MojAndroid

LG Optimus 2X sa dostal už aj do našej redakcie a my vás radi bližšie zoznámime. Tomuto Android telefónu patrí prvenstvo v použití dvojjadrového procesora a jeho výkon a spracovanie by mali konkurovať smartfónom v high-end triede. Skutočne však bude stíhať za súčasnými novinkami? Prečítajte si našu recenziu.

Konštrukcia

Telefón svojou konštrukciou nijak zvlášť nevybočuje z bežného profilu dnešných smartfónov, aj keď niektoré prvky sa mierne odlišujú. Optimus 2X so svojimi rozmermi 123.9 x 63.2 x 10.9 mm a váhou 139 g je normálny smartfón, ktorý sa vďaka zaobleným hranám dobre drží v ruke. Dizajn zariadenia je dá sa povedať „chlapský“ a mne osobne sa veľmi páčil.

Predná strana je pokrytá ochranným sklom Gorilla Glass, ktoré je v krajoch mierne skosené a lemuje ho plastový rámik. Pod displejom je umiestnená štvorica štandardných androidovských tlačidiel. Nad ním výrobca umiestnil senzory pre reguláciu jasu, proximity senzor a snímač kamery pre videohovory. Zamrzí absencia stavovej LED diódy. Ovládanie hlasitosti nájdete na pravej strane a telefón zapnete tlačidlom zhora, ktoré je umiestnené vedľa HDMI a 3,5mm jack konektora. Dvojica reproduktorov spolu s micro USB je umiestnená v spodnej časti.

Zadná strana je vyrobená z pogumovaného plastu, v ktorej strede je umiestnený strieborný pásik s nápisom „with GoogleTM“ a snímač hlavného fotoaparátu, ktorý mierne vystupuje z krytu. Pod ním nájdete slot pre SIM a micro SD kartu, ktorú je možné vymeniť aj za chodu prístroja.

Konštrukcia Optimusu 2X je pevná a pri jeho používaní sa neozývajú žiadne  nepríjemné zvuky a to ani pri silnejšom stlačení.

Výkon

Dostávame sa k časti, ktorá nám povie niečo o výkone tohto telefónu. Optimus 2X je poháňaný dvojjadrovým procesorom NVIDIA Tegra 2 s taktom 1GHz spolu s 512MB RAM. Bude konkurovať súčasným super telefónom s dvojjadrovými procesormi? Body získané v testovacích aplikáciach hovoria za seba. LG nie je síce preborníkom vo výkone a na Samsung Galaxy SII nestačí, ale môžeme hovoriť o veľmi slušnom výkone porovnateľnom napríklad s HTC Sensation. V aplikácií Antutu benchmark síce dosiahol viac ako 5000 bodov, ale táto bola od prechádzajúcich recenzií aktualizovaná a výsledok už pravdepodobne nebude úplne objektívny. Tu sú výsledky z testovania a porovnanie s konkurenciou.

Telefón

Antutu Benchmark

Quadrant Standard

Smartbench 2011

CF Bench

LG Optimus 2X

5066

2280

2838/2465

6692/2803/4358

Samsung Galaxy SII

3940

3114

3248/2110

 

HTC Sensation

3292

1949

2572/1590

 

Xperia Arc

1876

1622

 

Vnútorná pamäť má kapacitu 8GB a je rozdelená na viacero častí. Jedna je určená pre ukladanie dát do telefónu a má kapacitu 5,5GB a tá druhá s 1,2GB slúži pre inštalovanie aplikácií. Zvyšná kapacita je použitá pre Android. Samozrejme existuje možnosť rozšírenia kapacity pomocou micro SD kariet do kapacity 32GB.

Operačný systém

Android v LG Optimus 2X je ešte stále vo verzii 2.2 Froyo, čo určite nepoteší potenciálneho zákazníka a informácie o aktualizácii na Gingerbread stále neprichádzajú, ale dúfajme, že to LG v blízkej dobe napraví. Systém pracuje plynule, no niekedy dochádzalo k citeľnému spomaleniu a sekaniu systému. Tento jav bol však zriedkavý.

Inak očakávajte klasické prostredie s domácimi obrazovkami, na ktoré môžete umiestňovať aplikácie a widgety. K dispozícii je maximálne 7 plôch – ich počet však môžete zmeniť na 5 alebo 3. LG pridáva aj vlastné widgety a launcher. Medzi widgetmi nájdete niekoľko druhov hodín, FM rádio, Hudba, Kalendár, Kanál sociálnych sietí, Poznámka, Správa, Svetový čas alebo Rám obrázka. Launcher je podobný ako z iných telefónov. Na spodu sú odkazy na vytáčanie, kontakty, správy a spustenie launchera s aplikáciami. Ten má aplikácie usporiadané podľa abecedy a navyše môžete vytvárať aj vlastné kategórie a ľubovoľne do nich pridávať aplikácie. Poďme si však predstaviť niektoré zaujímavé aplikácie, ktoré prichádzajú predinštalované s telefónom.

