MojAndroid

Do redakcie nám pribudol jeden z najočakávanejších smartfónov s dvojjadrovým procesorom – HTC Sensation. Zatiaľ je dostupný iba v Kórei, a od 19. mája 2011 aj vo Veľkej Británii. Máme ho vďaka mojej krajšej polovičke, ktorá si ho zobrala na paušál od Vodafonu, ktorý má exkluzívne práva na predaj na nasledujúce 4 týždne. A vy si tak môžete exkluzívne prečítať prvú recenziu v Čechách a na Slovensku.

Mnohí z vás určite v poslednej dobe rozmýšľate nad tým, ktorý Android telefón si vybrať. Poctivo si čítate zahraničné recenzie, porovnávate si technické parametre a rozmýšľate, ktorý má lepší dizajn či väčší výkon. My sme týždeň pred jeho kúpou zúžili výber na HTC Sensation a Samsung Galaxy S II. Nakoniec vyhral nový smartfón od HTC, aj vďaka tomu, že Galaxy S “dvojka” nám “zamrzla” po 5 minútach skúšania, a pripadal nám dosť hranatý a nemotorný – toto je však subjektívne. K dispozícii už máme aj Samsung Galaxy S II, takže určite sa máte na čo tešiť. Ak chcete vedieť čo ešte prispelo k výberu HTC-čka, pokračujete v čítaní našej recenzie.

Čo nájdete v krabici?

HTC Sensation sme dostali v peknej čiernej škatuľke s obrázkom samotného telefónu na vrchu. Vo vnútri sme našli:

 • smartfón HTC Sensation
 • batériu (vloženú v telefóne)
 • 8GB microSD pamäťovú kartu (tiež vloženú v telefóne)
 • USB kábel (microUSB <-> USB)
 • stereo slúchadlá s 3,5 mm jackom
 • nabíjačku (zásuvka zakončená USB konektorom)
 • používateľský manuál
 • záručný list a bezpečnostné normy

Konštrukcia

Sensation patrí s rozmermi 126.1mm x 65.4mm x 11.3mm medzi tie väčšie smartfóny, je len o 3mm vyšší ako HTC Desire HD, ale na druhej strane je o 3mm užší. Vďaka zaobleným hranám však pekne sedí v ruke a vôbec nepôsobí ako “obor.” Telo telefónu je vyrobené z hliníka, a zadná strana sa skladá z 3 častí v rôznych odtieňoch matnej šedej.

Prednej strane dominuje veľký displej; nad ním v strede sa nachádza strieborná, mierne zapustená mriežka reproduktora pre telefonovanie. Súčasťou reproduktora je malá notifikačná dióda. Mriežka zaberá asi 60-70% celkovej šírky telefónu, čo necháva dostatok miesta pre VGA kameru určenú pre video hovory napravo, a snímač blízkosti tváre naľavo od nej. Pod displejom si v rámci lesklého povrchu našli svoje miesto 4 kapacitné tlačidlá v poradí Home, Menu, Spať a Hľadať (zľava doprava). Tlačidlá sú bez problémov viditeľné na slnku, a zároveň sú jemne podsvietené pre použitie v tme.

Ako sme už spomenuli, zadnú stranu tvoria 3 rôzne zafarbené časti. V strede je jemne vyrytý nápis HTC, a takmer dole je menší nápis “WITH HTC SENSE.” V hornej časti nájdete, tak ako by sa dalo očakávať, šošovku 8 megapixelového “foťáka,” 2 LED diódy blesku, a reproduktor pre multimédiá.

