MojAndroid

Na Slovensko dorazila prvá česká mobilná aplikácia pre komunikáciu medzi obcami a občanmi Mobilní Rozhlas. Bude tu pôsobiť pod značkou Mobilný Rozhlas a v prvej fáze sa usiluje o zapojenie zhruba dvoch desiatok samospráv vrátane krajských miest. Ako prvé Mobilný Rozhlas spustili Topoľčany, ktorým sa počas jediného týždňa podarilo zapojiť do systému cez 1100 obyvateľov, teda takmer 10 % domácností. Do dvoch rokov by chcel Mobilný Rozhlas zapojiť až pätinu miest, jednať chce tiež priamo so štátnymi inštitúciami a krajmi.

Mobilný rozhlas samosprávy

Mobilný nástroj pre priamu komunikáciu s občanmi obce

Okrem Topoľčian sú v prvej fáze rokovaní ďalšie dve desiatky slovenských miest vrátane tých krajských. Samosprávam ponúkne Mobilný Rozhlas všetky funkcie, s ktorými môžu pracovať i české obce. Okrem samotného jadra ekosystému s databázou SMART kontaktov ide aj o možnosť využívať celý rad kanálov pre informovanie obyvateľov od SMS a hlasových správ pre nevidiacich a slabozrakých až po maily alebo správy v aplikácii. Pre zber spätnej väzby sú určené mini referendá, ankety alebo napríklad moduly pre participatívne rozpočty či tvorbu pocitových máp.

Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo odštartovať zahraničnú expanziu Mobilného Rozhlasu. Môžeme ponúknuť obrovské skúsenosti načerpané pri niekoľkoročnom pôsobení v Českej republike, kde sa do systému zapojilo už 250 000 obyvateľov, ktorí sa chcú aktívne podieľať na rozvoji svojho mesta. Je skvelé, že prvým zahraničným partnerom sa stali práve Topoľčany, ktoré sú vďaka elánu vedenia mesta tým správnym miestom pre štart Mobilného Rozhlasu na Slovensku. Desať percent takmer ihneď zapojených obyvateľov – v očiach starostu tiež aktívnych voličov, s ktorými môže samospráva komunikovať v reálnom čase a zapájať ich do rozhodovania, je skvelý výsledok.

Ondřej Švrček, autor projektu Mobilní Rozhlas

Slovenská stopa medzi tvorcami aplikácie

Mobilný Rozhlas bol síce vyvíjaný v Brne, ale na jeho rozvoji sa podieľa aj celý rad špecialistov zo Slovenska. Na tom bude projekt pri svojej expanzii veľa stavať.

V centrále Mobilného Rozhlasu máme v tíme veľmi silné slovenské zastúpenie. Preto ma teší, že sa rozrastáme aj na moje rodné Slovensko. Topoľčany mali enormný záujem o to byť prvým mestom, kde Mobilný Rozhlas zavedieme, a je skvelé s akou vervou k spolupráci pristúpili.

Ivan Kosturák, zástupca konateľa a vedúci technického oddelenia

Český Mobilní Rozhlas je najrozšírenejšou platformou pre smart komunikáciu miestnych samospráv s občanmi. Využíva ho asi 530 z celkových 6400 českých obcí a zapojených je do neho celkovo 250 000 obyvateľov. Samosprávam, ale tiež napríklad krajom, ponúka kompletný ekosystém pre smart komunikáciu. Tá umožňuje komunikovať s obyvateľmi v reálnom čase a vďaka varovným správam ponúka ochranu pred potenciálnym nebezpečenstvom či prírodnými katastrofami. V aplikácii vidíte základné oznamy od obce, všeobecné informácie o obci, tipy kam na výlet, ale tiež môžete dávať podnety na zlepšenia života v obci alebo nahlasovať stratené predmety, zvieratá a osoby.

Verzia: 1.0.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.2
Aktuálna cena: Zdarma
5.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+