MojAndroid

Do redakcie MojAndroid.sk sa tento krát dostala posledná novinka od Aceru – tablet s Android 3.0 Honeycomb s označením Iconia Tab A500. Toto 10“ zariadenie sa rozhodne nemá za čo hanbiť, svojimi parametrami sa zaraďuje do vyššej triedy a hravo sa vyrovná aj takým tabletom ako Motorola Xoom alebo Asus Transformer. Ak ste v stave rozhodovania či si kúpiť tablet alebo nie, tak vedzte, že Honeycomb by mohol byť pre vás to pravé orechové. Poďme však pekne po poriadku ;).

Konštrukcia

Konštrukcia tabletu je robustná a aj vďaka použitému hliníkovému zadnému krytu veľmi pevná. Bohužiaľ, to sa pravdepodobne podpísalo aj na vysokej hmotnosti , ktorá sa svojimi 730g blíži k jednému kilogram. Táto skutočnosť môže spôsobovať problém pri dlhšom držaní jednou rukou. Nech už robíte čokoľvek- prehliadate web, čítate alebo pozeráte videá na Youtube, vyššiu hmotnosť určite pocítite. Inak je ale Acer veľmi spratný a s rozmermi 260 x 177 x 13.3 mm si určite nájde miesto v každej taške či ruksaku.

Na prednej strane tabletu nájdete iba displej, ktorý v pozdĺžnom smere lemuje hliníkový rám v sivom odtieni a predný snímač kamery pre videohovory. Ovládacie tlačidlá na aké sme boli zvyknutí pri tabletoch s Androidom vezie 2.x alebo pri smartfónoch tu nehľadajte. Tie sú totiž umiestnené priamo na obrazovke a sú súčasťou grafického prostredia systému. Ostatné ovládacie prvky sú rozmiestnené na bokoch prístroja.

Naľavo sa nachádza tlačidlo zapnutia spolu s konektormi pre pripojenie audia (3,5mm jack) a externého monitora či televízora (Mini HDMI). Vo vrchnej časti sú zabudované tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, prepínač pre zablokovanie zmeny orientácie displeja a pod krytkou tu nájdete aj slot pre Micro-SD kartu.

Veľmi sa mi páčilo, že ovládanie hlasitosti sa automaticky upravilo podľa držania tabletu tak, že som vždy dokázal intuitívne hlasitosť zvýšiť alebo znížiť. Porty pre USB, Micro USB a konektor pre pripojenie nabíjačky sa presunuli na pravú stranu a v spodnej časti sa nachádza len konektor pre pripojenie dokovacej stanice.

Zadná strana je až na niektoré plastové prvky je takmer celá vyrobená z hliníka. V kryte sú po stranách dva otvory pre stereo reprodukciu zvuku a nájdete tu tiež snímač fotoaparátu s LED bleskom. Konštrukciu tabletu až na vyššiu hmotnosť a mierne nedoliahajúcu krytku Micro-SD karty hodnotím veľmi dobre.

 

„Acer Iconia Tab A500 má výborne konštrukčné spracovanie. Výnimkou je vyššia hmotnosť a menej kvalitná krytka slotu pamäťových kariet.“

Displej

Displej Aceru Iconia Tab A 500 je vďaka dobrým pozorovacím uhlom a veľkosti 10“ vhodný aj pre sledovanie multimediálneho obsahu. Pri naklonení vo vertikálnom aj horizontálnom smere síce dochádza k miernej zmene charakteru obrazu, ale je stále dobre pozorovateľný – dobrý film si tak vychutnajú pozorovatelia zo všetkých uhlov. Rozlíšeniu 1280x800px síce podľa mňa ešte stále chýbajú nejaké tie pixely navyše, ale pre bežnú prácu je to vyhovujúce a v súčasnosti štandardné rozlíšenie. Čitateľnosť displeja vo vonkajšom prostredí a v slnečných dňoch bude trochu problematická – to je ale fakt, s ktorým sa pri súčasných zariadeniach budeme musieť zmieriť. V multitouch teste sme s displejom Iconie dosiahli bez problémov 10 dotykových bodov.