Pravá strana telefónu je hladká, bez tlačidiel a konektorov. Na ľavej strane sa nachádza jednoliate tlačidlo na reguláciu hlasitosti (v hornej polovici), a microUSB konektor pre nabíjanie a pripojenie k počítaču v spodnej polovici. Tlačidlo na vypínanie/zapínanie telefónu sa nachádza na hornej hrane v pravej časti. Trošku nám na tzv. “power buttone” vadí, že je dosť nízky a mierne posunutý bližšie k displeju, kvôli čomu sa ťažšie stláča. Toto však môže byť sila zvyku po prechode z iPhonu 3G na Android :) Tlačidlo je lesklé a strieborné, podobne ako už spomínané tlačidlo na reguláciu hlasitosti. Okrem neho na hornej hrane ešte nájdete klasický 3,5 mm stereo jack na pripojenie slúchadiel. Na spodnej strane sa nachádza iba mikrofón, ktorý je len maličká “bodka,” a na prvý pohľad sme si ho ani nevšimli, a nenápadná poistka na otváranie krytu.

Pod “zadným” krytom je umiestnená batéria, SIM karta a pamäťová karta. Umiestnenie pamäťovej karty umožňuje jej výmenu bez vybratia baterky, ale SIM karta takéto šťastie nemala. Asi sa pýtate prečo je “zadný” (kryt) v úvodzovkách, však? Kryt totiž zasahuje aj do prednej časti telefónu, v podstate ho tvorí všetko okrem prednej lesklej časti. HTC manuál odporúča neotvárať telefón pokiaľ je zapnutý.

Displej

Dotykový S-LCD displej má uhlopriečku 4.3″ (109 mm), rozlíšenie qHD (540 x 960 pixelov) a je pokrytý sklom so zvýšenou odolnosťou – Gorilla glass. Okrem toho podporuje multi touch – rozpozná 4 dotyky naraz – a dokáže zobraziť (štandardných) 16 miliónov farieb. Čitateľnosť na priamom slnečnom svite je dobrá pokiaľ sa naň pozeráte kolmo. Pri iných uhloch sa leskne a nevidieť takmer nič. Pri bežnom osvetlení si však vychutnáte nádherné farby a kvalitné rozlíšenie, a to aj pri pohľade z rôznych uhlov. Lesk displeja považujeme za jedno z negatív telefónu – displej Samsungu Nexus S sa až tak neleskne, možno by pomohla matná fólia.

Výkon

Vo vnútri HTC Sensation “drieme” monštrum. O vysoký výkon sa stará dvojjadrový procesor s frekvenciou 1.2 GHz, grafický chip Adreno 220 a chipset Qualcomm MSM 8260 Snapdragon. Spolu so 768 MB operačnej pamäte vám zaručia rýchly a plynulý zážitok z používania telefónu, najmä zobrazenia krásnych HTC widgetov, ktoré sú súčasťou používateľského rozhrania HTC Sense. Na obrázkoch nižšie sú výsledky testov z aplikácií Linpack, Quadrant Standard a Antutu Benchmark. Telefón sme podrobili aj skúške aplikáciou SmartBench 2011, ktorá je zameraná na test výkonu dvoch jadier. Výsledky sú jednoznačné: výkon je definitívne silnou stránkou tohto HTC zariadenia!

Telefón je dodávaný s 8GB micro SD kartou, čo spolu s vnútornou pamäťou 1GB poskytuje viac než dosť miesta na aplikácie, hry a multimédiá. V porovnaní so Samsungom Galaxy S II bohužiaľ Sensation prehráva, lebo Samsung do svojej vlajkovej lode “natlačil” 16GB, resp. 32GB vnútornej pamäte.

Operačný systém

Operačný systém Android na HTC Sensation je vo verzii 2.3.3 presne ako sme očakávali. Používateľské rozhranie HTC Sense vo verzii 3.0, ktoré nájdete na telefóne je niečo, čo naozaj stojí za to. Nádherné sú najmä HTC widgety – klasické hodiny s počasím, Friend Stream, zoznam kontaktov s ich profilovou fotkou, predpoveď počasia, a v neposlednom rade widget novej služby Watch pre streamovanie videa.

