MojAndroid

Rok 2018 patril v histórii mobilných technológií na prvý pohľad medzi tie menej zaujímavé. Hoci sme sa dočkali viacerých noviniek a trendov, niektoré z najväčších spoločností sa spoľahli na predchádzajúce úspechy a s inováciami si nedali veľa práce. Všetko ale nasvedčuje tomu, že rok 2019 bude iný. Iba v prvých dvoch mesiacoch tohto roku sme sa dočkali noviniek, ktoré posúvajú mobilný trh na ďalšiu úroveň. Čo ďalšie môžeme očakávať v roku 2019?

Výrez sa zmenil na dieru

Chvíľu sme si už mysleli, že sa dizajn smartfónov meniť nebude. Zrazu sa začal objavovať trend zmenšovania rámiku, ktorý vyústil do nepopulárnych výrezov v displeji. Táto novinka bola tak aktuálna, že ju použil vo svojich smartfónoch takmer každý výrobca na svete.

Aj výrez v displeji ale prešiel istou obmenou. Súčasným trendom je výrez v tvare diery alebo priestrelu v displeji. Takýto výrez má displej všade okolo seba a spravidla zaberá menej miesta ako klasické výrezy vystupujúce zo strednej časti hornej hrany displeja.

Jedným z prvých globálne dostupných smartfónov s touto vlastnosťou bol Honor View20, no Samsung rýchlo nasledoval tento trend. Výrez v tvare diery tak majú všetky aktuálne vlajkové modely radu Samsung Galaxy S10. A keďže ide o najväčšieho výrobcu na svete a jeho najpopulárnejší rad smartfónov, môžeme očakávať, že čosi podobné predstavia aj ďalšie spoločnosti.

Telefóny menia tvar

Výrez v tvare diery je trend, s ktorým sa tento rok budeme stretávať na každom kroku. Výrobcovia však okrem toho prišli aj s ďalšími inováciami, ktoré vyzerajú oveľa futuristickejšie. Na mysli máme skladateľné smartfóny s ohybnými displejmi, o ktorých sme počúvali už niekoľko rokov, no tentokrát sa stávajú realitou.

Úplne prvé takéto riešenie predstavila ešte začiatkom roku neznáma firma Royole. Jej smartfón Royole FlexPie tak predbehol konkurenciu, no tá zaostala iba o niekoľko týždňov. Vo februári v rozpätí niekoľkých dní predstavili svoje skladateľné smartfóny Samsung a Huawei.

Obaja výrobcovia poňali tento trend po svojom – kým Samsung skladá displej “dovnútra” a na vonkajšej strane má ešte sekundárny displej, Huawei skladá displej “von” a telefón je tak možné používať aj v zloženom stave.

Obaja výrobcovia avizujú, že skladateľné telefóny bude možné kúpiť v priebehu tohto roka za cenu približne 2000 EUR. Nepôjde tak o zariadenie pre bežných používateľov, no už iba fakt, že konečne nejde o koncepty, ale kompletné riešenia, je fantastický. Po dlhých rokoch sa konečne mení zaužívaný tvar smartfónov a sme veľmi zvedaví na to, ako využijú tento potenciál výrobcovia, ale hlavne vývojári aplikácií.

Čím viac telefónov, tým lepšie

Ďalší trend, ktorý pozorujeme od začiatku roka, je enormné množstvo nových zariadení. Kým inokedy bolo štandardom, že v priebehu mesiaca bolo predstavených 10-15 nových modelov, od začiatku tohto roka toto číslo rapídne rastie. Na mysli pritom máme iba tie zariadenia, ktoré budú oficiálne dostupné na našom trhu.

Najmä vo februári bolo nových smartfónov skutočne veľmi veľa. Pomohla tomu aj výstava MWC 2019, ale aj fakt, že výrobcovia si jednoducho nelámu hlavu s tým, aby priniesli jedno zariadenie, ale ponúkajú celé rady noviniek. Dôkazom toho je aj najväčší výrobca Samsung, ktorý namiesto tradičných dvoch vlajkových lodí predstavil hneď tri. Podobným mottom sa riadia aj ďalší výrobcovia – Nokia predstavila na MWC päť nových smartfónov, krátko predtým Motorola štyri novinky vo svojom najpredávanejšom rade moto g.

Všetko nasvedčuje tomu, že rovnako sa k tomu budú stavať aj ďalší výrobcovia. Aj preto je možné, že tento rok zavŕšime s historicky najväčším počtom Android smartfónov na našom trhu. Či je to dobré, alebo zlé, posúdiť nevieme. Na jednej strane zákazníci ocenia možnosti, na druhej strane sa otvára otázka, kam by sa zariadenia posunuli, ak by sa výrobcovia viac sústredili na menšie množstvo modelov.

5G siete sa stávajú realitou

Jednou z najhorúcejších tém v aktuálnom mobilnom svete je rozhodne 5G pripojenie. Siete piatej generácie sa k nám nezadržateľne blížia a tento rok sa už konečne dočkáme rozšírenia ich reálneho použitia. Práve výstava MWC 2019 v Barcelone toho bola jasnou ukážkou – kým po minulé roky sa o 5G iba hovorilo a prípadné demo ukážky boli sporadické, tento rok bolo reálne využitie 5G sietí cítiť a vidieť na každom kroku. Prvé 5G smartfóny sú toho tiež jasným dôkazom.

