Mobilné aplikácie uľahčujú viaceré činnosti, ktoré vykonávame na dennej báze. Či už ide o cestovanie, vyhľadávanie informácií alebo činnosti, ktoré potrebujeme k svojej práci. Potenciál v mobilných aplikáciach však vidia aj doktori, ktorí by v rozvojových krajinách mohli smartfóny používať na profesionálne vyšetrenia očí.
Nový projekt s názvom Peek Retina vznikol v spolupráci London School of Hygiene & Tropical Medicine, University of Strathclyde a NHS Glasgow Centre for Ophthalmic Research. Momentálne sa na jeho realizáciu hľadajú finančné prostriedky prostredníctvom davového financovania zo stránky Indiegogo, na ktorej sa doteraz vyzbieralo niečo cez 39-tisíc libier. Cieľová čiastka je 70-tisíc.
Princíp celého projektu pre profesionálne vyšetrenie očí spočíva v jednoduchom a lacnom nadstavci, ktorý sa pripevní na smartfón. Ten umožní pracovníkom nahliadnuť do vnútra oka a poslať fotografie profesionálom na diagnostiku. Odpadne tak nutnosť vlastniť a nosiť so sebou drahé vyšetrovacie prístroje, vďaka čomu bude vyšetrenia možné realizovať kdekoľvek na svete. Pomocou tohto vyšetrenia môže byť u pacientov zistená aj cukrovka či vysoký krvný tlak.
Pre Mashable Dr Andrew Bastawrous povedal, že na svete je až 39 miliónov slepých ľudí, z toho 80% prípadov by sa dalo zabrániť včasnou diagnostikou. Výhodou Peek Retina je tiež to, že ako mobilná aplikácia má prístup k GPS smartfónu. To môže poslúžiť napríklad na zaznamenanie polohy pacienta a sledovanie jeho ďalšej liečby. Okrem toho, na vyšetrenie pomocou nového systému nie je potrebný personál s vedomosťami z medicíny, a po zaučení môže s ním pracovať každý.
Tím stojaci za vývojom Peek Retina otestoval spoľahlivosť aplikácie na vzorke viacerých pacientov, ktorých vyšetril bežnou metódou a pomocou smartfónu. Výsledky boli na oboch systémoch porovnateľné.
https://www.youtube.com/watch?v=BuYuPLuBR7o
Peek Retina si môžete kúpiť za 60 libier a za rovnakú sumu ho môžete aj niekomu darovať.
Zdroj: mashable