MojAndroid

Tentokrát sme si posvietili na jednu z noviniek od HTC , ktorá bola predstavená aj na tohtoročnej výstave CES v Barcelone – HTC Incredible S. Incredible sa zaradil do súčasnej ponuky High End smartfónov a bude konkurovať smartfónom ako sú HTC Desire HD, Xperia Arc alebo Samsung Galaxy S. Pozrime sa, ako si bude počínať v našom testovaní.

Parametre:

Operačný systém: Android 2.3 Gingerbread s HTC Sense
Procesor/GPU Qualcomm MSM8255 Snapdragon 1 GHz/ GeForce Adreno 205
Rozmery/hmotnosť: 120 x 64 x 12 mm/ 135g
Displej:kapacitný 4“  SUPER-LCD s rozlíšením  480 x 800 pixelov 
Pamäť: 712MB RAM, vnútorná pamäť 1,1GB, microSD do 32 GB 
Fotoaparát/video: 8 Mpx s dual LED bleskom+1,3Mpx na prednej strane/natáčanie HD videa 720p 
Porty: micro-USB, 3,5 mm jack 
Lokálne Spojenie: WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 2.1+EDR , DLNA, 
Mobilné spojenie: GPRS, EDGE, UMTS,HSDPA do 14,4 Mbps, HSUPA do 5,7 Mbps,
Batéria: 1450mAh
Ostatné: G-senzor, svetelný senzor, proximity senzor, GPS, digitálny kompas

Konštrukcia

Smartfón Incredible S svojou konštrukciou neprekvapí a ak ste zvyknutí na kvalitu značky HTC, Incredible S-ko vás nesklame. Predná strana okrem 4“ displeja a štvorice klasických androidovských tlačidiel, ktoré sú kapacitné, obsahuje aj snímač fotoaparátu pre videohovory a viacfarebnú stavovú diódu ukrytú pod krytom telefónneho slúchadla.

Novinkou, ktorú som zatiaľ u iných smartfónoch nevidel je, že HTC Incredible S dokáže meniť orientáciu predných tlačidiel podľa natočenia displeja – žiadna prevratná myšlienka, ale aj takáto maličkosť prispieva k lepšiemu dojmu z ovládania. Odozvy tlačidiel boli bez problémov, ale majú jednu podstatnú nevýhodu- za jasného slnečného dňa sú takmer neviditeľné. Ostatné ovládacie prvky sú štandardom. Na ľavej strane nájdete ovládanie hlasitosti a Micro-USB konektor pre pripojenie k PC. Ostávajú už len 3,5mm jack a tlačidlo zapnutia, ktoré nájdete na vrchu.

V čom sa Incredible S dizajnovo odlišuje je jeho zadná strana, ktorá z okrajov mierne vystupuje. Pri prvom kontakte s telefónom to na mňa pôsobilo trochu odpudivo, ale časom som si na tento fakt proste zvykol a po dvoch týždňoch by som dizajnu nič nevytkol. V zadnom kryte nájdete ukrytú aj šošovku fotoaparátu s dvoma LED diodami a hneď vedľa je reproduktor.

Po rozobratí zadného krytu ma potešilo umiestnenie portu pre Micro-USB pamäťovú kartu, ktorú je možné vybrať aj v zapnutom stave. Celá konštrukcia je vyrobená s pogumovaného plastu, vďaka ktorému je Incredible S príjemný na dotyk a zároveň aj čiastočné odolný protii zošmyknutiu z hladkých plôch.

Celkový dojem z konštrukcie je okrem vŕzgajúceho pravého dolného rohu (môže byť spôsobené testovacou vzorkou) pozitívny, niekomu bude možno vadiť netradičný dizajn zadnej strany krytu a nie celkom dobre riešené kapacitné tlačidlá, ale to je vecou vkusu.

Displej

Displej je vďaka 4“ uhlopriečke a rozlíšeniu 480x800px rozumným kompromisom – telefón nie je príliš veľký a zároveň pre bežnú prácu úplne postačuje. K výrobe bola použitá technológia SUPER-LCD. Farebné podanie ako aj pozorovacie uhly sú veľmi dobré a bol som s nimi nadmieru spokojný. Jedným z hlavných nedostatkov súčasných displejov je ich viditeľnosť na priamom slnečnom svetle, inak tomu nie je ani pri tomto smartfóne. Ak by som mal porovnať s inými recenzovanými telefónmi, tak subjektívne sa mi zdala čitateľnosť horšia ako napríklad pri Xperii Arc alebo HTC Desire HD. Čitatelnosť sa ešte zhorší ak na displeji zanecháte odtlačky a na tie je displej ako magnet.

Testujeme

Výkon

V HTC Incredible S, hoci je to novinka, nehľadajte dvojjadrový procesor. Ten v modeloch od HTC nájdete až v najnovšej vlajkovej lodi spoločnosti HTC Sensation. O výkon s procesorom MSM 8255 a taktom 1 GHz však nie je núdza. Predstavu o tom ako stojí HTC Incredible S medzi ostatnými smartfónmi si môžete urobiť aj na základe našich testov v aplikáciach Linpack, Quadrant Standard, a Antutu Benchmark.