F-Secure

Je to kompletné bezpečnostné riešenie pre Android smartfón. Pomáha chrániť obsah vášho zariadenia a pomôže pri hľadaní strateného alebo ukradnutého telefónu. Pomocou tejto aplikácie môžete svoj mobil na diaľku lokalizovať alebo zablokovať a to pomocou SMS. Súčasťou je aj antivírus, firewall a ochrana pri prehliadaní webu.

Polaris Office

Aplikácia pre čítanie Office dokumentov. Neoplýva veľkou funkčnosťou a podobných na Android Markete nájdete veľa.

Predinštalované aplikácie

S LG prichádza aj niekoľko hier od Gameloftu. Konkrétne dve: Spider-man a Shrek Karting. Nájdete tu však aj ďalšie užitočné aplikácie a hry: Kindle, PicSay Preloaded, Movie Finder, Layar, Guitar Hero, Real Dart, Compas a Calorific.

Gestá

Telefón podporuje aj niekoľko zaujímavých funkcií s gestami a polohovaním. Pri písaní môžete napríklad posúvať kurzor poklepaním na pravú alebo ľavú stranu telefónu – podobne prehliadate aj obrázky v galérii alebo pri počúvaní hudby, pri umiestňovaní ikon na plochu sa medzi obrazovkami presúvate aj pomocou naklonenia smartfónu, zvonenie prichádzajúceho hovoru stlmíte obrátením telefónu (to iste platí aj pri budíku, hudbe a filmoch).

Video

Natívny prehrávač videa si poradí s väčšinou formátov v Divx a Xvid spolu s MP4/H.264/H.263/WMV a to aj vo Full HD kvalite. Škoda, že sa nedajú prehrávať populárne MKV súbory a to ani v aplikácii Mobo Player. Aj tak ale ide o slušné multimediálne zariadenie. Ak k tomu prirátame aj možnosť prehrávania na TV pomocou HDMI tak tomu skutočne tak je. Prehrávanie týmto spôsobom na Full HD televízore bolo pri ukážkových videách v .mp4 plynulé, no pri obyčajnom Divx alebo Xvid videu dochádzalo pri dynamickejších scénach miernemu zasekávaniu. Každopádne, ak si stiahnete nejaký HD film v MKV budete ho musieť prekonvertovať – pri Samsung Galaxy SII takýto problém nebol.

Audio

Pre prehrávanie hudby nie je použité nič iné ako štandardný androidovský prehrávač, doplnený o niektoré funkcie ako ekvalizér (na výber iba prednastavené hodnoty), virtuálny priestorový zvuk alebo časovač automatického vypnutia. Ostatné funkcie ostávajú rovnaké- nájdete tu teda zapnutie náhodného výberu skladieb, opakovanie skladieb, playlisty a usporiadanie skladieb podľa abecedy alebo do albumov.

Prehrávanie môžete ovládať aj priamo z hornej notifikačnej lišty. Zvuk vychádzajúci z reproduktora síce nie je úplne najlepší ale môžem povedať, že patrí medzi priemer súčasných Android smartfónov. S pripojenými slúchadlami (tie čo sú v balení za veľa nestoja) bol zvuk dostatočne kvalitný.

Hry

Myslím, že na tomto mobile nebudete mať problém zahrať si väčšinu svojich obľúbených hier, či už z Android Marketu alebo od Gameloftu. Spider man aj Shrek fungovali bez viditeľného sekania. V teste smartbench 2011 dosiahol Optimus 2X hodnotu Game index rovnú 2498 bodov.

Fotoaparát

LG Optimus 2X má 8Mpx fotoaparát s LED bleskom. Tento robí dobré snímky najmä pri dobrých svetelných podmienkach, akonáhle sa však zamračí alebo sa pokúsite fotiť v prítmí, bude to o niečo ťažšie. Natáčať môžete aj video v rozlíšení 1080p a nižšie. Jeho kvalita je pomerne dobrá a aj pri rýchlejších scénach nedochádza k vlneniu obrazu. Rozdiel medzi 1080p a 720p je okrem rozlíšenia aj v počte snímaných framov za sekundu. Pri HD 720p je to 30fps a pri Full HD už len 24fps. Nevýhodou kamery je aj nemožnosť zaostrovania pretože je neustále zaostrená na nekonečno. Na prednej strane je pre videohovory dostupný aj 2Mpx snímač.

Pri fotení máme na výber niekoľko nastavení. Okrem nastavenia rozlíšenia, zaostrenia, režimu scény, ISO, vyváženia bielej alebo farebného efektu môžete použiť aj časovač, stabilizáciu obrazu a rôzne režimy obrazu.

Konektivita, telefonovanie, písanie

V tomto Android smartfóne nájdete všetky potrebné formy pripojenia. Počítajte s prítomnosťou Wi-Fi 802.11 b/g/n s podporou WiFi Hotspot (zdieľanie internetu z vášho mobilu),Bluetooth 2.1 s A2DP a mobilným 3G HSDPA do 10.2 Mbps a HSUPA do 5.76 Mbps. Optimus 2X podporuje DLNA protokol a pre zdieľanie multimediálneho obsahu využijete aj aplikáciu SmartShare.