O funkciách HTC Sense sa toho už popísalo veľmi veľa, a preto sme sa rozhodli ich nerozoberať dopodrobna aj v tejto recenzii. Môžete si prečítať seriál článkov o HTC Sense, ktorý pre vás píše náš redaktor Fero. Za zmienku však stojí odblokovacia obrazovka telefónu. Na nej nájdete namiesto klasického odblokovania pomocou potiahnutia panelu s ikonkou zámkou niečo celkom nové. Úplne dole je krúžok, ktorý musíte potiahnuť do stredu obrazovky, aby ste telefón odblokovali. Nad ním sú však 4 ikonky aplikácií. Pretiahnutím ikonky do krúžku sa telefón odblokuje a hneď spustí dotyčnú aplikáciu. Zoznam týchto aplikácií si môžete nastaviť v menu Settings > Personalize > Lock Screen. Aby toho nebolo málo, môžete si vybrať čo bude zobrazené v strede displeja. Na výber máte zo 6 možností: nič, poletujúce fotografie, najnovšie statusy vašich priateľov, počasie, finančné správy (stav akcií) a hodiny.

Web

Natívny Android internetový prehliadač sa na prvý pohľad nijako neodlišuje od ostatných Android telefónov, ale načítavanie stránok je rýchle a surfovanie po internete je radosťou. Presne tak ako by ste od dvojjadrového procesora očakávali.

Video

Podporované formáty videa sú .3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9), .avi (MP4 ASP a MP3), .xvid (MP4 ASP a MP3). Telefón síce nemá externý HDMI konektor pre pripojenie k televízii, ale môžete si kúpiť MHL kábel, ktorý má na jednom konci koncovku HDMI a na druhom microUSB konektor. Cez kábel sa dá streamovať obrazovka telefónu do HD televízie. Ak televízia podporuje technológiu MHL, telefón sa zároveň dobíja a možete ho ovládať pomocou diaľkového ovládania k TV. Sensation okrem toho, samozrejme, podporuje protokol DLNA pre bezdrôtové streamovanie multimédií z telefónu do televízie alebo počítača.

Natívny prehrávač multimédií si naozaj poradí s mnohými formátmi videa, tak ako je napísané v špecifikácií. Pri prehrávaní seriálu vo formáte XVID však video trochu sekalo, ako keby nestíhalo a vynechávalo niektoré snímky (624×352 XVID MPEG4 24fps, MP3 stereo 138 kbps 48kHz). Toto je dosť sklamanie. Skúsili sme aj niekoľko prehrávačov od tretích strán, ale aj tie sekali.

Audio

HTC Sensation dokáže prehrať hudbu vo formátoch .aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav a .wma (Windows Media Audio 9). Súčasťou prostredia HTC Sense je špeciálny prehrávač hudby, ktorého súčasťou je widget v 3 rôznych veľkostiach. Po zablokovaní telefónu prehrávanie hudby pokračuje a na odomykacej obrazovke sa zobrazí widget prehrávača (namiesto toho, čo tam máte nastavené normálne).

Zaujímavosťou je aplikácia FM Radio. Po pripojení slúchadiel, ktoré sú súčasťou balenia, môžete počúvať rádio priamo na svojom telefóne “po starom,” t.j. nie streamované cez internet. Aplikácia obsahuje funkciu automatického ladenia – nájde všetky rádiostanice v dosahu a uloží ich do zoznamu. Každú zo staníc si môžete osobitne pomenovať a aplikáciu je možné minimalizovať do notifikačného panelu. Rádio vypnete odpojením slúchadiel (slúžiacich ako anténa) alebo tlačidlom v pravom hornom rohu aplikácie.

Keď už sme spomenuli slúchadlá – reproduktory majú tvar penových “vankúšikov,” tak ako ich poznáme z dôb, keď ešte neboli všelijaké ergonomicky tvarované slúchadlá. Pri počúvaní hudby cez slúchadlá sa dá aktivovať funkcia SRS virtual surround, ktorá simuluje priestorový zvuk, prípadne sa dá zvoliť jedno z predvolených nastavení ekvalizéra. Medzi možnosťami nájdete Bass booster, Treble booster, Vocal booster, Blues, Jazz a zopár ďalších. Chýba však možnosť vlastného nastavenia.