Do výkonnostného testu sme pre budúce porovnania s dvojjadrovými procesormi zaradili aj výsledok benchmarku z aplikácie SmartBench 2011, ktorá dokáže otestovať plný potenciál aj takýchto precesorov.

Smartfón je pre chod systému vybavený pamäťou RAM s veľkosťou 712MB. Vnútorná pamäť má uctyhodných 1,1GB, čo je myslím dostatočná hodnota pre inštalovanie veľkého množstva aplikácií a hier priamo do telefónu.

Operačný systém

Operačný systém bol pri mojom prvom kontakte s telefónom ešte postarší Android 2.2, ale bolo ho možné hneď aktualizovať na nový Android 2.3 Gingerbread. Používateľské prostredie je veľmi populárne HTC Sense 2.0, ktoré sa mne osobne veľmi páči a myslím, že pre smartfón je veľkou pridanou hodnotou. Ponúka veľké množstvo widgetov, medzi ktorými sú moje najobľúbenejšie FriendStream, E-mail a Hodiny.

FriendStream je veľmi užitočný ak chcete mať všetky údaje zo sociálnych sieti Facebook, Flickr a Twitter na jednom mieste. Okrem veľmi pekného a prehľadného widgetu na vás po spustení aplikácie čaká prostredie rozdelené do sekcií so všetkými aktualizáciami, aktualizáciami statusov, fotkami a videami, aktualizáciami v skupinách alebo s notifikáciami. Názov ostatných widgetov hovorí sám za seba.

V novej verzii Androidu prešlo zmenou aj menu s aplikáciami. Tie sú po novom usporiadané v stránkach a rozdelené do skupín, najčastejšie používané alebo len vami stiahnuté.

O HTC Sense by sa dalo toho napísať ešte viac, ale je zbytočné vytvárať recenzie, ktoré popisujú v podstate to isté. Preto sme pre vás pripravili aj seriál článkov o HTC Sense 2.0, v ktorých sa dozviete o všetkých funkciách (postupne dopĺňame).

Seriál HTC Sense 2.0: Predstavenie základných funkcií (1.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Rýchle spustenie (Fast Boot) a ďalšie nové funkcie (2.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Ako funguje HTCsense.com (3.časť) 
Seriál HTC Sense 2.0: Vyhľadávanie a surfovanie (4.časť) 
Seriál HTC Sense 2.0: Uprav si telefón podľa seba (5.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Vylepšené maily a komunikácia (6.časť) 
Seriál HTC Sense 2.0: Nadupané multimédiá (7.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Mapy a navigácia (8.časť)

Odozvy systému sú veľmi rýchle a počas používania fungovalo všetko plynulo a spoľahlivo.

Web

Natívny webový prehliadač je pre bežné surfovanie dostatočné vybavený. Nepodporuje síce žiadne nadštandardné služby, ale tie základné akými sú pridávanie záložiek a prehliadanie webu vo viacerých záložkach zvláda s prehľadom. Spolu s podporou Flash 10.2 bude natívny prehliadač postačujúci pre väčšinu používateľov.

Video

Vaše filmy a videá si na HTC Incredible bude môcť pozrieť aj v natívnom prehrávači Androidu, ktorý zvláda prehrávanie DivX a Xvid videa. Niektoré prehrávané súbory boli síce mierne sekané (slebo skôr spomalené), ale stále celkom dobre pozerateľné. V nasledujúcej tabuľke si pozrite výsledky prehrávania aspoň niektorých ukážok, ktoré sme vyskúšali.

Formát videa

rozlíšenie

video

zvuk

MPEG-4,Avi (Xvid)

640×272 px/23,9fps

Mierne spomalené/ 886Kbps

Prehrá/mp3 128Kbps stereo

MPEG-4,Avi (Xvid)

624×336 px /25fps

Mierne spomalené/899Kbps

Prehrá/mp3 160Kbps stereo/48Khz

MPEG-4,Avi (Xvid)

608×256 px /23,9fps

Plynulé/539Kbps

Prehrá/AC3 640Kbps 6kanálov/48Khz

MPEG-4,Avi (Xvid)

640×272 px /25fps

Plynulé/929Kbps

prehrá/mp3 153Kbps 2kanály/48Khz

MPEG-4,Avi (DivX5)

608x336px /23,9fps

Mierne spomalené/835Kbps

prehrá/mp3 128Kbps 2kanály/48Khz

Škoda, že HTC-čku chýba HDMI alebo iný port pre prehrávanie multimédií na externom monitore, ktorý sa pri lepších modeloch pomaly stáva štandardom.

