MojAndroid

Mnohí používatelia smartfónov a tabletov sa už určite stretli s tým, že si zašpinili displej na svojom miláčikovi, alebo sa jednoducho nedal prečítať, vďaka odrazu slnka od skla. Novinka v podobe nového skla od spoločnosti MIT, by tieto problémy mohla v budúcnosti vyriešiť.

Konkurencia v podobe Corning Gorilla Glass je síce odolná proti poškriabaniu, no na našom redakčnom HTC One X si pri slnečnom jase ideme „oči vyočiť“, aby sme získali vhodný pohľad počas dňa. Riešením je z časti fólia na displej, no ideálnym riešením je samotné sklo, ktoré by dodalo displeju určitú matnosť. O odtlačkoch prstov pri špinavších rukách ani nehovoríme.

MIT prináša nový druh skla, ktoré by malo mať oproti konkurencii množstvo nových výhod. MIT sklo má prednosť pri vysokom slnečnom jase, keď nespôsobuje odraz svetla a tým zlepšuje čitateľnosť napríklad displeja. Odoláva voči vlhkosti, nezahmlieva sa a je samočistiace.

Sklo MIT je vyrobené technológiou leptania, kde vznikajú malé čiastočky s drobnými hrotmi. Veľkosť sa pohybuje v nanometroch. Čiastočky skla spôsobujú, že sa na skle nezachytáva ani voda a prach. Kombinácia týchto vlastností zaručuje číry pohľad s vylepšenými vlastnosťami priehľadnosti.

MIT na svojej stránke hovorí: „Nové multifunkčné sklo, založené na povrchu nanotextúr, ktoré zabezpečujú množstvo funkcií, je samočistiace a odolné voči zahmlievaniu a oslneniu. Veríme, že zabezpečíme cenovo prijateľný proces komerčnej výroby, ktorý by sklo priniesol na prístroje s displejmi a obrazovkami na smartfónoch, televízoroch, ale aj na solárnych paneloch, čelných sklách automobilov, alebo dokonca na oknách budov.“

Ako je vidno z vyhlásenia spoločnosti MIT, takéto sklo by malo široké uplatnenie v rôznych oblastiach výroby. Určite by sa však potešilo aj množstvo používateľov smartfónov, tabletov a iných zariadení s displejmi.

Otázka ostáva, či sa komerčná výroba môže cenovo a technologicky priblížiť komerčnému trhu tak, aby toto sklo nebolo veľmi drahou záležitosťou. Zdá sa však, že tento proces priblíženia sa cenovým požiadavkám trhu už začal a my sa možno čoskoro dočkáme nového skla spoločnosti MIT aj na voľne predávaných zariadeniach.

Zdroj: MIT, GigaOM

28.4.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+