s Xperiou Arc a dokonca aj s telefónom Nexus S, ktorý Xperia v teste CF Bench dokonca aj predbehla.

Pre inštalovane aplikácií a hier máte s Xperiou mini pro k dispozícií 400MB pamäte, ktorú je možné rozšíriť micro SD pamäťovou kartou a to do maximálnej kapacity 32GB. Kombinácia internej pamäte a micro SD karty dáva telefónu dostatok miesta pre inštalovanie aj väčšieho počtu aplikácií.

Operačný systém

Android 2.3 Gingebread si našiel svoje miesto aj v novej Xperii. Sony Ericsson pridáva vlastnú nadstavbu systému s názvom Timescape. Aj napriek tomu, že som zástancom alternatívnych launcherov akým je Launcher Pro, Timescape som si obľúbil.

Ten ponúka na umiestňovanie widgetov a skratiek päť plôch. Nech už sa nachádzate na ktorejkoľvek z nich v rohoch displeja vás budú sprevádzať  akési ostrovčeky, do ktorých môžete umiestniť ľubovoľné ikony aplikácií alebo hier. Ich celkový počet môže byť maximálne 4. Ak sa ale rozhodnete, že na konkrétnej ploche chcete využiť toto miesto na umiestnenie widgetov môžete tak bez obáv urobiť. Ak prejdete s widgetom do rohu, plocha s ikonami aplikácií sa automaticky schová.

Podobne ako pri iných Android telefónoch aj v Timescape existuje možnosť náhľadu na všetky plochy. Mini pro 2 však nezobrazuje plochy samotné ale akúsi animovanú koláž so všetkými widgetmi, ktoré máte umiestnené na piatich plochách – animácia widgetov v náhľade navyše reaguje aj na pohyb mobilu. Timescape v prípade vysunutia klávesnice automaticky prepne orientáciu plôch do horizontálnej polohy Systém je svižný a na všetky podnety reagoval rýchlo.

App Launcher

Aplikácie v app launcheri sú usporiadané na stránkach, pričom na výber máte niekoľko možností: vlastné usporiadanie, v abecednom poradí, napoužívanejšie a naposledy nainštalované.

Predinštalované aplikácie

Výrobca do Xperie mini pro predinštaloval aj niekoľko vlastných aplikácií.

Timescape

Aplikácia, ktorá združuje SMS správy a statusy zo sociálnych sieti Twitter a Facebook. Na plochu si môžete umiestniť aj jej widget.

TrackID

Ak by ste chceli zistiť, čo za pieseň to hrá práve v rádiu pomocou TrackID to rýchlo zistíte. Stačí nahrať krátku ukážku skladby, ktorú aplikácia automaticky analyzuje a poskytne informácie o interpretovi a názve songu.

Hudba a videá priateľov

Už názov jasne hovorí o čo pôjde v tejto aplikácii. Hudba a videá priateľov zobrazia multimediálny obsah, hudbu a videá, ktoré zdielali  vaši priatelia na sociálnej sieti Facebook. K dispozícii je aj widget na plochu.

PlayNow

Sprístupňuje hry, aplikácie, zvonenia a pozadia pre váš telefón.

Správca LiveWare

Tu nastavíte akcie, ktoré sa majú vykonať pri pripojení náhlavnej súpravy, slúchadiel alebo nabíjačky. Takto môžete napríklad pri pripojení nabíjačky automaticky spustiť ľubovoľnú aplikáciu.

Widgety na plochy

Na výber máte aj z veľkého počtu widgetov na plochu, medzi ktorými nájdete napríklad hodiny, media shortcuts, napísať a poslať (nástroj na zdieľanie statusov alebo správ), počasie, obľúbené kontakty a zoznam hovorov, prehrávač hudby ale aj prepínač na zapnutie mobilného internetu, Bluetooth, WiFi, GPS, podsvietenia, roamingu alebo zvuku.