Audio

Pre prehrávanie audia je v telefóne prítomný natívny prehrávač Androidu upravený v štýle HTC Sense. Narozdiel od klasického prehrávača, ktorý môžete nájsť u iných výrobcov, ten v HTC Incredible S pridáva niektoré funkcie navyše. Okrem pekného widgetu na plochu a možnosti ovládania aj pri zamknutom telefóne si môžete v nastaveniach spustiť efekt SRS a po pripojení slúchadiel nechýba ani ekvalizér s viacerými preddefinovanými nastaveniami  (rock, jazz, blues …) – žiaľ chýba nastavenie vlastného ekvalizéra.

Poteší aj vyhľadávanie YouTube videa k práve prehrávanej skladbe a podpora DLNA serverov. Ostatné funkcie ako sú náhodné prehrávanie, informácie o skladbe, opakovanie skladieb, vytváranie playlistov a iné drobnosti sú o Android prehrávači už dobre známe.

Kvalita reprodukcie je podľa môjho názoru na tom lepšie ako pri iných modeloch od HTC a kvalitou patrí medzi štandard high-end triedy. Vyzvánanie ako aj prehrávanie hudby je dostatočne hlasité a v podstate nemám k nemu pripomienky. S pripojenými slúchadlami je kvalita taktiež veľmi dobrá.

Hry

Pre hry a grafiku je HTC Incredible S vybavený grafickým čipom Adreno 205. V súčasnosti nie je ničím výnimočný, ale stále postačuje pre väčšinu hier. V teste s aplikáciou Neocore dosiahol maximálny počet fps rovný 56,6.

Fotoaparát

Fotoaparát má rozlíšenie 8Mpx a pre fotenie v tmavom prostredí alebo noci je vybavený duálnym LED bleskom. Ten je dostatočný a v úplnej tme dokáže dobre osvetliť aj väčší priestor. Aplikácia pre fotografovanie je rovnaká ako ste zvyknutí pri telefónoch HTC s nadstavbou HTC Sense. Pri fotení môžete použiť niektorý z efektov, napríklad bodky, negatív, posterizácia, sepia atď.Nastavenia vám ponúknu možnosti ako zapnúť samospúšť, nastaviť expozíciu, kontrast, nasýtenie, rozlíšenie, pomer strán, geoznačkovanie, zisťovanie tvári a iné.

Priamo z  prostredia sa môžete prepnúť aj na slabší 1,3Mpx fotoaparát na prednej strane, ktorý je určený najmä pre videohovory.

Video je natáčané v HD rozlíšení 1280×720 px (720p) a okrem geoznačkovania a zisťovania tvárí ponúka v podstate rovnaké nastavenia ako fotoaparát. Výhodou je, že pri natáčaní sa dá aj preostrovať- dotykom prsta na obrazovke na mieste, ktoré chcete zaostriť. Natáčať sa dá aj pomocou prednej kamery v rozlíšení 640×480 px.

Nafotené fotografie si následne môžete pozrieť HTC Sense galérii, ktorá spája fotky aj zo sociálnej siete Facebook a Flickr.

Konektivita,telefonovanie, písanie

Pre pripojenie máte k dispozícii štandardné možnosti – WiFi b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR, DLNA a Micro-USB port. Ak bývate často na cestách a nezaobídete sa bez mobilného pripojenia na internet, určite využijete mobilné pripojenie cez GPRS, EDGE a 3G siete s rýchlosťou HSDPA do 14,4Mbps a HSUPA do 5,7Mbps. Telefón je možné pripojiť k notebooku alebo klasickému PC aj za účelom zdieľania internetu. Môžete tak urobiť klasicky cez Micro-USB kábel alebo prostredníctvom WiFi cez  Portable WiFi hotspot.

Telefonovanie je s HTC Incredible S kvalitné a dostatočne hlasné. Pri telefonovaní poteší inteligentné vytáčanie. Písenie je vzhľadom na veľkosť displeja a automatickú korekciu preklepov naozaj veľmi rýchle a pohodlné.

Výdrž na batériu

Výdrž HTC Incredible S je aj vďaka batérii s kapacitou 1450mAh veľmi obstojná a musím ju pochváliť. Počas môjho používania -telefonovanie, prehliadanie webu cez WiFi aj 3G sieť, neustále zapnutom mobilnom internete, mailovaní, pozeraní fotiek a iných drobnostiach som sa dostal s výdržou na 1,5 dňa neustálej prevádzky. Viem si predstaviť, že pri normálnom používaní pri vypnutom internete by sa dalo dostať aj na dva až tri dni používania.

Záver

Smartfón akým je HTC Incredible S síce v súčasnosti ničím zásadným neohúri a pri cene pohybujúcej sa na 450€ bude zápasiť s konkurenciou akou je Xperia Arc, HTC Desire HD, Samsung Galaxy S alebo aj s novým dvojprocesorovým LG Optimus 2X. V prospech HTC Incredible hovorí výdrž batérie a HTC Sense. Rozhodnutie je už len na vás, či dáte prednosť tomuto alebo inému smartfónu ;).

Hodnotenie MojAndroid.sk: 9/10

Plusy

+ dobrá výdrž batérie
+ HTC Sense 2.0
+ plynulý chod systému
+ fotoaparát/video

Mínusy

– slabá čitateľnosť displeja na slnku

26.4.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+