MojAndroid

Do redakcie sme na testovanie dostali novinku na slovenskom trhu – smartfón Huawei Sonic U8650, ktorý nám zapožičala firma Agem Computers, výhradný distribútor produktov tejto značky. Tento smartfón zaujme každého hlavne vzhľadom a priaznivo nízkou cenou. Mnohí ho označujú za konkurenciu pre LG Optimus One, ktorý sa od Huawei Sonic líši menším displejom no silnejšou batériou. Poďme si ho teda bližšie predstaviť.

Parametre:

operačný systém: Android™ 2.3 Gingerbread s 3D nadstavbou

rozmery: 116 x 61 x 12 mm

hmotnosť: 120 g

displej: TFT, dotykový (kapacitný), HVGA 320 x 480 b., 262 144 farieb, 3,5” (89 mm)

procesor: Qualcomm MSM7227, 600 MHz, GPU Adreno 200

pamäť: 256 MB RAM, 512 MB vstavaná pamäť, microSD karta (do 32 GB)

fotoaparát: 3,2 Mpix, záznam videí (.mp4) 480×800 b.

porty: microUSB, 3,5 mm jack

spojenie: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 7,2 Mbps), HSUPA, Wi-Fi IEEE 802.11 b/g, Bluetooth 2.1

batéria: Li-Ion 1 400 mAh

iné: G-senzor, proximity senzor, GPS, FM-rádio, lepšia kvalita signálu vďaka Diversity RX, kompas

Konštrukcia

Huawei Sonic je smarftón s pevnou konštrukciu vyrobenou z kvalitných plastov. Po obvode je tento smartfón lemovaný lešteným strieborným plastovým pásikom, čo mu spolu s pogumovaným časťami dodáva luxusný vzhľad. Plasty pri používaní nevŕzgajú.

Pri odoberaní zadného krytu som mal menšie problémy, odoberal sa dosť ťažko. S počtom otvorení zadného krytu klesala aj náročnosť otvárania. Na zadnej strane sa nachádza šošovka 3,2 Mpix fotoaparátu bez blesku a autofókusu s popisom pixelov, logo Huawei a reproduktor, ktorý je tvorený dvoma sympatickými pásikmi v ľavom dolnom rohu.

Prednej strane dominuje 3,5″ dotykový displej sprevádzaný štvoricou kapacitých tlačidiel pod ním. Nad displejom sa nachádza LED dióda zobrazujúca stav skrytá za mriežkou spolu s reproduktorom pre hovory. Displej bol v porovaní s HTC Wildfire (320×240 TFT) krajší aj lepšie čitateľnejší na priamom slnku. Ľavý bok obsahuje dvojicu hardvérových tlačidiel, ktoré ovládajú zvuk. Pravá strana je prázdna, bez tlačidiel.

Spodku smartfónu dominuje microUSB konektor určený na napájanie či lokálny prenos dát. Vrchná strana obsahuje 3,5 mm jack určený pre slúchadlá a tlačidlo vypínania, ktoré je jediným tlačidlom, čo rozsvieti a odomkne displej. Hneď pri tomto tlačidle sa nachádza aj medzera určená na odoberanie zadného krytu.

Pod krytom sa skrýva 1400 mAh batéria, ktorá dodáva Huaweiu šťavu. MicroSD karta sa dá do telefónu zasunúť aj pri vloženej batérii, na vloženie SIM karty však baterku musíte vybrať.

Každý dotyk, ktorý som vykonal bol sprevádzaný nepríjemným vibrovaním, ktoré sa, samozrejme, dá aj vypnúť. Toto vibrovanie však z telefónu robilo o 2 triedy nižší smartfón, pôsobilo lacno a celkovú kvalitu konštrukcie o dosť znižovalo.

