MojAndroid

Android smartfón Desire od HTC je veľmi obľúbeným modelom tohto výrobcu, ktorý je na trhu už pomerne dlhú dobu. Teraz prichádza jeho inovovaný nástupca s prívlastkom S. V čom je lepší proti svojmu staršiemu súrodencovi sa dozviete v našej recenzii.

Parametre:

Operačný systém: Android 2.3 Gingerbread s HTC Sense 2.1
Procesor/GPU Qualcomm MSM8255 Snapdragon 1 GHz/  Adreno 205
Rozmery/hmotnosť: 115 x 60 x 12 mm/ 130g
Displej:kapacit­ný 3,7“  SUPER-LCD s rozlíšením  480×800 pixelov 
Pamäť: 768MB RAM, vnútorná pamäť 1,1GB, microSD do 32 GB 
Fotoaparát/video: 5 Mpx s LED bleskom+na prednej strane 640x480px/natáčanie HD videa 720p 
Porty: micro-USB, 3,5 mm jack 
Lokálne Spojenie: WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 2.1+EDR , DLNA, 
Mobilné spojenie: GPRS, EDGE, UMTS,HSDPA do 14,4 Mbps, HSUPA do 5,7 Mbps,
Batéria: 1450mAh
Ostatné: G-senzor, svetelný senzor, proximity senzor, GPS, digitálny kompas

Konštrukcia

Omladená verzia smartfónu Desire sa nesie v znení kvalitnej konštrukcie svojho predchodcu. Zásadnými zmenami prešiel dizajn telefónu, ktorý zmenšil rozmery na  115 x 60 x 12 mm (Desire: 119 x 60 x 12 mm) a hmotnosť zo 135 na 130 gramov. Celkovo je konštrukcia pevnejšia, viac zaoblenejšia a pôsobila na mňa veľmi dobrým dojmom. Nie je pochýb o tom, že výrobca si dal na nej záležať. Mne sa nový Desire S veľmi páčil a určite nebudem sám ;).

Na prednej strane sa nachádza displej s uhlopriečkou 3,7“, nad ktorým je umiestnený reproduktor pre telefonovanie, snímač fotoaparátu pre video hovory a malá signalizačná dioda. Štvorica androidovských tlačidiel je umiestnená pod displejom a na rozdiel od predchodcu, tie u Desire S  reagujú na dotyk prstov – sú kapacitné. Ich odozva bola 100% a nestalo sa mi, že by došlo k  náhodnému stlačeniu.

Bočné strany telefónu sú vybavené minimálnym množstvom ovládacích prvkov. Na ľavej strane nájdete ovládanie hlasitosti a zo spodnej strany sa tu na rozdiel od HTC Desire premiestnil aj Micro-USB konektor. Vrchná strana ma v sebe zabudovaný 3,5mm audio jack a tlačidlo zapnutia.

Zadnú stranu telefónu tvorí niekoľko častí. Vo vrchnej sa nachádza šošovka 5Mpx fotoaparátu, vedľa ktorej je umiestnený LED blesk a reproduktor hlasného odposluchu. Spodná časť predstavuje krytku, ktorá zakrýva batériu. Pod ňou sa nachádza SIM a MicroSD karta, ktorú je možne pri určitej dávke opatrnosti vybrať aj za chodu prístroja. HTC použil úplne nový mechanizmus pre výber batérie – ide o akési panty-  viď. obrázok.

Konštrukciu Desire S hodnotím na výbornú a v podstate jej nie je čo vytknúť.

Displej

Displej je podobne ako pri staršom Desire  veľký 3,7“, ale na rozdiel od AMOLED je v Desire S použitý SuperLCD displej. Farebné podanie je na veľmi dobrej úrovni rovnako ako aj pozorovacie uhly. Keď som porovnával displeje týchto dvoch telefónov, rozdiel bol badateľný najmä pri farebnom podaní bielej a čiernej farby. Pri staršom Desire sú farebné tóny ladené skôr do žltej, zatiaľ čo pri Desire S skôr do modrej – ale to môže byť aj subjektívny pohľad :). Displej Desire S sa mi teda zdal lepší.  Čitateľnosť je pri oboch smartfónoch rovnaká a nevybočuje zo štandardu týchto displejov –na slnku toho teda veľa neuvidíte.

