MojAndroid

Tak ako sme sľúbili prinášame vám recenziu najnovšieho smartfónu Galaxy SII spoločnosti Samsung, ktorý je nástupcom veľmi obľúbeného Galaxy S. Tento sa spolu s HTC Sensation zaradil medzi prvé dvojjadrové smartfóny, ktoré sa dostali aj na náš trh a budú si veľkými súpermi. Recenziu HTC Sensation si môžete prečítať aj na našom portáli a ak sa neviete rozhodnúť či kúpiť Galaxy SII alebo Sensation, možno práve po prečítaní oboch recenzií budete mať jasno.

Konštrukcia

Už na prvý pohľad som si Galaxy SII obľúbil. Nemá síce také oblé krivky ako HTC Sensation, no aj napriek tomu veľmi dobre padne do ruky. Pri pohľade na telefón a jeho rozmery 125 x 66 x 8,5mm a veľký 4,3“ displej by ste možno očakávali o niečo vyššiu hmotnosť. No vďaka použitým plastovým materiálom je Galaxy SII až neuveriteľne ľahký – len 116g.

Vo vrecku nohavíc o ňom takmer neviete. Poďme si povedať niečo o detailoch konštrukcie. Predná strana je okrem displeja (bez neho to nejde :)), ktorý je chránený tvrdeným sklom Gorrila glass vybavená aj snímačom pre videohovory, senzorom okolitého osvetlenia, telefónnym reproduktorom, dvoma kapacitnými tlačidlami pre vyvolanie menu a pre krok späť. Medzi nimi je umiestnené hardverové tlačidlo zastupujúce funkciu klasického HOME tlačidla v Androide.

Na ľavom boku sa nachádza ovládanie hlasitosti a ak ste boli zvyknutí na zapínanie/uspanie telefónu z hornej strany, tak táto funkcia sa presunula na pravý bok. Na vrchnej strane nájdete už len štandardný 3,5mm konektor pre pripojenie audia a pre spodnú časť ostáva Micro-USB port.

Zadná strana je v spodnej časti mierne vyvýšená a tu je umiestnený aj hlasitý reproduktor spolu s fotoaparátom a LED bleskom. Čo ma trochu prekvapilo bola hrúbka plastového krytu, ktorý zakrýva batériu. Pri jeho odnímaní som sa neubránil pocitu, že ten plast každú chvíľu praskne.

Na kvalite konštrukcie to však žiadnym spôsobom neuberá a tá je pri Samsungu naozaj na vysokej úrovni – žiadne vŕzganie, 100% odozva tlačidiel, všetko dokonale sedí. Od takého špičkového modelu sa to však určite očakáva ;).

„Telefón vyniká kvalitnou konštrukciou, dobre sa drží v ruke a vo vrecku ho aj napriek svojej veľkosti skoro ani nepocítite.“

Displej

Jednou z vecí, na ktorú som bol pri Galaxy SII veľmi zvedavý, bol displej. Super AMOLED Plus je predsa len iná šálka kávy. O jeho kvalitách som sa presvedčil ihneď pri prvom spustení – nádherné farby, výnimočne sýta čierna a pozorovacie uhly takmer 180°. Rozlíšenie 480×800 px síce nie je až tak ohromujúce, no napriek tomu displej tohto smartfónu určite patrí medzi najvýraznejšie dôvody kúpiť si ho.

„Displej patrí kvalitou zobrazenie medzi to najlepšie na trhu. Chránený je odolným sklom Gorrila Glass. “

S čitateľnosťou na priamom slnku je na tom o niečo lepšie ako telefóny, ktoré som doteraz testoval – dá sa povedať, že aj najlepšie. V otázkach ste sa pýtali aj na problém so zlým zobrazením displeja, konkrétne, že jedna polovica displeja je tmavšia a má žltý nádych. Nami testovaný kus bol úplne v poriadku pri pohľade na displej z každej strany a pri rôznych situáciách. Multitouch podporuje dotyk všetkými desiatimi prstami a fungoval tiež tak, ako má.

