MojAndroid

Už čoskoro by sme problém s výdržou mobilných zariadení mohli riešiť jednoduchým dotankovaním. V budúcnosti by totižto smartfóny a tablety mohli byť napájané z palivových článkov, ktoré by ako pohonnú látku používali letecké palivo JP-8 používané v stíhačkách a armádnych lietadlách, určených pre operácie v nehostinných klimatických podmienkach. Články vyvinuté v University of Utah, používajú na premenu pohonných hmôt na elektrinu enzýmy, a to pri nabežných izbových teplotách. Od bežných vodíkových palivových článkov sa odlišujú v tom, že palivo JP-8 je jednoduchšie na výrobu a nie je obmedzené len na určité miesto a podmienky.

Technológia by mala byť užitočná pre mnohé odvetvia, no najmä pre dopravu a mobilné zariadenia. Samozrejme, v automobilovom priemysle sa výrobcovia sústredia skôr na využitie vodíka, ktorý znižuje závislosť  na fosílnych palivách. Naopak, v mobilných zariadeniach by takéto palivové články mohli nájsť využitie práve v extrémnych podmienkach alebo tam, kde kde nebude prístup k elektrickej sieti. V tomto prípade sa však už nebudú dobíjať, ale doslova dotankovávať. Či takéto články budú niekedy skutočne napájať naše smartfóny a tablety môžeme teraz len s ťažkosťou povedať, je však viac než pravdepodobné, že sa ich v bežne dostupných produktoch tak skoro nedočkáme.

Zdroj: engadget

6.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+