MojAndroid

Nie každý je ochotný vyhodiť tisíc eur za čisto novú vlajkovú loď. Niektorým ľuďom to skrátka nedáva zmysel. Čo sa však častokrát oplatí viac, je minuloročná vlajková loď, ktorej cena bude príjemnejšia a funkcie takmer na úrovni tohtoročnej vlajkovej lode. Poďme si teda zhrnúť, aké minuloročné telefóny sa oplatia.

Minuloročná vlajková loď: Nová alebo použitá?

Ďalej si položme zásadnú otázku – sme ochotní zniesť aj drobné známky používania? Či už vy alebo osoba, ktorej sa ju chystáte darovať. Niektorí ľudia majú vlastné predsudky voči používaným veciam a viac sa im páčia čisto nové. Iní sú zase šetrní a radšej ušetria ešte viac (aj za cenu, že možno nebudú mať záruku) a znesú aj drobné známky používania. Kupovaním použitých vecí navyše šetríme životné prostredie.

Pri použitých telefónoch máte na výber hneď niekoľko možností: môžete si kúpiť použitý telefón z Bazošu alebo Facebook Marketplace, alebo existuje aj možnosť kúpy repasovaného (refurbished) zariadenia. Pri repasovaných zariadeniach máte mobily označené podľa skupín alebo tried používanosti.  Ceny repasovaných zariadení však bývajú obvykle vyššie ako ceny na bazároch.

Aký mobil vybrať?

Pri jednotlivých zariadeniach nás bude zaujímať dĺžka oficiálnej podpory, pomer ceny/výkonu a dostupnosť. Prípadne spomenieme aj iné výhody alebo nevýhody jednotlivých zariadení. Pre detailnejšie informácie bude v ich názve umiestnený odkaz na našu recenziu.

Samsung Galaxy S20 FE

Samsung Galaxy S20 FE bol už od vydania určený ako skvelá vlajková loď s výborným pomerom ceny a výkonu. Od bežnej S20-ky bol ochudobnený o nové snímače a displej nemal dynamickú frekvenciu obnovovania. Avšak miesto toho mu narástla kapacita batérie až o 500 mAh, na hodnotu 4500 mAh. Taktiež zadná strana sa zo skla zmenila na plast.

Dostupnosť tohto mobilu je stále skvelá. Majú ho prakticky všetky obchody, ktoré ho mali minulý rok. Na Samsungu je najlepšia oficiálna podpora – S20 FE dostane Android 12 a aj Android 13, čo je stále slušná podpora. Okrem toho sa dočká ešte aspoň dvoch rokov bezpečnostných záplat.

Samsung Galaxy S20 FE
Samsung Galaxy S20 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

OnePlus 8 Pro

Parádna vlajková loď od OnePlus, ktorá si získala takmer každého, kto ju aspoň držal v ruke. Má špičkový displej s podporou až 1 miliardy farieb, 120 Hz frekvenciou a QHD+ rozlíšením, 48 MP hlavný snímač, 48 MP širokouhlý snímač a 8 MP teleobjektív s 3x priblížením.

Dostupnosť je stále dostatočne dobrá – má ho síce Datart alebo Hej a okrem toho ešte pár menších eshopov. Podpora je podobná ako vo vyššie spomenutom Samsungu – dostane ešte Android 12 a 13. K tomu ešte aspoň dva roky bezpečnostných záplat.

OnePlus 8 Pro fotoaparat
OnePlus 8 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Xiaomi Mi 10T Pro

Xiaomi Mi 10T Pro prišiel na svet približne v rovnakom období ako Samsung Galaxy S20 FE. Sú si v podstate rivali – Mi 10T Pro má lepšie fotoaparáty, sklenenú zadnú stranu a 144 Hz displej, ktorý však je len IPS LCD. Má aj výkonnejšie nabíjanie svojej 5000 mAh batérie – 33 W. Chýba mu však bezdrôtové nabíjanie a snímač odtlačkov prstov v displeji – má ho na boku.

Dostupnosť je rovnako dobrá ako pri Samsungu – má ho väčšina veľkých obchodov. Avšak podporu má Xiaomi slabšiu – dostane totiž už len tohtoročný Android 12 a ešte asi rok bezpečnostných aktualizácii.

Xiaomi Mi 10T Pro
Xiaomi Mi 10T Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zapáčili sa vám niektoré zo spomínaných vlajkových lodí? Ak nie, tak ku každej existuje podobná verzia – pri Samsungu je to celý rad S20, prípadne Note 20 či Note 20 Ultra, Z Flip2 a Z Fold2, celému tomuto radu zariadení totiž klesla cena. Pri OnePlus stojí za zmienku aj OnePlus 8T alebo základný OnePlus 8. Pri Xiaomi môžu byť alternatívy aj Mi 10 alebo Mi 10T.

Náš tip
Vianoce 2021: Tipy na najlepšie Bluetooth slúchadlá pod stromček

8.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+