MojAndroid

Mobilný telefón dnes oslavuje svoje 45. narodeniny. V tento deň spoločnosť Motorola predstavila svetu prvý prenosný mobilný telefón – Motorola DynaTAC a názorne ukázala jeho fungovanie. V roku 2017 bola Motorola DynaTac 8300 vyhlásená za najväčší vynález všetkých čias v britskom televíznom programe The Gadget Show.

Motorola DynaTAC (skratka pre Dynamic Adaptive Total Area Coverage) bola 33 centimetrov vysoká a vážila 0,8 kg. Prvý mobilný telefón na svete ponúkol približne 30 minút pohotovostného režimu, mohol mať uložených 30 telefónnych čísel a nabíjanie trvalo 10 hodín. Dnes sa tieto parametre nezdajú byť prelomové, no na začiatku osemdesiatych rokov to bolo dovtedy nevídané.

Keď som vzal prototyp do mojich rúk, mal som pocit, že budúcnosť je predo mnou , povedal Martin Cooper, americký inžinier v spoločnosti Motorola a tvorca mobilnej revolúcie.

Cooper úspešne upútal pozornosť všetkých novinárov svojím neobvyklým prístupom. Namiesto predstavenia mobilného telefónu v miestnosti ho ukázal počas chôdze po Manhattane. Bez toho aby vedel, či prístroj pracuje, vytočil číslo svojho hlavného konkurenta Joela Engela z AT&T.

Náš tip
Motorola Moto X4: Vodeodolný elegán v kabáte #moto | RECENZIA
Náš tip
Motorola Moto G5S: Šikovný pracant pod tri stovky | RECENZIA

Motorola zmenila svet?

Martin Cooper hovorí, ako Joel zostal bez slova, keď počul slová: “Joel, volám ti z mobilného telefónu, skutočného vreckového prenosného mobilného telefónu.” Ticho na druhom konci linky bolo potvrdením obrovského úspechu a významu vynálezu, s ktorým spoločnosť Motorola zmenila svet.

1996: Motorola StarTAC

V roku 1996 zahájila Motorola jeden z najväčších trendov v histórii mobilných telefónov spustením Motorola StarTAC – prvým vyklápacím telefónom na svete. Pri váhe len 93 gramov a 10 cm výške pri otvorení, bol Star TAC najmenším dostupným telefónom v tej dobe. Prvá mobilná vyklápačka zostala veľmi populárna až do začiatku milénia.

2004: Motorola RAZR

Správne. Hovoríme o IKONICKEJ Motorola RAZR. Keď bol RAZR v roku 2004 uvedený na trh, stal sa okamžite telefónom, ktorý zadefinoval generáciu. Kultúrna ikona na najvyššej úrovni, originálny RAZR V3 mal najtenšiu siluetu zo všetkých vyklápačiek na trhu a potvrdil, že telefón nebol iba nástrojom, ale aj módnym doplnkom (Niekto chce sexy ružovú? Čo poviete na červenú alebo modrú?) RAZR V3 je navyše najpredávanejším véčkovým telefónom všetkých čias a jeho nepopierateľný štýl dodnes inšpiruje mnohých, ktorí ho naďalej používajú.

2016: moto z + moto mods

O 45 rokov neskôr je Motorola naďalej synonymom inovácie a jedinečného štýlu. Desaťročia po predstavení DynaTac 8300 sa spoločnosť neustále snaží napredovať a posúvať celý priemysel dopredu. V roku 2016 Motorola napriek otrasom opäť prekvapila svet. Najnovšou inováciou od priekopníka mobilných technológií bol prvý úspešný modulárny smartfón na svete – séria Moto Z, ktorá umožňovala pripojenie modulov ako sú projektor, reproduktor, mobilná tlačiareň a veľa ďalších.

Náš tip
TEST Moto Mods – Power Pack, Gamepad, 360° kamera a ďalšie
Príslušenstvo moto mods sme testovali aj u nás v redakcii.

Dnes: Inovujeme s VAMI

Spoločnosť Motorola naďalej pokračuje v inováciách pre používateľov. Či sa jedná o crowdsourcingové nápady pre nové moto mods, ktoré ponúkajú prémiové funkcie za prijateľné ceny, alebo pomáha efektívne spravovať čas strávený na smartfóne, túžba po neustálej zmene sveta technológií mobilných telefónov je pre spoločnosť Motorola rovnako silná ako kedykoľvek predtým.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
3.4.2018
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+