Systém

Android 2.3.3 Gingerbread je poháňaný procesorom Qualcomm MSM7227 s taktom 600Mhz, ktorý svojím výkonom celkom prekvapil. Pri viacerých akciách naraz bolo však cítiť spomalenie. Dáta si môžete uložiť vo vstavanej pamäti s hodnotou 512 MB a na microSD karte do 32GB. Mne ukázalo 17,9 MB dostupného miesta v telefóne, čo bolo zrejme spôsobené problémami s nainštalovaním driveru, ktorý som nenašiel ani na oficiálnych stránkach Huawei. Sonic je oproti iným modelom vo svojej triede výnimočný okrem iného aj svojou nadstavbou Androidu. Tá ponúka 3D prostredie známe z launchera SPB Shell 3D, ktoré však podľa môjho názoru trochu spomaľuje chod telefónu. Pri použití náhradného launchera sa chod telefónu o čosi zrýchlil. Telefón mal hneď po spustení všetky svoje hlavné obrazovky preplnené widgetmi, skratkami a rôznymi typmi, čo taktiež spomalilo chod systému. Celkovo som však z rýchlosti systému prekvapený, rýchlosť kombinácie 600 Mhz procesor + 3D prostredie by som tipoval menšiu.

Hlavné obrazovky (5) sú sprevádzané pri posúvaní 3D efektom kocky, ktorý je celkom plynulý. Huawei vsadil na kreativitu a ponúka niekoľko ikon a widgetov vlastného návrhu. Menší problém som mal s widgetom hodín, ktorý mi sám od seba zmenil mesto na Washington a zobrazoval mi čas, ktorý bol vo Washingtone. Inak je prostredie príjemné a poteší napríklad aj možnosťou posúvania ikon v menu podľa vlastného usúdenia či možnosťou odinštalovať aplikáciu pomocou ikony v menu (pri úprave pozície ikony použitím červeného krížika v ľavom hornom rohu ikony).

Notifikačná lišta ponúka ovládací prvok napájania pre nastavenie Wi-Fi, Bluetooth, GPS, prepínanie dát a automatické otáčanie displeja, čo ma potešilo. Okrem toho zobrazuje dátum a upozornenia, ako každá iná lišta. Medzi predinštalované aplikácie patria napríklad Streamy pre sociálne siete, Documents To Go pre prácu s dokumentami, HiSpace, čo je market s aplikáciami, ktoré vám ponúka podľa istých kritérií či Inteligentný manažér, ktorý dokáže spracovávať vaše dáta.

Vo výkonnostných testoch uspel Huawei Sonic nasledovne:

Quadrant Standart: 873 b.

Neocore: 52 FPS

Linpack: 7,488 MFLOPS


Výsledky sú aj napriek použitému procesoru prekvapujúce.

Multimédiá

Huawei Sonic disponuje 3,5″ TFT displejom v HVGA rozlíšení, ktorý má pixeláciu zhodnú s LG Optimus One. Napriek menšiemu rozlíšeniu je však displej kvalitný, čo sa zobrazovania týka, pri bežnom používaní si na menšie rozlíšenie časom určite zvyknete. Dotyková odozva je miestami problematická, párkrát sa mi stalo, že displej na dotyk nezareagoval správne. Vďaka svetelnému senzoru a automatickému jasu je displej aj na priamom slnku dobre čitateľný, nemal som problém prečítať žiadny údaj.

Fotografie a videá si môžete prezerať v 3D galérii, ktorá je dobre a intuitívne spracovaná. Okrem fotografií, ktoré ste poriadili svojim fotoaparátom sa vám zobrazujú aj albumy z Picasy. Nemal som potrebu ani pocit, že by som mal túto Galériu vymeniť za nejakú náhradu z Android Marketu.

Prehrávač hudby s označením Huawei Hudba je ladený do ružovo-fialova a okrem iného poskytuje aj prehrávanie hudby po priečinkoch, čo beriem ako plus. Prehrávaču nemám čo vytknúť, kvalita zvuku z reproduktoru je priemerná. Na videá v menu nenájdete špeciálny prehrávač a prehráte ich iba pomocou Galérie. Skúšal som niekoľko formátov videa a Huawei nemal s prehrávaním žiadne problémy, akurát pri väčšom videu (.avi 600×320 1090 kbps/25 FPS so stereo zvukom 123 kbps, 48 kHz) mi párkrát zaseklo na moment obraz.