Výkon

Éra dvojjadrových procesorov sa pomaly rozbieha aj na Slovensku a postupne budú pribúdať ďalšie. Práve Galaxy SII je jedným takýmto procesorom vybavený. Konkrétne ide o dvojjadrový procesor ARM Cortex-A9 s taktovacou frekvenciou 1,2 GHz, ktorý spolu s 1GB RAM dodá viac výkonu než bežne potrebujete. Na druhej strane pre natáčanie Full-HD videa či  jeho prehrávanie ho určite využijete. Galaxy SII sme otestovali v aplikáciách Quadrant Standard a Antutu Benchmark. Pre objektívne meranie do budúcich testov sme použili aj Smartbench 2011, ktorý je už optimalizovaný pre meranie na dvoch jadrách.

„Galaxy SII so svojím dvojjadrovým procesorom sa  jednoznačne radí medzi najvýkonnejšie zariadenia na svete.“

Ak porovnáme výkony jednojadrových procesorov z iných recenzií, tak Galaxy SII si počínal naozaj veľmi dobre. Pre porovnanie Desire S si v Smartbench odniesol 1005/1286 bodov zatiaľ čo Samsung dosiahol až 3248/2110. Viditeľný a dosť presvedčivý nárast výkonu :). Prekvapivo rýchly je aj prenos dát na pamäťovú kartu, ktorý dosiahol pri zápise 13,3MB/s a pri čítaní až 450MB/s. Preto ak rozmýšľate akú microSD kartu kúpiť, určite dobre využijete tú s označením CLASS 10 ;). Vnútorná pamäť činí v tomto prípade 16GB, z toho je pre aplikácie vyhradené 1,8GB a 11,5GB je dostupných po pripojení cez USB. Kapacitu samozrejme môžete rozšíriť aj pamäťovými kartami do 32GB.

Operačný systém

Android Gingerbread verzie 2.3.3 je doplnený grafickou nadstavbou od Samsungu s názvom TouchWiz. To používateľovi umožňuje spravovať 7 domácich  obrazoviek, s ktorými sa dá jednoducho manipulovať – pridávať, odoberať, meniť ich poradie. V spodnej časti obrazovky máte vždy k dispozícii aplikácie Telefón, Kontakty, Správy a ikonu pre zobrazenie menu s aplikáciami. Tieto sú usporiadané v stránkach pričom používateľ má určitú dávku voľnosti pri ich editácii- môžete vytvárať vlastné stránky, priečinky alebo meniť poradie aplikácií.

„Systém ponúka používateľovi voľnosť pri editáciu aplikácií v menu a pomerne veľa predinštalovaného softvéru.“

Samsung pribalil aj niekoľko vlastných widgetov: Agenda, Days, Denný prehľad správ, Digital clock, Analog Dual clock, Digital dual clock + niekoľko ďalších druhov hodín, Kalendár, Minipapier, Program Monitor, Šetrenie energie a E-mail.

Výhodou Galaxy SII, že spolu s ním dostanete aj veľa predinštalovaných aplikácií. Aspoň v krátkosti napíšem o tých, ktoré naozaj stoja za zmienku.

Moje Súbory

Jednoduchý súborový manažér, v ktorom môžete vykonávať základne operácie so súbormi a adresármi – kopírovať, presunúť, mazať, vytvoriť nový priečinok alebo zdieľať súbory s priateľmi.

Allshare

Aplikácia pre zdieľanie multimediálneho obsahu vo vašej domácej WiFi sieti, prostredníctvom protokolu DLNA.

Kies Air

Užitočná aplikácia pre bezdrôtovú správu Galaxy SII cez webový prehliadač. Musíte byť pripojení v rovnakej WiFi sieti.

Editor Fotografií

Súčasťou softvérovej výbavy je aj editor fotografií. Nejde o žiadny špičkový softvér, no pre bežnú úpravu postačuje. Editor ponúka úpravu niektorých vlastností fotiek (jas, kontrast, sýtosť, škálu sivej farby), rôzne deformačné efekty, orezanie alebo rotáciu.

Tvorca videa

Aplikácia pre tvorbu videa priamo v telefóne. Nahraté videá a fotografie môžete jednoducho pospájať, nastrihať, pridať prelínacie efekty, hudbu a vyexportovať do filmu. Na výber je niekoľko motívov videa.

Samsung Apps

Tu nájdete užitočné aplikácie a widgety pre váš Samsung. Veľa aplikácií nájdete aj na bežnom Android Markete, ale tie ktoré sú vhodné práve pre váš Galaxy SII budete mať takto na jednom mieste.

