MojAndroid

Už dnes, 1. augusta, nadobúda účinnosť novela zákona o cestnej premávke, v rámci ktorej sú sprísnené tresty nielen za prekročenú rýchlosť, ale aj za používanie mobilu za volantom. Na tému upozornil portál noviny.sk.

Pokuty za telefonovanie počas šoférovania sa v blokovom konaní zvýšia zo 100 na 150 eur. V prípade správneho konania ide o zvýšenie z 200 na 300 eur. 

„Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste, ako aj seba.“

Roman Mikulec, minister vnútra

Za tento priestupok bude možné uložiť aj zákaz šoférovať a porušenie sa bude počítať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Počas prvých 5 mesiacov aktuálneho roka bolo zaznamenaných takmer 155-tisíc porušení, v roku 2021 išlo o viac ako 332-tisíc porušení pravidiel cestnej premávky.

Mobil za volantom vás po novom môže stáť vodičák. Vláda sprísnila tresty

7.4.2022

Používať mobil za volantom sa naozaj neoplatí. Vláda v stredu schválila návrh, ktorý upravuje tresty. Okrem zvýšenia pokút vodičom hrozí aj zákaz vykonávania činnosti. O novinke informovalo Ministerstvo vnútra na svojom webe, ale aj na Facebooku.

Nemali by ste prehliadnuť:

🔥Pozor! Androidom sa šíri nebezpečný malvér. Dokáže nahrávať hlas a sledovať vašu polohu
🔥 Tieto smartfóny emitujú najviac rádiového žiarenia. Dokáže nám uškodiť?
🔥 Veľké zmeny. Vlajkové lode od Samsungu možno prídu s procesormi MediaTek

Používať mobil za volantom je zakázané aj teraz, no po začiatku platnosti novely sa priestupok bude radiť medzi porušenia cestnej premávky závažným spôsobom, ktoré majú vážnejšie následky. Vykonanie troch závažných priestupkov počas 12 mesiacov prikazuje vodičovi prejsť doškoľovacím kurzom v autoškole, preskúšaním odbornej spôsobilosti či preskúmaním zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti.

mobil za volantom
Android Auto | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V prípade akéhokoľvek používania mobilu za volantom bez systému hands-free sa zvyšujú aj horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) i riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur). Vodičom hrozí aj zákaz vykonávania činnosti, vláda však neupresnila, na koľko mesiacov. Pôvodný návrh hovoril o zákaze na maximálne 2 roky.

mobil za volantom strata vodicaku
Zdroj: Facebook Ministerstva vnútra

O návrhu bude teraz rokovať Národná rada SR a odhaduje sa, že do účinnosti by mohol vstúpiť od 15. júla 2022.

Mobil za volantom stále používa veľa vodičov. Tresty nestačia

Ministerstvo vnútra si uvedomuje, že používanie telefónu za volantom je v dnešnej dobe bežné a že súčasné sankcie nie sú dostatočné. Odpisovanie na SMS správy, nastavovanie navigácie či staré dobré telefonovania. Ak už mobil za volantom používate akokoľvek, stále ide vec, ktorá ohrozuje nie len vás, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

„Denne však možno vidieť množstvo vodičov telefonujúcich za volantom, nastavujúcich si cestu v navigácii, vodičov nákladných vozidiel sledujúcich notebooky. Možnosť ukladať za daný priestupok len sankciu pokuty už dnes nespĺňa zmysel, pre ktorý sa sankcia ukladá. Porušenie tejto povinnosti je druhou najčastejšou príčinou ukladania pokuty v cestnej premávke.“

Náš tip
Tieto smartfóny emitujú najviac rádiového žiarenia. Dokáže nám uškodiť?

1.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+