MojAndroid

Včerajšia konferencia spoločnosti Xiaomi v Číne priniesla okrem nového výročného smartfónu Xiaomi Mi 8 v troch variantoch aj novú verziu populárnej nadstavby, MIUI 10. Od predstavenia poslednej, deviatej verzie ubehol takmer rok, preto je nová MIUI 10 vítaným krokom výrobcu.

Umelá inteligencia

Technologický svet sa stále viac a viac priatelí s umelou inteligenciou. Práve tá, je hlavným stavebným prvkom novej verzie nadstavby čínskeho výrobcu. Podľa Xiaomi disponuje nadstavba schopnosťou učiť sa, a teda predpokladá správanie používateľa. To má za následok redukciu potrebného času na otváranie často používaných aplikácií. Podobný princíp využitia umelej inteligencie predstavila aj spoločnosťou Huawei. Čím viac smartfón používame, tým viac sa nám prispôsobí.

Umelá inteligencia sa dotkne aj fotografií. Xiaomi využije algoritmy, ktoré rozlíšia medzi objektom v popredí a pozadí, čo by malo mať za následok kvalitnejší a presvedčivejší bokeh efekt. Funkcia zároveň prinesie možnosť vytvoriť fotografie s rozmazaným pozadím aj do smartfónov, ktoré nie sú vybavené duálnym fotoaparátom.

Nový dizajn a rozloženie nedávno spustených aplikácií

S novou verziu prichádza aj redizajn prostredia nadstavby, ktorá sa tak dokonale prispôsobuje trendu bezrámikových a natiahnutých displejov v pomeru 18:9 resp. 19:9. Xiaomi sa tak snaží maximalizovať zobrazovací priestor. Novinkou je aj pozdĺžne usporiadanie nedávno spustených aplikácií, ktoré sú zoradené do dvoch stĺpcov, čím získa používateľ väčší prehľad. Po dlhšom podržaní sa dostaneme k ďalším možnostiam, aplikáciu môžeme napríklad využiť na tzv. split screen, teda rozdelenú obrazovku.

Xiaomi sa dostalo do povedomia verejnosti aj rôznymi produktami, ktoré využijeme v domácnosti. Ani na ich používanie spoločnosť nezabúda a do MIUI 10 integrovala nástroj, ktorým budú môcť používatelia kontrolovať a riadiť všetky inteligentné zariadenia domácnosti, bez nutnosti použitia sekundárnej aplikácie.

V nadstavbe sa skrýva aj podpora rôznych gest, ktoré poznáme aj zo starších verzií nadstavby a ktoré by pomaly mohli nahradiť tradičné navigačné tlačidlá. Ich implementácia by mala byť súčasťou pripravovaného Androidu P. Novej verzia v sebe ukrýva aj nový mód pre vodičov automobilov, ktorý je prispôsobený na používanie navigácie a podporuje hlasové povely na prijatie resp. odmietnutie hovoru alebo správy.

Čínska verzia MIUI 10 je k dispozícii od dnešného dňa, tj. od 1.6.2018 pre nasledovné zariadenia.

  • Xiaomi Mi 8,
  • Xiaomi Mi Mix 2S,
  • Xiaomi Mi Mix 2,
  • Xiaomi Mi Mix,
  • Xiaomi Mi 6X,
  • Xiaomi Mi 6,
  • Xiaomi Mi 5,
  • Xiaomi Mi Note 2,
  • Xiaomi Redmi S2,
  • Xiaomi Redmi Note 5

V priebehu júla by sa nová verzia MIUI mala dostať aj na staršie zariadenia. Výrobca však zatiaľ hovorí len o činskej verzii ROM, dátum predstavenia globálnej verzie zatiaľ nepoznáme. Je otázne, ktoré z predstavených vlastností sa neskôr dostanú aj do globálnej verzie ROM, ktorá je používaná na našom území a často sa vo funkciách od štandardnej verzie nadstavby líši. Ste fanúšikom MIUI nadstavby z dielne Xiaomi?

1.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+