Polaris Office

Je kompletným balíkom pre prácu so súbormi známych z balíkov Office 2003, 2007 – Word, Excel, PowerPoint. Poteší aj podpora .pdf súborov. Výhodou tejto aplikácie je, že neposkytuje len funkciu pre čítanie dokumentov, ale aj pre ich editáciu a vytváranie. Veľmi užitočná.

Okrem opísaných aplikácií nájdete v Galaxy S II aj programy ako Minidenník, Úloha, Poznámka, Diktafón, Voice Talk (pre hlasové ovládanie telefónu) a štvoricu tzv. Hubov, v ktorých môžete nakupovať hudbu (Music Hub), knihy (Readers Hub) alebo sťahovať hry (Game Hub).

V poslednom Hube s názvom Social nájdete aktualizácie statusov vašich priateľov zo sociálnych sietí Facebook, Twitter, Linkedin alebo MySpace. Používať ho môžete aj pre prístup k chatom Google talk, Windows Live Messenger alebo k Yahoo! Messenger. Pridanie Facebook konta je dôležité pre budúcu synchronizáciu kontaktov a udalostí (v kalendári) z Facebooku.

Zabezpečenie

To, že Samsung Galaxy S II patrí do najvyššej triedy smartfónov dokazuje aj veľké množstvo doplnkových funkcií a snímačov. Podobne ako HTC telefóny s HTC Sense Samsung pridal možnosť lokalizácie a vymazania telefónu cez webové rozhranie. Zabezpečovacím prvkom je aj upozornenie na zmenu SIM karty na vami zvolené čísla prostredníctvom SMS.

Nastavenia pohybov

Telefón poskytuje viacero funkcií spojených práve s pohybom zariadenia. V nastaveniach nájdete položky ako:

Prevráťte– prevrátením telefónu stlmíte prichádzajúce hovory.
Naklonenie– ťuknite na dva body, podržte ich stlačené a potom naklonením zariadenia tam a späť môžete zmenšiť alebo zväčšiť obrazovku.
Panorámovanie– posunutím zariadenia doľava alebo doprava počas držania vybratej ikony ju premiestnite na inú stránku.
Dvojité ťuknutie– automatická príprava zariadenia pre hlasové príkazy v programe Voice Talk.

Veľkým plusom je aj rýchlosť bootovania. Galaxy S II sa dokáže spustiť už do 20 sekúnd. Osobne nie som zástancom prostredia TouchWiz, ale viacerým ľudom bude určite vyhovovať.

“Rýchly štart systému, variabilnosť nastavení a podpora bezpečnosti pri strate alebo krádeži telefónu.”

Video

Poradí si dvojjadrový procesor hravo s Full-HD videom? Odpoveď znie – áno :). Vyskúšal som prehrávať všetky možné druhy formátov videa od .divx, .xvid, .mkv v najrôznejších rozlíšeniach. Tu je tabuľka aspoň niektorých, ktoré som vyskúšal.

Formát

Video

MKV

1280×720 px/25fps/6194Kbps

MKV

1920×816 px/23,9fps/7224Kbps

XVID

720×384 px/25fps/871Kbps

XVID

624×336 px/25fps/899Kbps

DIVX 5

1920×1080 px/24fps/7600Kbps

DIVX 5

1280×720 px/24fps/4402Kbps

Toto je zatiaľ prvý smartfón, ktorý si dokázal bez problémov poradiť so všetkými video súbormi, ktoré som doň uložil a to dokonca v natívnom prehrávači – paráda. Škoda, že som nemal možnosť vyskúšať prehrávanie cez MHL Micro-USB, prostredníctvom ktorého môžete prehrávať videa na externom monitore pripojením cez HDMI.

„Široká podpora formátov a prehrávanie v natívnom prehrávači robia z Galaxy S II naozajstný multimediálny smartfón -videá prehráva bez problémov.“

Hudba

Prehrávanie hudby je aj vďaka vstavanému prehrávaču na vysokej úrovni. Nechýba ani podpora vlastného ekvalizátora alebo zvukových efektov (široký, koncertná sieň, zvýraznenie basov …). Skladby sú prehľadne usporiadané podľa albumov, interpretov, žánru,  priečinkov alebo skladateľov, pričom zobrazenie jednotlivých kariet môžete zapnúť alebo vypnúť v nastaveniach.

