Smartfóny a mobilné zariadenia všeobecne sú známe tým, že postupom času prestanú byť také rýchle, ako keď ste si ich kúpili. Toto správanie je ovplyvnené radom faktorov, no u absolútnej väčšiny smartfónov je neodvratné. Tím výskumníkov na jednej z kórejských univerzít ale teraz vyvinul špeciálny mód, ktorý dokáže oddialiť tento stav a zároveň predĺžiť výdrž batérie.
Špeciálny mód nesie označenie WALDIO (Write Ahead Logging Direct IO) a funguje na princípe ukladania iba naozaj nevyhnutných dát do zariadenia. Smartfóny v súčasnosti totiž ukladajú do svojej pamäte veľké objemy dát, ktoré sú následne vymazané a celý proces sa znovu opakuje. Pamäte v smartfónoch sa takto ale opotrebúvajú a v konečnom dôsledku môžu spôsobiť výrazné spomalenie celého zariadenia.
Tento mód by podľa výskumníkov zvládol zrýchliť zariadenie až 20-krát a životnosť batérie by dokázal predĺžiť o 39 %. To sú síce veľmi pôsobivé čísla, no zatiaľ nie je vôbec zrejmé, kedy a či vôbec sa táto špecialita dostane na verejnosť. Ak by sa tak stalo a efektívnosť tohto módu by sa potvrdila, možno by sa nechali inšpirovať aj výrobcovia samotných zariadení, prípadne samotný Google, ktorý by takúto softvérovú vychytávku mohol naimplementovať priamo do systému Android. Otázne ale je, aké negatíva tento mód prináša, keďže ukladanie niektorých dát do pamäte telefónu môže byť v skutočnosti lepšie, ako vyhýbanie sa im.
Zdroj: BusinessKorea, AsiaE via engadget
samozrejme do toho nevidim, ale predpokladam ze sa jedna o to, aby sa neukladali logy zo systemovych volani, ktore su uzitocne pri debugovani problemov z fieldu. Firmy tieto techniky vyuzivaju na to, aby vedeli odchytit existujuce problemy a lepsie chapali ako k nim dochadza. Je to tradeoff. Ak tomu teda dobre chapem, tak tento vyskum v podstate nic nove nepriniesol, lebo vsetkym je jasne, ze extenzivne IO pri flash pamatiach ich opotrebuva a znizenie akychkolvek IO operacii toto opotrebenie samozrejme znizuje. V pripade systemovych logov je otazka, ci je uzitocnejsie zapisovat a uchovavat tie logy alebo je opotrebenie flashky tymito vecami take vyrazne, ze optimalizacia je na mieste; V takom pripade je to ale skor otazka na vyrobcu zariadenia, nez na nejaku pracu externej firmy.
Myslim, ze point tej studie ani tak teda nebolo dokazat spravit firmware, ktory by setril flashku,ale pointa skor bola poukazat na to do akeho rozsahu mozu ratat vyrobcovia s opotrebovanim pri extenzivnom ale pritom nie nutnom IO. Vyrobcovia mozu tieto cisla pouzit na biznis rozhodnutia. Takmer urcite tento vyskum nie je urceny pre konecneho spotrebitela.