Testujeme

Výkon

Nový Desire S je vybavený poslednou radou jednojadrových procesorov od Qualcomm s označením MSM8255 Snapdragon. Tento je taktovaný na frekvenciu 1GHz a jeho výkon patrí medzi top zariadenia v tejto cenovej kategórii. V spojení so 768MB RAM pamäte je postačujúci na všetky úkony. Chod systému je plynulý a počas testovania som nezaznamenal žiadne zasekávanie. Výkon sme štandardne otestovali v aplikáciach Linpack, Quadrant Standard, Antutu Benchmark a SmartBench 2011.

 

Pre porovnanie sme otestovali aj starší Desire, ktorý dosiahol nasledovné hodnoty:

Aplikácia

Desire S

Desire

Linpack for Android

41 MFLOPS

33 MFLOPS

Quadrant Standard

1246

1163

Antutu Benchmark

1877

1750

SmartBench 2011

1005/1286

989/550

 

Tých, ktorí sa sťažovali na nedostatok vnútornej pamäte pri Desire (512MB), nový Desire S určite poteší – pre inštalovanie aplikácií a hier je vybavený pamäťou s veľkosťou 1,1 GB, čo by malo postačovať aj pre náročnejších používateľov.

Operačný systém

Operačným systémom je najnovší Android 2.3.3 Gingerbread s nadstavbou HTC Sense 2.1, vďaka ktorej získate mnoho užitočných funkcií. Všetko o Sense sa dozviete v našom seriáli.

Seriál HTC Sense 2.0: Predstavenie základných funkcií (1.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Rýchle spustenie (Fast Boot) a ďalšie nové funkcie (2.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Ako funguje HTCsense.com (3.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Uprav si telefón podľa seba (5.časť)

V Desire S je už novšia verzia HTC Sense 2.1 a pozorovateľnou zmenou prešlo najmä menu s aplikáciami. Tie sú po novom usporiadané v stránkach a rozdelené do skupín, najčastejšie používané alebo len vami stiahnuté.

Video

Pri testovaní videa som bol veľmi zvedavý ako si nový Desire S obstojí v konkurencii svojho predchodcu. Keďže je vybavený novším typom procesora dal sa predpokladať aj lepší výkon pri prehrávaní. Pre lepšiu predstavu som preto do každého nahral tie isté video súbory a pokúsil sa ich prehrať. Obidva prístroje však prehrali pomocou aplikácií tretích strán všetky súbory plynulo a bezproblémovo. Jediný rozdiel medzi nimi je schopnosť Desire S prehrať niektoré videá aj natívne – ale radšej by som stavil na iné aplikácie. Pri testovaní som použil Mobo Player a Vplayer Pro.

Audio

Hudba a iné zvukové nahrávky sa prehrávajú v natívnej aplikácii Androidu doplnenej o niektoré funkcie, ktoré ponúka nadstavba Sense. O všetkých multimediálnych funkciách tohto prostredia sa dočítate v časti seriálu o HTC Sense zameraného práve na túto oblasť.

Seriál HTC Sense 2.0: Nadupané multimédiá (7.časť)

Zvuk vychádzajúci zo zadného reproduktoru je pomerne kvalitný a aj dostatočne hlasitý. Ako asi pri všetkých mobilných telefónoch, aj tu pri reprodukcii hudby zanikajú basy – tie sa však po pripojení slúchadiel prejavia v dostatočnej miere. Prehrávanie cez slúchadla je kvalitné a myslím, že od súčasných smartfónov sa už ani iný výkon neočakáva.

Hry

Desire S sa výkonom v hrách môže porovnávať so všetkými modelmi telefónov vyššej triedy. Vo všetkých je totižto použitý ten istý grafický čip Adreno 205, ktorý zabezpečí dostatočný výkon pre väčšinu hier. V testoch môžete vidieť značný nárast FPS oproti staršiemu Desire.

