Elektrické kolobežky sú na Slovensku čoraz populárnejším dopravným prostriedkom a to hlavne v uliciach Bratislavy. Pre mnohých ľudí sú dnes najjednoduchším riešením ako sa dostať do zamestnania. Nemusia riešiť problém s parkovaním ako u automobilov, dostanú sa na miesta, kde mestská hromadná doprava nie a nezapotia sa, ako keď šliapu do pedálov bicykla.
V zahraničných metropolách funguje aj zdieľanie elektrickej kolobežky za poplatok cez mobilnú aplikáciu. Príkladom je služba Lime v českej metropole Praha. Tú teraz v Bratislave predbehla konkurenčná služba Mint, ktorá je tak prvou službou tohto druhu na Slovensku.
Používanie je úplne jednoduché
Používanie služby je rovnako jednoduché ako používanie taxi-služieb Uber a Hopin. Stiahnete si aplikáciu Mint od spoločnosti SoftGate Systems z obchodu Google Play a zaregistrujete sa v nej cez vaše telefónne číslo. Musíte samozrejme zadať aj číslo vašej kreditnej karty, ktoré je nutné k uhradeniu platby. V jednoduchej a priehľadnej aplikácii následne vidíte na mape rozmiestnené jednotlivé voľné elektrické kolobežky.
Po kliknutí na každú z nich vidíte aj percenta nabitia ich batérie. Na mape je možne zároveň vidieť hranicu, kam až môžete s kolobežkou zájsť. Pokiaľ si nejakú vyberiete a prídete k nej, tak musíte najprv naskenovať jej QR kód. Odráta sa vám štartovný poplatok 1 euro a môžete začať vašu jazdu. Od jej priebehu sa odvíjajú ďalšie poplatky.
Koľko to teda stojí?
Cena jazdy je 15 centov za minútu. Za minútu počas prestávky, keď moto nebeží, sú účtované 4 centy. Cena za celodenné jazdenie je paušálne 30 eur. Pokuta za vyčerpanie batérie pod 20 % je 20 eur. Pokuta za nevhodné parkovanie alebo poškodenie je až 30 eur. Ak kolobežku stratíte, zaplatíte až 900 eur. Cena používaných kolobežiek Segway Ninebot ES2 je pritom 600 eur. Za stratenú alebo ukradnutú sa považuje aj kolobežka, ktorá nebola odhlásená do 23 hodín a 59 minút.
Bezpečnosť na prvom mieste
Pretože cestné pravidlá pre elektrické kolobežky na Slovensku sú stále ešte v štádiu diskusií a v zahraničí došlo už k viacerým nehodám, tak služba Mint na svojich stránkach a v aplikácii apeluje na bezpečnosť používania. Odporúča napríklad použitie helmy, jazdiť po cyklotrasách a upozorňuje, aby ste neparkovali kolobežky napríklad uprostred chodníkov alebo pri hydrantoch.
Ninebot ES2 sa da kupit z ciny za 300e (clo a shipping v cene) alebo 350e z EU skladu. Ale big thumbs up ze to prislo aj do BA, cakal som dlhsiu dobu.
Tesim sa na ponuky kolobeziek a bateriovych clankov na bazosi.
Tieto zdieľané vecičky majú jednu veľkú výhodu. Zoberieš z jedného stanoviska, odložíš na iné a hotovo. Je síce lepšie mať vlastnú kolobežku na pohyb po meste, no vždy treba počítať aj s jej uskladnením (napr. v reštaurácii a podobne). V tomto má sharing stále výhodu.
Tato zdielana vecicka ma dojazd dakych 20km. To sa da polahky spravit za hodinu. A potom to musis hodit na par hodin na nabijacku…