Vytváranie zoznamov piesní ako aj ostatné štandardné funkcie ako náhodné prehrávanie, opakovanie skladieb taktiež nemôžu chýbať. S prehrávaním hudby som bol nadmieru spokojný, či už s podporou formátov (MP3,OGG,AAC,AAC+,eAAC+,AMR-NB,AMR-WB,WMA,WAV,MID,AC3,IMY,FLAC,XMF), kvalitou prehrávania ako aj samotným grafickým prostredím aplikácie.

„Široká škála podporovaných audio formátov a kvalitný audio výstup.“

Zvuk vychádzajúci zo zadného reproduktora síce pri vyšších hlasitostiach mierne skresľuje (záleži aj od typu skladby), no aj tak si myslím, že ho môžeme zaradiť medzi tie lepšie ;).

Hry

O dostatočný výkon v hrách sa stará grafický čip Mali-400MP. Myslím, že bez testovania je jasné, že si hravo poradí zo všetkými hrami, ktoré sú v súčasnosti dostupné. V aplikácii Smartbench dosiahol Galaxy, Game index 2110 bodov a v Neocore sa dostal na 59,7fps.

Fotoaparát

Dostávame sa k ďalšej, pre mnohých z vás podstatnej súčasti – fotoaparátu. Ten v Samsungu má 8 miliónov zobrazovacích bodov a je vybavený LED bleskom. Používateľské prostredie je prehľadné a ponúka dostatok nastavení. K dispozícií sú rôzne režimy fotografovania (jedna snímka, detekcia úsmevu, krása, panoráma, akčný záber, animovaný film), scénické módy (súmrak, jesenná farba, text atď.), detekcia tváre, detekcia žmurknutia, stabilizátor obrazu a iné nastavenia pre zvýšenie napríklad kontrastu, ISO alebo dĺžky expozície.

Podržaním prsta na lište s nastaveniami si môžete dokonca pridať vlastné ikonky pre rýchly prístup k vami zvoleným nastaveniam. Kvalita fotiek je dobrá, ale k fotoaparátu mam jednu výhradu – nedokáže zaostriť na blízke predmety. Zatiaľ čo starší HTC Desire dokáže zaostriť predmet už pri 7 cm pri Galaxy SII je to až 15 cm. Žeby chyba softvéru?

Porovnateľné nastavenia nájdete aj pri prepnutí na kamerový mód. Video môže byť natáčané vo Full-HD (1080p) alebo v menších rozlíšeniach. Kvalita videa je veľmi dobrá, no aj tu je problém so zaostrovaním – to je pri videu aj počas natáčania automatické. Natáčať môžete aj zo zapnutou LED diódou. Natočené videá a fotografie si následne môžete pozrieť v 3D galérii.

“Dobrá kvalita fotiek a Full-HD videa. Je tu však problém so zaostrovaním.”

Konektivita, telefonovanie, písanie

Konektivita zariadenia je zabezpečovaná štandardnými formami pripojenia. Nájdete tu teda WiFi v štandardoch a,b,g,n a Bluetooth verzie 3.0. Pri mobilnom pripojení vás poteší podpora rýchlych prenosov HSPA+ 21Mbps a HSUPA 5.76Mbps. Počas testovania som nezaznamenal žiadne výpadky pripojenia a sila signálu bola stabilná. Prehliadanie webových stránok v natívnom browseri je pohodlné, ale nedalo mi nevšimnúť si, že pri rýchlejšom posúvaní po stránke sa v niektorých situáciach objaví kockovaté pozadie. Nie je to nič závažné, ale komu by tento jav vadil stále existuje veľa alternatívnych prehliadačov.

“Výborná konektivita s podporou najnovších štandardov.”

Telefonovanie je dostatočne hlasné aj v hlučnejších prostrediach. Kontakty sa pri vytáčaní inteligentne vyhľadávajú, no iba podľa prvého mena, to je však napravené pri klasických kontaktoch. Tie je možné spájať aj s profilmi priateľov na Facebooku, čím získate prístup ku fotkám a aktivitám kontaktov.

Písanie na tomto telefóne je rýchle a pohodlné aj s jednou rukou a spolu s prediktívnym písaním bude vyhovovať aj náročnejším pisateľom.

“Podpora inteligentného vytáčania a prepojenie kontaktov s Facebookom.”