„Dobré pozorovacie uhly a dostatočné rozlíšenie robia z tabletu výborný nástroj nie len na prácu.“

Výkon

O dostatočný výkon Iconie sa stará dobré známy čip Tegra 250. Tento dvojjadrový procesor s taktovacou frekvenciou 1GHz, spolu s RAM 1GB tvoria solídny základ pre operačný systém Android Honeycomb. V teste výkonu s Quadrant standard sme dosiahli 2202 bodov, čo je porovnateľný výkon ako napríklad pri HTC Sensation. V aplikácii Antutu Benchmark  je situácia podobná- 3574 bodov.

Acer Iconia Tab A500 môže mať 16/32 alebo 64 GB vnútornej pamäte (záleží od zakúpeného modelu), ktorú môžete rozšíriť o kapacitu Micro SD karty do 32GB. Ak pridáme aj možnosť pripojenia USB kľúča, tak na inštalovanie aplikácií a ukladanie súborov máte naozaj dostatok miesta.

„Dvojjadrový procesor Tegra 2 spolu s 1GB RAM je zárukou dostatočného výkonu a vnútorná pamäť by mala postačovať aj náročnejším používateľom.“

Samotný USB port podporuje aj funkciu USB Host, pri ktorej môžete pripojiť k zariadeniu rôzne externé zariadenia – viď. PS3 ovládač a Motorola Xoom. Vyskúšal som pripojiť aj USB klávesnicu a fungovala bezproblémovo. Myš zatiaľ nefunguje, ale s ďalšou aktualizáciou systému by sa tento nedostatok mohol odstrániť.

„Podpora USB Host a možnosť pripojiť externé zariadenia je výhodou pre nejedného Androiďáka.“

Operačný systém

Konečne tablet, ktorý ma v sebe Android Honeycomb verzie 3.0. Poviem vám, že je to úplne iný zážitok ako so staršími verziami 2.x – tento je však optimalizovaný práve pre tablety. Chod systému je plynulý, aj keď niekedy bolo pozorovateľné mierne spomalenie najmä pri prechodoch medzi domácimi obrazovkami a zoznamom aplikácií.

Domáce obrazovky, widgety, pozadie,

Android Honeycomb má podobnú predstavu o usporiadaní systému ako predchádzajúce verzie. Rozdielom je, že pri tablete máte k dispozícii omnoho väčšiu plochu displeja a  môžete tu teda umiestniť väčší počet widgetov a ikon aplikácií. O tom, že ich dizajn je optimalizovaný práve pre väčšie uhlopriečky ani nemusím hovoriť.

Pridávanie alebo odoberanie widgetov prebieha rovnakým spôsobom ako pri telefónoch. Dlhším podržaním prsta na displeji sa objaví obrazovka, kde môžete widgety pridávať na jednotlivé domáce obrazovky ťuknutím alebo ich pretiahnutím nad homescreen, v ktorom chcete aby sa objavil. Rovnako z tohto miesta môžete meniť pozadie alebo pridávať ikony aplikácií.

Na vrchu displeja sa nachádzajú odkazy pre vyhľadávanie, a spustenie launchera s aplikáciami. Tie sú usporiadané v stránkach, medzi ktorými listujete pohybom prsta zľava doprava a naopak. Aplikácie sú rozdelené do dvoch skupín a to buď všetky(All) alebo iba vami nainštalované (My apps). Ak si prajete pridať odkaz na niektorú z aplikácií na plochu, môžete to urobiť aj priamo tu – podržaním prsta na zvolenej ikone sa objavia v spodnej časti všetky domáce obrazovky, potom už stačí len presunúť ikonu do jednej z nich.

