MojAndroid

MojAndroid.sk pripravil pre vás recenziu aj tohto obľúbeného tabletu. Asus Eee Pad Transformer svojimi parametrami nijako nevybočuje zo súčasne zaužívaného štandardu, ale vďaka inovatívnej konštrukcii s dokovacou klávesnicou a výbornému pomeru cena/výkon prináša alternatívu dostupnú pre širšie masy. Samotný tablet prišiel do našej redakcie ako celok tablet + klávesnica.  Dajú  sa kúpiť aj samostatne, ale Transformer bez dokovacej klávesnice? To skrátka nie je ono. Navyše cena za takýto set sa vyrovná súčasným Honeycomb Tabletom, pri ktorých klávesnicu nenájdete.

Konštrukcia

Konštrukcia sa nijako zvlášť nelíši od tabletov svojho druhu. Ako materiál je vo väčšine použitý plast, ktorý v niektorých miestach dopĺňa kov. Svojou váhou 680g bez dokovacej klávesnice sa zaraďuje niekde medzi Samsung Galaxy Tab 10.1 a Acer Iconia Tab A500. Rozmery sú vzhľadom na 10 palcovú konštrukciu prívetivé a činia 271 x 171 x 13 mm.

Displej s uhlopriečkou 10.1 palca je umiestnený na prednej strane a chránený je odolným sklom Gorilla Glass. Nad ním je umiestnená kamera a svetelný snímač pre reguláciu podsvietenia. Samotný displej má pomerne veľký okraj, ktorý pri horizontálnej polohe tabletu mierne sťažuje písanie obidvoma rukami, ale možno mám len malé prsty :). Tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a zapnutie tabletu nájdete na ľavej strane a väčšina konektorov, okrem dokovacieho portu umiestneného v spodnej časti, sú umiestnené napravo. Nájdete tu 3,5mm jack pre pripojenie slúchadiel, mini HDMI a slot pre micro SD karty.

Zadná strana je celá pokrytá textúrou, ktorá na dotyk pôsobí príjemne a navyše je aj skvelým dizajnovým doplnkom. V strede je umiestnené strieborné logo ASUS a nad ním sa nachádza snímač hlavného fotoaparátu.

Asus Transformer nezískal svoje meno len tak a naozaj sa dokáže pretransformovať. Zasunutím tabletu do dokovacej klávesnice sa z neho rázom stáva Android netbook. Mechanizmus pre prepojenie tabletu a klávesnice vyzerá spoľahlivo a najmä pevne. Zasunutie, rovnako ako aj vybratie tabletu je úplne bezproblémové a nepotrebujete k tomu ani dodatočnú silu- všetko ide ľahko, bez náznaku odporu.

Písanie na klávesnici je veľmi pohodlné – pri prechode z väčšej klávesnice notebooku si však chvíľu treba zvykať. Klávesy sú v dostatočnej vzdialenosti od seba a majú dobrý zdvih. Pre rýchle ovládanie Androidu Asus do klávesnice integroval aj funkčné klávesy- nájdete tu tlačidlá pre  zapnutie/vypnutie WiFi, Bluetooth alebo automatického podsvietenia – v spodnej časti sa nachádza aj domček pre návrat na domovskú obrazovku. Z horného radu tlačidiel máte taktiež rýchly prístup k spusteniu webového prehliadača, nastaveniam, k ovládaniu prehrávania, ovládaniu hlasitosti, či odomknutiu tabletu. Tlačidlo ESC, na ktoré sme zvyknutí pri PC nahradila androidovská šípka späť. Klávesnicu dopĺňa touchpad s podporou multitouch, rovnaký ako pri notebookoch, takže Android môžete ovládať pohodlne aj s ním – pri dotyku dvoma prstami sa môžete posúvať napríklad po stránke alebo medzi plochami Androidu, nepodporuje však funkciu pinch-to-zoom. Pri uzamknutom tablete ho môžete pomocou klávesnice jednoducho odomknúť stlačením ktorejkoľvek klávesy. Písanie s diakritikou je taktiež možné a tablet ponúka dva typy klávesnice (slovenskú a anglickú), ktoré je možné rýchlo prepínať pomocou kombinácie ctrl+shift.

Dokovacia klávesnica však neslúži iba na písanie a samotná ponúka niekoľko ďalších konektorov pre pripojenie externých zariadení pomocou USB 2.0 (napríklad USB myš alebo klávesnica)–tieto sú dva, jeden na ľavej a druhý na pravej strane, konektor pre pripojenie nabíjačky a slot pre SD pamäťové karty. V konštrukcií dokovacej klávesnice je navyše ukrytá aj batéria, ktorá dodá tabletu ďalšie hodiny výdrže.