Prehrávanie videa

Ak patríte medzi ľudí, ktorí svoj telefón chcú využiť nie len na prácu ale aj na zábavu, určite vás budú zaujímať multimediálne schopnosti Xperie mini pro. Poteším vás správou, že problémy jej nerobí prehrať ani DivX alebo XviD video, ktoré je na displeji vzhľadom na jeho malé rozmery aj celkom dobre pozerateľné – budete však musieť nainštalovať, niektorí z alternatívnych prehrávačov.

Zvuk Xperie ulahodí vášmu uchu

Zvuk Xperie mini pro patrí podľa mňa zatiaľ k tomu najlepšiemu čo môžete medzi Android telefónmi nájsť. Ak ste majiteľmi staršej mini pro, určite viete o čom hovorím. Zvuk vychádzajúci zo zadného reproduktora je dostatočne hlasitý, pričom nejde o žiaden „plecháč“. Sony Ericsson pridal do nastavení aj možnosť zapnúť zosilňovač zvuku xLoud, ktorý „vymáčkne“ z reproduktoru maximum – tu bolo už však prehrávanie pri maximálnej hlasitosti skreslené. S pripojenými slúchadlami je prehrávanie rovnako kvalitné – tento krát však môžete očakávať aj výraznejšie basy (samozrejme nie so slúchadlami, ktoré nájdete v krabici). Kvalitu reprodukcie chválim.

Svoje skladby, albumy a nahrávky prehráte v aplikácii s názvom Hudba. Táto má príjemné prostredie, ale škoda niečo také opisovať, radšej si pozrite screeny ;).

Medzi funkciami prehrávača nenájdete nič neštandardné. Môžete vytvárať vlastné playlisty, prechádzať hudbu zoradenú podľa albumov, interpretov alebo podľa názvu skladieb. Prehrávač umožňuje aj nastavenie ekvalizéru, avšak len z prednastavených profilov.

Fotoaparát

V novinke od Sony Ericsson nájdete fotoaparát s rozlíšením 5 Mpx, ktorý je pre fotenie v tmavých priestoroch alebo za tmy vybavený LED bleskom. Okrem geo -značkovania, detekcie úsmevu tu nenájdete žiadne extra funkcie. Môžete použiť časovač a zmeniť niektoré základné nastavenia ale to je asi tak všetko. Aplikácia na fotenie je prehľadná a dobre sa s ňou pracuje. Ako spúšť môžete okrem dotyku prstom na displeji použiť aj hardvérové tlačidlo na boku telefónu. Fotky Xperie mini pro sú za vhodných podmienok kvalitné, no pri horších svetelných podmienkach sa rozmazaným fotografiám niekedy nevyhnete. Sekundárny snímač poskytuje len VGA rozlíšenie, to však na bežné videohovory, na ktoré je určený, úplne postačuje.

Fotoaparát je schopný natáčať video v HD rozlíšení 720p. Jeho výhodou je automatické zaostrovanie, ktoré poskytuje na výber zaostrovanie na nekonečno, na jeden bod a rozpoznávanie tváre aj počas natáčania.

Na prehliadanie fotiek používa Xperia 3d fotogalériu známu aj z iných smartfónov. Táto je však výnimočná tým, že sa nesynchronizuje len s online albumami Picasa ale aj s fotografiami na sociálnej sieti Facebook.


Konektivita, telefonovanie

Na spojenie s okolitým svetom nájdete v Xperii všetko potrebné. Spoľahnúť sa môžete na pripojenie prostredníctvom Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 s A2DP a mobilných sietí GPRS, EDGE a HSPA do maximálnej rýchlosti 7,2Mbps. Môžete využiť aj možnosť zdieľania internetového pripojenia v mobilnom telefóne prostredníctvom WiFi hotspot alebo sprístupniť multimediálny obsah využitím DLNA.

Kontakty v Xperii mini pro sú spravované štandardnou aplikáciou Androidu, ktorá sa však dočkala vylepšení v podobe nového dizajnu a synchronizácie kontaktov s Facebookom. Inteligentné vytáčanie mini pro nepodporuje. Okrem kontaktov sa synchronizujú aj udalosti v kalendári – už vám teda neuniknú žiadne narodeniny a iné podobné dôležité dátumy vašich priateľov na Facebooku.