Spodný panel

Hlavnou zmenou v systéme je aj použitý spodný panel, ktorý pripomína lištu na akú sme zvyknutí u Windows. Sem sa presunuli androidovské tlačidlá späť a domček a pribudla ikona pre multitasking – prepínanie medzi piatimi naposledy spustenými aplikáciami. V spodnom paneli sa nachádza aj notifikačný panel s hodinami a základnými údajmi o pripojení Wi-Fi, kapacite batérie a aktuálnom dátume. Taktiež je možné odtiaľto rýchlo zapnúť alebo vypnúť lietadlový mód, Wi-Fi, notifikácie alebo nastaviť jas displeja.

Musím povedať, že nový systém sa mi veľmi páči – jeho odozvy, pekné používateľské prostredie a aplikácie prispôsobené na väčší displej.

Software

Acer nevyniká v počte aplikácií, ktoré v ňom nájdete, ale niektoré stoja za zmienku.

AUPEO! Stations

Toto je aplikácia pre online streamovanie hudby. Na výber máte niekoľko tzv. staníc :

Personal (vlastné)- automatický výber hudby na základe toho  čo ste označili že sa vám páči, a čo nie Artist (skladateľ)- vyhľadá hudbu podľa zadaného skladateľa
Mood (nálada) – automatický výber hudby podľa nálady (štastná, zábavná, dramatická atď.) a vybraného štýlu (rock, pop, R&B atď.)
AUPEO! – hudba roztriedená do kategórií podľa hudobného štýlu

SocialJogger

Je určená pre sociálne siete Facebook a Twitter – nahrádza klasickú Facebook aplikáciu, na ktorú sme zvyknutí z telefónov – tú samozrejme môžete doinštalovať z Marketu. So SocialJogger máte prístup k fotkám, statusom a odkazom svojich priateľov.  Aplikácia bola ale na tablete mierne spomalená a posúvať sa medzi statusmi či fotkami priateľov bolo pomalé a nie úplne plynulé.

V systéme stoja za zmienku aj akési „poličky“ (social, multimedia, games, eReading), ktoré fungujú ako adresáre, kde si môžete pridávať aplikácie z danej kategórie.

Gmail, Kalendár, Nastavenia, Market, Google Talk

V Android Honeycomb prešli zmenou aj štandardné aplikácie akými sú aj Gmail, Kalendár,Nastavenia, Market a Google Talk. Tie prispôsobili svoj vzhľad veľkému displeju. Funkcie ostávajú rovnaké a ich vzhľad najlepšie uvidíte na screenoch.

Video

Dvojjadrový procesor Tegra 2 predurčuje tento tablet pre kvalitné prehrávanie aj HD videa. Skutočnosť je však iná. Iconia Tab nedokázala rozoznať v natívnom prehrávači takmer žiadne video a aj to čo našla nedokázala prehrať – jedným slovom sklamanie. Naštastie existujú na Android Markete dobré alternatívy- vyskúšal som Mobo Player. Ten si už s video súbormi dokázal poradiť, ale iba s videami v klasickom rozlíšení. Na bezproblémové prehrávanie HD filmov teda zabudnite. Jediným súborom, ktorý dokázal Acer prehrať je HD Divx s rozlíšením 720p. Pri prehrávaní videa cez HDMI na TV boli na obraze „artefakty“, ktoré znepríjemňujú pozeranie.

 

„Acer Iconia Tab dokáže dobre prehrať videá iba v aplikáciach tretích strán. Sklamala pri prehrávaní HD videa.“

 

Audio

Na prehrávanie hudby môžete využiť aplikácie Clearfi, Nemo player alebo aplikáciu Music. Pravdupovediac, prvé dva sa mi svojím spracovaním nepáčili- Clearfi je na tom o čosi lepšie ako Nemo.