Galéria

Displej

Asus pre Transformer vybral IPS displej s uhlopriečkou 10.1 palca, ktorý má rozlíšenie 1280×800 px. Vďaka použitiu IPS technológie, rovnakej ako používa iPad, má tablet vynikajúce pozorovacie uhly a kvalita zobrazenia je výborná. Čierna farba síce nie je tak dokonalá ako pri iPade alebo smartfóne Samsung Galaxy SII so Super Amoled Plus, ale aj tak patrí medzi to najlepšie čo som mohol vidieť. Čitateľnosť vo vonkajšom prostredí za slnečného dňa je priemerná a kvôli lesklému povrchu sa všetko odráža, čo ju ešte zhoršuje. Ak vás zaujíma aj to, koľko dotykových bodov tablet podporuje, je to rovných desať.

Výkon

NVIDIA Tegra 2 vládne svetu tabletov a nájdete ju aj v Transformeri. Takt 1GHz dvoch jadier a 1GB systémovej RAM pamäte zabezpečujú dostatočný výkon a plynulý chod systému. Výsledky testov v aplikáciach sú veľmi podobné s konkurenciou a len málo sa líšia. V nasledovnej tabuľke môžete vidieť ako si Asus počínal.

Aplikácia

Body

Antutu Benchmark

4798

CF-Bench

9543/2490/5311

Veľkou výhodou tabletu je jeho vnútorná pamäť, ktorá podľa zakúpeného modelu môže byť 16 alebo 32GB. Túto však pri Transformeri môžete rozšíriť viacerými spôsobmi. Vďaka čítačke SD pamäťových kariet v dokovacej klávesnici, slotu pre micro SD v tablete a dvojici USB 2.0 portov môžete kapacitu rozšíriť nielen použitím pamäťových kariet ale aj pomocou Flash a prenosných diskov pripojiteľných cez USB. Bonusom je podpora súborového systému NTFS, ktorý podporuje súbory s veľkosťou nad 4GB. K tabletu som vyskúšal pripojiť USB disk s kapacitou 500GB a všetko fungovalo bezproblémovo. O svoje skúsenosti sa podelil aj náš čitateľ Faust11, ktorý úspešne otestoval disk s kapacitou 1,5TB. Nevýhodou pri práci s externou pamäťou, ako aj jeden z čitateľov upozornil vo vašich otázkach, je vypínanie tabletu pri kopírovaní – pri väčšom dátovom objeme tak musíte dávať pozor aby tablet neprešiel do režimu spánku, inak sa kopírovanie preruší.

Operačný systém

Operačným systémom je v tomto prípade Android Honeycomb verzie 3.1. To, ako vyzerá, je už mnohým známe a okrem niektorých widgetov a softvéru je totožný s inými Honeycomb tabletmi. Opis prostredia je teda rovnaký ako s predchádzajúcich recenzii.

Domáce obrazovky, widgety, pozadie,

Android Honeycomb má podobnú predstavu o usporiadaní systému ako predchádzajúce verzie. Rozdielom je, že pri tablete máte k dispozícii omnoho väčšiu plochu displeja-  môžete tu preto umiestniť väčší počet widgetov a ikon aplikácií. Samozrejmosťou ostáva, že ich dizajn je optimalizovaný práve pre väčšie uhlopriečky.

Pridávanie alebo odoberanie widgetov prebieha rovnakým spôsobom ako pri telefónoch. Dlhším podržaním prsta na displeji sa objaví obrazovka, kde môžete widgety pridávať na jednotlivé domáce obrazovky ťuknutím alebo ich pretiahnutím nad homescreen, v ktorom chcete aby sa objavil. Rovnako z tohto miesta môžete meniť pozadie alebo pridávať ikony aplikácií.

Vo vrchnej časti displeja sa nachádzajú odkazy pre vyhľadávanie, a spustenie launchera s aplikáciami. Tie sú usporiadané v stránkach, medzi ktorými listujete pohybom prsta zľava doprava a naopak. Aplikácie sú rozdelené do dvoch skupín a to buď všetky (All), alebo iba vami nainštalované (My apps). Ak si prajete pridať odkaz na niektorú z aplikácií na plochu, môžete to urobiť aj priamo tu – podržaním prsta na zvolenej ikone sa objavia v spodnej časti všetky domáce obrazovky, potom už stačí len presunúť ikonu do jednej z nich.

Spodný panel

Hlavnou zmenou v systéme je aj použitý spodný panel, ktorý pripomína lištu na akú sme zvyknutí u Windows. Sem sa presunuli androidovské tlačidlá späť a domček a pribudla ikona pre multitasking – prepínanie medzi piatimi naposledy spustenými aplikáciami. V spodnom paneli sa nachádza aj notifikačný panel s hodinami a základnými údajmi o pripojení Wi-Fi, kapacite batérie a aktuálnom dátume. Taktiež je možné odtiaľto rýchlo zapnúť alebo vypnúť lietadlový mód, Wi-Fi, notifikácie alebo nastaviť jas displeja.