Fotoaparát

V Desire S nájdete fotoaparát s rozlíšením 5Mpx a s prisvetľovacou diodou. Možno by ste si mysleli, že tu veľká zmena nastať nemôže. Opak je pravdou a nový Desire S je kvalitou snímok na tom o niečo lepšie. Fotky nie sú natoľko „zahmlené“ a majú sýtejšie farby. Napokon, porovnajte sami.

Desire S:

Desire

Video

Desire S (720p)

Desire (720p)

O ďalších nastaveniach fotoaparátu sa taktiež dočítate v seriály o Sense.

Seriál HTC Sense 2.0: Nadupané multimédiá (7.časť)

Konektivita, telefonovanie, písanie

Pri súčasných smartfónoch je prítomnosť WiFi, Bluetooth a vysokorýchlostných prenosov cez mobilnú sieť HSDPA do 14,4 Mbps, HSUPA do 5,7 Mbps už štandardom. Desire S ešte k tomu pridáva podporu protokolu DLNA.  Bližšie informácie o možnostiach komunikácie so Sense smartfónom sa dočítate v našich článkoch:

Seriál HTC Sense 2.0: Vylepšené maily a komunikácia (6.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Vyhľadávanie a surfovanie (4.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Mapy a navigácia (8.časť)

Výdrž na batériu

Pri intenzívnejšom používaní – celý deň zapnutý mobilný internet (okrem približne 7 hodín v noci), prijímanie a posielanie mailov, približne hodina počúvania online rádia, surfovanie, fotenie, som sa dostal na 1 deň výdrže. Nie je to veľa, ale vzhľadom na zaťaženie je to štandardná hodnota.

Záver

Nový Desire S prináša oproti Desire niekoľko vylepšení, za ktoré sa oplatí priplatiť. Nielenže dostanete najnovší Android Gingerbread s HTC Sense 2.1 ale Desire S vás určite poteší aj elegantnejším dizajnom, lepším výkonom v hrách, kvalitnejším displejom, fotoaparátom a v neposlednom rade aj väčšou vnútornou pamäťou. To sú hlavné dôvody kvôli ktorým sa nový Desire S určite oplatí.

Hodnotenie MôjAndroid.sk: 9/10

Porovnanie parametrov:

Parameter

Desire S

Desire

Operačný systém

Android 2.3 Gingerbread s HTC Sense 2.1

Android 2.2 Froyo s HTC Sense

Procesor/GPU

Qualcomm MSM8255 Snapdragon 1 GHz/  Adreno 205

Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz,

Rozmery/hmotnosť

115 x 60 x 12 mm/ 130g

119 x 60 x 12 mm/ 135

Displej

kapacit­ný 3,7“  SUPER-LCD s rozlíšením  480×800 pixelov

kapacit­ný 3,7“  AMOLED s rozlíšením  480×800 pixelov

Pamäť

768MB RAM, vnútorná pamäť 1,1GB, microSD do 32 GB

576MB RAM, vnútorná pamäť 512MB, microSD do 32 GB

Fotoaparát/video

5 Mpx s LED bleskom+na prednej strane 640x480px/natáčanie HD videa 720p

5 Mpx s LED bleskom/natáčanie HD videa 720p

Porty

micro-USB, 3,5 mm jack

micro-USB, 3,5 mm jack

Lokálne Spojenie

WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 2.1+EDR , DLNA,

WiFi (802.11 b/g), Bluetooth 2.1+EDR ,

Mobilné spojenie

GPRS, EDGE, UMTS,HSDPA do 14,4 Mbps, HSUPA do 5,7 Mbps,

GPRS, EDGE, UMTS,HSDPA do 7,2Mbps, HSUPA do 2 Mbps,

Batéria

1450mAh

1400mAh

Ostatné

G-senzor, svetelný senzor, proximity senzor, GPS, digitálny kompas

G-senzor, svetelný senzor, proximity senzor, GPS, digitálny kompas

 

Zariadenie zapožičala spoločnosť HTC.

HTC Desire S môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Graf ceny produktu HTC Desire S poskytuje server Heureka.sk

23.5.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+