MojAndroid

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ruší po 4 rokoch plošný zákaz používania mobilných zariadení na základných školách počas vyučovania. Podľa portálu Žive.sk však zostane v kompetencii samotných škôl.

Plošný zákaz bol schválený v roku 2018

Ministerstvo školstva zaviedlo zaviedlo plošný zákaz 23. júla 2008 v starej vyhláške o základných školách. Podľa jej znenia nesmel žiak počas vyučovania používať mobilný telefón. Použiť ho mohol iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu.

Nová znenie vyhlášky ruší plošný zákaz

Ministerstvo školstva vydalo 15. júna 2022 nové znenie vyhlášky, ktorá by mala nadobudnúť platnosť 1. júla 2022 a žiakov sa dotkne až od budúceho školského roka. Najpodstatnejšou zmenou je, že ministerstvo z nej vypustilo práve odsek o zákaze používania mobilných telefónov. Podľa nasledujúceho odseku v novom znení vyhlášky však budú o zákaze rozhodovať samotné základné školy.

Pravidlá správania sa žiaka vrátane pravidiel používania mobilných telefónov, pravidiel obliekania, pravidiel používania edukačných publikácií a pravidiel bezpečnosti a ochrany zdravia upravuje školský poriadok.

To znamená, že sa síce plošný zákaz mobilov na hodinách ruší, ale školy ich na základe vlastného rozhodnutia môžu zakázať. Základné školy budú musieť v rámci svojho školského poriadku deklarovať, že mobilné telefóny počas výučby zakázali. Pokiaľ ste rodičmi žiaka základnej školy, tak by ste si mali radšej pred začiatkom budúceho školského roku túto skutočnosť overiť a upozorniť na to svoje dieťa.

Náš tip
Tieto Samsung modely dostanú aktualizáciu na Android 13
28.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+