Software

Gmail, Kalendár, Nastavenia, Market, Google Talk

V Android Honeycomb prešli zmenou aj štandardné aplikácie akými sú aj Gmail, Kalendár,Nasta­venia, Market a Google Talk. Tie prispôsobili svoj vzhľad veľkému displeju. Funkcie ostávajú rovnaké a ich vzhľad najlepšie uvidíte na screenoch.

Aplikácie

Asus Transformer dostal do vienka aj softvér a widgety, ktorý inak v Androide nenájdete. Medzi widgety od Asusu patria: Asus E-mail, Asus MyZine 1, Asus MyZine 2, Asus Time a Asus Weather.

Asus Email je widgetom e-mailového klienta a na ploche informuje o počte neprečítaných správ. Po klinknutí na widget sa spustí samotná aplikácia.

Asus MyZine 1 a Asus MyZine 2 sú kolekciou widgetov, ktoré sa ako celok umiestnia na plochu. Informujú o aktuálnom počasí, o prichádzajúcej pošte, udalostiach, zobrazujú obrázky z albumov, hudbu alebo posledný krát navštívené webové stránky.

Asus Time a Asus Weather netreba hádam ani opisovať – sú to widgety pre aktuálny čas a počasie.

Filmové štúdio

Tu môžete upraviť svoje videá, ktoré máte uložené v tablete. Aplikácia podporuje funkcie ako pridávanie videí, obrázkov, hudby, prelínacích efektov, video efektov alebo popisného textu. Vytvárať môžete vlastné projekty, na ktorých môžete pracovať podľa potreby.

MyCloud

Je aplikácia, ktorá v sebe skrýva tri služby s názvom My Content, My Desktop, a @vibe. My Content je obdobou dropboxu a slúži na zdieľanie obsahu, ktorý je možné synchronizovať napríklad aj s vašim PC. Služba je prvý rok zdarma, potom je potrebné si kúpiť niektorý z programov, ktoré ASUS ponúka.

My Desktop umožní vzdialené ovládanie plochy vášho PC prostredníctvom Splashtop Remote. Na to je potrebné, aby ste na počítači doinštalovali Splashtop Remote Streamer

@vibe streamuje online hudbu alebo rádia priamo do vášho Asusu-výber však nie je až tak veľký.

MyNet

Slúži na zdieľanie  multimediálneho obsahu prostredníctvom DLNA protokolu.

Správca súborov

Výborným pomocníkom pre prácu so súbormi je predinštalovaný správca súborov.

Polaris office

Skvelým nástrojom, ktorý je súčasťou predinštalovaného softvéru tabletu je Polaris Office. S ním získate možnosť čítania, vytvárania a editovania Microsoft Office a PDF dokumentov. Priamo z aplikácie môžete pristupovať k svojim dokumentom uloženým na serveroch Dropbox a Google Docs.

K systému už dodám len to, že bol naozaj svižný a dokonca sa mi zdal plynulejší ako pri iných tabletoch.

Prehrávanie videa

Asus Transformer prehrá bez problémov väčšinu bežných formátov akými sú Divx a Xvid. Na prehrávanie HD videa však dvojjadrový Tegra 2 akoby stále nestíhal. Video vo formáte Divx  v rozlíšení 720p prehrá pomerne plynulo aj keď pri niektorých dynamických scénach je video spomalené a zvuk sa posúva. Prehrávanie 1080p videa nepripadá do úvahy- formáty MKV ako aj Divx sú nepozerateľné. S mp4 je situácia o niečo lepšia ale videa vo Full HD aj tu sekajú. Rovnaké výsledky som mohol vidieť na všetkých tabletoch, ktoré sme recenzovali. Prehrávanie HD videí z Youtube bolo plynulé. Už sa však teším na tablet, ktorý zvládne prehrať všetko. Ak máte iné skúsenosti s prehrávaním podeľte sa o ne aj s nami ostatnými :).

Prehrávanie na TV cez mini HDMI konektor dosiahol porovnateľné výsledky. Škoda len, že na obraze sa objavujú artefakty podobne ako pri Acer Iconia Tab A500.

Prehrávanie hudby

Prehrávanie hudby má pod kontrolou natívna aplikácia Androidu Music. Tá ponúka štandardné funkcie androidovského prehrávača s prehľadným uporiadaním hudby podľa albumov, skladateľov, piesní alebo žánru. Vytvárať môžete vlastné playlisty alebo prehrávať skladby náhodne. Ekvalizér tu nenájdete, stále však existuje veľa aplikácií, ktoré ho integrujú alebo môžete použiť napríklad priamo aplikáciu Equalizer, ktorá s tabletom fungovala veľmi dobre a zvuk si tak môžete prispôsobiť podľa svojich požiadaviek.