Prehliadanie webu v natívnom prehliadači podporuje najnovší Flash 10.3 a teda dokáže zobraziť obsah v tomto formáte. Skrolovanie webovými stránkami je plynulé.

Pohodliu určite pomôže aj prítomnosť inteligentného vytáčania. Inak je aplikácia pre telefonovanie a správu kontaktov rovnaká ako pri natívnom Androide. Môžete teda vytvárať skupiny a prezerať kontakty usporiadané podľa abecedy.

Písanie je rýchle a klávesnica LG podporuje aj prediktívne písanie v slovenskom jazyku.

Výdrž batérie

Batéria s kapacitou 1500mAh má slušnú výdrž a pri bežnom používaní s nonstop zapnutým mobilným internetom, prezeraní webu, Youtube videí a telefonovania som sa dostal na jeden deň prevádzky, teda štandard dvojjadrových telefónov s väčšími uhlopriečkami displeja. Ak budete telefón využívať len sporadicky na zopár krátkych telefonátov, čítanie mailov a občasné prehliadanie webu, dostanete sa aj na dva dni výdrže.

Záver

LG Optimus 2X určite patrí medzi najvýkonnejšie zariadenia na našom trhu a svojimi parametrami sa nestratí ani medzi velikánmi ako HTC Sensation alebo Samsung Galaxy SII. Najväčším sklamaním je prítomnosť staršej verzie Androidu, no ak sa dokážete s týmto faktom vyrovnať a počkáte si na možnú aktualizáciu na Gingerbread, telefón s priaznivou cenou od 386€ by mal byť vyhovujúci.

Odpovede na vaše otázky:

Podľa vášho názoru aké miesta od 1 po 3 by ste dali smartfónom Samsung Galaxy S II, LG optimus 2x ,Sony Ericsson Xperia Arc a HTC Sensetion?

Víťaz v tejto štvorici je veľmi diskutabilný. Samsung Galaxy SII je z nich  najvýkonnejší, no s HTC Sensation som osobne nemal zatiaľ tú česť pracovať. Výber medzi Sesation a Galaxy SII je však aj voľbou vkusu a prostredia HTC Sense alebo TouchWiz. Xperia Arc je veľmi podareným telefónom a hoci má iba jednojadrový procesor, práca s ňou bola radosť – žiadne zasekávanie, rýchle odozvy. Preto by som ja osobne Xperiu Arc postavil aj na miesto pred Optimus 2X. Toto je však iba môj názor – budeme radi keď sa aj ostatní vyjadria v diskusii ;).

Odpovede na vaše otázky som sa snažil zahrnúť aj priamo do recenzie. Osobné skúsenosti z dlhodobého používania ste nám písali aj v článku Testujeme LG Optimus 2X. Pýtajte sa . Ak chcete môžete sa o ne podeliť aj tu, alebo využite možnosť napísať vlastnú recenziu na našich Android blogoch ;).

Hodnotenie MojAndroid.sk

Parametre

Všeobecné

2G siete GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G siete UMTS 900 / 1900 / 2100
Dátum predstavenia Apríl 2011
Veľkosť Rozmery 123.9 x 63.2 x 10.9 mm
Váha 139 g
Displej Typ IPS LCD kapacitný dotykový, 16 miliónov farieb
Veľkosť 480×800 pixelov, 4,3 palcov
  • Gorilla glass
  • podpora multi touch
  • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
  • senzor blízkosti pre automatické vypnutie
  • gyroskopický sensor
Zvuk Typy upozornení Vibrovanie, zvonenia vo formátoch MP3 a WAV
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov Prakticky neobmedzený
Vnútorná 8GB, 512 MB RAM
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB
Údaje GPRS Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slotov), 32 – 48 kbps
EDGE Class 12
3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
Bluetooth Áno, v2.1 with A2DP
Infračervený port Nie
USB Áno, microUSB  v2.0
Fotoaparát Primárny 8 MP, 3264×2448 pixels, autofocus, LED flash,
Funkcie Geoznačkovanie, zaostrenie dotykom, stabilizácia obrazu, detekcia tvárí a úsmevu
Video Áno, 1080p@24fps, 720p@30fps
Sekundárny Áno, 1,3 MPx
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 2.2 (Froyo)
Procesor

1 GHz dvojjadrový procesor ARM Cortex-A9 proccesso,
GeForce GPU, Tegra 2 chipset

Správy SMS (zobrazenie konverzácií), MMS, Email, Push Email, IM,RSS
Internetový prehliadač HTML
Rádio Stereo FM rádio s RDS
Hry Áno
Farby Čierna
GPS Áno, s podporou A-GPS
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
  • integrácia s SNS
  • HDMI port
  • digitálny kompas compass
  • Google vyhľadávanie, Mapy a Mail
  • YouTube, Google Talk
  • DivX/Xvid/MP4/H.264/H.263/WMV
  • MP3/WAV/WMA/eAAC+
  • Organizér
  • Prediktívne písanie (T9) a oprava pravopisu
Batéria Štandardná batéria, Li-Ion 1500 mAh
Pohotovostný režim Do 400 h
Čas hovoru Do 7 h 50 min
Iné Cenová skupina 400+ EUR


 

18.7.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+