Aplikácia Music má príjemnejšie prostredie a je aj dostatočne rýchla. Neposkytuje žiadne rozšírené nastavenia alebo ekvalizér (ten sa dá ale nastaviť aj priamo v nastaveniach tabletu v časti Dolby Mobile) a nájdete tu iba bežné funkcie ako usporiadanie piesní napríklad podľa albumov, skladateľov, žánru  alebo zapnutie náhodného prehrávania.

Páčilo sa mi, že pozadie aplikácie sa pri prehrávaní mení do farieb obalu albumu, ako aj pekné animácie, na ktoré si celkom potrpím –mám rád dobre zvládnutý dizajn a o tejto aplikácii to platí. Poďme však k samotnému zvuku. Kvalita reprodukovaného zvuku je v prípade Aceru veľmi dobrá. Nedosahuje síce hlboké basy, ale to sa myslím od takýchto prenosných zariadení ani neočakáva. K zvuku vychádzajúcemu z dvoch zadných reproduktorov preto nemám žiadne výhrady – Nech položíte alebo chytíte tablet akokoľvek, zvuk je takmer stále rovnako kvalitný a hlasný a ani pri maximálnych hlasitostiach nebolo počuť žiadne skreslenie. To isté platí aj pri pripojených slúchadlách- až na tie basy samozrejme, tie v tomto prípade nechýbajú.

 

„Kvalitná a dostatočné hlasná reprodukcia zvuku.“

Hry

S kúpou tabletu získate aj niekoľko hier zdarma. Zábavu si určite užijete s Need For Speed Shift, Hero Of Sparta a Lets golf. Všetky sú veľmi dobre hrateľné a pri samotnom hraní som nepozoroval žiadne seknutia. Ak máte záujem aj o iné , môžete k tomu využiť obchody TegraZone alebo odkaz na Top HD Games od Gameloftu.

Fotoaparát

Kvalita fotoaparátu nie je v prípade Iconia Tab A500 žiadnym zázrakom a dosiahnuté výsledky sú len priemerné. Osobne od tabletu ani neočakávam nič viac – neviem si predstaviť, žeby som z ruksaku pri nejakej akcii vytiahol tablet a začal fotiť :)- na to použijem radšej mobil alebo klasický digitálny fotoaparát. To samozrejme nemusí byť váš prípad. Posúďte sami kvalitu snímok a videa.

„ Fotoaparát robí len priemerne kvalitné fotografie. To isté platí aj o videu.“

 

V nastaveniach fotoaparátu môžete nastaviť niekoľko efektov a módov snímania. Pomer fotiek je žiaľ iba 4:3. Pre prezeranie fotografií môžete využiť jeden z programov ClearFi , Nemo Player (tie sú určené pre všetky typy médií) alebo Galériu, ktorá je veľmi podobná 3D Galérii zo smartfónov.

Pripojenia a prehliadanie webu

V súčasnej dobe je potreba byť neustále online čoraz väčšia. Pri Iconia Tab môžete využiť pre pripojenie Wi-Fi a port Micro-USB. Ak by ste chceli ostať pripojení aj mimo domova, školskej, alebo pracovnej Wi-Fi siete, budete musieť využiť možnosť pripojenia na internet cez váš telefón – Wi-Fi portable hotspot.  Pre pripojenie a zdieľanie súborov využijete aj Bluetooth verzie 2.1.

Prehliadanie webu je vďaka veľkému displeju a dostatočnému rozlíšeniu naozaj super. Natívny prehliadač Androidu Honeycomb hodnotím na výbornú a počas používania som nenatrafil na nič čo by som mu mohol vytknúť . Dokonca dokáže synchronizovať záložky s prehliadačom Google Chrome, čo je pre mňa osobne veľká výhoda.

 

„Pohodlné prehliadanie webu a možnosť synchronizácie záložiek s Google Chrome.“

 

Písanie na softvérovej klávesnici je veľmi rýchle a vhodné aj pre dlhé texty. Ak však potrebujete písať skutočne rýchlo a pohodlne, určite využijete možnosť pripojiť klasickú USB klávesnicu.