Okrem hardvérovej klávesnice ponúka smartfón aj klasickú softvérovú klávesnicu Androidu. Vzhľadom na malý displej sa na nej dá písať až prekvapivo rýchlo a bez zbytočných preklepov. Ak aj nejaké urobíte, väčšinu za vás opraví predikcia textu – tá funguje aj pri písaní na hardvérovej klávesnici.

Batéria

Životnosť batérie sa na jedno nabitie pohybuje pri bežnom používaní okolo jedného dňa a ešte vám zostane niečo v rezerve. Mobilný internet bol neustále zapnutý, spravil som niekoľko hovorov, chatovanie cez Google Talk – podrobnejšie využívanie batérie môžete vidieť na nasledovných grafoch.

Záver

Nová Xperia mini pro príšla s mnohými vylepšeniami. Od dizajnu, cez  klávesnicu, výkon, až po displej j- to je veľa príjemných zmien. Cenu zatiaľ nepoznáme, ale odhadujeme, že by sa mohla pohybovať na úrovni do 300€. Myslím, že Xperia mini pro by mohla byť dobrou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú pekný mobil s malými rozmermi a možnosťou rýchlo písať aj dlhšie texty.

Hodnotenie MojAndroid.sk 

Plusy

+ výborná QWERTY klávesnica
+ kvalitný displej
+ konštrukcia telefónu, rozmery, dizajn
+ výkon a plynulosť systému
+ kvalitná reprodukcia zvuku

Mínusy
– pre niekoho možno malé rozmery a displej

Videorecenzia

Parametre

Všeobecné

2G siete
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G siete UMTS 850/900/1900/2100
Dátum predstavenia Máj 2011
Veľkosť Rozmery 92 x 53 x 18 mm
Váha 136 g
Displej Typ kapacitný dotykový, 16 miliónov farieb
Veľkosť 320×480 pixelov, 3 palce
 • odolný voči poškrabaniu
 • QWERTY klávesnica
 • podpora multi touch
 • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
 • senzor blízkosti pre automatické vypnutie
 • Sony Mobile BRAVIA Engine
 • gyroskopický sensor
 • použivateľské rozhranie Timescape
Zvuk Typy upozornení Vibrovanie, zvonenia vo formátoch MP3 a WAV
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov Prakticky neobmedzený
Vnútorná 400MB, 512MB RAM
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB, 2 GB je priložená v krabici
Údaje GPRS do 86 kbps
EDGE do 237 kbps
3G HSDPA, 7,2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
Bluetooth Áno, v2.1 s A2DP
Infračervený port Nie
USB Áno, microUSB v2.0
Fotoaparát Primárny 5 MP, 2592×1944 pixelov, automatické zaostrovanie, LED blesk
Funkcie Geoznačkovanie, zaostrenie dotykom, stabilizácia obrazu, detekcia tvárí a úsmevu
Video Áno, 720p
Sekundárny Áno, VGA
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 2.3 (Gingerbread)
Procesor

1 GHz Scorpion procesor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon

Správy SMS (zobrazenie konverzácií), MMS, Email, Push Email, IM,RSS
Internetový prehliadač HTML
Rádio Stereo FM rádio s RDS
Hry Áno
Farby Čierna, biela, ružová,
GPS Áno, s podporou A-GPS
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
 • integrácia s SNS
 • digitálny kompas compass
 • Google vyhľadávanie, Mapy a Mail
 • YouTube, Google Talk, integrácia s Picasou
 • MP4/H.263/H.264/WMV
 • MP3/eAAC+/WMA/WAV
 • rozpoznávanie hudby TrackID
 • Editor fotografií, videa
 • Prehliadač dokumentov (word,excel, powerpoint, PDF)
 • Prediktívne písanie
Batéria Štandardná batéria, Li-Ion 1200 mAh
Pohotovostný režim Do 331 h (2G) / Do 340 h (3G)
Čas hovoru Do 5 h 40 min (2G) / Do 5 h 25 min (3G)
Iné Cenová skupina
26.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+