Kvalita prehrávania je žiaľ horšia a pri vyšších hlasitostiach je jasne počuť skreslenie vstaveného reproduktora. No ani pri nižších hlasitostiach Transformer neexceluje. Asus má údajne dva reproduktory, ale ja som počul hrať iba jeden na pravej strane – možno chybný model?

Fotoaparát

V tablete sú prítomné dva snímače. Na prednej strane je 2Mpx kamera určená hlavne na videohovory a na zadnej nájdete kvalitnejší 5MPx fotoaparát bez blesku. Kvalita fotografií ako aj videá je pomerne slabá.

Fotoaparát nemá skoro žiadne rozšírené nastavenia a okrem zopár efektov, nastavenia kvality, expozície a vyváženia bielej tu už nič iné nenájdete. Pre prehliadanie nafotených fotografií sa využíva natívna aplikácia Galéria.

Konektivita, prehliadanie webu

Tabletu nechýba Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth verzie 2.1 + EDR, A2DP a pre navigáciu využijete prítomnosť GPS modulu.

Internetový prehliadač je svojim dizajnom veľmi podobný browserom známym z PC. V hornej časti sa zobrazujú jednotlivé záložky a novú pridáte jednoduchým kliknutím na tlačidlo plus. Prehliadač dokáže synchronizovať záložky s Google Chrome a pracovať s nimi tak, ako ste zvyknutí na svojom počítači.

Zaujímavou funkciou je aj tzv. inkognito režim. Stránky navštívené v tomto režime sa neukladajú do histórie a po zavretí prehliadača sa automaticky vymažú aj súbory cookie. Prehliadač plne podporuje najnovší flash 10.3, takže so zobrazovaním obsahu v tomto formáte na web stránkach nebudete mať problémy.

Výdrž na batériu

Vďaka externej batérií v dokovacej klávesnici sa s výdržou môžete dostať až na 12 hodín prehrávania videa pri plnom jase displeja a zapnutom WiFi – kvôli krátkosti času som výdrž nemal možnosť podrobnejšie vyskúšať.

Záver

Asus Eee Pad Transformer je veľmi podareným tabletom, ktorý sa môže pochváliť kvalitnou konštrukciou, výborným pomerom cena/výkon a najmä dokovacou klávesnicou, ktorá mu okrem možnosti pohodlne písať a ovládať tablet touchpadom poskytuje aj dodatočnú kapacitu batérie. To robí z tohto tabletu ideálne zariadenie na cestovanie. Transformer síce nezvláda všetko na jednotku, ale nebyť horšej kvality reprodukovaného zvuku a nemožnosti prehrať niektoré bežné formáty videa v HD a Full HD rozlíšení, môžeme hovoriť o ideálnom tablete :). Asusu dávam 9 z 10 Androidov.

Hodnotenie MojAndroid.sk

Poznámka: diskusiu k tomuto tabletu a skúsenosti ostatných používateľov si môžete prečítať aj tu!

Parametre

Všeobecné

2G siete nie
3G siete nie
Dátum predstavenia Apríl 2011
Veľkosť Rozmery 271 x 171 x 13 mm
Váha tabletu/tablet+dokovacia klávesnica 680g/1,33kg
Displej Typ LED podsvietenie, IPS LCD, kapacitný
Veľkosť 1280×800 pixelov, 10,1 palca
  • podpora multi touch
  • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
  • Gorilla Glass
  • gyroskopický sensor
Zvuk Typy upozornení —–
Hlasitý odposluch Áno, stereoreprodukcia
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov —–
Vnútorná 16/32, 1GB RAM
Pamäťová karta micro SD do 32GB
Údaje GPRS —–
EDGE —–
3G —–
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth Áno, v2.1 +EDR, A2DP
Infračervený port Nie
USB Áno, USB 2.0
Fotoaparát Primárny 5 MP, 2592×1944, autofokus,
Geo-tagging
Video Áno
Sekundárny Áno, 1,2 MPx
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 3.1 (Honeycomb)
Procesor

Dvojjadrový 1GHz ARM Cortex-A9 procesor, Tegra 2

Správy Email, Push Email, IM
Internetový prehliadač HTML
Rádio nie
Hry Áno
Farby Čierna
GPS Áno
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
  • – mini HDMI port
    – Google Search, Maps, Gmail
    – YouTube, Google Talk, Picasa 
    – Polaris Office 3.0 editor (Word, Excel, PowerPoint; PDF prehliadač)
    – Prehliadač dokumentov (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
    – Adobe Flash Player 10.3
    – Prediktívne písanie
Batéria Štandardná batéria,Li-Po 24.4 Wh
Pohotovostný režim
Čas hovoru
Iné Cenová skupina

Zariadenie zapožičala spoločnosť ASUS.

1.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+