Súčasťou systému je aj FM rádio. Citlivosť príjmu je dobrá, avšak rádio nedisponuje RDS ani RT funkciou. Jedným dotykom máte k dispozícii prepínanie kanálov, prepínanie slúchadiel a reproduktora, zastavenie a spustenie rádia či zoznam kanálov. Dodávané slúchadlá poskytli dostatočne kvalitný zvuk, vzhľadom na cenu tohto smartfónu.

Prejdime na fotoaparát. Ten poskytuje rozlíšenie 3,2 Mpix, čo je v dnešnej dobe málo. Nehľadajte LED diódu ani iný typ blesku, pretože ho nenájdete. Fotografie a videá tak môžete zachytávať len v dobrých svetelných podmienkach, v prítmí bola kvalita snímania značne nižšia. Čo by ste však očakávali za takú cenu? Fotoaparát ponúka nastavenia megapixelov, kvalitu fotky (veľmi jemná, jemná, normálna) a efekty ako sépia, negatív, čiernobielo či voda. Ponúka aj vyváženie bielej a zoom až 2,8x. Pri videu sú poskytnuté rovnaké efekty, takisto vyváženie bielej a 4 stupne kvality – vysoká(30m), nízka(30m), MMS a YouTube.

Ukážky videa a fotografií v najvyššej možnej kvalite si môžete pozrieť nižšie.

Komunikácia

Ku komunikácii pomocou tohoto telefónu nemám žiadne výhrady. Hovory boli na dobrej úrovni. SMS správy dostali od Huawei vývojárov nový obal, takisto ako e-mail aj kontakty. Číselník je pri vytáčaní v 12-tlačidlovej podobe ako u každého telefónu. Pri vytáčaní si môžete vybrať medzi obľúbenými kontaktmi, kontaktmi či zoznamom hovorov. E-maily sú riešené jednoducho, po otvorení aplikácie pre ich správu sa vám zobrazí iba zoznam s predmetmi jednotlivých mailov a čas ich odoslania/prijatia. Ďalšie funkcie spustíte až kapacitným tlačidlom Menu. Nechýbajú upozornenia na nové e-maily v notifikačnej rolovacej lište. Správy aj e-maily sa píšu pohodlne.

Pripojenie cez Wi-Fi bolo bezproblémové, natívny prehliadač je pomalší než náhrady z Android Marketu. Pri prehliadaní webu pomocou mobilnej siete bolo načítavanie stránok dosť pomalé, no nestretol som sa so žiadnym problémom, ani pri Wi-Fi ani pri inom pripojení. Nechýbala, samozrejme, implementácia sociálnych sietí, v Menu ju nájdete pod ikonou Streamy. Prihlásiť sa môžete na Facebook, Twitter či Flickr.

Batéria

Výdrž batérie pri fotografovaní (0,5h), natáčaní videa (0,5h), počúvaní hudby (2h), občasnom hraní hier (0,5h), prehliadaní internetu 3G/Wi-Fi(2h) a niekoľkých hovoroch (0,5h) bola niečo viac ako 24 hodín. V pohotovostnom režime batéria “zožrala” cca 15% batérie za 24 h.

Záver

Huawei Sonic je smartfónom, ktorý by si mohol získať hlavne mladých ľudí, ktorí nemajú vysoké nároky. Pomerom cena/výkon si však môže získať oveľa väčšie spektrum ľudí a môže byť výborným prvým zariadením s Androidom, ktoré si kúpite. Pre bežného človeka je to ideálne zariadenie pre každodennú prácu, hovory, SMS, prehrávanie hudby a občasné prehliadanie internetu. Kvalita telefónu je v pomere k cene dosť vysoká. Je to krajší variant pre konkurenčný LG Optimus One (môj subjektívny názor).

Plusy:

+ výborný pomer cena / výkon

+ kvalita materiálov

+ 3D prostredie s mnohými funkciami

Mínusy:

– slabý fotoaparát

– občasné problémy s odozvou na dotyk

– problém s nainštalovaním drivera a s tým spojené problémy

Hodnotenie MôjAndroid.sk

7z10

 

22.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+