S rozšírením 5G sietí tiež budú súvisieť nové možnosti, ktoré nám táto technológia prinesie. Hoci tento rok to u nás ešte zrejme nepocítime, v tých ďalších môžeme očakávať masívne rozširovanie ekosystému Internetu vecí (IoT). Tento segment je aj u nás čoraz populárnejší a neustále pripojené zariadenia budú čoraz rozšírenejšie či už u bežných ľudí, ale najmä vo firmách a rôznych priemysloch. Výhodou 5G sietí totiž nie sú iba vyššie teoretické rýchlosti, ale aj oveľa vyššia kapacita množstva pripojených zariadení.

Umelá inteligencia – hlasoví asistenti a chatboti

V roku 2019 môžeme očakávať aj ďalšie rozširovanie funkcií a schopností umelej inteligencie. Práve smartfóny sú miestom, kde často prichádzame do styku s umelou inteligenciou. Je veľmi pravdepodobné, že v tomto roku sa AI stane ešte viac “mainstream”. Hlasoví asistenti sú čoraz rozšírenejší, aj keď u nás ich väčšiemu úspechu bráni nutnosť komunikácie v anglickom jazyku. Ak pre vás angličtina nie je problém, tento rok budete môcť využívať asistentov na ešte väčšom počte rôznych miest.

Ruka v ruke s asistentmi idú chatboti. Tí existujú už nejaký čas a tento rok by sme sa mali dočkať ich rozšírenia na ďalšie miesta. Jedným z miest, kde sa s nimi môžete aktuálne stretnúť, je Facebook Messenger. Technológia chatbotov však ide stále ďalej a z futuristickej predstavy sa stáva čoraz reálnejší nástroj, ktorý napríklad čoskoro nahradí infolinky alebo telefónne podpory.

Rozšírená realita

Ďalším obrovským fenoménom súčasnosti je rozšírená realita – AR. Tá nie je žiadnou novinkou a v posledných rokoch sa postupne dostáva aj táto technológia medzi bežných používateľov. Platforma ARCore síce ešte stále nie je nástrojom, ktorý by sme používali každý deň, no jej ohromný potenciál sa už čoskoro naplno prejaví.

Potvrdzujú to aj posledné trendy v smartfónoch, ktoré znovu začali prichádzať s dedikovanými snímačmi, ktoré pomáhajú rozšírenej realite. Tzv. ToF (Time-of-flight) snímače majú pomôcť lepšie rozpoznávať objekty a to vernejšie do nich pomocou softvéru dosádzať tie virtuálne.

Brány medzi online a offline svetom sa búrajú

Už dávno platí, že online a offline svet sa prelíňajú. Čoraz častejšie sa stretávame s komplexnými službami, ktoré využívajú všetky dostupné prostriedky a ponúkajú tak to najlepšie z oboch táborov. Skvelým príkladom toho sú bezkontaktné NFC platby – vy síce nakupujete v reálnom obchode, avšak pri pokladni využívate pokročilé technológie – váš smartfón, NFC čip v ňom, mobilnú aplikáciu a údaje z vašej platobnej karty.

Podobných situácií bude iba pribúdať. Vďaka tomu, že telefón máme všade so sebou, už nejde iba o jednoduchší nástroj na prehliadanie internetu. S telefónom totiž teraz dokážeme veci, ktoré sme s počítačom nikdy dokázať nemohli. Či už je to platba v obchode, alebo nákup cestovného dokladu v MHD či dokonca preukázanie platnosti palubného lístka na letisku. Náhľad do budúcnosti nám ponúkajú aj nové obchody Amazon bez predavačov.

Internetová a mobilná bezpečnosť

S rozvojom Internetu vecí, bankových a platobných internetových služieb a čoraz väčšieho spoliehania sa na naše smartfóny súvisia aj riziká, ktoré moderné technológie so sebou prinášajú. Tie sú často ukryté práve na internete, resp. v rôznych pripojeniach, ktorými naše zariadenia disponujú.

Čím viac sa budeme na naše zariadenia spoliehať, tým väčším lákadlom bude ich obsah pre hackerov. Aj preto bude dôležité, aby bežní používatelia čoraz viac vnímali riziká a možné protiopatrenia a prevencie, ktoré môžu sami vykonať. Minulý rok bol po stránke únikov dát a hackerských útokov v mnohých smeroch rekordný a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to tento rok malo zmeniť. Zvýšiť vašu vlastnú bezpečnosť na internete môžete aj vy napríklad tak, že nebudete vo svojich online účtoch používať niektoré z týchto hesiel.

Mobilné technológie a politika

Posledným trendom, ktorý v súčasnosti vo svete mobilných technológií evidujeme, je stret záujmov vládnych organizácií a technologických gigantov. Hoci v súčasnosti svetom rezonuje kauza Huawei vs USA, podobných prípadov je viacero. Google už dlhšie čelí množstvu problémov v Európskej únii, Facebook tiež nezaostáva a jedným z hlavných výstupov týchto sporov je smernica GDPR, ktorá už zrejme ovplyvnila každého z vás.

Čaká nás ďalší zaujímavý rok

Ak dávajú prvé dva mesiace tohto roku niečo tušiť, tak je to fakt, že sa po zvyšok roka ešte máme na čo tešiť. Či už je to honba za bezrámikovým displejom, alebo zdokonaľovanie skladateľných telefónov či rýchle nasadenie 5G sietí, svet technológií zostáva aj naďalej dynamický a zaujímavý. My sa už teraz tešíme na všetky novinky, ktoré nám tento rok prinesie. Sledujte preto náš web aj naďalej a nič dôležité zo sveta smartfónov a mobilných technológií vám neujde.

10.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+