MojAndroid

Vedci inštitútu MIT vyvíjajú nové “obliekateľné” zariadenie, ktoré identifikuje nebezpečné plyny v ovzduší. Správu o tom okamžite vyšle do smartfónu, či iného zariadenia, ku ktorému je bezdrôtovo pripojené. Výskum a vývoj zariadenia zatiaľ prebieha pre vojenské účely.

“Vojaci nosia so sebou množstvo výbavy a množstvo komunikačných zariadení,” hovorí Timothy Swager, Profesor chémie na MIT. “Nemajú však žiadne obliekateľné senzory, ktoré zistia prítomnosť toxických plynov. Používajú množstvo detektorov, ale nie sú to zrovna veci, ktoré môžete len tak nosiť so sebou. Naše senzory však vážia menej ako papier.”

Celé to funguje v skratke tak, že senzory tvoria obvod z uhlíkových nanotrubíc. Sú to miniatúrne valcovité molekuly, ktoré vyzerajú ako drôtiky. Tie sú dôkladne obalené polymérom, ktorý ich izoluje. Keď sú však vystavené jedovatým plynom, polymér sa rozpadne a uhlíkové nanotrubice prídu o izoláciu. Takto sa navzájom dotknú, stanú sa vodivými a okamžite sa odošle signál do mobilného zariadenia vybaveného komunikáciou blízkych polí, teda NFC. Výhodou je, že táto reakcia (zrušenie polymérovej izolácie) je nezvratná a používateľ vidí, že bol vystavený istej dávke plynu i vtedy, keď už plyn nie prítomný. Iné detektory merajú len aktuálnu úroveň plynu, takže keď po určitej dávke plynu už nič nezistia, vrátia sa späť do normálu. V novovyvinutej technológii si je však používateľ okamžite istý celkový množstvom plynu.

Vedci si už dali technológiu patentovať a výsledné zariadenie by malo mať veľkosť a hmotnosť bežného odznaku, takže nebude vojakom rozhodne nijako obmedzovať pohyb.

Zdroj: Techcrunch.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+