Výdrž na batériu

Výdrž chodu na batériu je aj napriek použitiu silnejšej batérie s kapacitou 1650mAh približne jeden deň. Pri nonstop zapnutom mobilnom internete (väčšinou na 3G sieti), približne pol hodinovom počúvaní online rádia (128Kbit/s), občasnom surfovaní, čítaní mailov, fotografovaní, a troche hrania to však vôbec nie je zlé. Počas noci nedochádzalo k žiadnemu samovoľnému vybíjaniu.

Záver

Galaxy S II určite patrí medzi to najlepšie čo trh v súčasnosti môže ponúknuť. Dve jadrá procesora zabezpečujú nekompromisný výkon vo všetkých ohľadoch. S čistým svedomím môžem povedať, že Galaxy SII je skutočným multimediálnym telefónom J. Dúfam, väčšina otázok, ktoré ste kládli bola zodpovedaná. Ak máte so svojim Galaxy S II iné skúsenosti alebo sa chcete podeliť o svoje vlastné dojmy z používania, podeľte sa o ne s nami v diskusii ;).

Hodnotenie MojAndroid.sk

Plusy:
+ veľký a kvalitný displej
+ kvalitná konštrukcia
+ výkon dvojjadrového procesora
+ podpora multimediálnych formátov
+ kvalitné fotografie a natáčanie videa vo Full-HD
+ veľa predinštalovaného softvéru

Mínusy:
– nie moc vydarené prostredie TouchWiz (subjektívne)
– zaostrovanie pri natáčaní a fotografovaní

Všeobecné

2G siete GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G siete UMTS 850/900/1900/2100
Dátum predstavenia Apríl 2011
Veľkosť Rozmery 125.3×66.1×8.49mm
Váha 116 g
Displej Typ SUPER AMOLED Plus kapacitný dotykový, 16 miliónov farieb
Veľkosť 480×800 pixelov, 4,3 palcov
  • Gorilla glass
  • podpora multi touch
  • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
  • senzor blízkosti pre automatické vypnutie
  • gyroskopický sensor
  • použivateľské rozhranie TouchWiz
Zvuk Typy upozornení Vibrovanie, zvonenia vo formátoch MP3 a WAV
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov Prakticky neobmedzený
Vnútorná 16GB/32GB storage, 1 GB RAM
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB, 8 GB je priložená v krabici
Údaje GPRS do 114 kbps
EDGE do 560 kbps
3G HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
Bluetooth Áno, 3.0 +HS
Infračervený port Nie
USB Áno, microUSB (MHL) v2.0
Fotoaparát Primárny 8 MP, 3264×2448 pixelov, automatické zaostrovanie, duálny LED blesk
Funkcie Geoznačkovanie, zaostrenie dotykom, stabilizácia obrazu, detekcia tvárí, okamžité uloženie
Video Áno, 1080p@30fps
Sekundárny Áno, 2 MPx
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 2.3.3 (Gingerbread)
Procesor

1.2 GHz dvojjadrový procesor ARM Cortex-A9 proccessor,
Mali-400MP GPU, Orion chipset

Správy SMS (zobrazenie konverzácií), MMS, Email, Push Email, IM,RSS
Internetový prehliadač HTML
Rádio Stereo FM rádio s RDS
Hry Áno
Farby Čierna
GPS Áno, s podporou A-GPS
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
  • TV výstup (cez MHL A/V link)
  • integrácia s SNS
  • digitálny kompas compass
  • Google vyhľadávanie, Mapy a Mail
  • YouTube, Google Talk, integrácia s Picasou
  • MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 player
  • MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player
  • Organizér
  • Editor fotografií, videa
  • Prehliadač dokumentov (word,excel, powerpoint, PDF)
  • Hlasová schránka, vytáčanie hlasom, ovládanie hlasovými príkazmi
  • Prediktívne písanie (T9) a oprava pravopisu
Batéria Štandardná batéria, Li-Ion 1650 mAh
Pohotovostný režim Do 710 h h (2G) / Do 610 h (3G)
Čas hovoru Do 18 h 20 min (2G) / Do 8 h 40 min (3G)
Iné Cenová skupina 550+ EUR

Graf ceny produktu Samsung i9100 Galaxy S II poskytuje server Heureka.sk

Samsung i9100 Galaxy S II môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

5.6.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+