Na kábliku slúchadiel sa nachádza malý štipec a trojtlačidlové ovládanie, v ktorom je zabudovaný mikrofón. Stredné tlačidlo slúži na pustenie hudby (1 stlačenie) alebo vytočenie posledného volaného čísla (2 stlačenia). Opätovné stlačenie pozastaví prehrávanie hudby, prípadne ukončí prebiehajúci hovor. Tiež sa týmto tlačidlom dá zodvihnúť prichádzajúci hovor. Zvyšné dve tlačidlá slúžia na skok na ďalšiu/predošlú skladbu v playliste.

Hry

Plynulé hranie hier zabezpečuje aj grafický procesor Adreno 220. Vyskúšali sme zopár hier ako Angry Birds, Crazy Snowboard, Cordy a iné, a všetky išli pekne plynulo, bez jediného seknutia. V teste aplikáciou Neocore dosiahol výsledok 58,8 obrázkov za sekundu (fps).

Fotoaparát

Sensation je vybavený dvoma kamerami. Predná, určená najmä pre video hovory má rozlíšenie VGA. Zadná kamera robí fotky v rozlíšení až do 8 megapixelov a na fotenie v tme slúžia 2 LED diódy umiestnené hneď vedľa nej. Automatické zaostrovanie je už pri smartfóne takéhoto kalibru samozrejmosťou.

Aplikácia pre fotenie/natáčanie videa je súčasťou HTC Sense, a okrem iného obsahuje niekoľko efektov, nastavenie blesku, prepínač medzi kamerami, nastavenie ISO, vyváženia bielej a v neposlednom rade aj samospúšť. Najmä spomenutá samospúšť nás potešila. Už len treba vymyslieť kam pri fotení ten telefón položiť :)

Zopár skúšobných fotografií (zmenšené)


Video sa dá nahrávať  v plnom HD rozlíšení 1920×1080 px (1080p). Počas natáčania sa dá meniť bod zaostrenia ťuknutím na displej a aj zoomovať pomocou posuvníka na vrchu obrazovky. Priamo v telefóne môžete svoje videá aj upravovať.

Ukážkové video

Výdrž batérie

Batéria má kapacitu 1520 mAh, a podľa výrobcu by mala mať výdrž 400-495 minút hovoru, resp. 350-400 hodín v pohotovostnom režime. Nemôžeme výdrž batérie zatiaľ objektívne posúdiť, keďže sme telefón mali iba necelé dva dni, a chceli sme vám čo najskôr priniesť podrobnú recenziu. Telefón bol celú noc v nabíjačke, od rána sa s ním hráme, skúšame, párkrát bol pripojený k počítaču, takže sa trošku dobíjal, ale pod 12 hodinách intenzívneho používania je stále niekde na 60% kapacity.

Záver

HTC Sensation naplnil takmer na 100% naše očakávania. Dali sme mu poriadne zabrať, a až na prehrávanie video zvládol všetko ľavou zadnou. Nové HTC Sense 3.0 je veľmi pekné, dobre sa sním pracuje, a určite upúta aj nejednu dámu, ktorá od telefónu čaká niečo trošku iné ako my, chlapi. Telefón má príjemný ergonomický tvar, dobre sa drží v ruke a hravo sa zmestí do každého vrecka. Dvojjadrový procesor dodáva celému operačnému systému plynulosť a nádhernú grafiku widgetov s počasím musíte jednoducho vidieť. Slovami mojej manželky: “Aké je vonku počasie? Počkaj, pozriem na tom novom HTC :D”

V porovnaní hardvéru s pravdepodobne najväčším rivalom na trhu – Samsungom Galaxy S II – mu chýba väčšia vnútorná pamäť a má trošku slabší displej (Samsung k svojmu na koniec “prilepil” písmenko S). Menšiu vnútornú pamäť však na chode aplikácií necítiť, takže pokiaľ nepotrebujete mať vo svojom smartfóne obrovské množstvá údajov, tak by vás to nemalo obťažovať.