Tablet je vybavený aj GPS modulom, čo využijete napríklad pri Google mapách. Neviem, či existuje aj nejaká komplexnejšia navigácia. Na Android Markete sa mi takú nepodarilo nájsť. Ak viete o nejakej, dajte nám vedieť v komentoch.

 

„Tabletu chýba 3G modul, no jeho výhodou je prítomnosť GPS prijímača.“

Výdrž na batériu

Výdrž tabletu sa pri mojom bežnom používaní a testovaní dostala na hodnotu približne 10 hodín. Tablet nebol stále pustený, Wi-Fi bolo zapnuté po celý čas. Počas toho som veľa surfoval počúval online hudbu, videá a tak všeobecne sa hral so systémom :). Ak by ste ho používali na bežnú prácu, kľudne vydrží aj celý deň prevádzky.

„Solídna výdrž batérie tabletu.”

Záver

Iconia Tab A 500 je tablet, ktorý si skutočne zaslúži našu pozornosť. Android 3.0 Honeycomb je systémom, s ktorým sa dobre pracuje a neoľutujete investíciu práve do tých tabletov, ktoré ním disponujú. Pri cene okolo 410 eur by tento tablet mohol byť vašou šťastnou kúpou ;).

Hodnotenie MojAndroid.sk

Výhody

+ kvalitná konštrukcia
+ dobré pozorovacie uhly displeja
+ Android Honeycomb
+ podpora USB Host pre pripojenie externých zariadení
+ GPS modul
+ dobrá výdrž na batériu
+ kvalitná reprodukcia zvuku

Mínusy:

– trochu nedoliehajúci kryt Micro-SD karty
– vyššia hmotnosť
– nie veľmi kvalitné prehrávanie cez HDMI a problémy s prehrávaním HD videa
– fotoaparát
– absencia 3G modulu

Graf ceny produktu Acer Iconia Tab A500 poskytuje server Heureka.sk


Všeobecné

2G siete nie
3G siete nie
Dátum predstavenia Apríl 2011
Veľkosť Rozmery 260 x 177 x 13.3 mm
Váha 730 g
Displej Typ LCD kapacitný displej, 256K farieb
Veľkosť 1280×800 pixelov, 10,1 palca
  • podpora multi touch
  • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
  • senzor blízkosti pre automatické vypnutie
  • gyroskopický sensor
  • Acer UI
Zvuk Typy upozornení —–
Hlasitý odposluch Áno, stereoreprodukcia
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov —–
Vnútorná 16GB/32GB/64GB , 1 GB DDR2 RAM
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB
Údaje GPRS —–
EDGE —–
3G —–
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth Áno, v2.1 +A2DP, EDR
Infračervený port Nie
USB Áno, microUSB v2.0, USB v2.0
Fotoaparát Primárny 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofokus, LED blesk
Video Áno
Sekundárny Áno, 2 MPx
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 3.0 (Honeycomb)
Procesor

1GHz NVIDIA Tegra 2 dvojjadrový procesor, Tegra 2 chipset

Správy Email, Push Email, IM
Internetový prehliadač HTML
Rádio nie
Hry Áno
Farby Čierna
GPS Áno
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
  • – SNS integrácia
    – HDMI port
    – Google Search, Maps, Gmail
    – YouTube, Google Talk, Picasa 
    – MP3/WAV/WMA/eAAC+ player
    – XviD/MP4/H.264/H.263 player
    – Organizér
    – Prehliadač dokumentov (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
    – Adobe Flash Player 10.1
    – Prediktívne písanie
Batéria Štandardná batéria,Li-Po 3260 mAh
Pohotovostný režim
Čas hovoru
Iné Cenová skupina 410+ EUR
Acer Iconia Tab A500 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

16.6.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+