Za necelé dva dni sa však telefón ako HTC Sensation nedá dokonale odskúšať, takže ak by ste mali nejaké otázky, napíšte ich do komentárov pod recenziou, a my sa vám budeme snažiť odpovedať. Hádam vám to pomôže v rozhodovaní pri kúpe ďalšieho Androida.

Hodnotenie MojAndroid.sk: 9/10

Plusy

 • pekný design
 • rýchlosť telefónu
 • HTC Sense 3.0
 • fotoaparát/kamera
 • veľkosť a rozlíšenie displeja

Mínusy

 • nízke tlačidlo vypínania
 • veľkosť vnútornej pamäte
 • ekvalizér sa nedá manuálne nastaviť
 • slabá čitateľnosť displeja na slnku
 • sekanie videa pri prehrávaní

Fotogaléria


Technické parametre

Všeobecné 2G siete GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G siete HSDPA 900 / 2100
Dátum predstavenia Apríl 2011
Status Dostupný vo Veľkej Británii od mája 2011.
Veľkosť Rozmery 126.1 x 65.4 x 11.3 mm
Váha 148 g
Displej Typ S-LCD kapacitný dotykový, 16 miliónov farieb
Veľkosť 540 x 960 pixelov, 4,3 palcov
 • Gorilla glass
 • podpora multi touch
 • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
 • senzor blízkosti pre automatické vypnutie
 • gyroskopický sensor
 • použivateľské rozhranie HTC Sense 3.0
Zvuk Typy upozornení Vibrovanie, zvonenia vo formátoch MP3 a WAV
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov Prakticky neobmedzený
Vnútorná 1 GB (+768 MB RAM)
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB, 8 GB je priložená v krabici
Údaje GPRS do 114 kbps
EDGE do 560 kbps
3G HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
Bluetooth Áno, 3.0 s A2DP
Infračervený port Nie
USB Áno, microUSB (MHL) v2.0
Fotoaparát Primárny 8 MP, 3264×2448 pixelov, automatické zaostrovanie, duálny LED blesk
Funkcie Geoznačkovanie, zaostrenie dotykom, stabilizácia obrazu, detekcia tvárí, okamžité uloženie
Video Áno, 1080p@30fps, stereo zvuk
Sekundárny Áno, VGA
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 2.3.3 (Gingerbread)
Procesor 1.2 GHz dvojjadrový procesor, Adreno 220 GPU, Qualcomm MSM 8260 Snapdragon
Správy SMS (zobrazenie konverzácií), MMS, Email, Push Email, IM
Internetový prehliadač HTML
Rádio Stereo FM rádio s RDS
Hry Áno
Farby Čierna
GPS Áno, s podporou A-GPS
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
 • TV výstup (cez MHL A/V link)
 • integrácia s SNS
 • digitálny kompas compass
 • Google vyhľadávanie, Mapy a Mail
 • YouTube, Google Talk, integrácia s Picasou
 • MP3/AAC+/WAV/WMA prehrávač
 • XviD/MP4/H.263/H.264/WMV prehrávač
 • Organizér
 • Prehliadač dokumentov
 • Hlasová schránka, vytáčanie hlasom, ovládanie hlasovými príkazmi
 • Prediktívne písanie (T9) a oprava pravopisu
Batérie Štandardná batéria, Li-Ion 1520 mAh
Pohotovostný režim Do 350 h (2G) / Do 400 h (3G)
Čas hovoru Do 8 h 20 min (2G) / Do 6 h 40 min (3G)
Iné Cenová skupina 600+ EUR
HTC Sensation môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

23.5.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+